PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator do mieszkania 70m2



Łukasz Łęcki
02-09-2013, 11:44
Witam.

Mieszkam w 70m mieszkaniu na parterze w starej kamienicy. Wentylacja grawitacyjna jest źle zaprojektowana (bądź jest nieskuteczna) i co roku w sezonie grzewczym mam problem z wilgocią i grzybem (oczywiscie okna mam juz plastikowe, ale jak byly skrzynkowe, to mialem wielki problem z temperatura i wilgocią). Kominy nie są dostępne - w większości niedrożne lub zajęte przez instalacje gazowe sąsiadów.

Staram się dogrzewać mieszkanie, ale z piecami akumulacyjnymi wiele się nie da zrobić. W okresie zimowym zbiera mi się wilgoć na szybach i ścianach. Kupiłem osuszacz elektryczny. Dość dobrze zbiera, ale problem wilgoci i słabej wentylacji pozostaje.

Na początku pomyślałem o instalacji nawiewników higrosterowanych i jakiegoś automatycznego wyciągu w łazience, ale trafiłem na hasło REKUPERATOR. Zacząłem czytać i zdecydowałem się, że to jest dokładnie to, czego właśnie potrzebuję :)

Proszę o pomoc w doborze konkretnego rekuperatora i dodatkowego osprzętu do mieszkania. Nie jestem zbyt zasobny, więc rekuperator nie powinien przekraczać 3500-4000 PLN. Pozostały osprzęt zainstalowałbym sam - więc odpadną koszta robocizny ekipy.

Rekuperator chciałbym zainstalować w pawlaczu o rozmiarach 100x85x75 [DxSZxW] (zaznaczyłem literką B na planie)

Wymagania jakie położyłem na rekuperatorze:
- czerpnia i wyrzutnia - optymalna średnica 100mm - takie mam już otwory w ścianie
- automatyczny higrosterowanie (optymalnie)
- automatyczny bypass
- automatyka przeciwzamrzeniowa
- cichy - to jest dość kluczowe, bo pawlacz jest w cektrum mieszkania
- ekonomiczny
- przepływ powietrza do 250m3/h
- montarz sufitowy
- optymalnie przeciwprądowy wymiennik ciepła - by odzysk był maksymalny

Mieszkanie posiada:
- 4 pokoje
- komórka gospodarcza
- łazienka wraz z WC
- kuchnia z oknem i kuchenką gazową (okap elektryczny podłączony do jedynego dostępnego mi komina wentylacyjnego)

Założyłem, że potrzebuję 3 wyciągi i 4 nawietrzniki.


Szukałem po sieci i znalazłem pare rekuperatorów:
- brookvent aircycle 1.2 + bypass - ale nie zmiesci mi sie w pionie w pawlaczu
- flop system RM290FB - ale jest strasznie drogi
- dospel luna 200 - i wykonac konieczne modyfikacje, ktore znalazlem w sieci - ale chyba mnie to przerasta
Jaki model rekuperatora polecanie, by spełniał jak najwięcej założeń i nie był zbyt drogi.

Jakiego typu instalację wentylacyjną kładzie się dość prosto?

Jakimi przekrojami przewodow wentylacyjnych powinienem się zainteresować do nawiewow, wyciagow, wrzutni i czerpni?

Czy mogę założyć trójniki, czy raczej zalożyć przy rekuperatorze rozdzielacz i do każdego pomieszczenia kłaść niezależną rurę?

Załączam plan mieszkania:
209848
LEGENDA :)
- kolor zółty - instalacja nawiewowa
- kolor pomarańczowy - instalacja - wyciągowa
- kolor czerwony - instalacja wyrzutni powietrza
- kolor czarny - instalacja czerpni powietrza

Proszę bardzo o pomoc, lub chociaż sugestę na co jeszcze zwrócic uwagę...

dzieki
Łukasz

Tomasz Brzęczkowski
02-09-2013, 12:37
Wymagania jakie położyłem na rekuperatorze:
- czerpnia i wyrzutnia - optymalna średnica 100mm - takie mam już otwory w ścianie
Wyrzutnia wyłącznie na dach. Ta na ścianie zamarznie.

- automatyczny higrosterowanie (optymalnie) Nie daje się takich rzeczy w centrali a na wywiewnikach 209851 Raz mamy nadprodukcję pary w kuchni inny raz w łazience - czujnik na centrali by zwariował lub niepotrzebnie zwiększał wentylację w całym mieszkaniu - jak można np. silniej w łazience kosztem kuchni.

- automatyczny bypass Bypass ma sens tylko do gwc - i nie do tak małych centrali


- automatyka przeciwzamrzeniowa Żeby się zmieścić w kwocie - to taki układ trzeba dorobić
-
cichy - to jest dość kluczowe, bo pawlacz jest w cektrum mieszkania Szumy głównie powstają w kanałach jak są źle dobrane ( zbyt mała prędkość powietrza - dudnienie , zbyt duża - świszczenie. Jeśli chodzi o same centrale - to cichsze są droższe.

- ekonomiczny - wentylatory DC są dwa razy droższe ( minimum )

- przepływ powietrza do 250m3/h -
- montarz sufitowy - nie ma problemu - poza tym, gdzie będzie woda odprowadzana i fi 100 jest do niecałych 200m3/h maksymalnie
53 mm 16m3/h 40m3/h
63 mm 22m3/h 55m3/h
68 mm 26m3/h 65m3/h
82 mm 38m3/h 95m3/h
102mm 58m3/h 150m3/h
127mm 90m3 225m3/h
160mm 145m3/h 360m3/h
200mm 226m3/h 565m3/h
Średnica kanału strumień przy V=2m/sek. strumień przy V=5m/sek.

- optymalnie przeciwprądowy wymiennik ciepła - by odzysk był maksymalny Dobre wymienniki to minimum 170euro +VAT

W tym przedziale cenowym
podwieszany http://www.vent-axia.fr/EN/professional/ventilation_unit/domestic_range/hr200xl-1-8-352
i szafkowy
http://www.vent-axia.com/range/hr204.html

ketchup
05-09-2013, 09:33
Witam Panie Tomaszu.
Bardzo dziękuję odpowiedź. Pomogła mi w dalszych działaniach i obliczeniach...



Wyrzutnia wyłącznie na dach. Ta na ścianie zamarznie.

Czy może Pan napisać dlaczego zamarźnie? Czemu wyrzutnia nie może być na ścianie? Przecierz ona tylko wyrzuca powietrze...

Co może Pan dobrego napisać o VENTS VUT 200 H (znalazłem gdzieś na forum, że go Pan polecał) - pasuje mi cena, rozmiar idealny jak dla mnie... ale oczywiscie to krzyzowy wymiennik, silniki na prad zmienny... czy da się to jakoś wyciszyć? Czy da się coś zrobić by wyciszyć pracę wentylatorów?

Proszę jeszcze o informację skad bierze się woda, którą się odprowadza wężykiem z rekuperatora? Przecież wilgotne powietrze przelatuje przez aluminiowy wymiennik i wylatuje na zewnątrz... skąd ta woda z rekuperatora?

Chciałbym użyć do rozprowadzenia powietrza system PE-FLEX - przekrój wewnętrzny przewodu 63mm. I tak:
Nawiew:
- do salonu 60m2/h - 2 przewody
- do sypialni 60m2/h - 2 przewody
- do 1 pokoju dziecka 30m2/h - 1 przewod
- do 2 pokoju dziecka 30m2/h - 1 przewod
Wyciag:
- z kuchni - 3 przewody - 90m2/h
- z łazienki - 2 przewody - 60m2/h
- z garderoby - 1 przewód - 30m2/h
Czy taka instalacja będzie cicha, czy są w moich założeniach błędy?

Tomasz Brzęczkowski
05-09-2013, 12:25
Czy może Pan napisać dlaczego zamarźnie? Czemu wyrzutnia nie może być na ścianie? Przecierz ona tylko wyrzuca powietrze... Pionowe wyrzutnie ( jak od WG) wyrzucają ciągiem konwekcyjnym wilgotne powietrze. W przypadku kratki (radiatora) na ścianie zimniejszej od powietrza wylotowego, które ma 100% ww - woda musi się wykroplić, przy ujemnych temperaturach i zamarznąć.

ketchup
05-09-2013, 12:42
Rozumiem, ze gdy kratka wentylacyjna bedzie pionowa i metalowa to bedzie na niej przyrastac lod...

A gdyby zastosować malutki pionowy kominek z tworzywa zakonczony jakims grzybkiem?

Tomasz Brzęczkowski
05-09-2013, 13:13
Rozumiem, ze gdy kratka wentylacyjna bedzie pionowa i metalowa to bedzie na niej przyrastac lod...

A gdyby zastosować malutki pionowy kominek z tworzywa zakonczony jakims grzybkiem?
Jak Pan oddycha na mrozie - wyrzuca Pan wodę, ale wystarczy oddychać przez wełniany szalik - już na szaliku wykropili się woda i zamarznie.
"Kominek" na ścianie nie zda egzaminu, "na zakręcie" woda się będzie gromadzić i zamarzać .