PDA

Zobacz pełną wersję : Poproszę o pilną pomoc !!!



Kozlow1
22-08-2013, 22:10
Witam wszystkich i zwracam się do Was o pomoc w wyborze paliwa do ogrzewania i zarazem pieca .
więc zacznę od niezbędnych parametrów , dom stary ,okna wymienione ,nie ocieplony, powierzchnia parter około 220 m2 i poddasze nie zamieszkałe około 130 m2 (docelowo w przyszłym roku ma być zaadoptowane ) .
Poprzedni sezon przepaliłem piecem elektromet 20 kw z wentylatorem na drewno i węgiel ,był to istny koszmar ,bieganie do pieca co 4 godziny i walka żeby utrzymać temperaturę (bo dzieci małe w domu) a ilości 2 tony węgla na miesiąc , albo ładnych parę metrów drewna .
Więc muszę podjąć natychmiast decyzję co robić bo czas ucieka.
Zastanawiam się nad piecem metal fachu sokół 35 kw z podajnikiem na każdy rodzaj paliwa lub piecem firmy red 38 kw też na każdy rodzaj paliwa ,są to piece w cenie około 10-11 tys zł tylko nie wiem czy dobre i jakie mają spalanie (ale w mojej miejscowości na biegunie zimna takimi handlują w sklepach ), palić chciałbym ekogroszkiem ,pelletem ale też i drewnem czasami ,bo jak to na wsi zawsze jakieś tańsze się znajdzie .
czytając fora ,wiem że powinienem zacząć od ocieplenia domu ,ale ze względów finansowych nie jest to możliwe bo w tym roku bo muszę zainwestować w ogrzewanie a w przyszłym w ocieplenie .
miałem dzisiaj również wizytę firmy która stawia zbiorniki z gazem na propan butan i oni twierdzą że całość mojej inwestycji (przyłącze,piec kondensacyjny,pozwolenia,mapki ,instalacja itp.) to około 12 tys , a potem tylko płacę za zużyty gaz, i wyliczyli że zużyje około 600/700 m3 (boję się że to będzie dwa razy tyle) gazu przez cały okres grzewczy w cenie 8,49 zł za m3
Poradzie coś proszę bo od tego czytania przez 3 tygodnie o ogrzewaniu sam już nie wiem co ma zrobić.

Kozlow1
22-08-2013, 22:26
czyli mówisz że kociołek gazowy teraz inny a po ociepleniu inny ? ,ten sezon trochę bardziej kosztowniej wyjdzie a po ociepleniu będzie spoko ?
Zagadaj z kolegami od OZC np.: Asolt - to dla mnie trochę jak szyfr :) (sorka ale jak to zrobić? )

karoka65
22-08-2013, 22:31
Poszukaj na forum, szybko znajdziesz.
350m starego budownictwa to ja bym się mocno zastanowił z gazem, oj i to bardzo mocno.
Powiem ci kolego że ci co mieli po 140m spieprzają z gazu i oleju opałowego gdzie pieprz rośnie.

tesel
22-08-2013, 22:32
czyli mówisz że kociołek gazowy teraz inny a po ociepleniu inny ? ,ten sezon trochę bardziej kosztowniej wyjdzie a po ociepleniu będzie spoko ?
Zagadaj z kolegami od OZC np.: Asolt - to dla mnie trochę jak szyfr :) (sorka ale jak to zrobić? )
W okienku Zaawansowane wyszukiwaniewpisz nik kolegi asolt.Potam go znajdziesz w tych postach,które się wyświetlą.Potem napisz do niego na PW

Kozlow1
22-08-2013, 22:44
Nie.

Kocioł gazowy może być przewymiarowany. Kocioł na wungiel nie bardzo będzie pracował z niską sprawności a tym samym sporo opału puścisz kominem

więc właśnie o to chodzi , co wybrać ??? bo już chłodno powoli się robi

Kozlow1
22-08-2013, 22:46
Poszukaj na forum, szybko znajdziesz.
350m starego budownictwa to ja bym się mocno zastanowił z gazem, oj i to bardzo mocno.
Powiem ci kolego że ci co mieli po 140m spieprzają z gazu i oleju opałowego gdzie pieprz rośnie.

narazie 220 do ogrzania ,350 będzie już z ociepleniem . ale mówisz że to może być ostro ?

karoka65
22-08-2013, 22:49
Mhhh
Widziałem jaki popłoch był już praktycznie od końca stycznia, teraz nie było posuchy zimą.

kobra64
22-08-2013, 23:30
Weź Ty sobie kolego jakiś fajny kocioł 20 - 25 kW. Jak jeszcze poddasza nie grzejesz, to na ogrzanie dołu przed ociepleniem Ci starczy, tylko dobry opał kup. Możesz wziąć z rusztem awaryjnym i na wypadek W kupić sobie trochę brykietów drzewnych, jak trochę poćwiczysz to nauczysz się je palić na awaryjnym przy działającym podajniku, tak niektórzy moi klienci przetrwali najgorsze mrozy swoich pierwszych zim przed ociepleniem domu. I wdzięczni za poradę byli. A jak ocieplisz, to zaczniesz grzać górę i wcale znowu nie będzie taki za wielki. Dowalisz bojler na ciepłą wodę i pójdzie. Jak dom stary, to fundament pewnie zimny, podłogi też albo słabiutko zaizolowane.

Kozlow1
23-08-2013, 00:43
Weź Ty sobie kolego jakiś fajny kocioł 20 - 25 kW. Jak jeszcze poddasza nie grzejesz, to na ogrzanie dołu przed ociepleniem Ci starczy, tylko dobry opał kup. Możesz wziąć z rusztem awaryjnym i na wypadek W kupić sobie trochę brykietów drzewnych, jak trochę poćwiczysz to nauczysz się je palić na awaryjnym przy działającym podajniku, tak niektórzy moi klienci przetrwali najgorsze mrozy swoich pierwszych zim przed ociepleniem domu. I wdzięczni za poradę byli. A jak ocieplisz, to zaczniesz grzać górę i wcale znowu nie będzie taki za wielki. Dowalisz bojler na ciepłą wodę i pójdzie. Jak dom stary, to fundament pewnie zimny, podłogi też albo słabiutko zaizolowane.

a fajny kocioł to jaki ? z podajnikiem jakiś ? w gaz mówisz lepiej się nie pchać ?

timon120777
23-08-2013, 03:18
fajny to taki który łatwo się czyści
to taki w którym spalisz nie tylko najwyższej jakości ekogroszek ale i miał i mieszanki róznych paliw np ziaren owsa z miałem lub ekogroszkiem
to taki którego sterowanie nie zatrzyma Cię w kotłowni na całą zimę
zerknij w moją stopkę jak chcesz poświęcić chwilę
przeczytaj, dodaj do tego sugestię kolegi Kobra64 i będziesz wiedział, możesz też na watek o rankingu kotłów zajrzeć ale tam ostatnio mało o samym rankingu się piszę więc będziesz miał trudną przeprawę

hydraulik_
23-08-2013, 05:20
szkoda że panika dopiero teraz , na parę dni przed sezonem (żniwa)
Ocieplaj dom ,Nawet sam styropian na ściany i strop .Zaoszczędzisz na elewacje

timon120777
23-08-2013, 06:46
http://cieplowlasciwie.pl/

Tu jest fajny kalkulator zapotrzebowania na ciepło- orientacyjny ale daje pogląd ile zmienia np rozłożenie wełny na stropie albo przyklejenie styro na ścianie.
łatwiej będzie policzyć oszczędności po wykonaniu termomodernizacji i podjąć decyzję co pierwsze ocieplenie(od tego bym zaczął) czy kocioł(kupiony teraz po wykonaniu ocieplenia będie zbyt duży i wygeneruje straty w portfelu)

kobra64
23-08-2013, 06:47
a fajny kocioł to jaki ? z podajnikiem jakiś ? w gaz mówisz lepiej się nie pchać ?

No chodziło mi o kocioł z podajnikiem. I jak piszesz, że jesteś z bieguna zimna, to ja bym brał raczej 25 niż 20, chyba że to ocieplenie planujesz naprawdę dobre. Za taką kasę, jak planowałeś wydać na te kloce 38 kW kupisz dobry piec 25 kW i jeszcze Ci ze 2 koła na styropian zostanie.

kobra64
23-08-2013, 09:06
Kolego, przeczytałem jeszcze raz Twój pierwszy post. Nie wynika z niego, żeby kocioł wymagał wymiany, bo gnije, leje czy jeszcze coś. Jeżeli jest jeszcze dobry i ma szanse posłużyć parę lat, a w kotłowni masz trochę wolnego miejsca, to zrobiłbym inaczej. Dokupiłbym do niego bufor ciepła tak z 1500 litrów, pewnie wyjdzie ze 4 tysie, osprzęt i montaż jeszcze z tysiączka. Wydasz piątkę, czyli z budżetu jaki przeznaczałeś na wymianę kotła zostanie Ci ze 6 - 7 tysiaków. To dosyć, żeby przykryć chatę 10 - 12 cm styropianem, dać siatkę i raz zaciągnąć klejem ( jak braknie, to niewiele ). Rok śmiało może tak przestać, po dwóch tez mu nic nie będzie. Potem robiąc elewację ciągniesz drugi raz klejem, gruntujesz i dajesz tynk.Palenie Ci się ograniczy do kilku godzin raz dziennie na ostro, żeby naładować bufor. Zaoszczędzisz ze 40 - 50% opału. Po 2 sezonach z tej oszczędności Ci elewacja na gotowo gratis wyjdzie. A jak kiedyś zechcesz założyć kociołek z podajnikiem, to bufor i jemu bardzo pracę ułatwi. Będzie można wziąć nieco mniejszy i też sobie poradzi.

hydraulik_
23-08-2013, 18:28
jak zaizoluje dom to ściany staną się buforem .Szkoda kasy na taką beczkę

kobra64
23-08-2013, 19:03
W takiej beczce przy kotle węglowym chodzi o to, żeby nie latać non stop do pieca. Zapalić raz na dobę, naładować i spokój do jutra. Ma kocioł ze sterownikiem, to nawet zanadto temperatury nie będzie musiał pilnować. Ściany może i zaizoluje, ale jakie będą straty przez zimne podłogi, fundament i strop nad którym jest to jeszcze nieużytkowane poddasze? Nie sądzę, żeby paląc raz na dobę utrzymał ciepło w domu nawet po wykonaniu ocieplenia ścian. A bufor mu to zapewni i da trochę komfortu za rozsądne pieniądze.

firewall
23-08-2013, 19:13
kozlow1, jeżeli poddasze ma skosy to pewnie będziesz dawać wełnę mineralną( lub marniej szklaną). Nie zmieniaj na razie nic z tym piecem tylko kup tą wełnę i rozłóż na razie na stropie. Zobaczysz jak nagle zmniejszy się zużycie węgla, a tym samych częstotliwość dokładania.