PDA

Zobacz pełną wersję : Dom parterowy - rekuperacja AERIS, BRINK, NIKOL, DOSPEL



Michał_ZG
01-09-2013, 10:35
Witam,

Rozpoczynam budowę domu parterowego ok. 135m2 i zdecydowałem się na rekuperację. Otrzymałem oferty od kilku firm (na całość), które przedstawiają się następująco:

1. DOPSEL OPTIMA 400 - około 15.000 PLN
2. Brink Renovent HR300 - około 16.000 PLN
3. Berluf Selen II 500 - około 16.500 PLN
4. Aeris 350 - około 18.000 PLN
5. Nikol 320 - około 19.000 PLN

Oczywiście firmy oferują montaż na kanałach sztywnych, jak i elastycznych ale generalnie w tej samej cenie. Moje pytania brzmią:

1. Który z w/w rekuperatorów ma najlepszy stosunek ceny/jakości? Czy dla przeciętnego użytkownika będzie duża różnica w użytkowaniu powiedzmy rekuperatora Brink zamiast Aeris?
2. Jakie są dla użytkownika różnica w rodzaju kanałów (sztywne, czy elastyczne). Dodam, że u mnie firma będzie prowadziła kanały po nieużytkowym poddaszu, więc nie jest bardzo skomplikowana czynność.
3. I chyba najczęstsze pytanie na forum :) Powyżej są oczywiście rekuperatory zaproponowane przez firmy, które wcale nie muszą mieć najlepszego wspomnianego już współczynnika cena/jakość (kosztują 7000-9000 PLN). Czy są inne, sprawdzone, tańsze rekuperatory, które może ktoś polecić?

Pzdr Michał

gentoonx
01-09-2013, 14:37
Pogadaj z @Arturo72, on ci powie jak zrobić super wydajną instalację z req za 5000zł - po co przepłacać :)

Ad 1. Który z w/w rekuperatorów ma najlepszy stosunek ceny/jakości? Czy dla przeciętnego użytkownika będzie duża różnica w użytkowaniu powiedzmy rekuperatora Brink zamiast Aeris?

rożnicy nie odczujesz. jaka różnica między lodówką Bosch a Siemens? i z tej i z tej produkty wyciągasz takie same

Arturo72
01-09-2013, 15:31
Pogadaj z @Arturo72, on ci powie jak zrobić super wydajną instalację z req za 5000zł - po co przepłacać :)


Dokładnie tak,tym bardziej, że jest to dom parterowy i poprowadzenie kanałów na poddaszu nieużytkowym to bajka,dla mnie jako robiącego to po raz pierwszy były to dwa dni roboty a kupa kasy zaoszczędzona,instalacja na skrzynkach rozdzielczych :)
Ja mam u siebie Brookventa 1.1 w cenie zaleznie od wyposażenia od 4-5tys.zł ale w podobnej cenie jest kilka innych fajnych reku,kanały elastyczne typu termofleks na cały dom kosztowały mnie ok.800zł,anemostaty,zaciski,taśmy to ok.300-400zł,całość wyszła mnie ok.5,5tys.zł.
Wentylacja śmiga od września ub.roku bardzo fajnie i wydajnie.

nydar
01-09-2013, 19:42
,,Wentylacja śmiga od września ub.roku bardzo fajnie i wydajnie".
To fajnie że wydajnie .ale jakie parametry zimą? Wyznacznikiem jest wilgotność powietrza i stężenie CO2 przy określonej ilości m3/h.Opisz te parametry to będzie można stwierdzić czy fajnie i wydajnie.
Co to za jednostka sprawności WM ,,fajnie".
Człowiek ma wydać kupę kasy na WM to chce wiedzieć parametry powietrza jakich może się spodziewać a nie że fajnie.

Michał_ZG
03-09-2013, 17:26
Dzięki za odpowiedzi,

Różnica cen daje do myślenia i myślę, że jeszcze wrócę do tematu, natomiast teraz mam pytanie trochę z innej beczki. Ponieważ nie zdecydowałem się jeszcze na konkretne rozwiązanie (patrz zdanie poprzednie), a budowa nie chce czekać (i słusznie), muszę przyszłościowo pociągnąć rurę do GWC pod fundamentem (żeby kiedyś wszystkiego nie pruć). Czy zwykła kanalizacyjna pomarańczowa 150mm wystarczy? Zaznaczę, że GWC będę miał glikolowy, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych.

Pzdr. Michał

mest
09-09-2013, 12:45
A ja właśnie jutro miałem pojeździć i porozmawiać z wykonawcami reku:) domek 100m2 więc ceny pewnie będą podobne. Też bym się sam za to wziął, w sumie za co bym sie nie wziął ale nie zawsze wiem co i jak, ale kasy do zaoszczędzenia sporo. Zeby ktos ładnie opisał co i jak:)

P-6
07-10-2013, 12:36
Może ARTURO72 wrzuci MANUAL :-)

michal_l
07-10-2013, 14:15
Skoro ma być w komplecie centrala i glikolowe GWC
to zapraszam do kontaktu - do końca roku jest promocja na zakup centrali COMAIR serii HRUC (http://comair.pl/content.php?ContentId=78) i glikolowego GWC - AQUACOMPLUS (http://comair.pl/content.php?ContentId=96)+.

Cena kompletu jest bardzo atrakcyjna.

Arturo72
07-10-2013, 14:28
Może ARTURO72 wrzuci MANUAL :-)
Wszystko jest w dzienniku,projekt zrobiony i wyliczony po przestudiowaniu tematów wentylacyjnych na forum.
W kilku słowach,czerpnia z reku trojnikiem połączona z GWC,wyrzutnia z reku wyciagnieta na zewnątrz,kanał nawiewowy od reku idzie do skrzynki rozdzielczej a ze skrzynki kanały rozprowadzane są do pomieszczeń czystych,kanał wywiewny z reku idzie do skrzynki a do niej podpiete są kanały z pomieszczeń brudnych i wszystko w temacie :)

kerado28
07-10-2013, 18:16
1. DOPSEL OPTIMA 400 - około 15.000 PLN
2. Brink Renovent HR300 - około 16.000 PLN
3. Berluf Selen II 500 - około 16.500 PLN
4. Aeris 350 - około 18.000 PLN
5. Nikol 320 - około 19.000 PLN


Ktoś kto dobiera do domu 135m2 rekuperator o wydajności max do 680m3/h (Berluf Selen II 500) jak rozumiem, że do domu np. ok. 250m2 dobierze rekuperator o wydajności max.1200m3/h?.
Następni "piekarze", którzy chcą wykonywać instalacje wentylacji, o której nie mają pojęcia.
Za markowy produkt typu Uniflex, Brink czy Zehnder należy zapłacić - i nie da się tego kupić za 2000,00 czy 4000,00zł jak piszą niektórzy...

Rekuperatory mamy różne jak i ceny za te produkty.
W hurtowni mamy wiele różnych marek rekuperatorów, a na ekspozycji m.in. 3 sztuki z tych co wymieniłeś i nie da się porównać tych rekuperatorów tylko pod względem ceny, jeśli jeden kosztuje katalogowo 6500,00zł, drugi niecałe 9000,00zł a trzeci ok. 10000,00zł

Teraz, czy chcemy mieć w domu kanały "niewiadomego" pochodzenia, czy jednak budujemy dom dla siebie i chcemy używać TYLKO sprawdzonych i markowych systemów?

W naszej hurtowni posiadamy także dział realizacji i dla inwestora indywidualnego praktycznie nigdy nie zamontowaliśmy "chińskiego" kanału, ale dla dewelopera dla którego liczy się każda złotówka - i owszem.....
Choć w takich wydatkach lepiej zapłacić te kilka tysięcy więcej i mieć sprawdzony system i sprawdzony rekuperator!!

Arturo72
07-10-2013, 21:40
Teraz, czy chcemy mieć w domu kanały "niewiadomego" pochodzenia, czy jednak budujemy dom dla siebie i chcemy używać TYLKO sprawdzonych i markowych systemów?

W naszej hurtowni posiadamy także dział realizacji i dla inwestora indywidualnego praktycznie nigdy nie zamontowaliśmy "chińskiego" kanały, ale dla dewelopera dla którego liczy się każda złotówka - i owszem.....
Choć w takich wydatkach lepiej zapłacić te kilka tysięcy więcej i mieć sprawdzony system i sprawdzony rekuperator!!

Czy kanały wentylacyjneponiższej firmy uważasz za nie markowe i nie sprawdzone ?
http://www.decinternational.com/docs/webshop.asp?ID={43F7637A-2D51-49E9-A347-2F96DA23FA54} (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.decinternation al.com%2Fdocs%2Fwebshop.asp%3FID%3D%7B43F7637A-2D51-49E9-A347-2F96DA23FA54%7D)
Czyżby były za tanie na Waszą hurtownie ?

michal_l
08-10-2013, 06:21
DEC nie jest chińską firmą :-)

Niestety w komentarzach i wycenach widzę DEC, a na budowie w realu raczej ..... coś lekko tylko podobnego do DEC.
W hurtowniach podobnie, DEC nie jest standardem :-)

kerado28
10-10-2013, 09:34
Czy uważasz, że rozłożenie instalacji z kanałów typu DEC jest trudniejsze, niż w systemie ocynkowanym z otuliną?
Czy myślisz, że firmy instalacyjne same sobie dodają roboty i dlatego zakładają systemy z kanałów sztywnych?
A może jest jakiś powód?

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 10:13
Czy uważasz, że rozłożenie instalacji z kanałów typu DEC jest trudniejsze, niż w systemie ocynkowanym z otuliną?
Czy myślisz, że firmy instalacyjne same sobie dodają roboty i dlatego zakładają systemy z kanałów sztywnych?
A może jest jakiś powód?
Przecież nie robi się wentylacji domowej na przemysłowych blaszanych kanałach. Gdzie tak robią? Trzeba ostrzegać!

kerado28
10-10-2013, 10:37
Panie Tomaszu, nie chcę być niegrzeczny, więc takie bujdy proszę opowiadać sobie i to po cichu!!
Nie wspomnę już Pana teorii, że wentylację domową na wyciągu buduje się na kanałach AROT!!

Dlatego jeśli chce Pan coś napisać to TYLKO sensownego!

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 10:52
Panie Tomaszu, nie chcę być niegrzeczny, więc takie bujdy proszę opowiadać sobie i to po cichu!!
Nie wspomnę już Pana teorii, że wentylację domową na wyciągu buduje się na kanałach AROT!!

Dlatego jeśli chce Pan coś napisać to TYLKO sensownego!
Zawsze ostrzegałem przed tymi kanałami!!! Dlaczego Pan mija się z prawdą?
Jakie są kanały do instalacji domowych opisałem w wątku "dystrybucja" http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219538-Dystrybucja-powietrza-z-centrali-wentylacyjnej
Na kanałach przemysłowych się nie robi z kilku powodów
- gdyby była potrzeba - nie da się ich oczyścić
- są zbyt gładkie co powoduje przyleganie i zwalnianie powietrza przy ściankach - wtedy "środkowe" powietrze wyprzedza te na obwodzie i się rozpręża
- niema odpowiednich średnic, by zachować prędkość optymalną jaka jest na wylocie z centrali!
- instalacja jest głośniejsza.

michal_l
10-10-2013, 11:10
Zrobienie byle jakiej instalacji na kanałach miękkich typu DEC jest proste.
Problem z tym, że taka instalacja nie chce potem działać poprawnie.
Dysponuję niestety wieloma przykładami, jest też wiele wątków na naszym forum.

Natomiast zrobienie PORZĄDNEJ instalacji na kanałach typu DEC jest owszem, możliwe,
ale rozsądny instalator woli zrobić instalację w innej technologii i mieć gwarancję, że wszystko zadziała jak trzeba.

Pamiętajmy, że instalacje w całości z kanałów miękkich typu DEC, robiło się dosyć powszechnie parę lat temu.
Nie za bardzo się to sprawdzało, więc dzisiaj takie instalacje nie są już powszechne.
Oczywiście jak inwestor chce mieć zrobione "po taniości" to dostaje ...... to za co zapłacił, czyli "będzie Pan zadowolony"

Zgadzam się z p. Tomaszem, że obecnie proponowanie Klientom domowej instalacji wentylacyjnej
ze sztywnych rur typu spiro jest niepoważne. Inwestor nie po to buduje piękny dom, żeby można go było szybko i skutecznie zeszpecić
przemysłowymi metalowymi rurami wentylacyjnymi, których nie ma gdzie schować.

kerado28
10-10-2013, 11:53
Rozumiem, że nie przyjmuje Pan do wiadomości istnienia innych kanałów jak PE!
Pan opisał i Pan się myli !
- gdyby była potrzeba - nie da się ich oczyścić - a słyszał Pan o klapach rewizyjnych?

- są zbyt gładkie co powoduje przyleganie i zwalnianie powietrza przy ściankach - wtedy "środkowe" powietrze wyprzedza te na obwodzie i się rozpręża - nie ma to nic wspólnego z kanałami PE i ocynkowanymi

- niema odpowiednich średnic, by zachować prędkość optymalną jaka jest na wylocie z centrali! - pisze Pan o prędkości 2 - 3 m/s? - jaka jest prędkość strugi powietrza przy wydajności np. 100m3/h przy kanale dolotowym do skrzynek rozdzielczych - także 2, czy 5m/s - przy przekroju fi 200?

- instalacja jest głośniejsza - jeśli nie umie Pan wykonać cichej instalacji na kanałach sztywnych, to oznacza, że przez całą karierą tylko Panu wydawało się, że wykonuje ją Pan prawidłowo!

Dobry instalator wykona cichą instalację na rurach PE jak i na ocynku!

Nie odpowiedział Pan na pytanie odnośnie używania przez was kanałów AROTA na wywiewie.

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 12:44
- gdyby była potrzeba - nie da się ich oczyścić - a słyszał Pan o klapach rewizyjnych? A Pan słyszał o szczelinie między elementami instalacji, w którą wejdzie syf, A pan słyszał o przepustnicach i sterczących blachowkrętach? Szczelne klapki rewizyjne w każdym kanale...

Zdejmuje Pan anemostat wkłada pilota ze specjalną szczotką przez kanał do skrzynki, podpina Pan wiertarkę i wyciąga! 217739
Jak Pan myśli - dlaczego rekupe... pl jeszcze w kwietniu na stronie podawali - "nie daj się oszukać, tylko kanały z blachy" a dziś - PE a dziś 63mm!
Bo cienkie kanały są ciche!

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 12:47
- są zbyt gładkie co powoduje przyleganie i zwalnianie powietrza przy ściankach - wtedy "środkowe" powietrze wyprzedza te na obwodzie i się rozpręża - nie ma to nic wspólnego z kanałami PE i ocynkowanymi Kanały PE są pokarbowane od wenątrz
217740 ( zrobić lepszą fotkę) i są 63mm a ocynk? Zaczyna się od 80mm a ja poprawiałem po patałachach co na 100-kach i 125 robili!!!

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 12:52
- niema odpowiednich średnic, by zachować prędkość optymalną jaka jest na wylocie z centrali! - pisze Pan o prędkości 2 - 3 m/s? - jaka jest prędkość strugi powietrza przy wydajności np. 100m3/h przy kanale dolotowym do skrzynek rozdzielczych - także 2, czy 5m/s - przy przekroju fi 200?

Średnica kanału / strumień przy V=2m/sek. / strumień przy V=5m/sek.

53 mm 16m3/h 40m3/h
63 mm 22m3/h 55m3/h
68 mm 26m3/h 65m3/h
82 mm 38m3/h 95m3/h
102mm 58m3/h 150m3/h
127mm 90m3 225m3/h
160mm 145m3/h 360m3/h
200mm 226m3/h 565m3/h


Wie Pan dlaczego centrala 130m3/h minimum 380m3/h maksimum ( popularnie zwana 400-tką) ma wyjście fi 160?

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 12:56
Nie odpowiedział Pan na pytanie odnośnie używania przez was kanałów AROTA na wywiewie. Odpowiedziałem !!!!

Zawsze ostrzegałem przed tymi kanałami!!!
Nie spotkałem jeszcze, by instalator wykonywał domową instalację na ocynku. Z bardzo prostego powodu, Taka instalacja dyskwalifikuje go jako instalatora.

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 13:00
Nie odpowiedział Pan na pytanie odnośnie używania przez was kanałów AROTA na wywiewie.
Gdyby raczył Pan rzucić okiem na post 49
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219538-Dystrybucja-powietrza-z-centrali-wentylacyjnej/page3


I RADZĘ PAMIĘTAĆ !!!! BARDZO PODOBNE SĄ KANAŁY OSŁONOWE DO KABLI, TYLE ŻE WENTYLACYJNE WYKONYWANE SĄ Z "DZIEWICZEGO" MATERIAŁU A OSŁONOWE Z RECYKLINGU. MOGĄ ŚMIERDZIEĆ LUB NAWET BYĆ SZKODLIWE DLA ZDROWIA.

Arturo72
10-10-2013, 13:05
Zrobienie byle jakiej instalacji na kanałach miękkich typu DEC jest proste.
Problem z tym, że taka instalacja nie chce potem działać poprawnie.
Dysponuję niestety wieloma przykładami, jest też wiele wątków na naszym forum.

Natomiast zrobienie PORZĄDNEJ instalacji na kanałach typu DEC jest owszem, możliwe,
ale rozsądny instalator woli zrobić instalację w innej technologii i mieć gwarancję, że wszystko zadziała jak trzeba.

Pamiętajmy, że instalacje w całości z kanałów miękkich typu DEC, robiło się dosyć powszechnie parę lat temu.
Nie za bardzo się to sprawdzało, więc dzisiaj takie instalacje nie są już powszechne.
Oczywiście jak inwestor chce mieć zrobione "po taniości" to dostaje ...... to za co zapłacił, czyli "będzie Pan zadowolony"

Poprawnie działająca wentylacja w małym stopniu zależy od typu zastosowanych kanałów wentylacyjnych.
Nie popularność kanałów DEC wśród instalatorow spowodowana jest wg mnie ich niskim kosztem,bo głupio by wyglądało skasować klienta robocizną 3x wyższą niż koszt kanałów a przy okazji nie można by było zastosować dużej prowizji na materiały :)
U siebie nie zastosowalbym nigdy spiro,jedyną alternatywą byłyby kanały z PE.

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 13:35
Nie popularność kanałów DEC wśród instalatorow spowodowana jest wg mnie ich niskim kosztem,bo głupio by wyglądało skasować klienta robocizną 3x wyższą niż koszt kanałów a przy okazji nie można by było zastosować dużej prowizji na materiały
W 100% się z Panem zgadzam - najwięcej takich instalacji wykonałem. Nigdy nie czyszczone instalacje z 1991 czy 1992 roku wyglądają dziś jak wczoraj zrobione.
Wykonuje się zresztą na tych kanałach bezproblemowo DGP gdzie warunki pracy kanałów są nieporównywalnie gorsze i od 80-lat klimatyzację na świecie.
Kanały PE są u nas od 2000 roku (chyba) - ale to Pan Michał lepiej będzie wiedział .
Dziś są one popularniejsze od DEC z prostego powodu:
Przy sprawności dzisiejszych central - kanał idący w strefie ogrzewanej nie musi byc izolowany .
Przy centralach 60-70% było to konieczne.

kerado28
10-10-2013, 15:43
Średnica kanału / strumień przy V=2m/sek. / strumień przy V=5m/sek.

53 mm 16m3/h 40m3/h
63 mm 22m3/h 55m3/h
68 mm 26m3/h 65m3/h
82 mm 38m3/h 95m3/h
102mm 58m3/h 150m3/h
127mm 90m3 225m3/h
160mm 145m3/h 360m3/h
200mm 226m3/h 565m3/h


Wie Pan dlaczego centrala 130m3/h minimum 380m3/h maksimum ( popularnie zwana 400-tką) ma wyjście fi 160?

Proszę Pana, nie czyta Pan tego co piszę!!
Kto napisał, że rekuperator jest o wydajności 300 czy 400m3
Może być np. 500m3/h. !!

Tutaj popada Pan w skrajności:


A Pan słyszał o szczelinie między elementami instalacji, w którą wejdzie syf, A pan słyszał o przepustnicach i sterczących blachowkrętach? Szczelne klapki rewizyjne w każdym kanale...
Kto czyści kanały?
Po co?
Ile tego kurzu się tam znajdzie? 2 gramy przez rok? :-)
20 gram przez 10 lat <wow>
- czy w skrzynce rozprężnej nie będzie kurzu po 10 latach?


Piszcze Pan takie rzeczy na forum (mocno naciągane), później kliencie przyjeżdżają do nas do hurtowni, bo na forum ktoś im doradził, że na 45m3/h wystarczy tylko 1 kanał PE, a na cały dom 100 metrów...

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 16:19
Kto czyści kanały?
Po co?
Ile tego kurzu się tam znajdzie? 2 gramy przez rok?
20 gram przez 10 lat <wow>
- czy w skrzynce rozprężnej nie będzie kurzu po 10 latach? Szanowny Panie - podstawowym argumentem używanym przez robiących domowe wentylacje na ocynku, który jest wciskany inwestorom jest: Bo tylko ocynk można czyścić! MAM TO PANU POSZUKAĆ
Otóż tylko ocynku nie da się czyścić.
A sytuacje są różne i wcale nie takie rzadkie. Np. szlifowane są gipsy przy wyłączonej centrali ( lub przy braku centrali) i ogrzewanym domu. Kanały nawiewne działają wtedy jak wywiewne w WG - i pyłu nawchodzi od groma!

Tomasz Brzęczkowski
10-10-2013, 16:25
bo na forum ktoś im doradził, że na 45m3/h wystarczy tylko 1 kanał PE, a na cały dom 100 metrów...
Szanowny Panie - nikogo nie odsyłam do hurtowni - jeżeli ktoś chce sam montować, na wszystko dopasowane do Swojego domu - komplet - centrale kanały rozdzielnice redukcje itp - wentylacja nie może być słyszalna w nocy - musi być cichsza od nowego laptopa!
A jedne kanał PE - może mieć wewnętrzną średnicę 45mm 53mm 61mm 76mm 95mm ... 200mm