PDA

Zobacz pełną wersję : dach nad budynkiem gospodarczym - więźba



somebody
27-08-2013, 08:01
Dzień dobry,

Muszę zadaszyć budynek gospodarczy, murowany, o wymiarach 3,10x5 m. Dodatkowo chcę wyciągnąć dach poza obrys budynku na drewutnię czyli ostateczne wymiary dachu byłyby ok 3,60x6,60. Pokrycie płytami bitumicznymi onduline. Spadek ok. 10 stopni. Proszę o poradę czy wystarczą następujące przekroje więźby?

murłata i belki podtrzymujące wiatę nad drewutnią 8x8 cm, krokwie 5x10 co 80 cm cm i łaty 3x5 cm co 40 cm.

Z góry dziękuję za każdą radę.

Andrzej Wilhelmi
27-08-2013, 22:39
Bardzo płaski dach. Wszystkie przekroje za małe! Okap bardzo duży. Rozstaw krokwi za duży, łaty za cienkie. Na tak płaski dach to pokrycie się nie nadaje, chyba, że tymczasowe. Pozdrawiam.

somebody
28-08-2013, 09:13
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Takie przekroje podano w tartaku i trochę na podstawie resztek poprzedniej więźby ( było pełne deskowanie). Niemniej po rozejrzeniu sie w internecie podejrzewałam, że to może być za mało. Wiem, że wymiary powinien podać cieśla albo projektant ale niestety, ze względu na bardzo ograniczone fundusze, musimy poradzić sobie z tematem we własnym zakresie. Zreszta na taki mały dach miescowi fachowcy nie kwapią sie do pracy. Płyty wg gwarancji powinny wytrzymać 15 lat ale dobrze jeśli przetrzymaja chociaż połowę. Najlepiej byłoby zapewne pokryć daszek papą termozgrzewalną ale nie mamy możliwości zgrzewania i stad pomysł z płytami jako łatwiejszy do wykonania we własnym zakresie. Natomiast więźba chciałabym, żeby była juz możliwie najdłużej. Czy mogę jeszcze prosić o ocenę więźby o wymiarach:

beli i murłaty 10x10 albo 12x12
krokwie 8x18 co 70-80 cm
łaty 4x6

Czy to już wystarczy?
Okapy może rzeczywiście za duże. To dalibyśmy po 10 cm z każdej strony.

somebody
28-08-2013, 09:52
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Takie przekroje podano w tartaku i trochę na podstawie resztek poprzedniej więźby ( było pełne deskowanie). Niemniej po rozejrzeniu sie w internecie podejrzewałam, że to może być za mało. Wiem, że wymiary powinien podać cieśla albo projektant ale niestety, ze względu na bardzo ograniczone fundusze, musimy poradzić sobie z tematem we własnym zakresie. Zreszta na taki mały dach miescowi fachowcy nie kwapią sie do pracy. Płyty wg gwarancji powinny wytrzymać 15 lat ale dobrze jeśli przetrzymaja chociaż połowę. Najlepiej byłoby zapewne pokryć daszek papą termozgrzewalną ale nie mamy możliwości zgrzewania i stad pomysł z płytami jako łatwiejszy do wykonania we własnym zakresie. Natomiast więźba chciałabym, żeby była juz możliwie najdłużej. Czy mogę jeszcze prosić o ocenę więźby o wymiarach:

beli i murłaty 10x10 albo 12x12
krokwie 8x18 co 70-80 cm
łaty 4x6

Czy to już wystarczy?
Okapy może rzeczywiście za duże. To dalibyśmy po 10 cm z każdej strony.

Andrzej Wilhelmi
28-08-2013, 19:55
Budynek ma 3,10 x 5,0 a dach ma mieć 3,60 x 6,60 czyli wystają po 25 cm i OK. Natomiast okap wystaje 1,60 i to już nie OK. Przy tak wysuniętym szczycie murłaty mogą być 10 x 10 ; krokwie OK rozstaw 60 cm skrajne 56 cm (łącznie 7 szt.). Okap nie dłuższy niż 90 cm. Łaty 5 x 5. A może warto rozważyć na pokrycie dachu taki produkt jak "Erofala". Pozdrawiam.

somebody
29-08-2013, 09:21
Ślicznie dziękuję. Bardzo Pan pomógł. Ale widzę, że zaszło małe nieporozumienie z podanymi przeze mnie wymiarami . Nie napisałam , że okap pod którym chcę składować drewno nie będzie w spadku dachu ale jakby obok budynku gospodarczego czyli krokwie po 3.60 ale musi ich byc więcej ponieważ spadek "idzie " wzdłuż krótszego boku. Przepraszam za to niedomówienie. Ale rozumiem, że przekroje i rozstaw podany jw. będzie OK także w tym przypadku.

rodii
30-08-2013, 21:16
Przepraszam za wciecie sie w Twoj temat, ale na jedno pytanie nie ma co zakladac nowego.
Mianowicie czy krokwie 16x6 beda ok pod dachowke ceramiczna?
Plan byl taki ze miala byc blachodachowka, ale po przeanalizowaniu kosztow zastanawiam sie nad najtansza dachowka ceramiczna.
Dach o ktorym mowimy jest nad budynkiem gospodarczym o wymiarach 8x17. Myslicie ze takie krokwie dadza rade? A jak nie to czy jest jakis sposob na wzmocnienie?
I tu foto juz gotowej wiezbyhttp://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/DSCF3908_zps3514a70d.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/DSCF3908_zps3514a70d.jpg.html)
http://i963.photobucket.com/albums/ae119/rodi_/DSCF3885_zps9691e9a7.jpg (http://s963.photobucket.com/user/rodi_/media/DSCF3885_zps9691e9a7.jpg.html)

Dzieki za wszelkie opinie

Andrzej Wilhelmi
30-08-2013, 22:47
Nie ważne co myślimy ważne aby przeliczyła to kompetentna osoba np. konstruktor. Jakie będzie krycie wstępne? Na budynku mieszkalnym masz jakieś dziwne słupki z betonowymi plackami podpierające solidne płatwie. Czy takie rozwiązanie jest w projekcie? Czy widział to kierownik budowy? Do tego te placki nie są na jednym poziomie bo płatew jest klinowana! Płatew podparta na lichym nadprożu. O co tu chodzi? Pozdrawiam.

rodii
31-08-2013, 00:08
Jezeli chodzi o krycie wstepne na budynku gospodarczym to wogole jest potrzebne? Jesli tak to bedzie folia. Garazu deskowac to raczej nie bede.
Jesli chodzi o dom, to w projekcie jest dokladnie tak jak zrobil wykonawca. Nawet nie wiem dlaczego projektant tak to zrobil. A nad glowna czescia domu drewniane slupy ukryte w scianach zostaly zamienione na zelbetowe, bo sciana ponoc lubi pozniej pekac.

Andrzej Wilhelmi
31-08-2013, 18:37
krycie wstępne jest potrzebne bo krycie docelowe nie jest szczelne. Skoro folia to szczyty za wysoko podmurowane. Folię od spodu też należy zakryć. Pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem żeby płatew podpierać kawałkiem bloczka z plackiem betonu a do tego jeszcze klin? Pozdrawiam.

rodii
31-08-2013, 19:09
W poniedzialek zadzwonie do majstra i zobaczymy jaki on ma plan na naprawe tego podparcia. Kierownik budowy nie mial zadnych zastrzezen wiec to troche dziwne;)
A jesli chodzi o folie to czemu szczyty za wysoko? Pod okapem i w szczytach bedzie podbitka i folia bedzie zakryta.

Andrzej Wilhelmi
01-09-2013, 22:04
Folia dotykając do ostrych krawędzi bloczków ulegnie z czasem przetarciu. Podłuż w tych miejscach paski foli budowlanej lub fundamentowej. Pozdrawiam.