PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o opinię



stonefree
26-08-2013, 12:20
Witam serdecznie.
Bardzo proszę o opinie i pomoc w znalezieniu rozwiązania mojego problemu. Kupiłem dom z otwartym kominkiem w salonie. Kominek znajduje się pod balkonem, nad paleniskiem wymurowano komin z cegły szamotowej, a w stropie wykonano otwór na którym z góry od strony balkonu postawiono rurę kamionkowa o średnicy około 25 cm. Rura jest zabudowana chyba płytą gipsowa i znajduje się pod elewacją ( struktura ). U góry przechodzi przez dach deskowany i pokryty blachą. Palenisko kominka jest otwarte, bez rusztu, nie ma kanału doprowadzającego powietrze. Nad paleniskiem znajduje sie blaszana klapa, którą można zamknąć wkładając rękę w wylot nad paleniskiem. Chciałbym przebudować ten kominek, żeby móc z niego sensownie korzystać. W jaki sposób Proponowalibyście to zrobić? Pozdrawiam!

DANIEL SIS
26-08-2013, 13:06
Witam serdecznie.
Bardzo proszę o opinie i pomoc w znalezieniu rozwiązania mojego problemu. Kupiłem dom z otwartym kominkiem w salonie. Kominek znajduje się pod balkonem, nad paleniskiem wymurowano komin z cegły szamotowej, a w stropie wykonano otwór na którym z góry od strony balkonu postawiono rurę kamionkowa o średnicy około 25 cm. Rura jest zabudowana chyba płytą gipsowa i znajduje się pod elewacją ( struktura ). U góry przechodzi przez dach deskowany i pokryty blachą. Palenisko kominka jest otwarte, bez rusztu, nie ma kanału doprowadzającego powietrze. Nad paleniskiem znajduje sie blaszana klapa, którą można zamknąć wkładając rękę w wylot nad paleniskiem. Chciałbym przebudować ten kominek, żeby móc z niego sensownie korzystać. W jaki sposób Proponowalibyście to zrobić? Pozdrawiam!

Witam.
Proponuję zrobić tak:
Aby przebudować taki kominek koniecznie potrzebna jest wizja lokalna i ocena obecnego stanu rzeczy.
Kominek otwarty, aby dobrze działał potrzebuje wielu rzeczy, które winien ocenić zdun.
Przede wszystkim jaka jest kubatura pomieszczenia, jaki dokładnie jest komin, jego średnica i wysokość. Czy komin jest zbudowany bezpośrednio nad paleniskiem jako bezwyczystkowy czy jest wolnostojący i do niego dobudowany i podłączony kominek? Jest to ważne ponieważ budowa kominka otwartego z kominem budowanym bezpośrednio nad paleniskiem różni się od kominka otwartego i kominem umieszczonym za bądź z boku bryły kominka.
O tym, że kominek taki powinien mieć odpowiednio wyliczone proporcje jeżeli chodzi o wymiary oraz wymianę powietrza w otoczeniu - czytaj do spalania - już nie wspomnę.
pzdr

kominiarz
26-08-2013, 16:05
Danielu, komin... widać wszystko na załączonym szkicu sytuacyjnym, wystarczy rzut oka (fachowego oka)

Stonefree, co według Ciebie nie jest sensowne w tym palenisku, co masz na myśli pisząc "żeby móc z niego sensownie korzystać" ?

DANIEL SIS
27-08-2013, 17:13
panie kominiarzu zdarzało się, że inwestor robił rysunek - szkic sytuacyjny a w rzeczywistości tak nie było. Więc zanim coś doradzisz musisz być pewien. I ja mimo rysunku wolę mieć pewność i każdy inny tez. A pan kominiarz nie zna konstrukcji takich układów? Dziwne.
Może jeszcze jedno pytanie do stonefree...gdzie jest wyczystka do tego komina? Czy poza obudową kominka ( wskazuje to na wolnostojący komin) czy np w górnej części obudowy ( nad paleniskiem ) w postaci drzwiczek ( wskazuje to na komin bezposrednio zintegrowany z paleniskiem w którym wykonana jest pólka dymowa na której lubią zbierac się sadze ) czy kominek bez półki dymowej i gardzieli tylko w postaci czopucha ( wskazuje to na bezwyczystkowy szacht )?
pzdr

kominiarz
27-08-2013, 20:46
Daniel! nie gniewaj się...

W kominkach otwartych nie ma wyczystki, wyczystką jest szyber i półka dymowa.

Każdy kominek otwarty pobudowany zgodnie ze sztuką jest układem bezwyczystkowym.

Zobacz, kominki otwarte były budowane pierwsze niż wkłady,
już wtedy wiedziano, że wyczystka to zły pomysł.

Ciekawe spostrzeżenie, prawda ?

DANIEL SIS
28-08-2013, 07:33
no przecież pisałem o tym w swoim poście:bye:
Ale nie zrobisz komina bezwyczystkowego, gdy masz komin za bądź z boku paleniska co obecnie jest częste.
Mało kto dzisiaj buduje kominek otwarty, gdzie najpierw murowane jest palenisko a nad nim komin też murowany taj jak to było dawniej.
pzdr

Kominki Piotr Batura
31-08-2013, 07:26
Jeśli komin usytuowany jest w odległości pozwalającej zachować nachylenie kanału dymnego pod kątem 30-45 stopni, nie ma przeciwwskazań do wykonania podłączenia bez wyczystki.