PDA

Zobacz pełną wersję : Warunki zabudowy po nowelizacji



Yacky
16-09-2013, 14:27
Witam
czy ktoś może mi pomóc w temacie warunków zabudowy po nowelizacji? Mam działkę rolną ponad 3 tys m kw, która uzyskała rok temu warunki zabudowy. Podzieliłem ją na 3 działki (każda ponad 1 tys m kw), podłączony jest prąd, woda i wystąpiłem o warunki zabudowy. Niestety między czasie zmieniło się prawo i ziemia klasy III i lepszej nie może uzyskać warunków zabudowy. I zostałem z podzielonymi działkami z mediami, na których nie mogę nic zrobić. Tak przynajmniej wynika ze stanowiska urzędu gminy. Może ktoś wie jak to obejść, co można zrobić? Przecież to bezsensu - mam działkę na której mogłem coś wybudować, a po podziale już nie bo nagle ochrona gruntów ...
Mile widziane wszelkie mądre propozycje :)

sSiwy12
16-09-2013, 15:58
Przecież masz już wydane WZiZT na ten obszar (działki).
Buduj według "starego" WZiZT

Yacky
17-09-2013, 09:43
Chyba nie mogę. Po podziale zmienia się numeracja działek. Z jednej dużej powstały 3 mniejsze o innych numerach. Do tej pory robiłem tak (inaczej zresztą nie mogłem): uzyskiwałem warunki na dużą działkę, dzieliłem,uzyskiwałem warunki na mniejsze. No ale teraz gmina blokuje wszystkie warunki na działki z klasą ziemi III i lepszą. Jak można to obejść?

sSiwy12
17-09-2013, 12:11
Chyba jednak możesz, bo nie było innej możliwości podziału tej działki - działka rolna nie może być mniejsza jak 3.000m2.

WZiZT było zapewne "podziałowe" i dotyczyło terenu dawnej działki.
WZiZT zmieniło sposób użytkowania tego terenu (czyli 3 nowych działek) z rolnego na budowlany.
WZiZT jest zapewne ważne dla każdej nowej (wydzielonej) działki.

Yacky
18-09-2013, 12:35
ZiZT było zapewne "podziałowe" i dotyczyło terenu dawnej działki.

Warunki dotyczyły działki przed podziałem (obszar ponad 3 tysm2 z zaznaczeniem ,że chce budowac 3 budynki)


WZiZT zmieniło sposób użytkowania tego terenu (czyli 3 nowych działek) z rolnego na budowlany.

Zmienił się numer działki - działka która przed podziałem miała np 3300m2 z nr 22/11, zniknęła po podziale i w to miejsce są 3 działki - każda po 1100m2 o nr 22/12, 22/13, 22/14. Podział został zatwierdzony, kamienie graniczne wkopane, na mapkach funkcjonuje nowa numeracja.

WZiZT jest zapewne ważne dla każdej nowej (wydzielonej) działki.[/QUOTE]

Ale czy jest na to potwierdzenie w przepisach? Gmina twierdzi że należy od nowa na nowe działki występować o warunki (woda, prąd, zezwolenia itp) - mimo, że i woda i prąd już są doprowadzone (przed podziałem wystąpiliśmy o budowę 3 budynków na tej jednej dużej działce, a wiec wszelkie media załatwiliśmy już wtedy). teraz zostaliśmy z mediami, bez warunków, bo III klasa ziemi.

sSiwy12
18-09-2013, 15:12
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, art.51 - 65)
WZiZT było dla terenu (obszaru). Przedtem była to 1 działka, teraz są 3, ale teren (obszar) jest dokładnie ten sam (podana ustawa art. 52.1.2.).
Ten na którego opiewa WZiZT występuje do gminy o "przepisanie" WZiZT na nowych właścicieli, nowych działek.

robert skitek
18-09-2013, 16:16
Jak wyżej. Nie występujesz o nowe WZ a tylko przepisujesz je na nowe działki (właścicieli). Jeśli nic w tych warunkach nie chcesz zmienić.

Yacky
19-09-2013, 10:49
A u nas w gminie to nie przechodzi. Każą występować ponownie o warunki po podziale. Jak zwykle pokutuje dowolność interpretowania przepisów i brak odpowiedzialności urzędnika za wydaną decyzję. Dla nich obszar to nr działki - a skoro sie zmienił po podziale, to znaczy że jest to nowy obszar ...

sSiwy12
19-09-2013, 11:01
Nic na gębę - niech Ci to dadzą na piśmie.

Ale uwaga - do gminy (ewentualnie) wystąp o przepisanie (cesję) WZiZT , a nie o nowe.

A po drugie, jeśli WZiZT zostało wydane na obecnych właścicieli działek, to wystarczy do uzyskania PnB.

dark01
05-11-2013, 08:16
działka rolna nie może być mniejsza jak 3.000m2.

z czego to wynika? bo nigdzie nie znalazlem takiej informacji...

sSiwy12
05-11-2013, 12:04
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

dark01
14-11-2013, 08:17
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

przejrzałem ustawę i nie znalazłem takiego zapisu...
jest tylko o oplatach i zwolnieniu od nich dla domow do 0,05 ha

sSiwy12
14-11-2013, 09:40
Mój błąd - przepraszam
Ustawa o gospodarce nieruchomościami Art. 93.

Czyli jeśli działki zostały wydzielone "fizycznie", to było to zrobione na podstawie decyzji ostatecznej (podziałowej) zmieniającej przeznaczenie gruntu z rolnego na budowlany.

g.dziwota
13-02-2014, 10:44
Są 2 możliwości:

1. Jeśli stara WuZetka była wydana na działke o nr ew np. 500 i podzieliłeś jąna trzy: 500/1, 500/2 i 500/3 to występujesz o zmiane decyzji w zakresie numeracji działek. Zamiast działki o nr ew 500 w tytule inwestycji ma być: 500/1, 500/2 i 500/3 - pozostałe elementy decyji bez zmian. Załączasz do wniosku decyje podziałową.
Po tej zmianie występujesz o przeniesienie decyzji w częsci dot działki 500/1 z Kowalskiego na Nowaka.

2. jeśłu gmiina będzie robić problemy z procedura opisana wyżej to zostaje wystąpić z pozowleniem na budowę na trzy domy do starostwa i potem przenosić tą decyzję o pozwoleniu na budowe dot poszczególnych domów (działek) na kokoś innego.

Pozdrawiam
Grzegorz