PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w łazience, a komin z podłaczonym Junkersem



z-paul
02-08-2013, 08:12
Witam,
potrzebuję porad w jaki sposób zrobić wentylację w łazience o kubaturze 22m3 w domku dwukondygnacyjny, dwurodzinnym.
Zaczynam remont łazienki na parterze, w której jest przewód kominowy do którego na pierwszym piętrze jest podłączony Junkers do ogrzewania wody.
W łazience znajduje się okno, ale trzeba zrobić wentylację. Nie wiem w jaki sposób to zrobić. Myślałem o przekuciu się na zewnątrz budynku i zamontowaniu wentylatora z klapą zwrotną. O wyprowadzeniu na zewnątrz budynku kominów wyczytałem że nie jest to najlepsze rozwiązanie, ze względu na słaby ciąg oraz możliwość skraplania się pary wodnej.

Czy można ewentualnie zamontować taki wentylator z klapą zwrotną na kominie, do którego na piętrze wyżej jest podłączony Junkers?

Proszę o porady i sugestie.

Konto usunięte_12*
02-08-2013, 22:12
Co rozumiesz przez "junkers" :confused:
Bo JUNKERS, to niemiecka firma (w czasie minionej II wojny światowej produkowała znane samoloty szturmowe ;)).
Jeśli myślisz o podgrzewaczu lub kotle gazowym, to należy wiedzieć, czy ma otwartą, czy zamkniętą komorę spalania.
I dopiero wtedy można zacząć myśleć o odpowiedniej wentylacji.

kominiarz
02-08-2013, 22:23
JTD "junkers" to piec gazowy przepływowy do podgrzania wody użytkowej, urządzenie z otwartą komorą spalania

z-paul, musisz napisać coś więcej jak chcesz liczyć na konstruktywną odpowiedz

jaki wentylator i gdzie, w kominie, w kratce wentylacyjnej, na dachu, w jakim kanale konkretnie, w jakim pomieszczeniu, czy z piecykiem, czy nie?

itd...

z-paul
03-08-2013, 07:27
Myślałem że w miarę zrozumiale napisałem.
Sprawa wygląda tak że remont jest w łazience na parterze domku dwupiętrowego. Wcześniej w łazience tej do podgrzewania wody używany był piec gazowy przepływowy. Teraz piec ten został zdemontowany gdyż wodę ogrzewać będzie kocioł c.o. Ale nie w tym rzecz.
Rzecz w tym jak prawidłowo wykonać wentylację łazienki gdyż na obecną chwilę, oprócz okna nie ma żadnej. W łazience jest dostęp do tylko jednego kanału kominowego. Niestety do kanału tego na pierwszym piętrze jest podłączony piec gazowy przepływowy do podgrzewania wody. Dlatego sie zapytałem czy jest możliwość zrobienia wentylacji używając tego kanału kominowego. Chodzi o umieszczenie na nim wentylatora który będzie wypychał powietrze oraz parę wodną do komina. Lecz żeby nie było powrotu spalin z pieca używanego na pietrze wyżej, myślałem o wentylatorze z klapą zwrotną. Kilka osób mi powiedziało że nie można zrobić takiej instalacji gdyż jest niebezpieczna. Dlatego teraz zdecydowałem się na wykonanie otworu na zewnątrz budynku i poprowadzenie poziomego kanału średnicy 100 mm. Na zewnątrz będzie zakończony kratką wylotową z zapadką, a w łazience zastosować wentylator. Otwór a co za tym idzie również wentylator umieszczony na ścianie, 7 cm od sufitu.

hydraulik_
03-08-2013, 11:31
broń cie ......... przed tą kratką do kanału spalinowego.
Zamontuj ten wentylator z klapką w ścianie .
Nie wiem czy zastanowiłeś się nad jeszcze jednym problemem .Skoro wentylator wyrzuca powietrze na zewnątrz ,to z kąt to powietrze przyleci do łazienki.
Dasz odpowiedź oczywistą przez otwory w drzwiach .,ale jak doprowadzisz do budynku powietrze.
:mad:

kominiarz
03-08-2013, 12:04
kiedyś pół Warszawy chodziło na systemie : kanał spalinowy plus pod spodem rury spalinowej wentylacja w tym samym kanale, ale teraz przepisy się zmieniły I TAK ROBIĆ NIE MOŻNA

nie ma w tym pionie kominowym żadnego już wolnego kanału ?
a ten spalinowy po usuniętym piecyku nie jest wolny?

hydraulik_
03-08-2013, 13:01
nawet tak nie pisz.Bo ktoś pomyśli ,że skoro się innym udało to i im się uda.
A była inna sytuacja.Okna były inne

Konto usunięte_12*
03-08-2013, 15:46
JTD "junkers" to piec gazowy przepływowy do podgrzania wody użytkowej, urządzenie z otwartą komorą spalania
Też tak myślałem, ale irytuje mnie brak precyzji w pojawiających się pytaniach na Forum.

Konto usunięte_12*
03-08-2013, 15:52
Zamontuj ten wentylator z klapką w ścianie .:
W teorii - proste rozwiązanie. W praktyce - nieszczelność, "pizganie" zimnem w chłodnych porach roku i uciążliwe "kłapanie" klapy zaworu podczas wiatru i postoju wentylatora (gdy ta "klapka" jest najbardziej potrzebna:()

Konto usunięte_12*
03-08-2013, 15:59
Niestety do kanału tego na pierwszym piętrze jest podłączony piec gazowy przepływowy do podgrzewania wody.
Dobrze, że napisałeś "niestety" :yes:
Czy wiesz, że ten przepływowy podgrzewacz wody z otwartą komorą spalania wyciąga ci z mieszkania masę powietrza, które wcześniej ogrzał ten kocioł, o którym wcześniej wspominałeś?
A i jeśli kocioł też ma otwartą komorę spalania, to czy nadążysz dostarczać powietrze do mieszkania (zimą - zimne powietrze :sick:)?
Masz TYLE wydajnych nawiewników??
Zaiste - niezły bat ukręciłeś na własną (i współmieszkańców) skórę
(o kosztach ogrzewania nie wspominając) :(

z-paul
04-08-2013, 07:57
Ale tak napisałem wcześniej na piętrze wyżej do ogrzewania wody jest używany przepływowy podgrzewacz wody z otwartą komorą spalania, lecz jest to inne mieszkanie. Ja na parterze zrezygnowałem z takiego podgrzewacza, który był podłączony do tego samego (jedynego) kanału kominowego co podgrzewacz na piętrze wyżej. W tym pionie nie ma żadnego już wolnego kanału. Dom jest niemal stuletni. Więc nie bardzo widzę inną możliwość wentylacji jak tylko na zewnątrz budynku.

Konto usunięte_12*
04-08-2013, 09:40
Więc nie bardzo widzę inną możliwość wentylacji jak tylko na zewnątrz budynku.
Jeśli tak, to już lepszym sposobem (od wentylatora z zaworem zwrotnym), który zastosowałem również w swoim domu, jest wentylacja naturalna poprzez zastosowanie przerobionego marketowego anemostatu
- z możliwością całkowitego zamknięcia (na wypadek ciągu wstecznego). Taka wentylacja nie wyciąga "na siłę" zbyt dużo ogrzanego powietrza z mieszkania i działa dobrze przy odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy mieszkaniem a powietrzem na zewnątrz.
Umożliwia także płynną regulację w zależności od pory roku jak i lokalnych uwarunkowań.

z-paul
04-08-2013, 12:27
nie bardzo rozumiem Twój sposób wentylacji przez anemostat. Możesz doprecyzować? Czy chodzi Ci jedynie o anemostat na ścianie, oraz poziomy szyb wentylacyjny pociągnięty na zewnątrz?

Konto usunięte_12*
04-08-2013, 20:55
No to zacznijmy od początku, a właściwie od tego, co napisałeś wcześniej:
"Sprawa wygląda tak że remont jest w łazience na parterze domku dwupiętrowego. Wcześniej w łazience tej do podgrzewania wody używany był piec gazowy przepływowy. Teraz piec ten został zdemontowany gdyż wodę ogrzewać będzie kocioł c.o."
Co to za kocioł zamontowany jest w tej remontowanej łazience? Skąd bierze powietrze do spalania? Czy też z tej łazienki?
Nieopatrznie dałem ci radę z tym anemostatem, a tu może się okazać, że nie będzie spełniał funkcji wywiewu, a będzie niechcianym nawiewnikiem.
Sprawę odpowiedniej wentylacji nie można załatwić jedną prostą poradą, lecz trzeba ją rozwiązać kompleksowo uwzględniając wszystkie uwarunkowania.