PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu - z czego budować



pdrobek
05-08-2013, 08:43
Witajcie forumowicze,

Wraz z żoną przymierzamy się do budowy domu, co prawda w tym roku tylko fundamenty jednak jest kwestia która mi nie daje spokoju. Otóż:

- czy warto się ładować w domy pasywne pod kątem energooszczędności, głównie mi chodzi o materiał z którego będą postawione ściany. Stoimy przez wyborem materiału, ja jedynie słyszałem, że porotherm albo keratherm jest bardzo dobry.

Zależy nam na wybudowaniu niekoniecznie najtańszego domu w kosztach budowy, ale domu który będzie łatwo ogrzać w zimie i zachowywał przyjemny chłód w lecie.

Nasza działka znajduje się na skraju lasu (z 3 stron otoczona lasem) więc oświetlenie dzienne jest z reguły blisko południa.

Osoby mogące doradzić proszę o pomoc

Łosiu
05-08-2013, 09:00
Czesc :)

Z tego co wyczytałem na tym forum, wynika że budulec domu ma obecnie mniejsze znaczenie jak kiedyś (jak dawali 5-10cm styro). Ściany są po to żeby stały (a nie grzały i oddychały), ocieplenie aby było cieplej, a wentylacja do dostarczania powietrza. Czyli - robisz z czego wygodniej (w granicach rozsądku ;) ) a jezeli chcesz iść w energooszczędność to załatwisz to innymi sposobami - więcej ocieplenia, WM i inne "dziwne" instalacje :). Jak widzisz na forum większość buduje albo z "białego", albo z "czerwonego". A rodzaj, firma itp nazwyczaj ma wpływ na jakość (powtarzalność wymiarów, ilość stłuczek) oraz łatwość obróbki. To tak w mocnym uproszczeniu, bo są jeszcze niuanse typu ściany wewnętrzne jako akumulator ciepła z promieni slonecznych, wtedy faktycznie materiał ma duże znaczenie, ale to już szczegóły do rozpatrzenia majac projekt w ręku :)

firewall
05-08-2013, 09:06
Już doradzam : w prawym górnym rogu jest forumowa wyszukiwarka. Wklep to czego szukasz i poczytaj.
Naprawdę to nie boli.

pdrobek
06-08-2013, 07:50
Już doradzam : w prawym górnym rogu jest forumowa wyszukiwarka. Wklep to czego szukasz i poczytaj.
Naprawdę to nie boli.

Bardzo dziękuję za skrupulatną podpowiedź, jednak wyszukiwarka nie dostarczyła mi odpowiednich informacji dlatego dopytuję osobiście. Pytanie trywialne z czego budować - wiadomo że z materiału budowlanego. Tak więc dziękuję jeszcze raz za naukę obsługi forum. Nie jest mi obca zanim pouczyłeś mnie.

Liczyłem że ktoś odpowie mi więcej w temacie pasywności czyli akumulatorów ciepła itd jak kolega tuż pod moim postem. :popcorn: dla niego!.

Wracając do tematu jakie materiały są potrzebne aby móc pogadać o ww akumulatorach?

miloszenko
06-08-2013, 08:45
Buduj sciany z tego, co dana ekipa preferuje. Ten material ma znaczenie marginalne dla pasywnosci budynku. Jak chcesz mozesz murowac sam wtedy robisz sciany z izodomu/thermomuru, masz od razu w kilka dni gotowa sciane wlacznie z izolacja, z bardzo dobrym U i rewelacyjna szczelnoscia, przy okazji brak mostkow przy montazu okien na styku sciana/okno.

Buduj dom przede wszystkim szczelnie, pilnuj ile sie da podczas budowy zeby wylapac kazdy mozliwy blad. Wybieraj technologie prostrze i szybsze w wykonaniu bo minimalizujesz ryzyko popelnienia beldu.

Pozdrawiam

KrzysztofLis2
08-08-2013, 09:19
Różnica w materiałach jest zbyt mała, żebyś miał się nią przejmować.

Chyba, że zastanawiasz się nad ścianą szkieletową w porównaniu do murowanej dwuwarstwowej. Ale wtedy mówimy raczej o zmianie technologii wykonania, a nie o zmianie materiału.

Warstwa nośna musi mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe i to jest jej zadanie. Ocieplenie załatwia Ci styropian na ścianie. Więc możesz tylko żonglować materiałami w poszukiwaniu mniejszej lub większej akumulacyjności ciepła.

fotohobby
08-08-2013, 15:51
Bardzo dziękuję za skrupulatną podpowiedź, jednak wyszukiwarka nie dostarczyła mi odpowiednich informacji dlatego dopytuję osobiście. Pytanie trywialne z czego budować - wiadomo że z materiału budowlanego. Tak więc dziękuję jeszcze raz za naukę obsługi forum. Nie jest mi obca zanim pouczyłeś mnie.

Liczyłem że ktoś odpowie mi więcej w temacie pasywności czyli akumulatorów ciepła itd jak kolega tuż pod moim postem. :popcorn: dla niego!.

Wracając do tematu jakie materiały są potrzebne aby móc pogadać o ww akumulatorach?



Jeśli nie pomógł ci te wątek
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?110472-Z-czego-budować-dom

To nikt Ci lepiej nie pomoże.

jendrulakowalski
09-08-2013, 12:27
A nie lepiej, skoro nie posiadasz wiedzy elementarnej, zamówić sobie roczną prenumeratę, albo odkupić cały rocznik jakiejś gazetki budowlanej (oczywiście "Muratora":P). Skoro piszesz w dziale "samemu", to znaczy że dom będziecie budować własnoręcznie. Wtedy ( i nie tylko wtedy bo w każdym innym przypadku też:rolleyes: )gazetkowa wiedza jest absolutnie niewystarczająca. Długa droga przed Wami.
Gdybym budował w konwencji maks energo/pasywnie zrobił bym to na płycie położonej na szkle piankowym/XPS. Ściany zewnętrzne - silikat pełny, cegła pełna, wewnętrzne silikat pełny/cegła rozbiórkowa (możesz nawet z betonu albo klinkiery jak chcesz ;). Z tego co piszesz wydaje się że masz działkę z nieosłoniętą stroną południową. Idealnie! Pasywny jak się patrzy skoro bierzesz taką możliwość pod uwagę. Stropodach - jeden rodzaj więzara , jednospadowy z nachyleniem w stronę południową. Pełne pięterko i 90% powierzchni okien ze strony południowej - oczywiście z roletami bo byś sobie szkodę w lecie zrobił. Garaż wg mnie konstrukcyjnie niepowiązany z domem (ma być energooszczędnie ) ale dosunięty do ocieplenia, chyba że chcesz wolnostojący za którego zapłacisz ok 9-10razy więcej podatku. Szło by się wdawać w szczegóły, ale to raczej Twoje zadanie.

Pozdrawiam

swierczek
19-08-2013, 11:38
Różnica w materiałach jest zbyt mała, żebyś miał się nią przejmować.


I tak i nie :) Wszystko zależy na czym ci najbardziej zależy i czy budujesz sam czy z ekipą. Jak samodzielnie to z silką się umordujesz, bo bloczki są ciężkie. Beton jest lekki, ale za to kiepsko tłumi dźwięki. Ceramika to jakiś kompromis i szczerze mówiąc większość moich znajomych którzy budowali w systemie gospodarczym wybierała właśnie różne porothermy (jednowarstwowe albo do docieplania).

Natomiast zgodzę się, że w przypadku parametrów cieplnych jakiejś radykalnej różnicy nie ma, bo każdym materiałem zejdziesz mniejszym albo większym kosztem do takiego U jakie byś chciał. Tu moim zdaniem wystarczy przepisowe 0,3, ewentualnie ciut niżej. Osobiście nie jestem zwolennikiem budowania domów pasywnych, bo uważam że nakład kosztów i pracy jest niewspółmierny do oszczędności, jakie taki dom będzie generował. Ale oczywiście decyzja należy do ciebie :)

lex-luter
15-09-2013, 20:01
thhf

Tomasz Antkowiak
15-09-2013, 20:48
Moj glos na BK. Wylacznie na klej, zadnej zaprawy.

tomdts
22-09-2013, 22:54
Prawdopodobnie nie jestem jedynym samodzielnie budującym dom energooszczędny.
W tym roku to fundamenty a potem mur na BK oparty o isomurze czy movomur
Jak w przyszłym roku to płyta fundamentowa tak samo można samemu można a w tym roku to może GWC.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194292-dom-energooszczędny-z-elementami-pasywnego&p=5117816#post5117816

Najważniejsze jest przemyśleć proces budowy i możliwych rozwiązań tak żeby na placu budowy nie popełnić błędów i nie rozwiązywać ich na plac.

P.S. Plac budowy to dom wariatów na świeżym powietrzu.:)
Pozdrawiam Tomasz

1sebah
25-09-2013, 13:34
Budować z cegły dziurawki najlepiej.

jarek whisky
01-10-2013, 19:38
My budujemy z bala mial byc 25 ale finalnie 14 sciagany z rosji ... do tego 10 cm welna i 5 cm sciana wewnetrzna z wlasnego lasu modrzew ... projekt wlasny
ogrzewanie kominek i pompa ciepla wlasnego projektu ... jak bedzie sens finansowy dojdzie fotowoltaika ... i podłogówka oczywiscie
wentylacja raczej mechaniczna choc to robi termos ale pewnie tak zostanie
dom parterowy bo po co inny zbyteczne koszty
powierzchnia 18x9 metrow ocieplenie takze poziome pod styrobeton,
wlasna kanalizacja i studnia zrobione ... a pozniej wiatrak czy fotowoltaika sie zobaczy co nasi na wiejskiej uchwala .. ma byc totalna niezaleznosc

Łosiu
02-10-2013, 12:05
wentylacja raczej mechaniczna choc to robi termos
Rozumiem że to jakiś skrót myślowy? Bo nie za bardzo wiem o co chodzi.

kamyk_82
12-10-2013, 14:28
I tak i nie :) Wszystko zależy na czym ci najbardziej zależy i czy budujesz sam czy z ekipą. Jak samodzielnie to z silką się umordujesz, bo bloczki są ciężkie. Beton jest lekki, ale za to kiepsko tłumi dźwięki. Ceramika to jakiś kompromis i szczerze mówiąc większość moich znajomych którzy budowali w systemie gospodarczym wybierała właśnie różne porothermy (jednowarstwowe albo do docieplania).


U nas tok rozumowania przebiegał podobnie :) Z pustakami generalnie najłatwiej jest sobie poradzić we własnym zakresie - sprawdzone na wielu znajomych, którzy budowali w rożnistych technologiach!

aisab
12-10-2013, 14:37
My też budujemy z porothermu i wydaje się to dobrym rozwiązaniem. Chociaż według naszego kierownika budowy to nie ma znaczenia z czego budujemy bo obecnie dostępne na rynku materiały są podobnej jakości- ważne jest natomiast jakie damy ocieplenie.

paroofka
22-10-2013, 13:19
My też budujemy z porothermu i wydaje się to dobrym rozwiązaniem. Chociaż według naszego kierownika budowy to nie ma znaczenia z czego budujemy bo obecnie dostępne na rynku materiały są podobnej jakości- ważne jest natomiast jakie damy ocieplenie.

Im lepszą masz ścianę (mur), tym mniej ocieplenia musisz na nią założyć. A mniejsza warstwa ocieplenia ma akurat sporo plusów - mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne, zero problemów z wilgocią, lepszy widok z okna... :) No i pamiętaj, że ocieplenia trzeba co kilkanaście lat wymieniać, bo traci swoje właściwości. W wersji rozwiniętej możesz w ogóle zrezygnować z ocieplenia (jest to możliwe np. w przypadku ceramiki), bo U ściany będzie poniżej wymaganego 0,3...

מרכבה
22-10-2013, 23:28
Im lepszą masz ścianę (mur), tym mniej ocieplenia musisz na nią założyć. A mniejsza warstwa ocieplenia ma akurat sporo plusów - mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne, zero problemów z wilgocią, lepszy widok z okna... No i pamiętaj, że ocieplenia trzeba co kilkanaście lat wymieniać, bo traci swoje właściwości. W wersji rozwiniętej możesz w ogóle zrezygnować z ocieplenia (jest to możliwe np. w przypadku ceramiki), bo U ściany będzie poniżej wymaganego 0,3... a ja zacznę zbierać takie, straszenie cudami.
Styropian, żeby co się działo, ciebie robale zjedzą, a styropian zostanie.
Jak z powały zdzierałem polepę a pod nią była słoma, co tam 75 lat leżała i wyglądała jak wczoraj położona.


W wersji rozwiniętej możesz w ogóle zrezygnować z ocieplenia oczywiście, dobry piec na "ekonomiczny" groszek pokryje wszystko lepiej truć sąsiadów.
Jakie problemy z wilgotnością ? że niby co ? ściana nie będzie oddychać ! od tego jest wentylacja i zabezpieczenie ściany tak od środka aby wiele
tego parszywego gazu ...czyt pary wodnej nie weszło tam gdzie jej nie potrzeba.
Bez 20cm izolacji nawet bym nie zaczynał tematu ! Nie te czasy, aby smolić się w kotłowni.
Kto ma bodaj 10cm wie iż sąsiedzi bez izolacji już palą, a ja jeszcze nie muszę.
Przeczytaj wątek J-J o użytkowaniu budynku pasywnego ... do szczęścia i podtrzymania temperatury brakuje mu psa !
tak małe ma potrzeby .
Jak by był częściej w domu, psa by nie potrzebował.

Aby można było, kategorycznie się wypowiadać co potrzeba czego nie ... wymagana jest znajomość zagadnienia i możliwość wyczerpującego jego przedstawienia.

fotohobby
23-10-2013, 07:37
W wersji rozwiniętej możesz w ogóle zrezygnować z ocieplenia (jest to możliwe np. w przypadku ceramiki), bo U ściany będzie poniżej wymaganego 0,3...

To nie jest wersja rozwinięta, tylko wykastrowana :)

A co do lepszego widoku z okna, to jak ściana konstrukcyjna ma 18cm, a ocieplenie 20cm, to "widok z okna" jest nawet lepszy, niż przy ścianie 1W 44cm.

Arturo72
24-10-2013, 16:53
Im lepszą masz ścianę (mur), tym mniej ocieplenia musisz na nią założyć. A mniejsza warstwa ocieplenia ma akurat sporo plusów - mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne, zero problemów z wilgocią, lepszy widok z okna... :) No i pamiętaj, że ocieplenia trzeba co kilkanaście lat wymieniać, bo traci swoje właściwości. W wersji rozwiniętej możesz w ogóle zrezygnować z ocieplenia (jest to możliwe np. w przypadku ceramiki), bo U ściany będzie poniżej wymaganego 0,3...
Co za bzdury...

macmac84
17-11-2013, 09:37
Może ten artykuł pomoże : http://www.mgprojekt.com.pl/blog/porownanie-materialow-budowlanych/#axzz2ktRirbmY

Redakcja
19-12-2013, 20:17
Polecamy podpowiedź - odcinek naszego serialu "Stan surowy bez błędów". Odcinek: Z jakiego materiału ściany? Z czego zbudować dom...

809

marek1230
17-02-2014, 07:57
Witam, a ja przy okazji mam takie pytanie: z czego budować dom, żeby było najtaniej? Co jest najbardziej opłacalne, a co lepiej sobie odpuścić - jeśli w grę wchodzi budynek rekreacyjny na działce, a nie typowy dom mieszkalny.

17-02-2014, 08:22
Im lepszą masz ścianę (mur), tym mniej ocieplenia musisz na nią założyć. A mniejsza warstwa ocieplenia ma akurat sporo plusów - mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne, zero problemów z wilgocią, lepszy widok z okna... :) No i pamiętaj, że ocieplenia trzeba co kilkanaście lat wymieniać, bo traci swoje właściwości. W wersji rozwiniętej możesz w ogóle zrezygnować z ocieplenia (jest to możliwe np. w przypadku ceramiki), bo U ściany będzie poniżej wymaganego 0,3...

Ja pi....e. Skąd Ty się urwałeś?
Rozumiem, że u siebie już wymieniałeś ocieplenie bo było tak

http://www.iv.pl/images/34271779946176120899.jpg (http://www.iv.pl/)

yasiek
17-02-2014, 11:14
:rotfl:
Czyli ja budując z thermomuru muszę za kilkanaście lat wymienić ściany :rolleyes:

lukaszek1232
18-02-2014, 16:16
Cały dom he he he :rotfl:

kasiani
04-06-2018, 08:50
My budujemy dom we własnym zakresie z betonu komórkowego tzw. ytonga. Strop drewniany z belek u wymiarach 8 x 24 cm.