PDA

Zobacz pełną wersję : Kratka wentylacyjna w szafce kuchennej?



TheElatha
19-08-2013, 19:34
Witam,
jesteśmy na ostatnim etapie projektoania kuchni. Zaplanowaliśmu górne szafki zabudowane do sufitu. Niestety w związku z tym dwie kratki wentylacyjne, które są w kuchni wypadają w szafce. Do jednej będzie podłączony okap. Druga powinna zostać odsłonięta. I tu pojawia się moje pytanie. Pomyśleliśmy, aby zrobić kratkę w froncie szafki, aby druga kratka nadal mogła spełniać swoją funkcję. Moje pytanie brzmi czy to wystarczy, aby cyrkulacja powietrza była odpowiednia i co nie mniej istotne czy taki zabieg sprawi, że przejdziemy pomyślnie przegląd kominiarski.

Z gory dziękuję za pomoc
Karolina

TheElatha
20-08-2013, 17:20
Może jednak znajdzie sie kominiarz lub inny znawca tematu, który poratuje mnie swoją wiedzą?:)

Konto usunięte_12*
20-08-2013, 21:50
Sprawdź najpierw sama, czy macie prawidłowy "ciąg" kominowy (zapalniczką lub "kadzidełkiem" ;)). Jeśli będzie prawidłowy wywiew do komina, to i kominiarzowi to "śmigiełko" też się zakręci :D
Jeśli ciąg macie nieodpowiedni, to tym bardziej nie pojawi się przy tej podwójnej przeszkodzie.

KrzysztofLis2
23-08-2013, 11:27
Zmieńcie układ szafek.

TheElatha
24-08-2013, 13:43
Sprawdź najpierw sama, czy macie prawidłowy "ciąg" kominowy (zapalniczką lub "kadzidełkiem" ;)). Jeśli będzie prawidłowy wywiew do komina, to i kominiarzowi to "śmigiełko" też się zakręci :D
Jeśli ciąg macie nieodpowiedni, to tym bardziej nie pojawi się przy tej podwójnej przeszkodzie.

Ciąg mamy dobry. Miesiąc temu mieliśmy kontrolę kominiarską i wszytko było ok.

TheElatha
24-08-2013, 13:44
Zmieńcie układ szafek.

Wolałabym tego uniknąć i dlatego szukam innego rozwiązania.

Konto usunięte_12*
24-08-2013, 21:27
Ciąg mamy dobry.
Jeśli ta szafka nie będzie miała więcej, niż 40 cm głębokości, to ten zewnętrzny wlot na szafce należałoby połączyć poziomym odcinkiem rury z tym wlotem do komina i powinno być dobrze :)
Oczywiście powierzchnia przekroju wlotu zgodna z przepisami i nie więcej, niż 15 cm od sufitu

kangaxx
24-08-2013, 22:07
ale jaja

Konto usunięte_12*
25-08-2013, 09:11
ale jaja
Gdy do niedawna mieszkałem w bloku z płyty było w kuchni takie "rozwiązanie" wentylacyjne, że od kratki prowadził blaszany kanał (poprzez WC) do komina wentylacyjnego. Przyznaję, że bywała czasami "cofka". W sumie jednak TOTO działało, choć był to ponad 1 m(!) poziomego kanału.
Więc o czyje jaja Ci chodzi? Może pomyliłeś Forum :confused::lol2:
Autorka postu chciałaby mieć jakieś rozwiązanie, więc taka jest moja propozycja oparta na praktyce, podczas gdy twoja "konstruktywna" wypowiedź poza jajami nic nie wnosi :D
W nowowybudowanych budynkach takich poziomych kanałów już się nie stosuje, ale wychodzę z założenia, że "wolnoć Tomku w swoim domku" (jeśli to tylko nie pogarsza bezpieczeństwa).

gentoonx
25-08-2013, 10:58
...
W nowowybudowanych budynkach takich poziomych kanałów już się nie stosuje, ...

a jednak

zdziwiłbyś się co można we współczesnych projektach odnaleźć, a potem w realu na budynku

ale fakt: jak się nie ma co sie lubi...

Konto usunięte_12*
25-08-2013, 14:46
W każdym razie upór TheElatha w usytuowaniu szafki na kratce komina wentylacyjnego potraktowałem poważnie i nie sądzę, żeby z nudów robiła sobie "jaja"(?)

kangaxx
26-08-2013, 21:49
dla mnie to jaja i tyle, w ścianie kratka a na kratce szafka :)
i to są mocium panie tzw konstruktywne jaja bo:
- albo kupujemy projekt domu i po wybudowaniu meblujemy
- albo najpierw meblujemy a potem do mebli szukamy i kupujemy projekt :)

jak kto woli i wiele więcej w tym temacie mądrego wykombinować się nie da

Konto usunięte_12*
27-08-2013, 21:02
jak kto woli i wiele więcej w tym temacie mądrego wykombinować się nie da
Może masz i rację, a do tego TheElatha jakoś niespieszno odpowiada na tę naszą wymianę zdań ;)

kangaxx
27-08-2013, 21:22
no bo chce zrealizować kiepski pomysł i nie widzi tu konstruktywnej w tym kierunku pomocy :)

TheElatha
10-09-2013, 10:22
Dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za zwłokę. Dużo na głowie ostatnio.

Szafka będzie głęboka na 30 cm. To nie dom tylko mieszkanie. Kupiliśy je kilka lat temu wówczas, gdy plany remontu kuchni były bardzo odległe i nie zastanawiałam się nad takimi szczegółami. Teraz jednak zalezy nam na szafkach pod sufit bo w małym mieskzaniu każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Zrobię tak, że spróbujemy z szafką i kratką (frezami) w drzwiczkach. Jeśli ciąg będzie wówczas za słaby to zrezygnujemy prawodopodnie z drzwiczek i będzie jedna szafka otwarta.
Jeszcze raz dziękuję, że poświęciliście swój czas, aby pomóc. Niebawem montaż mebli więc dam znać jak to rozwiązanie działa.

borys.pl
21-03-2015, 08:14
u mnie wystapil podobny problem z kratka kolidujaca z szafkami, pomysl jest aby kratke wypuscic kolankiem we froncie szafki (kolano 90 stopni i kratka od przodu )

ale pytanie jest czy moze byc kratka od gory szafki (do sufitu jest 10-15 cm ?? będzie wyglądać estetyczniej tylko czy spelni swoja funkcje ?? i przedewszystkim co o tym mowia przepisy ??


szkic od frontu (wymiary nie odwzorywuja realiow ;) )
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/4f1b650e2475.jpg (http://naforum.zapodaj.net/4f1b650e2475.jpg.html)