PDA

Zobacz pełną wersję : energia odnawialna



domowy cieć
09-09-2013, 11:06
Nie wiem gdzie o tym napisać
Widziałem ostatnimi czasy nie tylko solary ale także ogniwa fotowoltaiczne i teraz dręczy mnie pytanie
Czy warto w to iść?
Czy daje to realne oszczędności i zwrot poniesionych nakładów w rozsądnym terminie.
Za rozsądny termin rozumiem czas o wiele krótszy od żywotności tych elementów.
Jak wkomponować prąd z ogniwa w instalację domową i czy wogóle jest to możliwe?

Elfir
09-09-2013, 21:15
Jakby było opłacalne toby było rozpowszechnione.
W Niemczech jest rozpowszechnine bo jest opłacalne (bo dotowane)

Brass
10-09-2013, 06:09
Niestety ogniwa PV przy aktualnej cenie instalacji nie mają sensu. Gdy można kupić prąd od 30 gr za kWh instalacja będzie się zwracać przez kilkadziesiąt lat. Kiedyś zakładano, że będą taryfy gwarantowane na poziomie 1-1,3 zł za 1kWh i będzie można nadwyżkę energii sprzedać do sieci. Aktualnie można sprzedać nadwyżki ale po cenie 80% zeszłorocznej średniej rynkowej (czyli jakieś 20 gr /1 kWh). Ogólnie bez dotacji (i nie jest to dotacja państwowa tylko wyższą cenę za prąd PV mieli płacić solidarnie wszyscy konsumenci) to się nie opłaca.

domowy cieć
10-09-2013, 09:33
ostatnio gdzieś w Polsce widziałem poletko takich baterii pod niepozornym domkiem i to mnie zastanowiło, czy to ma sens i sie opłaca. Jak rozumiem dotacji w stylu dopłat do solarów nie ma :(

Elfir
10-09-2013, 12:19
są dopłaty do instalacji solarnych (kolektory), ale nie do fotowoltaiki. Poczytaj wątki o energooszczedności to dowiesz się kiedy warto je brać, kto na tym faktycznie zarabia i jakie gminy uczestniczą w programie.

domowy cieć
10-09-2013, 12:30
dzięki, jestem dopiero na etapie kompletowania pomysłów na ostateczne wyposażenie chałupy