PDA

Zobacz pełną wersję : Komora chłodnicza z blaszaka



damiannurczyk
08-08-2013, 21:13
Witam.

Posiadam blaszany garaż o wymiarach ok 5m x 2,5m. Wpadł mi pomysł do głowy, aby przebudować go i zrobić z niego komorę chłodniczą na tuszę zwierzyny leśnej, pozyskanej na polowaniu. Niestety nie stać mnie aby kupić sobie gotową chłodnie dlatego myślę o czymś takim. Czy ktoś z osób czytających ten temat orientuje się w takim temacie i może mi pomóc jak temu problemowi zaradzić?

Pytana, które rodzą się w głowie to:
- czy pomysł taki ma możliwość powodzenia?
- czym najlepiej zaizolować taki blaszak?
- jakiego sprzętu użyć aby wewnątrz otrzymać temperaturę +/- 5*C? (przy tym nie wydawać majątku na zakup)
- co wyłożyć jako podłogę? (blaszak będzie stał na działce w lesie i nie można go postawić na wylewce z powodu zakazów gminy)
- gdzie można nabyć specjalne haki, którymi można przeciągnąć powieszoną zwierzynę w głąb chłodni?

W takich oto pytaniach i pewnie wiele innych, o których zapomniałem proszę o pomoc osoby zorientowane w temacie.

Z góry dziękuję za pomoc.

adam_mk
08-08-2013, 21:31
Pytania ekstra!
:lol: :lol: :lol:

Poczekaj chwilkę.
Idę szukać!
JEST sposób!
:lol:

Adam M.

adam_mk
08-08-2013, 21:38
Mam!
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?67655-200-letnia-lodownia-w-dobrym-stanie&highlight=letnia+lodownia+dobrym+stanie

Pomysł stary tak jak same łowy!
:lol:
Ale... DZIAŁA!!!
A do tego - tanio...
Haki na rolkach wieszane na szynach to nie majątek.
Byłeś w jakiej rzeźni?
TAKIE!

Masz kawałek terenu, gdzie da się to postawić?
Ten blaszak dobry dla ekipy budującej na narzędzia...

Adam M.

adam_mk
08-08-2013, 21:49
W lodowni da się przechowywać sadzonki drzewek.
Leśnicy od lat tak robili, bo nie wszystkie pozyskane na raz da się, czy jest gdzie - wsadzić.
Użycz sprawnej, zimnej przestrzeni po sezonie, to się z leśnikami i gminą dogadasz.

Coś jeszcze...
Ty o żarciu gadasz, a my w Unii jesteśmy...
Żarcie z tych nieco trudniejszych w pozyskaniu (bo się za nim nalatać trzeba) ale jednak!
Haki z nierdzewki.
Ceramika ZMYWALNA.. Szkliwiona, co brudu nie łapie. Do umycia z węża...
No i stróża jakiego tam trzeba...
Nie, żeby menele zaludniły - bo za zimno, ale zeżrą niepilnowane!

Adam M.

damiannurczyk
08-08-2013, 21:50
teren mam na swojej działce :)

właśnie w internecie szukam haków ślizgowych na wzór jakie widuję w rzeźniach czy skupach dziczyzny.
nawet dziś dostałem rury, które by się zdały na taką szynę.

jeśli chodzi o izolację to myślałem o twardym styropianie 10... czy to wystarczy?

mam problem z agregatem... jaki mógłby się nadać.

damiannurczyk
08-08-2013, 21:56
w sumie jeżeli uda mi się podziałać to blaszak będzie spełniał dwie funkcje: garaż na przyczepkę z łódką i jako chłodnia jeśli coś się pozyska w lesie :)

adam_mk
08-08-2013, 22:04
Bogacz, cholerny świat!
:lol:
Agregat, który utrzyma to w stanie używalności nie będzie mały!
Zamrażarka z agregatem 300W to na ćwiartkę jednej sztuki starczy!

Zaczynasz włazić w XX wieczny świat chłodni freonowych...
Na R717 (amoniak) Ci nie pozwolą, to absorpcja odpada.
Zostają sprężarkowe...
Mały pokoik, zimny nieustannie, dobije Cię kosztem utrzymania, jak go z kiepskiego materiału zrobisz!
Co zostaje?
- Tylko błagać Matkę Naturę o wsparcie...
Ona, jak dobrze zrobisz to, na co pozwala - z torbami Cię nie puści!

Adam M.

adam_mk
08-08-2013, 22:10
"jeśli chodzi o izolację to myślałem o twardym styropianie 10... czy to wystarczy?"

Raczej poliuretan pomiędzy dwoma blachami...
I raczej pod 20cm.

Chodzi o koszt utrzymania...

Adam M.

beton44
09-08-2013, 20:16
Tak niskoenergetycznie

to proponuję zakopać garaż ze 2 metry pod ziemią /2 metry ziemi nad dachem

będzie chłodno bez prądu ?

jm1964
13-10-2013, 12:00
Cześć

Z chłodniami miałem w praktyce pewną styczność, kilka uwag: Jeśli chcesz coś mrozić - to na poważnie - 18stC i wtedy możesz trzymać kilka m-cy.
Jeśli to ma być chłodnia - ostrożnie, bo w temp. ok. 0 po kilku, a najdalej kilkunastu dniach powinieneś mieć smród.

Pytania:
1/. czy na pewno musisz mieć chłodnię 5x2,5=12,5m3? To jest powierzchnia do schłodzenia/przetrzymywania ok. 10 ton mięsa w półtuszach, bo rozumiem, że o to chodzi? Aż korci spytać: gdzie polujesz? :)
2/. Nie można zrobić dobrej chłodni nie izolując jej od gruntu - nie zarobisz na prąd.
3/. Nie bardzo wyobrazam sobie chłodnię/mroźnię bez zmywalnych ścian i podłóg ale... skoro to pełny nielegal rób co chcesz tylko się potem niczemu nie dziw... ( w domyśle: zakładam, że chłodnia będzie używana czasowo? Po każdym uzyciu nalezałoby ją wypianować - jak to zrobisz jeśli nie będzie do tego przystosowana? No bo chyba nie zostawisz gnijącego osocza? Smród zabije zwierzęta i nie będzie na co polować. A na poważnie: coli, campylobacter itp. itd. - obyśmy żyli długo szczęśliwie i bez sraczki )

Żeby to miało ręce i nogi - pomyśl o mniejszej komorze z płyty warstwowej - używana na kilka m2 do kupienia na allegro za parę tysi. A specjaliści od komór dobiorą Ci używany agregat. Na 1 europalecie 1200x800mm (0,96 m2) mieści się 400-700 kg mięsa lub - na tej samej powierzchni ok. 15 półtusz wp po 44kg/szt. Ile tego będziesz trzymał?
A jeśli nie planujesz urządzać nielegalnego skupu dziczyzny - poszukaj na złomowisku albo w używkach z Holandii starej dużej zamrażarki klapowej. I jakikolwiek agregat - może wystawać - każdy chłodniarz to sklei za śmieszne pieniądze.

KalinaN
09-02-2015, 11:31
polecam komory chłodnicze z firmy Mawi, pełną ofertę można znaleźć na tej stronie www.mawi-poland.pl, sama skorzystałam z ich oferty i kupiłam u nich sprzęt do mojej cukierni i jestem bardzo zadowolona

adam_mk
09-02-2015, 19:35
Wydaje Ci się, ze ten problem nie został rozwiązany ze DWA lata temu i nadal potrzeba jakiejś podpowiedzi?!
:eek:

Adam M.