PDA

Zobacz pełną wersję : Kanały PCV do wentylacji mechanicznej



pmmisiek
18-09-2013, 08:21
Witajcie,

Chcę zrobić instalacje wentylacji mechanicznej. Rekuperator to będzie DOSPEL LUNA200, anemostaty mam już zamontowane w sufitach 100mm i wyprowadzone aluflexem na poddasze. Teraz muszę wykonać instalację na poddaszu. Zastanawiam się nad wykorzystaniem kanałów PCV np. takich dostępnych w Castoramie czy na allegro i dodatkowo zaizolować je wełną ok 40mm. Czy z PCV będą dobre czy może lepiej robić to na rurach blaszanych?

Pozdrawiam,

michal_l
22-09-2013, 11:11
PCV to kanały nadające się tylko do instalacji WYWIEWNYCH, typu odprowadzenie powietrza z okapu kuchennego.

Instalację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła możesz zrobić z kanałów metalowych,
albo - i to jest najlepszy pomysł - z kanałów PE np. Uniflexplus+

Tomasz Brzęczkowski
23-09-2013, 08:25
Witajcie,

Chcę zrobić instalacje wentylacji mechanicznej. Rekuperator to będzie DOSPEL LUNA200, anemostaty mam już zamontowane w sufitach 100mm i wyprowadzone aluflexem na poddasze. Teraz muszę wykonać instalację na poddaszu. Zastanawiam się nad wykorzystaniem kanałów PCV np. takich dostępnych w Castoramie czy na allegro i dodatkowo zaizolować je wełną ok 40mm. Czy z PCV będą dobre czy może lepiej robić to na rurach blaszanych?


Pozdrawiam,

Należy przyjąć z ogromną dozą pewności, że dość szybko pozbędzie się Pan Luny, dlatego lepiej jest robić instalacje do innej centrali - tak dobierając prędkości w kanałach by wentylacji nie było słychać w nocy. Optymalna prędkość od 2 do 5m/sek.

gorbag
23-09-2013, 10:02
Należy przyjąć z ogromną dozą pewności, że dość szybko pozbędzie się Pan Luny
Kojarzy mi się z innego forum, że to właśnie Pan był największym zwolennikiem i propagatorem Luny.
Czy po zmianach producenta to już zupełnie inny rekuperator, który do niczego się nie nadaje?

Tomasz Brzęczkowski
23-09-2013, 10:36
Kojarzy mi się z innego forum, że to właśnie Pan był największym zwolennikiem i propagatorem Luny.
Czy po zmianach producenta to już zupełnie inny rekuperator, który do niczego się nie nadaje?
Nie zupełnie propagatorem - byłem zadowolony, że ma się pojawić na rynku tak tania centrala w segmencie małych central do mieszkań i małych domków.
Z bardzo dobrym wymiennikiem ( szwedzki heatex typ L) - i jak to w życiu bywa - kolejna nauczka - nie ma co chwalić za wczasu.
- wymiary centrali okazały się większe niż dużych central 800m3/h - nie mieściła się w mieszkaniu
- wymiennik heatex szybko zastąpiono własnym sklejanym z kliszy rtg
-zwykły styropian skręcany na śruby był nieszczelny
-brak filtrów i tyrystorowy sterownik - dopełniły reszty.
Choć dalej uważam, że lepsza luna niż "grawitacja" - można :
- dokupić skrzynki na filtry
- transformator do sterowania
- uszczelnić silikonem obudowę czyniąc z niej "jednorazówkę"
Tylko czy naprawdę o to chodzi?