PDA

Zobacz pełną wersję : droga do dzialki



4x4-ws
02-08-2013, 17:28
Witam. To moj pierwszy post.Zawsze staram sie rozwiazac problem samemu ale tym razem potrzebuje porady , jesli jest taka mozliwosc to prawnika lub osoby ktora miala podobny dylemat. Szukalem na forum ale nic nie znalazlem odnosnie mojego zapytania.Zaczne od poczatku mojej historii. Cztery lata temu nabylismy dzialke budowlana droga kupna . Dzialka ta po przeksztalceniu z rolnej stala sie budowlana ok.7 lat temu. Do dzialki prowadzi droga polna o konsystencji bagienno blotnej, wiec o dojezdzie betonu na fundamenty czy innych materialow budowlanych nie ma mowy.Jedyne co tam dojedzie to moja "zabawka". W grudniu 2010 za posrednictwem biura projektowego zaczelismy sie starac o pozwolenie na budowe oraz w miedzyczasie zlozylismy do lokalnego urzedu pismo o partycypacje w kosztach poszerzenia oraz utwardzenia drogi dojazdowej do dzialki.Podobno (internet) jesli jest dzialka budowlana to gmina musi zapewnic takze dojazd do niej o szerokosci min.3m . Oczywiscie decyzja byla odmowna (kasa).Na chwile obecna jestesmy szczesliwymi posiadaczami pozwolenia na budowe, moze sie komus wydawac dziwne ale dopiero od czerwca tego roku. Problem byl po stronie gminy gdyz ta nieszczesna droga byla wlasnoscia posiadaczy dzialek I pol uprawnych I sluzyla tylko do dojazdu na pola.Teraz kwestia prawna tej drogi jest juz wyjasniona. Ale do czego zmierzam.. Zaraz po uprawomocnieniu sie pozwolenia na budowe dostalismy pismo z urzedu o partycypacji w kosztach poszerzenia I utwardzenia drogi. Teraz , jesli juz mam pozwolenie na budowe takie rozwiazanie mnie juz nie interesuje. Chcialbym aby calosc zostala wykonana na koszt urzedu bo podobno jesli przeksztalcono dzialki z rolnych na budowlane powinno sie rowniez zapewnic do nich dojazd , nawet droga polna ale utwardzona. A moze sie myle ? Nie znam sie na takich przepisach dlatego pisze tutaj. Czy I jakiej tresci wystosowac do nich odpowiedz na ich pismo. Czy przystac na ich warunki czy dalej ich gnebic pismami o utwardzenie. Na rozpoczeciu budowy domu w tym roku juz mi nie zalezy.
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

ps. przepraszam ale moja klawiatura nie posiada polskich znakow.

kondziu87r
02-08-2013, 20:15
gmina zapewniła Ci dojazd do Twojej działki, wytyczyła Ci pas drogowy o szerokości 3 metrów. masz dojazd? masz! koszt budowy drogi dojazdowej do działek spoczywa albo na zarządcy drogi w tym przypadku gmina lub gdy zarządca nie jest ustalony na właścicielu terenu. gmina może (jeżeli ma środki) ale nie musi zapewnić Ci utwardzenia tej drogi. szybkość realizacji prac związanych z budową drogi i jej remontami będzie zależała od posiadanych środków oraz priorytetów wyznaczonych przez gminę (czytaj radnych, bo to oni na sesjach decydują o budżecie i kolejnościach budowy i remontach dróg)

a jak chcesz więcej informacji to jest coś takiego jak USTAWA O DROGACH PUBLICZNYCH, tam jest wszystko opisane.

ineczka71
14-08-2013, 21:57
Witam. Mam podobny problem, nie wiem czy w/w ustawa ma tu odniesienie. Dawna właścicielka odrolniła sad i podzieliła go na 30 działek. Aby zapewnić dostęp do nich wydzieliła trzy drogi dojazdowe. Kupując działkę trzeba było także wykupić udziały w drogach, są to więc drogi prywatne. Osobiście chętnie oddała bym te udziały za darmo (podobnie jak większość sąsiadów chyba), żeby tylko gmina zechciała je wziąć. Nie bardzo sobie wyobrażam negocjacje 30 osób w sprawie utwardzenia nawierzchni itp. (zwłaszcza, że niektórzy się budują już, inni będą za kilka lat, a dla innych działka to inwestycja).
Czy gmina przekształcając teren na działki pod budownictwo zagrodowe ma prawo umyć ręce od obowiązku zapewnienia dojazdu jeśli wyznaczono drogi na planie (w realu istnieją jedynie paliki geodezyjne i chwasty po pas)?