PDA

Zobacz pełną wersję : czym ogrzewac, zeby bylo taniej



dejw586
13-08-2013, 11:29
Chciałbym trochę przykrecic wydatki na ogrzewanie. Mysle już o sezonie jesienno-zimowym. Czym palicie i jak wam to wychodzi finasowo? Mój domek to ok. 130 m2 powierzchni do ogrzania, kociol z podajnikiem.

miloszenko
13-08-2013, 12:35
A czym palisz? Ile Cie to grzanie kosztuje? Chodzi tylko o grzanie Co czy CWu tez?

Jaki dom: ile izolacji na scianach, dachu, w podlodze, jaka wentylacja?

artix1
13-08-2013, 15:54
A czym palisz? Ile Cie to grzanie kosztuje? Chodzi tylko o grzanie Co czy CWu tez?Jaki dom: ile izolacji na scianach, dachu, w podlodze, jaka wentylacja? To takie "nieistotne" drobnostki. Ważny jest super piec z B........a, który spali prawie nic, a gorąc będzie walić drzwiami i oknami. Dobrze kumam?

gentoonx
13-08-2013, 18:13
bez podajnika, chrust, szyszki, słoma, granaty, opony, stare szmaty, butelki po napojach, a jak się uda to i dzieciaka na 3 zdrowaśki do środka wrzucić ;)

Nie stać cię na opalanie domu to po kiego licha żeś go budował ?

firewall
13-08-2013, 18:20
Chciałbym trochę przykrecic wydatki na ogrzewanie. Mysle już o sezonie jesienno-zimowym. Czym palicie i jak wam to wychodzi finasowo? Mój domek to ok. 130 m2 powierzchni do ogrzania, kociol z podajnikiem.

Zamknij kilka pokoi na zimę i skręć kaloryfery, a rodzinę upchaj w jednym pokoju. Zawsze też możesz wyręczać gminę zbierając przed śmieciarzami worki z makulaturą. Będziesz palił przez pół zimy za darmo.
U siebie palę gazem i może nie wychodzę, ale przechodzę nad tym do porządku dziennego.

Konto usunięte_12*
13-08-2013, 21:11
Można też jednorazowo zainwestować w działkę z plantacją wierzby energetycznej i tę wierzbę cały sezon siekierką "dziabać" na sieczkę
(bo i rębak i prąd lub ropa do niego - też niestety kosztuje :().
Znam też jednego robotnika leśnego, który w ramach wynagrodzenia za pracę w lesie zabiera gałęzie i chrust, którymi pali potem cały sezon. Sporo tego jednak musi dowieźć koniem do domu i wymaga to sporo miejsca na składowanie ;)

Oslo88
13-08-2013, 22:10
Hahhaa GRANATY najlepsze, z tego co wiem to dobre na wszystko. A tak na serio to pellet ze słonecznika jest dobry, można się dogadać w większą ilość domów minimum 10 i da się go sprowadzać na większe ilości.

Tomek W
14-08-2013, 08:12
Ocieplić, a wtedy paliwo nie będzie grało roli.
Jeśli masz dom nieodpowiednio zaizolowany, to tak jakbyś próbował wypełnić durszlak wodą.

atsyrut
16-08-2013, 12:46
Podstawa to dobre ocieplenie domu, potem weź pod uwagę czy wszędzie musisz grzać ( np czy w garażu musisz mieć grzejnik rozkręcony na max) itp.

ale czym chcesz palić - to decyzja, która powinieneś podjąć przed budową :(

teraz to kosztowne zmiany będą

gondoljerzy
17-08-2013, 17:32
Człowiek się konkretnie pyta , a wy tak huzia na niego. U mnie dom 220m budowany za Gierka i ocieplony 5cm styropianu. Na oleju opałowym dwa sezony temu na ogrzewanie poszło 9tyś zł. Ten sezon poszedł na drewnie, w domu cieplej i opału poszło za 3tyś zł. Ale ręce od noszenia drewna mam z pewnością dłuższe. :-)

hydraulik_
17-08-2013, 22:06
zaoszczędziłeś 6000 zł zrób izolację budynku

gondoljerzy
17-08-2013, 23:01
Te zaoszczędzone 6 tyś. wydałem rok temu na kocioł i modernizację kotłowni. Na ocieplenie zaoszczędzę dopiero w nadchodzącym sezonie, a raczej będę oszczędzał przez kilka następnych sezonów.

G69
18-08-2013, 07:49
Czym palicie i jak wam to wychodzi finasowo? .
110m2 ogrzewanie+cwu około 2500pln/rok .{węgiel}

zbigmaz01
18-08-2013, 08:59
Te zaoszczędzone 6 tyś. wydałem rok temu na kocioł i modernizację kotłowni. Na ocieplenie zaoszczędzę dopiero w nadchodzącym sezonie, a raczej będę oszczędzał przez kilka następnych sezonów.
Dobry sterownik do kotła który wszystkim steruje i można ustawić tak jak potrzebujesz. Na dobrym spalaniu grochu i odpowiednim ustawieniu kotła już możesz trochę oszczędzić, reszta to "dom" i obyczaje domowników.

Arturo72
18-08-2013, 09:17
reszta to "dom" i obyczaje domowników.
Przede wszystkim dom !
Ogrzewanie,jakie by nie było ma jedynie uzupełnić straty ciepła domu a jakie one będą,duże czy małe to właśnie zależy od domu.
Małe straty ciepła niskie rachunki,duże straty ciepła wysokie rachunki.

zbigmaz01
18-08-2013, 09:30
Przede wszystkim dom !
Ogrzewanie,jakie by nie było ma jedynie uzupełnić straty ciepła domu a jakie one będą,duże czy małe to właśnie zależy od domu.
Małe straty ciepła niskie rachunki,duże straty ciepła wysokie rachunki.Czy sądzisz że upodobania użytkowników nie zwiększają spalania? Dla przykładu : wietrzenie rano i wieczorem przed snem, kilka razy dziennie prysznic, kilka razy na dobę ustawiane różne strefy temperatury w pomieszczeniach, często otwierane drzwi wejściowe, itp itd.
To nie ma wpływu?
Wiadomo że im cieplejszy dom to straty mniejsze ale człowiek zawsze jest człowiekiem i swoje obyczaje stara się utrzymać bo się do nich przyzwyczaił i tu zmiana potrafi dużo poprawić zużycie.

Arturo72
18-08-2013, 10:01
Czy sądzisz że upodobania użytkowników nie zwiększają spalania? Dla przykładu : wietrzenie rano i wieczorem przed snem, kilka razy dziennie prysznic, kilka razy na dobę ustawiane różne strefy temperatury w pomieszczeniach, często otwierane drzwi wejściowe, itp itd.
To nie ma wpływu?
.
Jasne,że ma wpływ ale będzie to mialo nie duży wpływ na całościowe zużycie energii na c.o.

zbigmaz01
18-08-2013, 11:14
Jasne,że ma wpływ ale będzie to mialo nie duży wpływ na całościowe zużycie energii na c.o.Jak zaczniesz grzać i już chociaż jedna zima będzie za tobą to wtedy możesz o tym pisać, na razie jest to tylko dla ciebie teoria.

Arek76
18-08-2013, 20:15
chwila, to kolega Arturo72 nie grzeje ?

tzn. teoretyzuje ?

Arturo72
18-08-2013, 20:24
chwila, to kolega Arturo72 nie grzeje ?

tzn. teoretyzuje ?
Od końca stycznia grzeje c.o od sierpnia również cwu.
Nie trzeba grzać,żeby wiedzieć ile dom potrzebuje lub będzie potrzebował energii do ogrzania a co się z tym wiąże jakie rachunki będziemy płacić za ogrzewanie ale prawdopodobnie dla Ciebie to jakbyś kosmitów zobaczył i czarna magia ;)

zbigmaz01
18-08-2013, 20:25
chwila, to kolega Arturo72 nie grzeje ?

tzn. teoretyzuje ?Na to pytanie to sam powinien odpowiedzieć kiedy się przeprowadził. Jak by grzał to ja bym czegoś takiego nie napisał.

Arturo72
18-08-2013, 20:36
Na to pytanie to sam powinien odpowiedzieć kiedy się przeprowadził. Jak by grzał to ja bym czegoś takiego nie napisał.

Mój post powyżej Twojego ;)
Pisałem ile zużywam energii w tym okresie,oczywiście bez zysków bytowych :)

zbigmaz01
18-08-2013, 21:28
Mój post powyżej Twojego ;)
Pisałem ile zużywam energii w tym okresie,oczywiście bez zysków bytowych :)Ja napisałem o przeprowadzeniu się a nie co robiłeś do tej pory. To że drzewo z całej budowy spaliłeś w kominku to nie bierzesz pod uwagę?
Inaczej się grzeje mieszkając a inaczej pustostan tak że nie zalewaj tylko pisz prawdę.
Twój wpis z 03-08-2013 23:38

Nadejszła wiekopomna chwiła ;) Godzina "0" wybiła...siedzę sobie na własnym tarasie sącząc drinka a młody kombinuje z netem bezprzewodowym na stacjonar nego kompa...

Arturo72
18-08-2013, 21:36
Ja napisałem o przeprowadzeniu się a nie co robiłeś do tej pory. To że drzewo z całej budowy spaliłeś w kominku to nie bierzesz pod uwagę?
Inaczej się grzeje mieszkając a inaczej pustostan tak że nie zalewaj tylko pisz prawdę.
Twój wpis z 03-08-2013 23:38
Mylisz się,do kominka badziewia nie wsadzam,kominek ma być ozdobą salonu a nie ochydą dlatego buk od paru miechów już się suszy.
W kominku przepaliłem tylko jedną siatkę drewna z Castoramy ok.5kg(też badziew) i 3 brykiety barlinka. Od końca stycznia do końca tylko pompa utrzymywała 21st.C w domu(5-7h grzania)
Drewno z budowy poszło do kozy,którą utrzymywałem do stycznia 14st.C w domu.

zbigmaz01
18-08-2013, 21:43
Obojętnie co byś nie pisał to i tak nie wiesz co ci wyjdzie po zimie i z jakim skutkiem a co dopiero doradzać jak byś wszystko wiedział.
Przezimujesz to poznasz i wtedy napiszesz a na razie to nie wymyślaj i daj się wypowiadać tym co już to mają za sobą.

atsyrut
19-08-2013, 09:54
Panowie - nie kłóćmy się prosze tylko pomagajmy innym...

zgodzę się że przyzywczajenia domownikow maja wpływ na ilośc zużytej energii do ocieplenia domu... z resztą jest tu na praw mnóstwo skąłdowych które wpływają na rachunki....ocieplenie domu - mury plus dach (poddasze), rodzaje stolarki okienej i sposób montażu) rodzaj ogrzewania, rodzaj pieca, ewentualne solary lub pompa powietrze woda, kominek wspomagający CO i wiele wiele innych....

ja na początek zaczął bym od porzędnego ocieplenia domu... w przeciwnym razie - to co nagrzejemy od razu ucieknie....

Arturo72
19-08-2013, 10:38
ja na początek zaczął bym od porzędnego ocieplenia domu... w przeciwnym razie - to co nagrzejemy od razu ucieknie....
Dla mnie to podstawa,bardzo obrazowo przedstawiona:

Jeśli masz dom nieodpowiednio zaizolowany, to tak jakbyś próbował wypełnić durszlak wodą...
...a ciepło ucieknie i trzeba grzać,grzać i grzać i stąd wysokie rachunki za ogrzewanie ;)

kris4196
19-08-2013, 14:43
Chciałbym trochę przykrecic wydatki na ogrzewanie. Mysle już o sezonie jesienno-zimowym. Czym palicie i jak wam to wychodzi finasowo? Mój domek to ok. 130 m2 powierzchni do ogrzania, kociol z podajnikiem.

Wiam, mam podobny metraz. Kiedy paliłem pelletem, ale skurczyla mi się przestrzen magazynowa w domu – o on niestety zajmuje trochę miejsca. Potrem było drewno, ale piorunem się palilo – strazie dużo tego szlo, musialem czasem 2 razy w sezonie grzewczym dokupować kilka metrow. Od 2 sezonow pale ekogroszkiem /taniopal/. Zima tym o wyższej mocy, latem zasypuje kulki. Korzystam tez z ich pormocji. W sezonie to koszt ok. 3 tysiecy. Polecam ich bo sa mega dostępni – zamawiam przez internet

karoka65
19-08-2013, 15:23
Człowiek się konkretnie pyta , a wy tak huzia na niego.

No jak tak sobie czytam to rzygać się chce.
Znaleźli sobie kziołka, ci wszyscy "na czasie"
Przynajmniej będzie miał cieplej jak oni i nie będzie wmawiał rodzinie że 19 czy 20 stopni to komfortowa temperatura, bo co później na forum napisze ?
Że wpieprzył się na minę, marznie w dupę i jeszcze rachunki po zbóju ?
Choż rachunkiem można się pochwalić a za wielu też ich nie widziałem a odpowiedzi z pytami o ich pokazanie były bardzo pokrętne.
Pozdrawiam, tych "na czasie" również tylko nie zachowujcie się jak hieny które rzucają się na padlinę bo niezbyt przyjemne ani niezbyt ładnie wygląda jak na takich niby mocno rozgarniętych.
Zrobił na ile było go stać na tą chwilę i niech mu służy.
.

karoka65
19-08-2013, 15:28
Wiam, mam podobny metraz. Kiedy paliłem pelletem, ale skurczyla mi się przestrzen magazynowa w domu – o on niestety zajmuje trochę miejsca. Potrem było drewno, ale piorunem się palilo – strazie dużo tego szlo, musialem czasem 2 razy w sezonie grzewczym dokupować kilka metrow. Od 2 sezonow pale ekogroszkiem /taniopal/. Zima tym o wyższej mocy, latem zasypuje kulki. Korzystam tez z ich pormocji. W sezonie to koszt ok. 3 tysiecy. Polecam ich bo sa mega dostępni – zamawiam przez internet
Po przeczytaniu Twojego całego dorobku postowego z forum myślę że próbujesz robić reklamę tej firmie a ja akurat mam całkiem inne zdanie o ich produktach.
Miałem okazję je testować i było całkiem odwrotnie jak piszesz.

zbigmaz01
19-08-2013, 15:32
Wiam, mam podobny metraz. Kiedy paliłem pelletem, ale skurczyla mi się przestrzen magazynowa w domu – o on niestety zajmuje trochę miejsca. Potrem było drewno, ale piorunem się palilo – strazie dużo tego szlo, musialem czasem 2 razy w sezonie grzewczym dokupować kilka metrow. Od 2 sezonow pale ekogroszkiem /taniopal/. Zima tym o wyższej mocy, latem zasypuje kulki. Korzystam tez z ich pormocji. W sezonie to koszt ok. 3 tysiecy. Polecam ich bo sa mega dostępni – zamawiam przez internet
Coś mi się nie zgadza w twojej wypowiedzi?
Darmowa reklama? Naganianie do zakupu za rabat?
Wyjaśnij mi twój wpis w innym temacie
mam inne pytanie. Czy ekogroszek z tani opal to dobry pomysl? macie jakieś doswiadczenia? Kupować czy szukać kogoś innego?
Ten post jest nie z przed dwóch sezonów tylko z 25-06-2013 21:29
To jest twój pierwszy post na tym forum (z tym nickiem?), w drugim też niby szukasz a następne dwa to już zachwalanie.
Więc jak to jest?
Za grube te nici do szycia :)

Greengaz
19-08-2013, 17:14
Korespondencja samego ze sobą.
Jak się pisze pod dwoma nickami to się może p ..ić.

Arek76
19-08-2013, 22:36
Od końca stycznia grzeje c.o od sierpnia również cwu.
Nie trzeba grzać,żeby wiedzieć ile dom potrzebuje lub będzie potrzebował energii do ogrzania a co się z tym wiąże jakie rachunki będziemy płacić za ogrzewanie ale prawdopodobnie dla Ciebie to jakbyś kosmitów zobaczył i czarna magia ;)

Daruj sobie ten protekcjonalny ton.

z ciebie to jednak jest tempa dzida, uwielbiam takich kolesi jak ty, którzy z niczym nieuzasadnioną pewnością ferują te swoje teoretyczne bzdety. Skoro wyszło że grzejesz pół roku tzn że gówno wiesz i gówno widziałeś i nawet nie powinieneś się odzywać w tym temacie. Ja w przeciągu 10 lat grzałem gazem, kominkiem, drewnem i węglem i nawet mi przez myśl nie przeszło żebym ferował jednoznaczne opinie na temat wyższości jednego nad drugim ( no poza kominkiem bo to jest nieporozumienie). Także oszczędź sobie tych mądrości, bo ktoś jeszcze cię posłucha i sobie krzywdę zrobi.

Arturo72
19-08-2013, 22:58
Ja w przeciągu 10 lat grzałem gazem, kominkiem, drewnem i węglem i nawet mi przez myśl nie przeszło żebym ferował jednoznaczne opinie na temat wyższości jednego nad drugim ( no poza kominkiem bo to jest nieporozumienie). Także oszczędź sobie tych mądrości, bo ktoś jeszcze cię posłucha i sobie krzywdę zrobi.
Pozostał Ci jeszcze do wypróbowania pellet a prawdopodobnie dalej nie zrozumiesz co zrobić,żeby było tańsze ogrzewanie.
Wbij sobie do głowy,że nic wyższego od niskich start ciepła przez dom nie ma i to jest podstawa i jedyny sposób na niskie rachunki za ogrzewanie a nie zmiana na kolejne "tańsze" źródła ciepła.
Nie sądzę,żebyś to zrozumiał,skoro przez tyle lat nie zrozumiałeś...

zyzolek
20-08-2013, 07:28
Arturo, nie każdy ma pieniądze na budowę nowego domu, lub jego totalny remont.
Ale kto bogatemu zabroni

lysy1l
20-08-2013, 07:59
Pozostał Ci jeszcze do wypróbowania pellet a prawdopodobnie dalej nie zrozumiesz co zrobić,żeby było tańsze ogrzewanie.
Wbij sobie do głowy,że nic wyższego od niskich start ciepła przez dom nie ma i to jest podstawa i jedyny sposób na niskie rachunki za ogrzewanie a nie zmiana na kolejne "tańsze" źródła ciepła.
Nie sądzę,żebyś to zrozumiał,skoro przez tyle lat nie zrozumiałeś...
Trochę pokory. Ludzie żyją w domach, które mają wysokie straty ciepła, ale ty nie wpadłeś na to, że niektórych najzwyczajniej nie stać na ich modernizację, a nawet na drogi opał. Nie mówię tu akurat o autorze tematu, bo wypuścił Was jak młodych:
http://forum.muratordom.pl/member.php?187584-dejw586
Popatrzcie też na posty użytkownika kris4196

Arturo72
20-08-2013, 08:11
Arturo, nie każdy ma pieniądze na budowę nowego domu, lub jego totalny remont.
Ale kto bogatemu zabroni
Wiem i moje słowa były skierowane dla nowobudujacych domy,których w tym wątku nie będzie brakowało.Zadbanie o izolację domu oraz tani system grzewczy w trakcie budowy jest najtańszym sposobem na przyszłe niskie rachunki za ogrzewanie.
Budowa domu energooszczędnego wbrew pozorom nie jest droga ale trzeba trochę pomyśleć a nie iść za głosem stada,sąsiada czy majstra bo "bedzie Pan zadowolony" ;)

Co do obecnych,starych domów to najtańszą opcją na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest węgiel(tfu) lub dla bardziej zamożnych pompa ciepła,1kWh wychodzi wtedy ok.0,15-0,18zł .
Inne systemy grzewcze są droższe w eksploatacji.

Trochę pokory. Ludzie żyją w domach, które mają wysokie straty ciepła, ale ty nie wpadłeś na to, że niektórych najzwyczajniej nie stać na ich modernizację, a nawet na drogi opał.
jw,z tym,że jak kogoś już nie stać na węgiel to bedzie musiał pomyśleć jednak o zamianie domu na mieszkanie z ogrzewaniem miejskim...

zyzolek
20-08-2013, 08:31
Z tym że autor tematu ma już dom i kotłownię.

lysy1l
20-08-2013, 08:44
Zyzolek, przeczytaj posty autora tematu i nie bądź naiwny jak dziecko:
http://forum.muratordom.pl/member.php?187584-dejw586
tu masz drugiego:
http://forum.muratordom.pl/member.php?187588-kris4196

zyzolek
20-08-2013, 11:04
Nie bawię się w detektywa

lysy1l
20-08-2013, 12:16
A czasami jednak powinieneś, chociażby dlatego, żeby nie wychodzić na głupka. Innych też to dotyczy.


Mój domek to ok. 130 m2 powierzchni do ogrzania, kociol z podajnikiem.
Natomiast w profilu wygląda to już trochę inaczej:
Lokalizacja: Bolesławiec
Kod pocztowy: 59-700
Zarejestrowany 07-06-2013
Ostatno aktywny: 13-08-2013 10:30
Kluby użytkownik: Budowa - wymiana doświadczeń
Mój dom: kiedyś zbuduję

Tu jest jeszcze do poczytania:
http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=83558
Tam występuje w duecie z użytkownikiem:
http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=83740
Albo sam sobie odpowiada jako Janek...
I znalazł się tam również nasz Kris, którego przedstawiałem wyżej:
http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=83648


Chyba wszystko jasne, kto zacz?

zbigmaz01
20-08-2013, 15:50
Czyli wychodzi na to że aby dać odpowiedź trzeba się zaznajomić z dorobkiem danego osobnika. Do dupy z takimi ludźmi co tak naciągają.

lysy1l
20-08-2013, 17:38
Nie, no myślę że aż do takiego absurdu nie dojdzie, ale masz czarno na białym jak goście przygrywają po forach w trosce o wynik.
I zauważ, że prawie zawsze jest duecik a nawet tercet. Jeden niby pyta zatroskany co i jak kupić, a za chwilę pojawia się "wujek dobra rada".
Widać, że się zaczyna pod dupą palić. Ciekawe, ile jeszcze tak pociągną?

dejw586
21-08-2013, 20:07
A czym palisz? Ile Cie to grzanie kosztuje? Chodzi tylko o grzanie Co czy CWu tez?

Jaki dom: ile izolacji na scianach, dachu, w podlodze, jaka wentylacja?

Zima pale weglem i dogrzewam kominkiem = drewno bukowe - kilka metrow szesciemmych, latem probowalem palic peletem, ale jakos slabo szlo. Grzanie wody tez. Koszty zimowe to ok. 4 tysiecy, latem polowa, no moze troche mniej. Rzuccie jakimis pomyslami. Dom ocieplony, stolarka drzwiowa i okienna nowiuska, dobrze zaizolowana. Izolacja podloga 8, dach chyba 20, sciany 30. Na moje oko wydaje sie, ze ok.

lysy1l
21-08-2013, 20:48
Dejw, możesz już iść. Pora założyć nowe konto :D.
Ale skoro nalegasz, to Ci coś podpowiem. Chcesz oszczędzić, to kup dobry ekogroszek na przykład z Wesołej. Sprawdzonych i pewnych dostawców znajdziesz na forum. Unikaj marnej jakości, mokrego opału w foliowych workach, bo w ostatecznym rozrachunku pójdziesz z torbami. Tu możesz poczytać o tym marnym opale i firmie, która go sprzedaje:
http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/kup-pan-wegiel-tani-czy-dobry/

kris4196
22-08-2013, 09:30
Coś mi się nie zgadza w twojej wypowiedzi?
Darmowa reklama? Naganianie do zakupu za rabat?
Wyjaśnij mi twój wpis w innym temacie
Ten post jest nie z przed dwóch sezonów tylko z 25-06-2013 21:29
To jest twój pierwszy post na tym forum (z tym nickiem?), w drugim też niby szukasz a następne dwa to już zachwalanie.
Więc jak to jest?
Za grube te nici do szycia :)

Jak słusznie zauwazyles jestem sporym fanem tej marki. Ich towar mi odpowiada, no może nie jest z najwyższej polki, ale cena jest rozsadna, a osiagana temateratura na piecu w porządku. Tak, przyznaje ostatnio kupiłem spory zapas, po bardzo dobrej cenie, ale była ona dostepna dla wszystkich – sezonowa wyprzedaz. Byłem i jestem zadowolony z obsługi, nie wiem jak będzie dalej stad moje pozytywne opinie.
Forum to forum, wrzuciłem swoja trzy grosze, bo forum jest od opowiadania o swoich doświadczeniach, może akurat moje okaza się przydatne. Wydaje mi sie, ze moja wypowiedz jest bardziej przydatna niż „pyskówki” i słowne naparzanie się – które tutaj obserwuje. Szkoda tylko ze każdy kto dostrzega plusy odbierany jest jako reklamiarz. Moje pytanie z czerwca”to kij w mrowisko”. Czasem podpytuje w ten sposób w celach informacyjnych. Wypowiadający się często podrzucają cenne pomysły, rozwiązania, hasla i nawet nazwy firmy.

lysy1l
22-08-2013, 09:45
Dejw, możesz już iść. Pora założyć nowe konto :D.


Kris, Ciebie też to dotyczy. Pa pa.

bigrw
22-08-2013, 11:09
moje koszty roczne ....czyli CWU latem i CWU i CO zimą to koszt 1100 zł
dom 164 m2 powierzchni po podłodze + 84m2 piwnicy
spalanie na cały rok 3,3 t MIAŁU (19MJ) po około 320 zł/t
chyba jedynie minimalnie drewno wyszło by taniej ale za to więcej roboty....
jeśli dom z dachem ocieplony dobrze itp. to nie ma problemu aby zejść z kosztami poniżej 1,5 tys.zł na rok
oczywiście należy pamiętać że jeśli kiepsko jest wykonana to i tak nadal może okazać się że koszty mogą być duże....
regulacja pieca też ma znaczenie....
sam w ostatnich 4 sezonach ograniczyłem spalanie od przesło 5 t do 3,3 nie ograniczając komfortu cieplego w domu....gdyz jesteśmy ciepłolubni....
warto inwestować swoje pieniądze w rozwiązania dostarczające ciepło "prawie za darmo" ale w taki sposób aby wydać na nie jak naj mniej....
bo wtedy korzyści , zyski szybko uzyskamy....a takich rozwiazań jest wiele w które warto zainwestować i samemu je wykonać....zwłaszcza na etapie budowy...
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów....
i oczywiście WSZYSTKICH BOBÓW BUDOWNICZYCH