PDA

Zobacz pełną wersję : co z tym robić? grzyb na ścianie



Jardel
08-09-2013, 17:06
Witam,
mam mieszkanie do remontu, na ścianach i suficie widoczny jest zaciek (grzyb lub pleśń). Administracja bloku twierdzi, że dach był remontowany 3 lata temu i zacieki pochodzą prawdopodobnie z okresu przed remontem. Mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze, narożne. Ściana z zaciekiem jest jednocześnie ścianą zewnętrzną budynku, usytuowaną od północy. Okna plastikowe. W mieszkaniu czuć wyraźnie zaduch.

Do tej pory skułem tynk z narożnika wewnątrz pokoju (nie tego przy oknie), resztki tynku przy płytach betonowych są białe, bez zacieków. Płyty za to są łączone ze szczelinami, jak to za PRLu - gazeta w szczelinę i kielnia.

Zastanawiam się czy dobrze zrobiłem, czy nie powinienem najpierw potraktować zacieku jakimś środkiem grzybobójczym, żeby zarodniki nie rozprzestrzeniały się po całym mieszkaniu. Z drugiej strony w całym mieszkaniu czuć stęchliznę.

Załączam zdjęcia. Proszę o identyfikację problemu, czy to na pewno grzyb i poradę jak dalej postępować?

Czy można ocieplić jakość ścianę od wewnątrz i czym zabezpieczyć łączenia płyt na ścianach i suficie?

Elfir
09-09-2013, 00:01
Budynek ocieplony? Okno z nawiewnikiem? Wentylacja grawitacyjna działa?

Jardel
09-09-2013, 07:19
Blok nie jest ocieplony, okno bez nawiewnika (wydaje mi się, że zaciek powstał przez nieszczelny dach), wentylacja działa (ale to ostatnie piętro, więc nie jest za mocna).

Elfir
09-09-2013, 09:37
jak ono nie ma nawiewnika, to jakim cudem działa wentylacja? Okna są nieszczelne?

Jardel
09-09-2013, 10:59
Nie wiem jak działała (czas przeszły) bo nie ja ją użytkowałem. Ja w starym mieszkaniu rozszczelniam okna (mikroklimat). Mieszkanie odebrałem we wrześniu w takim stanie jak powyżej, w związku z tym mam pytanie jak dalej postępować, żeby usunąć zaciek (grzyb/pleśń?) i ewentualnie ocieplić z wewnątrz ścianę? Mieszkanie mniej więcej od 6 do 12 miesięcy było niezamieszkane.

Elfir
09-09-2013, 20:22
od wewnątrz się nie ociepla ot tak. Bo jak ci punkt rosy wypadnie wewnątrz muru to zawsze będzie mokre. Tutaj trzeba byłoby wyliczyć.

Środek odgrzybiajacy na razie na plamę.

Jardel
10-09-2013, 08:48
a jaki polecasz?

Elfir
10-09-2013, 12:27
żaden - ja nie mam problemów z grzybem, więc nigdy nie stosowałam.

danił
13-09-2013, 20:39
Ja stosowałem u siebie "Pilmas", ale to było małe zagrzybienie, podobno dobry jest też "Pufas"

marynata
14-09-2013, 08:08
Oj,ale grzyb :sick:
Wszystkie ściany w mieszkaniu wysmaruj czymkolwiek z chlorem,może być rozcieńczony domestos.Na same plamy daj dodatkowo coś z środków dedykowanych.
I musisz cały czas grzać i wietrzyć.

MATRON
14-09-2013, 08:55
Tragedia.... Proszę wezwać eksperta od wentylacji i trzeba ustalić czy ten zaciek nie jest efektem złego zrobienia dachu, wadliwej obróbki czy też złego połączenia rynny. Zagrzybione miejsca spryskać obficie Boramonem i dać mu dobę na neutralizowanie pleśni proszę nie ruszać tych ścian przed neutralizacją grzybów bo zarodniki rozniosą się dosłownie wszędzie a wdychanie ich do płuc jest szkodliwe. Myślę że te tynki są do skucia bo grzyb mógł rozwinąć się też pod tynkiem oczywiście skuwanie tylko w maskach. Ze szczelnymi oknami najprościej jest wyciąć odcinek uszczelki na dole i u góry po 2cm.
Mam nadzieję że pomogłem powodzenia w walce z grzybem.

Jardel
14-09-2013, 10:23
:/ skułem zanim przeczytałem, w tej chwili wygląda to tak (mam tylko takie zdjęcie):

212195

wapno pod spodem jest białe, nie widać grzyba


zastosuje się do rad, czyli 2-3 razy naniosę na miejsca skute środek (myślę o TYTANIE, ewentualnie Mykos lub Pufas), na resztę ścian dam jedną warstwę środka

Jardel
21-12-2013, 12:06
Przyszedł czas na wykończenie ścian i nie wiem co robić. Zastosowałem TYTAN na całe mieszkanie, ostatnio nałożyłem unigrunt z odrobiną farby na miejsca skute i przebija zarys wcześniejszego grzyba [normalnie na skutej ścianie tego nie było].

Budowlaniec radzi, żeby na tą ścianę [szczytową] i na sufit dać styropian [ostatnie piętro] i dobrze zaizolować [np pianką]. Twierdzi, że grzyba nie ma skoro dałem środek grzybobójczy. Czy może lepiej dać płyty klimatyczne, albo samą gładź?

Przypomnę, że pomieszczenie ma ukośny sufit, a w połowie [we wnęce] będzie aneks kuchenny.

Jardel
29-12-2013, 23:26
Wczoraj zrobiłem eksperyment i dałem chlor na kawałek ściany i sufitu, a na drugi kawałek samą wodę. Po chlorze znikł zaciek, a po wodzie jeszcze lepiej zbrązowiał [reakcja na obie ciecze bardzo szybka]. Wynika z tego, że to raczej nie jest wykwit solny tylko grzyb.

Przelecę całe mieszkanie chlorem, może zapach stęchlizny zniknie. Tytan odradzam, psikałem podwójnie i jak widać efekt marny.

Teraz mam do wyboru dwie opcje:
1. Zaprawa uszczelniająca i folia w płynie lub farba olejna [pozostanie więcej miejsca w małym mieszkaniu].
2. Ocieplenie ściany od wewnątrz styropianem i dobra izolacja, tak żeby para nie przechodziła pomiędzy styropian i ścianę.

Zna ktoś firmę na Śląsku [aglomeracja] zajmującą się odgrzybianiem?

Jardel
29-12-2013, 23:32
PS. może ktoś ma jakiś inny pomysł, potrzebuję spokoju z grzybem na 5 lat, na pomoc administracji w najbliższym czasie nie mogę liczyć [a zdałoby się ocieplenie ściany szczytowej]

finf
14-02-2014, 12:38
.. co za pomysł ze styropianem od wewnątrz i folią.. grzyb zeżre ścianę i wyjdzie podłogą.. ja bym zalecał na potężnego grzyba następującą kolejność:
1. chlor (mocne stężenie) nie wiesz co kupić - kup kostki do basenu, rozpuść i spryskaj w masce CAŁE MIESZKANIE - dokładnie jakbyś chciał wybić prusaki,
2. pozamykać wszytko najszczelniej jak się da... po 2 dniach powtórzyć pamiętając o zasadzie - CAŁE MIESZKANIE,
3. zbić tynk z minimalnie jedno metrowym zapasem, zalecam ok 2 metrów - jeżeli grzyb przeniósł się na ścianę działową zbić obustronnie z zapasem minimum dwumetrowym,
4. osuszyć ścianę (nawet jak jest sucha) i zlać wszystko co skute 3-5% roztworem octu i zostawić (nadal szczelnie zamknięte) - zebrać i zamieść oraz wyrzucić powstałe kryształki..
5. powtórzyć punkt 3 - jeżeli kryształki pojawiają się tylko w plamach po grzybie - zlać jeszcze raz chlorem..
6. Przewietrzyć porządnie mieszkanie - przeciąg itp... ok. 2-3 dni....
7. Zamontować nawiewniki w ścianach - nie w oknach i nie wycinać uszczelek !
8. Zamknąć okna, sprawdzić wentylację i zlać np. Pufasem, czynność powtórzyć po 12, 24 i 48 godzinach.
9. Sprawdzić kamerą termowizyjną stan ściany - grzyby będzie widać :)
10. jak jest ok - w masce zmyć ścianę z rodników i kurzy przy pomocy pędzla maczanego w occie, później po wysuszeniu zagruntować mocnym gruntem...
10. można tynkować, ale nie gipsować, najlepiej na taką ścianę położyć tynk silikatowy. Ściany nie należy docieplać styropianem, pianką ... (szczelnym materiałem) przez minimum 12 miesięcy... jak nic nie wyjdzie - styropian kleić od ZEWNĘTRZNEJ STRONY

Wszystkie powyższe czynności zakładają, że na ścianę się nie leje, dach i obróbka jest poprawna i szczelna. Temperatura wewnątrz mieszkania podczas prac powinna oscylować w okolicy 16C. Poprawnie wykonane daje 99% skuteczność...