PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja łazienki i WC na poddaszu



Xeper
26-08-2013, 13:50
Dzień Dobry,

Proszę o Waszą poradę. Chciałbym zrobić wentylację 2 pomieszczeń na poddaszu: łazienki i WC. Pomieszczenia są oddzielne, choć sąsiadują ze sobą. Nad nimi jest sufit: GK + wełna, nieogrzewany strych i następnie dach pokryty blachodachówką.
Wentylację planowałem zrobić następująco: w pomieszczeniach wentylator 150mm sufitowy, rura wentylacyjna ocieplona (np. http://domwent.pl/pl/p/Przewod-izolowany-IZODUCTSONODUCT-150-10m-250C-ALNOR/1643) i na dachu kominek wentylacyjny ocieplony (np. http://domwent.pl/pl/p/Kominek-do-blachodachowki-ocieplony-K55-Perfekta-150/4)

Dla łazienki i dla WC osobno czy połączyć trójnikiem? Czy w takiej rurze nie będzie skroplin, szczególnie z łazienki?

Wentylacja w całym domu jest grawitacyjna, oczywiście jeśli nie liczyć okapu nad kuchnią. Nawiew powietrza jest poprzez nawiewniki (lub usunięte częściowo uszczelki) w oknach.


Dzięki za pomoc!
Wojtek

kangaxx
26-08-2013, 20:50
możesz wrzucić trójnik i będzie ok jeżeli opór kanału lecącego od trójnika na dach będzie sporo niższy niż kanału do trójnika z drugiego pomieszczenia i odwrotnie

w przeciwnym razie przerzucisz powietrze z klopa z aromatem do łazienki albo będziesz musiał włączać oba wentylatorki jednocześnie

Xeper
27-08-2013, 13:27
Myślę, że nie powinno być problemu - trójnik dam jak najbliżej kominka wylotowego i mam nadzieję, że tyle wystarczy żeby nie było "przedmuchów" pomiędzy łazienką i WC. Nie wiem natomiast czy lepiej dać wentylatory sufitowe w pomieszczeniach czy lepiej jeden wspólny, mocny wentylator kanałowy? I czy lepiej taką rurę elastyczną czy PCV i ocieplić wełną? No i co z ewentualnymi skroplinami - w łazience, wiadomo, po kąpieli może być sporo wody w powietrzu i boją się że w zimę będę miał zacieki na suficie...

Krzys11
06-09-2013, 22:48
Ocieplić rurę wywiewną. /wykonanie na uszczelki /rury gładkie/
Pion z łazienki wykonać z ociekaczem
Na odejsciu do łazienki wstawić zawór zwrotny tak aby nie przenosiły sie zapachy w momencie wyłączenia wenylatorka
i można go zaprogromować na prace nocną aby przy wyłączonym zasilaniu /tkz na stałe/ załączał się co 15 min... np na 10 min
ale żeby cały czas pilnował wilgotnosci w pomieszczeniu
Dać jeden wentylator 2 biegowy /2 bieg załączany w momecie dużej wilgotności w łazience /czujnik wilgotnosci/
i teraz ilość powietrza ... łazienka min 70m3/h kuchnia /okap 200-300m3/h wentylacja załózmy 100m3/h
więc mamy min. 170m3/h przy sprężu /kraka kanał wyrzutnia pionowa/ 130Pa - 150Pa
na 1 biegu 170 na drugim troszeczkę wiecej więc kanał wyrzutowy DN150 jak opisałeś
A i jak właczasz okap powinien wyłączać się wentylator /chyba że akurat chodzi w trybie awaryjnym nadmiaru wilgoci w łazience
Rozdział poietrza na przepustnicach /prędkość obrotowa wentylatora regulowana napięciem 0-10V- zawsze mozna dostosować/
przykład wentylator TD500/150 /idealnie pasuje/ i można z nim zrobić to co opisałem przy niewielkim udziale elektryka
Tak moim zdaniem będzie najbardziej efektywnie wykorzystany prąd /niekoniecznie musisz się z tym zgodzić/
Pozdrawiam