PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd budowlany czy agregat?



painless
01-09-2013, 11:06
Dzień dobry,
jestem tu nowy, więc witam wszystkich serdecznie.
Od razu mam do Was pytanie (szczerze przyznam, nie wiedziałem, w jakiej kategorii o tym pisać): jakie jest Wasza opinia w kwestii "prąd budowlany czy agregat"?
Na działce, na której zamierzam rozpocząć budowę jeszcze w tym roku, nie mam prądu. W ub. tygodniu dostałem z ZE warunki na przyłącze prowizoryczne. Wystąpiłem o takie warunki oraz oczywiście na warunki przyłącza docelowego. Mam jednak poważny dylemat: czy słono płacić za takie przyłączenie prowizoryczne (ok. 3 tys. PLN jak mi powiedział elektryk) i dodatkowo płacić większą stawkę za prąd budowlany, czy może zainwestować w agregat prądotwórczy. Dotychczas nie mam wyrobionego zdania - opinie osób, które służyły mi swoją radą są podzielone. Jak zawsze, wszędzie plusy i minusy. Dla mnie najbardziej istotny jest jednak rachunek ekonomiczny. Ciekaw zatem jestem Waszych rad i opinii. Z góry za nie dziękuję. Aha, od razu również dodam, że dogadanie się z sąsiadem raczej nie wchodzi w grę...
Pozdrawiam.

firewall
01-09-2013, 13:08
Też próbowałem gadać z sąsiadem i doszedłem do wniosku że jednak agregat.
Minus taki że wożę go ze sobą bo strach zostawić na budowie. Kupiłem taki co daje 2,5kW ma AVR i automatyczny gaz. Chodzi na razie bezproblemowo i jest stosunkowo cichy. Gdy budowali obok to łeb mi pękał od hałasu tamtego ( chyba był bez tłumika). Kupiłem nowy.

Stiv32
01-09-2013, 14:18
Właśnie kończę budowę - i z własnego doświadczenia mogę w pierwszej kolejności polecić prąd od sąsiada, dopiero później agregat a na szarym końcu prąd budowlany - (jesli będzie budowa trwać ponad 1 rok - to zwróci ci się dobry agregat w cenie samych opłat abonamentowych za łącze elektryczne)

painless
01-09-2013, 15:28
Firewall, dziękuję za odpowiedź. A możesz jeszcze napisać jakiej marki kupiłeś, gdzie i za ile? I ile już użytkujesz? Ja się trochę boję, że agregat z niższej półki cenowej nie wytrzyma jednak długo...
Stiv32 - również dzięki za post; właśnie najbardziej obawiam się o wysokie opłaty, szczególnie, że nie wiem, ile będzie trwała budowa...A Ty jakie miałeś źródło energii?

firewall
01-09-2013, 16:10
Kupiłem najtańszy z Allegro - odebrałem sobie osobiście w Zawierciu, w tej firmie co ma logo agregat ( choć chińszczyzna). Mam fakturę więc jakby co to przez 2 lata mogę ich ścigać. Co najwyżej będą wymieniać.

painless
01-09-2013, 16:19
Aha, to już wiem, jaki masz. Przeglądałem dziś Allegro. Dzięki za info, no i życzę jak najdłuższego, bezproblemowego użytkowania sprzętu!

kondziu87r
01-09-2013, 18:54
przy budowie fundamentu prąd brałem od sąsiada, ale później coś mu się odwidziało i powiedział że dalej się boi się tak na czarno dawać. później leciałem na agregacie brata, ale było to trochę problematyczne bo duży agregat ciągle trza było go zabierać bo strach było zostawić na budowie, ale to było trochę z innego powodu, po prostu energetyka leci w ciula i już 3 rok czekam na prąd :) ja bym wolał mieć skrzynkę z prądem, fakt wychodzi drożej ale mniej problemów.

painless
02-09-2013, 08:18
Oczywiście, mniej problemów jest, ale płaci się niezależnie czy się coś dzieje na budowie czy nie... Pytanie kolejne: do kiedy, do którego momentu budowy, płaci się taryfę budowlaną? Innymi słowy: kiedy można przejść na taryfę gospodarczą? Pytam, bo nie wiem, jak długo będzie trwała u mnie budowa. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

plusultra
10-09-2013, 10:51
Nasz domek budujemy sami z pomocą naszych ojców więc nie wiedzieliśmy ile to potrwa... jeśli budowa będzie trwała krótko lepszy prąd - jeśli budujesz sam i będziesz dłużej się z tym grzebał to agregat. My jesteśmy zadowoleni mamy działkę rekreacyjną na odludziu i agregat po budowie zawsze się tam przyda (w ogóle to przydatna rzecz) a suma abonamentu za okres budowy pokrywa jego koszt...

keyo
18-09-2013, 14:07
Ja przy budowie używałem przyłącza budowlanego choć później żałowałem bo koszty są spore a u mnie budowa trwała długo systemem gospodarczym, no ale cóż, jakieś błędy trzeba popełniać :)

leone
19-09-2013, 08:38
u mnie na początku budowy był agregat bo czekaliśmy na przyłącze. Ekipa od piwnicy przez miesiąc używała swojego agregatu i swojego paliwa i jak kończyli to jechali już na trzecim agregacie. Wszystkie takie typu Castorama. Gdy wchodzili chłopaki od części nadziemnej miał być już prąd, a że nie było to musiałem im udostępnić swój agregat (porządna Honda 7 kW) i dowozić paliwo. Były takie dni że dziennie szło 10l paliwa - chłopaki nie wyłączali agregatu po kilka godzin ale to byłoby bez sensu więc po prostu codziennie wieczorem z banieczkami na stację jeździłem.
Przyłącze odebrali mi dopiero gdy do domu wchodzili fachowcy od układania płytek. Rachunki na C11 były duże ale i tak wiele niższe niż agregat.
Więc moje zdanie jest takie że najlepiej dogadać się z sąsiadem jeśli jest możliwość, jeśli nie to przyłącze budowlane jeśli ZE się wyrobi i budowa nie będzie się ciągnęła zbyt długo, a w ostateczności agregat i raczej nie najtańszy.

T-ownik
20-09-2013, 11:44
Widziałem mistrzów co się sami pod instalacje oświetleniową przy ulicy podpinali :lol2: Z sąsiadem można sobie zrobić dobre stosunki i odpalić nawet dużo więcej, co i tak się bardziej opłaci niż agregat.

piotrek0m
20-09-2013, 12:41
Bardzo wygodny jest własny prąd, teraz można wybierać dostawcę i taryfę - np. taryfa C12a - godziny od 11 do 20 w lecie i od 11 do 17 w zimie są tańsze, a właściwie w tych godzinach najwięcej pracują ekipy. Koszt prądu generują opłaty stałe handlowa + abonamentowa = ok 47 zł. Ale cóż to jest w kosztach budowy a wygoda niesamowita.

Sąsiad jest rozwiązaniem nieco gorszym, znam przypadek, że mieszkaniec wybudowanego już domku odmówił pożyczania prądu po problemach z zabezpieczeniami - bezpieczniki wywaliło, ekipa stoi, właściciel domu jest w pracy, lodówka mu się rozmraża... tak też może się zdarzyć.

serenada77
12-08-2015, 21:56
A ja zastanawiam się czy agregat prądotwórczy dla domu przydaje sie tylko w czasie budowy. Chcemy kupić cos takiego https://agromoc.pl/artykuly/6_agregat-pradotworczy-do-domu bo budujemy nieduży domek letniskowy. Nie wiem czy w ogóle chcemy tam mieć prąd z sieci.

lotpaj
13-08-2015, 19:23
Serenada77, ale ty tak serio?
Wiesz ile paliwa ciągnie taki agregat? Raczej nie.
Wiesz, jaki to huk i dyskomfort? No chyba, że go w piwnicy pod ziemią umieścisz.
Się nie zastanawiaj, kobito ;)