PDA

Zobacz pełną wersję : Reku wywiew



TOMAS 73
18-09-2013, 16:49
Pytanko do znawcow calej inst.reku ,mam poddasze ocieplone 15 cm welny czy jak wyprowadze wywiew powietrza reku na to poddasze zamiast na zewnątrz budynku bedzie to bardzo niechigieniczne i niewskazane ,po prostu nie chcial bym wyrzucac tego powietrza w zimie na zewnątrz tylko w ten sposub "dogrzewac" stryszek ,czy wilgotnosc tego powietrza nie bedzie miala wplywu na welne ktora go ociepla jakies skropliny itd?

R90
18-09-2013, 17:07
No właśnie może tak być, że ze względy na niską temp. tego powietrza, wilgoć będzie się wykraplać, może powstać grzyb czy pleśń

TOMAS 73
18-09-2013, 17:18
Kurcze meczy mnie ten temat szkoda tego"cieplego powietrza" ,moze jakis osuszacz zamontowac na wylocie?

R90
18-09-2013, 18:07
W sumie to powietrze już oddało ciepło w wymienniku. Ze względu na duże sprawności rekuperacji, myślę, że to powietrze będzie miało nawet koło 0*C. Są wzory, mógłbym policzyć, ale za daleko mam do regału :P. I uwierz, że 300m3/h szału nie robi, więc na prawdę będą niskie zyski korzyści.

TOMAS 73
18-09-2013, 18:19
Czyli jak na wylocie jest około 0* a na poddaszu mam +10 to będe "oziębial" he he

R90
18-09-2013, 18:36
Wiadomo, wszystko zależy od temp. zewnętrznej, ale przy minus 10, przy 85% sprawności wymiennika , powietrze wywiewane, juz za wymiennikiem będzie miało -5*C. Także jeśli masz koło 10 stopni na poddaszu, to niezłą kaszankę byś odwalił :D

TOMAS 73
18-09-2013, 19:54
Z tym -5* za centralą to chyba przesadziles !?.....

jasiek71
18-09-2013, 19:58
Z tym -5* za centralą to chyba przesadziles !?.....
he he he...
jemu nie zamarza ...;)

R90
18-09-2013, 20:09
Z tym -5* za centralą to chyba przesadziles !?.....

Kolego tak wynika z obliczeń. Skoro powietrze zew. ogrzewa mi się aż do 15 stopni, z -10, czyli przyrost jest 25K. Zakładając takie samo ciepło właściwe powietrza i równe strumienie nawiew/wywiew to powietrze ochłodzi się również o 25K.. Oczywiście są jakies zabezpieczenia przeciw szronieniu wymiennika, nie wiem jak to wygląda w praktyce

jasiek71
18-09-2013, 20:14
Oczywiście są jakies zabezpieczenia przeciw szronieniu wymiennika, nie wiem jak to wygląda w praktyce
w praktyce nikt nie widział poniżej 0* na wylocie ...:yes:
a całe to zabezpieczenie polega na znacznym spowolnieniu strumienia nawiewanego względem tego wywiewanego z chałupy więc całe to liczenie wiadomo gdzie można sobie wsadzić ...:cool:

R90
18-09-2013, 20:24
Liczenie to zawsze ważna sprawa. Teraz uzupełniłem swoją wiedzę na temat działania systemu anty zamrożeniowego. Przy mrozach sprawność leci ostro w dół widzę.

TOMAS 73
18-09-2013, 20:27
Jasiek to co z tym powietrzem na wyjsciu da sie go do czegos "uzyc"?,moze pod połac go skierowac zeby moze troszke sniegu rozstopil tam przynajmniej gdzie kolektory sloneczne sa zamontowane he he

gentoonx
18-09-2013, 20:29
Kolego tak wynika z obliczeń. Skoro powietrze zew. ogrzewa mi się aż do 15 stopni, z -10, czyli przyrost jest 25K. Zakładając takie samo ciepło właściwe powietrza i równe strumienie nawiew/wywiew to powietrze ochłodzi się również o 25K.. Oczywiście są jakies zabezpieczenia przeciw szronieniu wymiennika, nie wiem jak to wygląda w praktyce

Takie liczenie to tylko w podstawówce - druga klasa. Temperaturowo to głupoty ci wyjdą takie jak piszesz - zawsze.

Policz entalpię i będzie OK.

a propos tego co jasiek napisał - zajrzyj http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/ i powiedz czemu nie zgadza się to z twoimi szałowymi wyliczeniami - w zimę sobie też popatrz (akutat ta stronka świadczy przeciwko firmie r.pl

jasiek71
18-09-2013, 20:32
Jasiek to co z tym powietrzem na wyjsciu da sie go do czegos "uzyc"?,moze pod połac go skierowac zeby moze troszke sniegu rozstopil tam przynajmniej gdzie kolektory sloneczne sa zamontowane he he
zrób normalną wyrzutnię gdzieś w podbitce i nie kombinuj ...

R90
18-09-2013, 20:44
Takie liczenie to tylko w podstawówce - druga klasa. Temperaturowo to głupoty ci wyjdą takie jak piszesz - zawsze.

Policz entalpię i będzie OK.

a propos tego co jasiek napisał - zajrzyj http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/ i powiedz czemu nie zgadza się to z twoimi szałowymi wyliczeniami - w zimę sobie też popatrz (akutat ta stronka świadczy przeciwko firmie r.pl

Każdy ma prawo się pomylić, zapomniałem, że powietrze to nie woda i entalpia zależy od t i x . W wymienniku wodnym to co napisałem by się zgadzało.

gentoonx
18-09-2013, 21:56
Każdy ma prawo się pomylić, zapomniałem, że powietrze to nie woda i entalpia zależy od t i x . W wymienniku wodnym to co napisałem by się zgadzało.

Też nie, ale mniejsza o większość