PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką dachówkę płaską wybrać?



wiktoria37
19-08-2013, 09:44
Czytam forum od dawna, ale teraz pojawił się temat, którego rozwiązania tutaj nie znalazłam...
Jaką dachówkę, z dachówek płaskich wybralibyście? (budynek raczej w stylu nowoczesnym, dach dwuspadowy, pow. 265 m2)

1. Tondach Figaro
2. Brass Teviva
3. Euronit Kapstadt

(wiatrownice - obróbka blacharska)

Najważniejszy dla mnie jest końcowy efekt wizualny, jednolitość barwy pokrycia, łatwość kładzenia...)

Liczę na Waszą pomoc, bo czas na podjęcie decyzji się kurczy a ja mam coraz większy mętlik w głowie...

tomkam
21-08-2013, 16:46
Stoje przed podobnym problemem z tym, ze u mnie dach wielospadowy z trzema lukarnami. Czy ma ktos moze na tego typu dachu taka dachowke? Jezeli tak to ktora najbardziej polecacie? Moze podzielilby sie ktos koncowym efektem? Slyszalem, ze bardzo dokladnie na niej widac wszelkie nierownosci i troche sie obawiam.

syberia
21-08-2013, 17:52
Ja z kolei chciałabym się dowiedzieć która dachówka płaska jest najtańsza .

PLB1517
26-08-2013, 09:49
Ja z kolei chciałabym się dowiedzieć która dachówka płaska jest najtańsza .

Mi wyszło, że betonowe Euronit Kapsztad i Braas Teviva. Proponuję poprosić konkretnego sprzedawcę o szczegółową wycenę konkretnego kompletnego (!) dachu wraz z robocizną w różnych wariantach (Euronit Kapsztad, Braas Teviva, a dla porównania jeszcze np. Braas Tegalit i ceramika - Creaton Domino, Koramic Actua itp.). Ważne, żeby nie porównywać ofert różnych sprzedawców (bo te rzadko są porównywalne - jeden przyjmuje idealną powierzchnię, inny bierze 5% zapasu, jeszcze inny 10%; normą jest też i to, że jeden ma tańszą dachówkę podstawową, ale inne elementy droższe, a inni odwrotnie; w końcu nie każdy sprzedawca podaje w wycenie koszty transportu, palet, desek na pas podrynnowy itd.), tylko różne oferty konkretnego sprzedawcy. Jeżeli z jednego porównania wyjdzie, że dach z konkretną dachówką jest najtańszy, to dla pewności powtórzyłbym takie porównania u innych sprzedawców. Rezultaty dotyczące kilku sprzedawców dadzą bardziej miarodajną odpowiedź.

fotohobby
26-08-2013, 09:55
Najtańsza ceramiczna to Tondach Figaro, na Actue, czy Domino nawet nie ma co spogladać, jeśli cena to główne kryterium.
Można jeszcze poszukać Actuy sprzedawanej pod marką Bogen, ona jest od Koramica tańsza.

Cena Figaro może być porównywalna, lub nieco większa od betonowych Euronit Kapstadt, czy Braasów.

lukasza
26-08-2013, 11:20
te dachówki to jeszcze się różnią optycznie na dachu bo rozmiary mają inne, ale widzę, że wymagania masz minimalne jak w przetargach na autostrady i 1 kryterium: cena.

Ja mam Creaton Domino. Jest to dachówka dobra lub bardzo dobra, ładna, ale cena niektórych odstrasza.

Z tych co proponujesz to miałem w ręce każdą, na dachu widziałem Tondacha i Brass. Każdą widziałem u kuzyna na składzie jak wyglądają całe palety (pakowanie, kolory) i sądzę, że dołożyłbym nico kasy do ceramiki z Tondach. Braas niestety się dobrze nie prezentuje. Euronit nie wiem, widziałem raz i już nie pamiętam jak leżała na dachu. Nie wiem jakie teraz są różnice w cenie na tych dachówkach, które wymieniłeś ale Brass mi osobiście na 2 dachach tak się nie podobał, że wolałbym inny wzór i kolor w miarę nowoczesny, ale tańszej ceramiki np: Tondach bo akurat on ma jedną z najtańszych ceramik.

syberia
26-08-2013, 14:14
Fjnie że ktoś się zainteresował , dzięki . Ja na razie dostałam wycenę na 200 m dachu dwuspadowego z ogniomurkami ( trochę widać na avatarze) 5 okien dachowych plus wyłaz na 28 tys netto materiał plus robota 12 tys netto vat wiadomo 8proc ,dachówka Actua ... no i trochę mam zamiar te koszty obniżyc( chociaż też nie są strasznie powalające , tak mi się zdaje przynajmniej ) ale to dopiero początek budowy i chcę żeby coś mi zostało na wykonczenie

Andrzej Wilhelmi
26-08-2013, 18:33
W przypadku gdyby cena nie była wyznacznikiem warto pokusić się o oryginalną dachówkę Smaragd. Pozdrawiam.

aleksander_a
27-08-2013, 10:07
Ja z kolei polecam Nelskamp Nibra G10 - poniżej zdjęcie fragmentu mojego dachu z tą dachówką.

208757

Andrzej Wilhelmi
27-08-2013, 22:03
Trochę krzywa ta dachówka albo łaty. Trochę szeroki okap, ale może taki Ci się podoba? A dach już skończony bo nie widzę trójnika (tzw. "portek"). Pozdrawiam.

fotohobby
27-08-2013, 22:17
Jaki to kąt nachylenia dachu ? 25% ? 30 ?
Osobiście uważam że przy tak małym kącie efekt przy płaskiej nie powala.

aleksander_a
28-08-2013, 09:28
Trochę krzywa ta dachówka albo łaty. Trochę szeroki okap, ale może taki Ci się podoba? A dach już skończony bo nie widzę trójnika (tzw. "portek"). Pozdrawiam.

Dziękuję za uwagi - możesz rozwinąć tę myśl o krzywej dachówce albo łatach, gdyż szczerze mówiąc (pisząc) nie wiem jak mam patrzeć dokładnie aby to zauważyć (albo ślepy jestem już :-)).
Co do okapu - w projekcie miała być tam dodatkowa sztukateria, która by ten okap optycznie zmniejszyła, ale zrezygnowaliśmy z tego.
Co do 'portek, to znalazłem jedynie że jest to jakiś trójnik do rozdzielenia strug powietrza, więc nie wiem czy o to chodzi...

Dach ogólnie nie skończony, gdyż jeszcze brakuje ław kominiarskich, rur spustowych do rynien i tym podobnych drobnych rzeczy.

Co do kątu nachylenia to 25%.

Pozdrawiam,
Olek

woodek
28-08-2013, 10:50
U mnie w stopce są zdjęcia dachówki Creaton Domino.
Szukałem wg ceny, ale albo odcien się nam nie podobał, albo dostepna za pół roku.

Przypomniało mi się jak kupowałem kiedyś w pewnej firmie panele. Pan zapytał mnie czy z montażem czy bez. odpowiedziałem że bez. A on że z montażem będzie taniej, a i tak sam mogę sobie je ułożyć. Chodziło o VAT.
Więc znalazłem firmę która sprzedaje dachówki na 8%, zrezygnowałem z dachówk krańcowych na rzecz blachy (od początku zresztą się nad tym zastanawialiśmy, bo krawędz dachu wygląda nowocześniej) i wybraliśmy Creatona.

Pozdr

fotohobby
28-08-2013, 12:44
Przecież tą różnicę pomiędzy 23 a 8% VAT i tak w tym roku można jeszcze odliczyć.
Na późniejszym etapie budowy to miły zastrzyk gotówki :)

hmepg
28-08-2013, 14:21
Zastanów się nad Meyer Holsen Piano czarny łupek. Ja się na taką zdecydowałem i nie żałuję.

Andrzej Wilhelmi
28-08-2013, 19:40
... jak mam patrzeć dokładnie aby to zauważyć (albo ślepy jestem już :-)).


Ja patrzę okiem dekarza czyli mam skrzywienie zawodowe. Przy Twoim wypłaszczonym dachu wszystko widać i dla takiego kąta dachu ta dachówka nie jest najlepszym wyborem. Natomiast skoro Tobie te drobne wady estetyczne nie przeszkadzają i dach Ci się podoba to bardzo dobrze, Okap można było skrócić podcinając od spodu krokwie. Trójnik gąsiorów jest potrzebny bo gwarantuje szczelność połączeń naroży z kalenicą i jest naturalną częścią pokrycia. Bez niego dach jest "niedorobiony" ale to oczywiście rzecz gustu. Ławy i stopnie kominiarskie wymagają własnej łaty i podszlifowania dachówek więc nie jest to taka drobna sprawa bo wymaga rozebrania pokrycia na fragmencie dachu. Przy Twoim wypłaszczonym dachu nie będzie z tym większego problemu. Pozdrawiam.

lukasza
05-09-2013, 08:46
Przy mniejszych kontach dachu nie tylko ten typ dachówki traci na urodzie, ale bardzo ważne okazują się dla "urody" dachu detale typu wykończenie dolnej części dachówki. Są rozwiązania kanciate, dopracowane i nie wysokie jak Creator Domino a są rozwiązania półokrągłe, zaokrąglony/skośnie skos jak np Tondach. A najgorzej to chyba tu wypada Brass.
Dla mnie te dachówki to ideał optyczny na dach powyżej 35 stopni, najlepiej 40-4st. Dachy dwuspadowe.

ENDO
06-09-2013, 20:06
Fjnie że ktoś się zainteresował , dzięki . Ja na razie dostałam wycenę na 200 m dachu dwuspadowego z ogniomurkami ( trochę widać na avatarze) 5 okien dachowych plus wyłaz na 28 tys netto

Rozumiem, że podana cena zawiera koszt okien, ale i tak wydaje mi się bardzo... ile płacisz za m2 standardowej dachówki?

Pytanie do fachowców, jaka płaska dachówka będzie najlepiej wyglądała na dachu dwuspadowym, kąt 45? Domino chyba jednak lepiej pasuje do mniejszych nachyleń, Actua do większych, ale czy na pewno? I co dalej w temacie dachówek płaskich na 45 stopni?

fotohobby
07-09-2013, 08:59
Pytanie do fachowców, jaka płaska dachówka będzie najlepiej wyglądała na dachu dwuspadowym, kąt 45?

Obawiam się, że takiej nie ma...

tomkam
07-09-2013, 16:43
a bedzie sie dobrze prezentowala przy nachyleniu dachu 40-42 stopni? dodam tylko, ze jest to dach wielospadowy, a dokladnie rzecz biorac ten:
http://static.archon.pl/images/products/m480efb44117b6/s/NAGIETKI_3__foto2_styl2.jpg

syberia
07-09-2013, 18:06
Rozumiem, że podana cena zawiera koszt okien, ale i tak wydaje mi się bardzo... ile płacisz za m2 standardowej dachówki?

Pytanie do fachowców, jaka płaska dachówka będzie najlepiej wyglądała na dachu dwuspadowym, kąt 45? Domino chyba jednak lepiej pasuje do mniejszych nachyleń, Actua do większych, ale czy na pewno? I co dalej w temacie dachówek płaskich na 45 stopni?
No tak , cena z oknami , i wydaje Ci się baardzo .... co ? bo nie wiem że drogo ? a standardowa dachówka to jaka ?

ENDO
09-09-2013, 13:23
W dalszym ciągu czekam na kilka wycen, ale wydaje mi się, że Actua jest do kupienia w przedziale 60-70 brutto, a jeżeli tak to Twoje 200m dachu wychodzi chyba trochę drogo :confused: Nie wiem ile Cię kosztowały okna, nie wiem ile kosztowały dochówki uzupełniające np. boczne. Punktem wyjścia może być Twoja cena standardowej ACTUA 10.

fotohobby
09-09-2013, 14:23
Jak ktoś rozważa Actue, to niech poszuka jej pod nazwą Bogen (czy też Bogener) Actua 10.
Po przejęciu Bogenera (a wcześniej Koramica) przez Wienerbergera te dachowki można kupić po taką nazwą 10-15% taniej.
Są wypalane w tym samym zakladzie.

MWM
08-01-2015, 14:19
Jak ktoś rozważa Actue, to niech poszuka jej pod nazwą Bogen (czy też Bogener) Actua 10.
Po przejęciu Bogenera (a wcześniej Koramica) przez Wienerbergera te dachowki można kupić po taką nazwą 10-15% taniej.
Są wypalane w tym samym zakladzie.

Odświeżę temat.
Ktoś ma już doświadczenia bezpośrednie z BOGEN ACTUA 10?
Dachówka zgrabna a i cenę da się znaleźć rozsądną

MWM
10-01-2015, 09:06
TO może BOGEN PLANO 11 ??

maciek_knap
10-01-2015, 20:10
Siostra ma właśnie kładzioną dachówkę Actua, tyle że z Wienerbergera. Wygląda świetnie (duże dachówki ceramiczne mają swój mega urok). Wiem że też szukali tańszych odpowiedników, ale najwyraźniej nie znaleźli w tej jakości i w tej powłoce (angoba szlachetna, grafit) :)

MWM
10-01-2015, 20:22
Siostra ma właśnie kładzioną dachówkę Actua, tyle że z Wienerbergera. Wygląda świetnie (duże dachówki ceramiczne mają swój mega urok). Wiem że też szukali tańszych odpowiedników, ale najwyraźniej nie znaleźli w tej jakości i w tej powłoce (angoba szlachetna, grafit) :)

Uuuu brzmi nieźle. Może da się od siostry wyciągnąć jakieś zdjęcie, aby wszyscy mogli to zobaczyć :) ??

alan558
09-03-2015, 07:42
witam moim zdaniem w takie przedsięwzięcie warto więcej zainwestować bo to jest zakup na wiele lat. Ja tak zrobiłem i nie żałuję :) polecam wam dachówkę ceramiczną włoską od nich alledachy.pl Wyrób rewelacyjny a firma bardzo solidna polecam

Wojtko55
09-03-2015, 17:31
Ja również chętnie bym zobaczył jak to wygląda :) Ostatnio widziałem zdjęcia z wykonywanych prac to dachówka betonowa płaska Teviva na prawdę bardzo dobrze się prezentowała, ale nie pamiętaj niestety w jakim to było poście :)

marcinek.dominik
17-03-2015, 09:07
Uwzględniając CENĘ i jakość dachówki Bogena proponuję REFORM 11. Nie jest całkiem płaska ale efekt zadowalający. Cena w porównaniu do PLANO i ACTUA również zadowalająca.

Wojtko55
19-03-2015, 17:06
Nooo na prawdę ciekawie to wygląda. Ta wklęsła powierzchnia tworzy fajny efekt szczególnie w kolorze antracytowym glazurowanym, :) A jak tu jest z jakością i wytrzymałością ?? Jednak do dachówki płaskiej to troche jej daleko. W porównaniu do Tevivy to tworzy całkiem inny efekt :)

JendrzejJawor
19-03-2015, 21:18
Najlepsza z wyglądu dla mnie jest teviva, a jeżeli chodzi o płaskie to chyba teviva ma największą popularność.

Wojtko55
20-03-2015, 20:30
Mi również wydaje się, że z dachówek płaskich to ona jest najczęściej wybierana. Prznajmniej takie odebrałem wrażenie patrząc na forum :) .

.:Paco:.
28-03-2017, 21:06
Odswieze temat - mam dach o kacie 18 stopni - tak malo widac. Czy plaska dachowka to dobry wybor? Mysle o Braas Turmalin albo MH Piano albo Bogen Piano 11. Czy moze inne lepiej wygladaja....moze ma ktos zdjecia tak plaskiego dachu z dachowkami...

pozdrawiam

.:Paco:.
29-03-2017, 05:39
Przy tak małym skosie dachówka wyjdzie drogo - jeszcze by trzeba robić pełne deskowanie. Pomijam już, że wiele dachówek odpada, bo minimalny zalecany kąt jest większy niż te 18 st. Duże dachówki (typu Orea 9) mają ten kąt minimalny 20 stopni... Im mniejsza dachówka tym ten kąt będzie większy.

dzieki ale deski i pape juz mam - niezaleznie jaki bylby kat nie zaufalbym tylko dachowce i membranie. Sporo dachowek ma minimalny kat 10 stopni pod warunkiem szczelnego krycia wstepnego....ale moza zamiast paskiej jakis cantus?

Andrzej Wilhelmi
29-03-2017, 23:28
Przy takim kącie nachylenia połaci można kryć praktycznie każdą dachówką. Pozdrawiam.

ted.zapatta
04-12-2017, 19:05
Czytam forum od dawna, ale teraz pojawił się temat, którego rozwiązania tutaj nie znalazłam...
Jaką dachówkę, z dachówek płaskich wybralibyście? (budynek raczej w stylu nowoczesnym, dach dwuspadowy, pow. 265 m2)

1. Tondach Figaro
2. Brass Teviva
3. Euronit Kapstadt

(wiatrownice - obróbka blacharska)

Najważniejszy dla mnie jest końcowy efekt wizualny, jednolitość barwy pokrycia, łatwość kładzenia...)

Liczę na Waszą pomoc, bo czas na podjęcie decyzji się kurczy a ja mam coraz większy mętlik w głowie...

Zapytanie było w 2013 i od tego czasu trochę się zmieniło na rynku. Pojawili się nowi producenci dachówek płaskich i ceny spadły poniżej 40 zł brutto za m2 dachówki ceramicznej. Duża część klientów przerzuciła się na zakupy online. Normą jest transport gratis i bezpłatne palety. Wyliczenia i kosztorysy też online. Wystarczy tylko wyszukać w serwisie aukcyjnym lub ogłoszeniowym sprzedawcę z dobrymi opiniami i z głowy. Przywiozą wszystko z dostawą pod drzwi. Świat idzie do przodu tylko Polacy się zapętlili, chodzą po błocie i stoją w kolejkach w jakichś PSB, potem czekają na wycenę tydzień.

wg39070
04-12-2017, 19:43
Zapytanie było w 2013 i od tego czasu trochę się zmieniło na rynku. Pojawili się nowi producenci dachówek płaskich i ceny spadły poniżej 40 zł brutto za m2 dachówki ceramicznej. Duża część klientów przerzuciła się na zakupy online. Normą jest transport gratis i bezpłatne palety. Wyliczenia i kosztorysy też online. Wystarczy tylko wyszukać w serwisie aukcyjnym lub ogłoszeniowym sprzedawcę z dobrymi opiniami i z głowy. Przywiozą wszystko z dostawą pod drzwi. Świat idzie do przodu tylko Polacy się zapętlili, chodzą po błocie i stoją w kolejkach w jakichś PSB, potem czekają na wycenę tydzień.

Zamawiałeś swoją dachówkę przez internet, cz tylko tak chrzanisz bez sensu?

Andrzej Wilhelmi
04-12-2017, 22:18
Ma trzy wpisy i w każdym tak chrzani bez sensu. Pozdrawiam.

Raven.art
08-12-2017, 13:03
Witam,
podepnę się pod temat bo staje właśnie przed dylematem jaka dachówkę wybrać?
Chciałbym pokryć dach dachówka płaską na tzw mijankę. Naczytałem się forum i ... tylko więcej pytań niż odpowiedzi.
generalnie ludzie chwalą Brass Turmalin zastanawiałem się też nad Roben Bergamo i Actua 10 z Wienerbergera.
w grę chodzi też betonowa tegalit albo teviva. choć do końca do betonu na dach nie jestem przekonany.
Dom ma dach dwuspadowy z jednym wykuszem. Orientacja połaci Wschód -zachód. 100m od lasu.
Największym problemem jaki zauważyłem z ceramiką jest to że te płaskie są krzywe. jedne mniej inne bardziej. (największe "banany" to chyba Simpla :-) )
dlatego chciałem się poradzić co byście polecili na dach z dachówką płaską na tzw mijankę???
Nie ukrywam że budżet ma limit :-) i cena ma znaczenie.
Pozdro.

Jinikao
08-12-2017, 20:51
Mam Tevive grafit i nie narzekam, zobaczymy jak po zimie będzie wyglądać

Raven.art
09-12-2017, 13:39
Jinikao, a mógłbyś wrzucić fotkę?

Kamil30cm
09-12-2017, 14:27
Odradzam tevive. Nie dosc ze boczny zamek jest kruchy to podciaga ona wodę pod spodem i spada ona za zachowke czyli na krycie wtępne. Przy duzej ulewie dachowka robi sie cala mokra a jak zmarznie to juz wiecie co za pare lat mroz z tym robi. Tevive musisz ukladac na mijanke nie mozesz na prosto poniewaz tak zmienil producent instrukcje montazu od niedawna. Prawdopodobnie dlatego ze zamek boczny nie zdazyl wyrzucic wody i sie przelewalo. Ta dachowka jest prosta i ladnie wyglada ale jak dla mnie temat rzeka...