PDA

Zobacz pełną wersję : Strop nad dobudówką domu z tregrami: żelbeton vs kartongips+legary.



mtmtmarcin
06-09-2013, 18:53
Witam, jestem tu nowy ale mam nadzieję że sobie poradzę. Nie jestem budowlańcem, ale jakieś podstawowe rzeczy potrafię wykonać sam.
Sytuacja wygląda tak: Jest stary już dom (przedwojenny) rozbudowany 20-30 lat temu. Z różnych przyczyn rozbudowa nie została ukończona. Nad dobudowaną częścią nie ma stropu. są natomiast metalowe belki (tregry?) w kształcie podwójnego "T":

210509

Cel jest taki aby zagospodarować dobudowaną część, obecnie tylko na parterze ale w przyszłości być może będzie wykańczane poddasze.
Chciałbym zacząć od zrobienia stropu nad dobudowaną częścią, tak aby stawiać ścianki działowe i kłaść na ścianach tynki. Budżet dość mocno ograniczony. i im więcej uda się zrobić za zarobione pieniądze tym lepiej.

Dach jest nieocieplony
Strop nad starszą częścią jest nieocieplony
Strych na razie ma być nie używany (więc lepiej go nie ogrzewać)


210510

Koncepcje są dwie:

1) Zalać te tregry betonem (monolit, beton+stal) i dopiero potem myśleć o ocieplaniu stropu nad całością (stara + dobudowana część)
2) Zrobić jakąś konstrukcję sufit karton gips (podwieszany, pod tregrami, nad tregrami) + legary na górze między nimi wełna, a na nich na razie folia i poukładane jakieś deski żeby się w razie czego przejść dało. Np tak:
210511
Albo o tak (znalazłem na forum ktoś inny wrzucił rysunek) - tu karton-gips byłby na równi z starym stropem a tregry można by np obić brązowymi deskami udającymi belki:
210512

Co o tym sądzicie? Ja jestem za rozwiązaniem nr 2 i staram sie przekonać właścicielkę domu która chciała rozwiązanie nr. 1 obawiając się o wytrzymałość (jak się coś ciężkiego postawi na górze kiedyś to żeby nie zleciało) i o to że drewno i płyty będą łapały wilgoć.

Powtórzę że priorytetem jest zrobienie tego tanio, ale bez odstawiania jakiejś totalnej prowizorki żeby nie trzeba było za 10 lat robić od nowa. Płyty kartonowo gipsowe, czy legary i wełnę jestem w stanie położyć sam - już takie rzeczy robiłem(jak mi ktoś podpowie dobre rozwiązanie).