PDA

Zobacz pełną wersję : Dachówka na chatę mazurską



Wojcieszek
15-09-2013, 11:14
Witam Forumowiczów.

Prośba o pomoc. Już dzisiaj powinienem zdecydować, jaka dachówką chcę pokryć swoją chatkę z bala ciosanego. Na przyszły weekend, jestem umówiony na spotkanie z dekarzem, a ja nie nie potrafię zdecydować się na rodzaj dachówki.

Pozwólcie, że wyliczę wszystkie założenia i warunki brzegowe ;-)

- dom na wsi, nad jeziorem, w stylu regionalnym (mazurskim)
- nie chcę przesadzić z "ludowością", ale nie chcę zepsuć bryły budynku jakimś współczesnym elementem.
- do posadowiony jest na dużym przyziemiu które zostanie obłożone łupanym kamieniem polnym, i cegłą.
- elewacja z bali będzie opalana.
Tak to wygląda:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/7NmWzfpXvZzVCQ7NfsGWaNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=d irectlink

Tak wyglądał dom 3 dni temu. We wtorek rozpocznie się deskowanie:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/TflUDtgrDKl8HyhJ8tN2k9MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=d irectlink

W przyszłym roku, po prawej stronie postanie budynek gospodarczy z muru pruskiego. Pokrycie dachowe ma być identyczne z tym na domu.

Czas na dach:
- początkowo planowałem dachówkę rozbiórkową, jednak niemożliwym jest znalezienie dachówki z jednego budynku w odpowiedniej ilości dla takiej chaty. Łączenie dachówek rozbiórkowych z różnych budynków nie wchodzi w grę. Powierzchnia dachu to circa 200m2.
- raczej dachówka hollenderka. Tutaj nie mam wątpliwości. Taka dachówka dominuje w regionie Warmi i Mazur.
- możliwy jest import dachówki sztucznie postarzanej... Jednak cena jest absurdalna. Koszt to 2,3x większy od średniej ceny dachówki ceramicznej od dobrego producenta.
- odpadają dachówki glazurowane czy angobowane z racji ich połysku. Naoglądałem się "zepsutych" domów z bali takimi nowościami (na stronie producenta mojego domu). Oczywiście takie dachówki są świetne, ale nie na takim budynku.

"Prawie" byłem zdecydowany na najzwyklejszą dachówkę, esówkę, w kolorze ceglastym. O taka:

http://www.wycenadachu.pl/zdjecie/wariant/145/Tondach/Holenderka-naturalna.jpg
Tondach Holenderka (dachówka ceramiczna naturalna ceglasta )

Jednak podczas wizyty w hurtowni, natknąłem się na dachówkę cementową. Urzekła mnie jej nierówna, wyglądająca na robioną ręcznie powierzchnia.
Kolor czerwony też wydaje się ciekawy w takim wydaniu.
Na zdjęciu widać moje zdjęcie porównujące obie dachówki:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/p5JZZUcLX8VNJU6QiutBb9MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=d irectlink

Żona również zachwyciła się ta dachówką... Mi to w to-mi-graj, ponieważ jak dobrze wiecie, koszt takiego pokrycia jest niższy.
Teraz pytanie do Was. Co o tym sądzicie? Jakieś "przeciw" dachówce betonowej, na takim budynku? A może sami polecicie mi inne dachówki? Zaznaczam, że nie muszę bardzo oszczędzać, ale też nie chcę kryć dachu karpiówką, czy mnichem-mniszką.

AgaJeżyk
16-09-2013, 19:14
Jestem :cool:
Chociaż nigdy bym tu sama nie trafiła ... "Zamaskowana" (czyt. farbowana ) blondynka nie pąga się po takich ambitnych wątkach ( już raz mnie przegonili - to się nie wychylam :rolleyes: )

Zaczniemy od betonu - cóż ja ci mogę powiedzieć ... popatrz na mój dach ... :wiggle:
Beton ... Chociaż ambicje były na strzechę ( pomysł runał - za blisko lasu państwowego i pokrycie musiałam zrobić niepalne )
Betonowa była JEDYNĄ wówczas nie świecącą jak psie ..khm khm
Dekarz mruczał cały czas, że mech będzie właził a ja śmiałam się, że jeszcze go serwatką podleję.

Co dzisiaj powiem z perspektywy czasu ? ... że nie żałuję absolutnie. Kładła się super - mało odpadów, cięła się doskonale ( nie pękała ) ... i miała ciężar na którym mi zależało. Dom z bala mokrego więc dla zdrowotności ( dociążenia znaczy coby ładnie przez zimę usiadł ) potrzebowałam go troszkę przydusić.
Mchem nie porasta. Pomimo swojej chropowatości i matowego odcienia nic się na niej nie dzieje. Dekarz zadowolony bo zamki głębokie i solidne a dachówka zgrabna i fajnie się kładła. Ja polecam bez zastrzeżeń Brasa. Jak tam inne wyglądają na jego tle ... nie wiem. Ale do betonu uprzedzeń nie mam żadnych - wręcz przeciwnie ... O cenie nie wspomnę

212691

Gasol
16-09-2013, 23:20
Jednak podczas wizyty w hurtowni, natknąłem się na dachówkę cementową. Urzekła mnie jej nierówna, wyglądająca na robioną ręcznie powierzchnia.
Kolor czerwony też wydaje się ciekawy w takim wydaniu.
Na zdjęciu widać moje zdjęcie porównujące obie dachówki:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/p5JZZUcLX8VNJU6QiutBb9MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=d irectlink

Żona również zachwyciła się ta dachówką... Mi to w to-mi-graj, ponieważ jak dobrze wiecie, koszt takiego pokrycia jest niższy.
Teraz pytanie do Was. Co o tym sądzicie? Jakieś "przeciw" dachówce betonowej, na takim budynku? A może sami polecicie mi inne dachówki? Zaznaczam, że nie muszę bardzo oszczędzać, ale też nie chcę kryć dachu karpiówką, czy mnichem-mniszką.

Ja mam betonową, celtycką, ciemnoczerwoną BRAAS na domu z bali. Jak najbardziej polecam.

Wojcieszek
16-09-2013, 23:42
AgaJeżyk i Gasol. Dzięki wielkie! Będzie więc beton. Widzę że na Brać Balową zawsze można liczyć :p

Andrzej Wilhelmi
17-09-2013, 13:34
Oczywiście jestem zwolennikiem dachówki centowej ale rozważyłbym naturalną ceramiczną. Można ją dość szybko postarzyć. Dachówka cementowa bardzo atrakcyjna cenowo. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby pokrycie strzechą lub wiórem osikowy czy prostokątny łupkiem drewnianym. Życzę trafnych wyborów. Pozdrawiam

Agral
18-09-2013, 00:56
Witam Forumowiczów.
Zaznaczam, że nie muszę bardzo oszczędzać, ale też nie chcę kryć dachu karpiówką, czy mnichem-mniszką.

Jak nie musisz oszczedzac to zastanow sie nad tym:

http://www.kaflarnia.com.pl/PL_21,dachowka-recznie-formowana.html

Rowniez mam dylemat zwiazany z budynkiem gospodarczym. Na dom klade strzeche a na budynku g. musi byc dachowka, dlatego pojdzie pewnie rozbiorkowa, bo co innego moze pasowac do strzechy? "Wspolczesne" dachowki bardzo mi sie nie podobaja.

dziela
19-09-2013, 13:58
może coś takiego 213263213264213265213266213267

dziela
19-09-2013, 14:02
tu masz cos postarzałego 213268213269213270
jak cos to wal na pw.