PDA

Zobacz pełną wersję : Rozplanowanie obwodów w domu



slash0r
19-09-2013, 13:30
Witam, kończę budowę tego (http://www.dobredomy.pl/projekt/gracjaImala) domu. Zastanawiam się nad rozplanowaniem instalacji. Chcę sam położyć kable i zaprosić zaprzyjaźnionego elektryka do połączeń w rozdzielni. Oryginalny plan zakłada 4 obwody gniazd i 2 obwody oświetleniowe. To według mnie trochę mało.Nie chcę oszczędzać na instalacji, dlatego planuję rozdzielić każdy pokój. Co myślicie o takim podziale:

Parter:
1: salon
2: kuchnia + spiżarnia - gniazda
3: kuchnia - lodówka
4: kuchnia - piekarnik elektryczny (płyta będzie gazowa)
5: pokój dół
6: hall + wiatrołap + łazienka
7: garaż + kotłownia + pomieszczenie gospodarcze nad garażem
7+: garaż siła

Schody:
8: schody (zasilanie ledów nad stopniami) + hall piętro

Piętro:
9: pokój
10: pokój
11: pokój
12: łazienka

Obwody oświetleniowe:
1o: salon (główne + "sceny świetlne" :))+ kuchnia
2o: łazienka dół + hall + wiatrołap + pokój
3o: kotłownia + garaż + pomieszczenie gospodarcze
4o: schody (oświetlenie górne) + hall góra
5o: łazienka góra + pokoje

Dodatkowo obwód alarmu i obwód zewnętrzny (gniazda, oświetlenie ogrodu, domofon).

Mimo wszystko tym razem to chyba szarża w drugą stronę :) Pomożecie to zoptymalizować?

m.k.k
19-09-2013, 15:18
Może od drugiej strony zacznij. Czego się spodziewasz, jakich obciążeń? Takie bardzo prymitywne podejście to 10 gniazdek na jeden obwód. Nie dotyczy obwodów typu kuchenka, lodówka, alarm itp.
Pamiętaj o zasilaniu rolet, bramy garażowej i wjazdowej.
Teraz jest w modzie mieć dużo obwodów.

ekmir
19-09-2013, 15:21
To nie tyle jest w modzie co ułatwia funkcjonowanie.
Warto by było wszystkie obwody (przewody) wyprowadzić z/do tablicy/rozdzielni.
Warto przemyśleć ochronę przeciwprzepięciową i przeciwporażeniową.

BrodowskiG
19-09-2013, 16:50
na kazdej kondygnacji obwod:
-swiatlo pomieszenia suche
- swiatlo pomieszczenia mokre
- gniazda pomieszczenia suche
- gniazda pomieszczenia mokre
dodatkowy obwód w przypadku kuchenki elektrycznej, obwód na to co jest na zewnatrz domu, obwod na alarm
wez pod uwage ze robiac zwarcie na zewnatrz domu mozna odciac prad od alarmu :)

kasprzyk
19-09-2013, 20:55
To według mnie trochę mało.

-zdecydowanie tak.


Parter:
1: salon ok
2: kuchnia + spiżarnia - gniazda ok
3: kuchnia - lodówka + jakiś okap, młynek, wyposażenie przyłączone na stałe - ok
4: kuchnia - piekarnik elektryczny (płyta będzie gazowa) mimo wszystko poprowadź przewód 5*2,5mm
5: pokój dół ok
6: hall + wiatrołap + łazienka ok
7: garaż + kotłownia + pomieszczenie gospodarcze nad garażem ok
7+: garaż siła ok

Schody:
8: schody (zasilanie ledów nad stopniami) + hall piętro - nie musisz rozdzielać tego obwodu osobno, jeżeli podzielisz oświetlenie dla parteru, piętra, ośw. zewnętrznego będzie dostatecznie dobrze, stosuj także zasadę do 20 opraw na jednym obwodzie, oczywiście istotne jest jakie będą źródła światła, jednak dzisiejsze "mało-prądożerne" rozwiązania pozostawiają jeszcze zapas mocy do wykorzystania na przewodach.

Piętro: jeżeli nie są to duże pomieszczenia, 1 -obwód dwa pokoje także wystarczy, jak rozbijesz tak jak piszesz będzie jeszcze lepiej.
9: pokój ok
10: pokój
11: pokój
12: łazienka

Obwody oświetleniowe:
1o: salon (główne + "sceny świetlne" :))+ kuchnia
2o: łazienka dół + hall + wiatrołap + pokój
3o: kotłownia + garaż + pomieszczenie gospodarcze
4o: schody (oświetlenie górne) + hall góra
5o: łazienka góra + pokoje

Dodatkowo obwód alarmu i obwód zewnętrzny (gniazda, oświetlenie ogrodu, domofon). ok

Mimo wszystko tym razem to chyba szarża w drugą stronę :) Pomożecie to zoptymalizować?
Zaszarżujesz pewnie przy wyborze płytek, mebli, armatury, wtedy zobaczysz, że dołożenie 1000zł do instalacji elektrycznej która prawidłowo wykonana nie zawiedzie Cię przez następne 30 lat - to dobra inwestycja.
Pozdrawiam

slash0r
19-09-2013, 22:27
Zapomniałem wspomnieć o oddzielnym obwodzie sterowania pieca i jego urządzeń pomocniczych. Rolet pseudoanty-włamaniowych nie planuję instalować.

@ekmir te zabezpieczenia są absolutnie niezbędne w mojej instalacji.

@kasprzyk lodówke chyba zostawie oddzielną, a po to aby przy wyjeździe można było wyłączyć wszystkie bezpieki z wyjątkiem lodówki, alarmu i pieca (w zimie), ale muszę przemyśleć to co napisałeś. Zastanawiam się, czy nie podpiąć okapu i mikrofalówki do obwodu "gniazdkowego". Nie wiem czy jest sens ciągnąć 4 obwód do kuchni tylko pod te dwa urządzenia.

jeśli chodzi o schody to jednak chyba zostałbym przy tym co napisałem, ale właściwie to najlepiej byłoby hall górny podpiąć pod któryś z pokoi, bo schody i oba hole będą miały przypodłogowe oświetlenie (typu Skoff, ale homemade), załączane wyłącznikiem zmierzchowym i dodatkowo czujka ruchu, w takim razie właściwie robi się z tego indywidualny obwód oświetleniowy.


Mogę zaszaleć, bo zakupiłem już 96 polową rozdzielnicę główną (wyrazy współczucia dla pana łączeniowca), co powinno wystarczyć na wszystko (oby :lol2:). Dodatkowo mała 12-polowa rozdzielnica dla ogrodu:
0: różnicówka
1: gniazda zew. (co by sąsiad nie pożyczał prądu :D)
2: oświetlenie led fasadowe z punktami świetlnymi homemade (0,50 za diode :)) + zmierzchowiec
3: altana gniazda + oświetlenie
4: lampy ogrodowe
do tego kabelki pod coś dodatkowego w stylu oczko wodne