PDA

Zobacz pełną wersję : Wylewka w garażu a dylatacja obwodowa.



fido2001
14-08-2013, 11:08
Witajcie.

Jestem na ukończeniu budowy garażu wolnostojącego.
Garaż ma wewnątrz powierzchni użytkowej 6m x 3.5m. Na zagęszczonej ziemi jest wysypane 35cm klińca w rozmiarze 4mm - 36mm.
Kliniec był sypany 12cm i zagęszczany, znowu ok. 12cm i znowu zagęszczanie.....i tak do osiągnięcia 35cm.
Na to wszystko zostało wylane 14cm chudziaka zrobionego z betonu b15 (CEM II B-V 32,5 R; woda; piasek i kliniec. ten sam co na podsypkę - stwierdziłem że ten kruszec będzie lepszy od otoczaka). Chudziak ten jest wykonany bez dylatacji i wylany jest w linii ścian fundamentowych. Można powiedzieć ża jest zlicowany o góry z poziomem fundamentów. Na fundamentach została położona masa bitumiczna dwuskładnikowa Ceresitu, Oprócz tego folia izolacyjna i dodatkowo papa 5.2mm. Pewnie wielu z Was stwierdzi że taka potrójna ilość izolacji jest przesadna, ale w tą stronę lubię przesadzać. Nie zaszkodzi, a będzie mocniejsza izolacja przeciwwilgociowa. Jak chudziak wyschnie chcę na niego ułożyć taką samą papę i zgrzać ją z tą wystającą z pod ściany. Na to dopiero będzie robiona właściwa wylewka. I tutaj pojawia się kilka pytań do Was doświadczeni użytkownicy forum.

Wylewkę będę kręcił sam w betoniarce.
Z piasku, wody i tego samego cementu co dawałem do chudziaka. Będę starał się półsuchą, tak aby można było formować spadek.
Przy bramie wylewka będzie miała 5cm grubości a przy końcu 11cm. Co daje 1cm spadku na metrze. Wydaje mi się że tyle wystarczy.
Wylewka będzie dodatkowo zbrojona siatka z drutu 6mm z oczkami 15x15
Wylewkę chce na koniec pokryć żywicą epoksydową - systemowe rozwiązanie firmy BASF - MASTERTOP 1324 R

Teraz pytania.

1. czy 1% spadku w kierunku bramy wystarczy ?

2. Czy dodawać do wylewki jakiś włókien czy zrobić klasycznie w oparciu tylko o typowe składniki - woda, piasek, cement ?

3. Czy taka wylewka musi mieć zrobioną dylatacje obwodową z pianki 5mm.

4. Chudziaka polewałem wodą przez 7 dni, właściwie to przez 7 dni woda na nim stała ok1-2cm :)
Ile należy polewać/zraszać właściwą wylewkę ??

5. Jeżeli musi być dylatacja, to co później zrobić. Czy powłoka epoksydowa przykryje piankę ?? Czy lepiej wyciągnąć tą piankę jak
wylewka wyschnie i wypełnić tą szczelinę czymś innym, czy po prostu uciąć taśmę na równo z wylewka i niech ekipa położy na niej warstwę epoksydu razem z wylewką.
Coś musze zrobić bo chce aby tym epoksydem wyjechali mi 15cm na ściany. Nie chcę też aby z czasem zbierała mi się woda/wilgoć w tej szczelinie dylatacyjnej....

Proszę o radę.
Dziękuję.
Rafał.

Łukasz80
14-08-2013, 11:22
nie doradze w niektorych kwestiach, ale:
- spadek w kierunku bramy to nie najlepszy pomysl, co prawda nie mam jeszcze wylewki, ale zbieram informacje z tego forum i zdarza sie, ze w zimie woda plynaca spod auta lubi przymarzac na dolnej uszczelce bramy/drzwi..

-skoro bedziesz mial system BASF to zrobic mozna tak samo jak sie robi przy laczeniu podlogi tarasu z progiem drzwi, u mnie inny system, ale mieli cos a'la plasteline na wzor sznura i to szlo jako faseta w rogu, a na to wszystko czyli podloge i sciane szla izolacja. Pozwalalo to na pracowanie osobno podlodze przy utrzymaniu szczelnosci...

fido2001
14-08-2013, 13:35
Spadek musze zrobić w taki sposób bo jak inaczej ?? 50cm przed bramą na zewnątrz mam odwodnienie liniowe. Brama będzie montowana marki Hormann. Zapewniają że woda pod uszczelką spokojnie przepłynie, a i mróz w zimie nie jest groźny... Ja też się tego obawiałem, ale przedstawiciel Hormanna zapewnił mnie że będzie OK. mam to na piśmie :)