PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego?



karolinka
08-07-2004, 11:19
Mam pytanie, ponieważ przeczytałam na forum, iż konstrukcja więżby jętkowej nie może być wykonana przy wariancie ze ścianką kolankową, czy to jest prawda i dlaczego?

Wakmen
08-07-2004, 11:25
Na mojej stronie w dziale ORZESZEK/ SCANY są umieszczone scany mojego projektu - konstrukcja dachu krokwiowo - jętkowa a poddasze ze ścianką olankową wysokości 105 cm.

Rav
08-07-2004, 12:03
Mam pytanie, ponieważ przeczytałam na forum, iż konstrukcja więżby jętkowej nie może być wykonana przy wariancie ze ścianką kolankową, czy to jest prawda i dlaczego?

Nie wiem gdzie takie coś przeczytałaś ? :o
Kompletna bzdura... :-?

inwestor
08-07-2004, 13:49
Co prawda nie jestem konstruktorem ale podczas liczenia (przez konstruktora) mojej więźby w wersji jętkowej okazało się że występują ogromne siły działające na ścianki kolankowe. Z tego powodu musiałem zrezygnować z więźby jetkowej u siebie. Nie miałem wykonanych słupków betonowych w ściankach kolankowych powiązanych z wieńcem stropowym. Sam wieniec na ściance kolankowej by nie wystarczył. Z obliczeń wyszło że w najgorszych warunkach obciażenia nastąpiłoby ugięcie wieńca o ok. kilkanaście centymetrów !!! Zresztą kiedyś w muratorze było nawet zdjęcie budynku gdzie ścianka kolankowa wywróciła się. Na osiedlu gdzie mieszkam jest budynek gdzie wyraźnie widać jak wzdłóż linii stropu nastapiło pęknięcie ścianki kolankowej a poszycie dachu jest lekkie - blacha trapezowa.
Myslę że wszystko zależy od kąta nachylenia dachu, jego rozpiętości i cieżaru poszycia. Należy z tym bardzo uważać i w przypadku jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych więźby i ścianek kolankowych należy koniecznie konsultować się z konstruktorem.
Pozdrawiam

robert skitek
08-07-2004, 13:55
potwierdzam to co wyzej napisano - ale nie martw się konstruktor jakos zaradzi, albo zrobi drugi wieniec albo zmieni konstr. dachu. pozdrawiam

maksiu
08-07-2004, 13:55
Wszystko zależy od konstukcji budynku... jak to juz ktoś napisał wcześniej zbrojone słupki betonowe w ściance kolankowej i będzie dobrze.. oczywiście nic na własną rękę, konstruktor musial to przewidzieć, na własną rękę nie radze nic zmieniać..
pozdrawiam

MEDYK
09-07-2004, 07:57
U mnie w projekcie przy ściance kolankowej ok. 110 cm również jest konstrukcja krokwiowo-jętkowa, tyle że mam zaprojektowane słupki żelbetowe łączące wieniec ze stropem, a poza tym belkę pod samą kalenicą, która ma przejąć część obciążenia działającego na ściankę kolankową. Cała konstrukcja była oddana do speca od takich konstrukcji, podobnie jak i stropy. Ludzie opłąca się dać coś takiego dla gościa który naprawdę dokładnie to przeliczy. Kosztowało mnie to 450 zł, ale oszczędności na samym stropie z tego tytułu będą większe, gdyż gość odchudził stropy tam gdzie gęsto są ścianki nośne, a poza tym myślę że spokojny sen też ma swoja cenę.