PDA

Zobacz pełną wersję : Usytuowanie działki i domu -prośba o opinię



Adaxis
17-09-2013, 16:47
Witam, proszę o nietypową radę dot. usytuowania działki do drogi i stron świata i ew. usytuowania domu na tej działce -proszę się nie śmiać ;) zaczynamy i nie chcemy na początku wtopić.
Działka ok. 14 ar w kształcie rombu (kopnięty kwadrat :) o wymiarach ok. 40 x 35 m. Dłuższy bok wzdłuż drogi, w kierunku południowo-zachodnim.
Proszę o wady i zalety takiej orientacji działki i ew. usytuowania domu frontem do drogi (jak na rysunku). Dom max.14x14 -coś w rodzaju: Dom w bergamotkach (G2) -jeszcze przed decyzją, ale raczej 1 pokój na parterze i 3-4 pokoje na piętrze-poddaszu.

Wydaje mi się, że zaletą jest to, że działka jest jednak regularna (40x35) i że z każdej strony działki o różnej porze będzie słońce. Ale chętnie posłucham praktyków, żeby wybrać optymalną działkę -ta prowadzi, ale mamy na oku również inaczej usytuowane... Pozdrowionka! :)

robert skitek
17-09-2013, 17:03
Sam projekt czy jego wybór pominę...
Takie usytuowanie domu skutkuje stratą całej południowej, dobrze nasłonecznionej części działki na... podjazd. Za to ogród gdzieś pewnie upchany. Średnio szczęśliwie. No chyba, że podjeżdżamy Rolsem i trzeba mieć miejsce na rondko. Ale wtedy to nie problem, bo pewnie stać by Cię było na dokupienie jeszcze działki za domem :)

Adaxis
17-09-2013, 17:21
Dzięki! Ano nie wspomniałem, że za domem jest drugie tyle rolnej :) Ale to totalna wiocha, więc stać mnie ;)
Generalnie nie chciałbym domku przy samej drodze, od drogi trochę drzew...

Elfir
26-10-2013, 14:22
skoro masz miejce to odsuń maksymalnie od drogi i już.

semiramida
26-10-2013, 15:47
no może nie tak maksymalnie, bo ile wtedy będzie miał do odśnieżania?
Jeśli nawet zbuduje garaż te 12 m od drogi a do m jeszcze dalej to trzeba wszystko dopracować urbanistycznie żeby to dom był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem na działce a nie garaż. czyli może jakieś dworkowe rondo przed domem, garaż blizej po lewej i coś podobnego do garażu po prawej... skoro ogrod będziesz mial na innej działce z tyłu...

luntrusk
23-11-2013, 10:03
Ja proponuję budować nie dalej niż 8 m od drogi. Ceń swoją ziemię :) Ogród mozesz zrobić po zachodniej stronie domu i od strony północnej. Jeśli masz dużą działkę to cień nie bedzie dla ciebie uciążliwy. Zawsze możesz dopasowac projekt domu tak by krótszy bok był od forntu a dłuższy od zachodniej i wschodniej strony działki. Zachodnia część działki jest mocno nasłoneczniona.

Ja mam wjazd od wschodu na działce. Połodnie przeznaczyłam na wykusz, a zachodnią część działki na ogród. Krótszy bok domu zrobiłam od strony północnej. Oczywiście mój dom nie jest energooszczędny ale nic stoi na przeszkodzie by twój dom taki był :)

rustin
23-11-2013, 15:06
Ja mam blisko drogie, tak blisko jak się dało. I teraz w przeciwieństwie od innych mam bardzo dużą działkę mimo , że każdy z sąsiadów ma też 10arów. Jak przychodzą to są w szoku , że chyba jakaś większa jest od ich.
Po co duża działka z przodu? Auto się zmieści a i garaż mam w domu. Mniej trzeba kostki itd. Posadzę tuje a zresztą czy to 8 metrów czy 15m od drogi to i tak widać tak samo od drogi co sie robi przed domem a za domem już nie :) Z tyłu mam wyjście na taras i z kotłowni także nie trzeba latać na około na działkę

Grosix
01-12-2013, 11:31
Jeśli chodzi o wybór lokalizacji działki to trzeba zwrócić uwagę na rodzaj topografii i gruntu. [NIECH WRESZCIE PRZESTANIE SPAMOWAĆ MGPROJEKT!]
Uważam, że jeśli droga nie jest strasznie ruchliwa, to można zrobić dom jak najbliżej jej. Będzie to większa wygoda dla nas.

Zielonysmok
01-12-2013, 22:14
Uważam, że jeśli droga nie jest strasznie ruchliwa, to można zrobić dom jak najbliżej jej. Będzie to większa wygoda dla nas.

Moim skromnym zdaniem warto zwrócić uwagę nie tyle na samą ruchliwość w kontekście częstotliwości przejeżdżających samochodów, ale na dwie kwestie: szybkość ich przejeżdżania i ruch ciężarowy.

Dom moich teściów stoi przy samej drodze, na której auta jeżdżą dość rzadko. Ale jak już jeżdżą, to albo bardzo szybko (kilkukilometrowy prosty odcinek szerokiej drogi), albo są to ciężarówki budowlane dojeżdżające do żwirowni. Gdy mieszkałem tam przed kilkoma laty, właściwie od 5'tej rano nie dało się spać, bo ciężarówki przyjeżdżały na załadunek do żwirowni. Z drugiej strony dom mojego brata stoi przy dość ruchliwej ulicy, ale na zakręcie, gdzie samochody muszą zwalniać do 40 km/h. W domu samochodów nie słychać.

Ogólnie dom przy drodze, gdzie jeżdżą samochody ciężarowe to porażka.

Zielonysmok
01-12-2013, 22:17
Zawsze możesz dopasowac projekt domu tak by krótszy bok był od forntu a dłuższy od zachodniej i wschodniej strony działki.

O ile MPZP na to pozwoli. U mnie się nie dało bo kalenica musi być w określony sposób w stosunku do ulicy :(

szb
04-12-2013, 14:00
O ile MPZP na to pozwoli. U mnie się nie dało bo kalenica musi być w określony sposób w stosunku do ulicy :(

A to się też da obejść w sprytny sposób bardzo często, bo chodzi o kalenicę najbliżej drogi (niekoniecznie główną czy najwyższą).

odsłowadosłowa
10-12-2013, 13:25
Ruchliwość na drodze może popsuć klimat w domu:(

Zbyszk
28-12-2013, 11:23
Ja mam blisko drogie, tak blisko jak się dało. I teraz w przeciwieństwie od innych mam bardzo dużą działkę mimo , że każdy z sąsiadów ma też 10arów. Jak przychodzą to są w szoku , że chyba jakaś większa jest od ich.
Po co duża działka z przodu? Auto się zmieści a i garaż mam w domu. Mniej trzeba kostki itd. Posadzę tuje a zresztą czy to 8 metrów czy 15m od drogi to i tak widać tak samo od drogi co sie robi przed domem a za domem już nie :) Z tyłu mam wyjście na taras i z kotłowni także nie trzeba latać na około na działkę

Mam podobnie: dom maksymalnie przesunięty w strone drogi, za to mam duży ogród i dużo więcej prywatności- miejsce na taras, altankę w planach mam jeszcze basen.

msilent
03-01-2014, 20:30
Pamiętaj o odśnieżaniu w zimie dojazdu do garażu...

odsłowadosłowa
05-02-2014, 14:10
Mam podobnie: dom maksymalnie przesunięty w strone drogi, za to mam duży ogród i dużo więcej prywatności- miejsce na taras, altankę w planach mam jeszcze basen.

Rozumiem że dom jest przy drodze ile m. Ogród i ew. basen jakby odgrodzony domem od drogi?

Zagurski
16-02-2014, 20:00
Moim skromnym zdaniem warto zwrócić uwagę nie tyle na samą ruchliwość w kontekście częstotliwości przejeżdżających samochodów, ale na dwie kwestie: szybkość ich przejeżdżania i ruch ciężarowy.


Dokładnie!
Podbijam ten post, bo Zielonysmok trafił w samo sedno! Dla potomnych.
Kupić tanio działkę przy drodze, a potem całe życie słuchać przejeżdżających nieopodal pojazdów, to chyba trzeba być masochistą.
Albo maszynistą.

Mareks77
20-05-2014, 07:42
Odnośnie samego projektu to niestety jest on pomyłką. Zasadą jest aby dla działki z wiazdem od południa wybierać projekty których salon lub pokój dzienny był położony właśnie od południa lub południowego zachodu. Okno tarasowe w innym przypadku stanie się nie źródłem światła i ciepła słonecznego a co najwyzej powodem ich ucieczki. Ważnym aspektem w tym przypadku jest ruchliwość drogi przy które pokój dzienny od tej strony nie będzie niestety osadą spokoju w którym możemy odpocząć po trudach dnia codziennego. Oczywiście do wszystkiego mozna się przyzwyczaić a ludzie przecież mieszkają także przy torach kolejowych no ale nie po to przecież kupuje się działkę budowlaną