PDA

Zobacz pełną wersję : Wylewka w garażu. Potrzebuję pomocy.



kryniu62
18-08-2013, 16:40
Witajcie ;)
Muszę wylać wylewkę w garażu o powierzchni 20m2 bo mam gołą glebe. Chce wysypać piach jako podkład i na to lać beton. Garaż ma 20m2 . Stoi w nim auto. Czy 10 cm betonu wystarczy ? Nie będzie za słaby ? Dawać siatke zbrojeniową ? Jeżeli jak to jaką ?
Ile kupić cementu ? Jakie proporcje przy zarabianiu betonu ? W tych sprawach jestem laik więc nic sam nie zrobię..

Bardzo bym prosił o pomoc w tym icon_smile.gif

Pozdrawiam.

dzabij
18-08-2013, 20:40
Gleba dobrze ubita ? W sensie nie siądzie już niżej ? Jeżeli to świeża sprawa to należało by przede wszystkim zdjąć humus a dopiero potem sypnąć piasek, zagęścić go i wylać beton. Natomiast jeżeli korzystasz z garażu w tym stanie już jakiś czas to prawdopodobnie humus już "przeszedł w stan spoczynku" i można działać na tym podłożu. Wtedy piasek, ubijanie i wylewka betonowa. Można ewentualnie na piasku rozłożyć folię (aby mleczko cementowe z betonu nie uciekało do piachu).

Co do samego betonu to najlepiej i najtaniej było by go kupić w betoniarni. Niestety obawiam się że 2 m3 (a tyle potrzebujesz, 20 m2 x 0,1 m) nie będą chcieli przywieźć (no ale zapytać warto). Jak się nie uda zamówić w betoniarni to kup pospółkę (piasek zmieszany ze żwirem ale bez gliny) i mieszaj w proporcji miej więcej 1 łopata cementu na 3 łopaty piachu. Oszczędnie z wodą, dobry beton nie może "płynąć". Można użyć plastyfikatora do betonu (zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i sprawia że ta łatwiej miesza się z pozostałymi składnikami, przez co potrzeba jej mniej).

Siatka zbrojeniowa moim zdaniem konieczna nie jest ale napewno nie zaszkodzi. Zamiast siatki możesz użyć tzw. zbrojenia rozproszonego - włókien poliestrowych dodawanych do betonu. Cement na wyczucie, kup na początek z 10 worków 25kg i zabezpiecz możliwość dokupienia w razie potrzeby.

kryniu62
18-08-2013, 22:33
Garaż już stoi kilka łądnych lat. Glębę będe musiał troche podebrac przy krawedziach co by wylewka nie była wyzej niż fundamenty. Na boki dam folie korkową aby wilgoć mi nie własziła na ściany. Według prostych obliczęń potrzebuje 2000l betonu. 1m3 wazy średnio 2.300 kg. 1/4 częsc z tego to cement czyli wychodzi 575kg cementu. Mam 2m3 więc 1150kg cementu ? :eek::eek::eek: Nie wydaje mi sie to realne.. :confused::confused: Jest późno, może mój mózg coś źle mysli.. ; /

dzabij
19-08-2013, 09:06
A no właśnie, zazwyczaj łopaty cementu "nabierają się" znacznie mniejsze niż łopaty piasku więc to będzie raczej 1/8 niż 1/4. Staniesz przy betoniarce to będziesz wiedział o czym mówię ;-)

tutaj masz proporcje : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102523-Ile-cementu-na-1m3-betonu-B20

"skład: 1 m3 B-20 plastyczna K3: woda 131 kg, cement 252 kg , piasek 554 kg , kruszywo 1525 kg + dodatki"

kryniu62
19-08-2013, 09:14
A więc wychodzi 50 worków cementu x 25 kg, 1100kg piachu, kruszywa nie mam, chyba ze gdzieś znajdę a jak nie to dam zwykły piach, płukany rzecz jasna, i wapno w płynie, Z tym wapnem to wiem, wiem. jak popiół :D Do miary będe urzywał wiadro, moze bedzie wygodniej..

kryniu62
19-08-2013, 09:15
A więc wychodzi 50 worków cementu x 25 kg (+- 2-3 worki), 1100kg piachu, kruszywa nie mam, chyba ze gdzieś znajdę a jak nie to dam zwykły piach, płukany rzecz jasna, i wapno w płynie, Z tym cementem to wiem, wiem. jak popiół :D Do miary będe urzywał wiadro, moze bedzie wygodniej..

dzabij
19-08-2013, 10:32
A więc wychodzi 50 worków cementu x 25 kg (+- 2-3 worki),

Hmm, ja jednak kupiłbym 20 worków x 25 kg ;-).

Na 1 m3 betonu potrzebujesz 250 kg czyli 10 worków @ 25 kg. Potrzebujesz 2m3 betonu czyli 20 worków (+\- kilka worków)

G.N.
19-08-2013, 11:12
..... i wapno w płynie ..... Czegoś nie rozumiem. Będziesz robił wylewkę czy tynkował?

BigPiotr
19-08-2013, 11:40
Witajcie ;)
Muszę wylać wylewkę w garażu o powierzchni 20m2 bo mam gołą glebe. Chce wysypać piach jako podkład i na to lać beton. Garaż ma 20m2 . Stoi w nim auto. Czy 10 cm betonu wystarczy ? Nie będzie za słaby ? Dawać siatke zbrojeniową ? Jeżeli jak to jaką ?
Ile kupić cementu ? Jakie proporcje przy zarabianiu betonu ? W tych sprawach jestem laik więc nic sam nie zrobię..

Bardzo bym prosił o pomoc w tym icon_smile.gif

Pozdrawiam.

Właśnie wylewałem wieniec na domku gospodarczym i potrzebowałem na to 1m3 betonu B20.

Po wielu dniach doktoratów jak wyżej kupiłem 1m3 betonu B20 półsuchego w betoniarni. Przywiózł mi to gościu wywrotką i wysypał na folię. Jakość rewelacyjna. 230 beton i 80 transport.
W twoim przypadku jeszcze lepiej bo na 3m do góry nie trzeba windować tylko rozłożyć i wyrównać. Nigdy w domu nie zrobisz takiego betonu jak z betoniarni. Jedyny minus to dwie godziny na ułożenie od nasypania na wywrotkę. Jak betoniarnię masz daleko (czas transportu) to dupa.

kryniu62
19-08-2013, 21:11
Czegoś nie rozumiem. Będziesz robił wylewkę czy tynkował?

Chodziło mi o jakis dodatek czy cuś co sie dodaje aby beton przy mieszaniu potrzebował mniej wody :)

kryniu62
19-08-2013, 21:19
Hmm, ja jednak kupiłbym 20 worków x 25 kg ;-).

Na 1 m3 betonu potrzebujesz 250 kg czyli 10 worków @ 25 kg. Potrzebujesz 2m3 betonu czyli 20 worków (+\- kilka worków)

Dokłądnie. :bash::bash: