PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie kanałów płaskich!



21-09-2013, 07:42
Witam, zakupiłem projekt wentylacji mechanicznej w firmie, projekt jest dość skomplikowany tzn wentylacja parteru jest układana w podłodze poddasza na zasadzie kanałów płaskich 200x60, przy przejsciu na strych przechodzi na kanały spiro. Wczoraj dostałem pierwszy zestaw materiałów - kanały płaskie i osprzęt. Pytanie - jak połaczyć kanały płaskie - dostałem tylko takie łaczniki wewnetzne - coś jakby kawałek kanału płaskiego tylko minimalnie mniejszy aby mogło wejśc do tego kanału. Wszystko byłoby ok ale... to połaczenie nie jest szczelne - jak je uszczelnic? tasma, silikon, jakiś klej?

Tomasz Brzęczkowski
21-09-2013, 08:45
- Należy wszystko (komplet) kupić od projektującego instalację, wraz z instrukcją połaczeń. W razie reklamacji na szum ( wentylacja słyszalna w nocy ) nie będzie projektujący mógł powiedzieć, że to wina połączeń.

21-09-2013, 22:34
Wow - bardzo to odkrywcze - rozmawiałem już z firmą która robiła projekt i sprzedaje cały komplet - powiedziano mi żebym zrobił jakims silikonem i tyle - i własnie to mi sie nie podoba stąd moje pytanie. Prosze o odpowiedź kogoś kto ma nieco więcej do powiedzenia.

kangaxx
22-09-2013, 20:33
szczelność będzie ci potrzebna gdybyś wylewki na tym robił z anhydrytu, przy betonie możesz olać, powietrze dziurami i tak nie będzie wylatać

Tomasz Brzęczkowski
23-09-2013, 07:32
Wow - bardzo to odkrywcze - rozmawiałem już z firmą która robiła projekt i sprzedaje cały komplet - powiedziano mi żebym zrobił jakims silikonem i tyle - i własnie to mi sie nie podoba stąd moje pytanie. Prosze o odpowiedź kogoś kto ma nieco więcej do powiedzenia.
Przepraszam, ale kto każe od durni kupować projekt? Jeżeli, się okaże, że wentylacja jest za głośna, że kanały przewymiarowane dudnią, to oni nie biorą odpowiedzialności???

23-09-2013, 18:26
szczelność będzie ci potrzebna gdybyś wylewki na tym robił z anhydrytu, przy betonie możesz olać, powietrze dziurami i tak nie będzie wylatać

Niby tak, ale przewody płaskie bedą w warstwie styropianu a tu wiadomo szpary beda, nie bedzie szczelnie i co wtedy? a na poddaszu beda rury spiro - rozumiem ze je sie skręca jakimis opaskami czy tez luzem leża?

Konto usunięte_12*
23-09-2013, 22:02
Niby tak, ale przewody płaskie bedą w warstwie styropianu ... rozumiem ze je sie skręca jakimis opaskami czy tez luzem leża?
U siebie wolałem te kanały płaskie poprowadzić pod stropem parteru (i to otulone wełną "kominkową" a nie styropianem).
Styropian, to nie najlepsze sąsiedztwo dla gorących kanałów :(
Kanały 200 x 60 w styropianie na stropie :confused:
Widać tu, że ta "firma" liczy na dużą wytrzymałość wylewki. Tylko lepiej w tym miejscu szafy nie upuścić podczas transportu :D
Ponieważ system DGP sam sobie robiłem, to i te złącza kanałów uszczelniałem tym czarnym "kitem" do kominków o wytrzymałości 1200 st C., bo nie miałem pewności, czy te silikony jakichś zapachów nie będą potem emitować (obawa przed niechcianą "inhalacją" ;)).

adam_mk
23-09-2013, 22:13
O rany!
GDZIE tu jest problem?

Podejdź do pudła z tym towarem.
Weź dwa kawałki kanału i złączkę.
Wsadź tak, jak pasuje.
SZARĄ TAŚMĄ DO WENTYLACJI (duct tape z marketu) owiń ze dwa-trzy razy.

Ma CZEKAĆ na wylewki?

To...
Ta szara taśma lubi się nieco rozwijać na samych końcach od wilgoci w powietrzu....
NA NIEJ zrób opaskę z JEDNEGO zwoja taśmy alu z klejem (do rynien, dekarskiej a nie na 100 000 stC do kominków - bo wściekle droga!).
Może tygodniami i miesiącami leżeć i czekać na wylewki...

Są miejsca "gdzie się często łazi"
Tam, PRZED taśmowaniem, można to posczepiać nitami zrywalnymi (3,2mm).
Wtedy tabuny budowlańców po tym mogą łazić i nie rozpieprzą...

Zapomnij o silikonach itp...
Wyrok jaki trzeba mieć , aby TAK to składać!

Adam M.

24-09-2013, 05:31
U siebie wolałem te kanały płaskie poprowadzić pod stropem parteru

gdybym tylko mógł, pewnie też bym tak zrobiuł jednak konstrukcja budynku wymusiła na mnie takie rozwiązanie

Styropian, to nie najlepsze sąsiedztwo dla gorących kanałów :(

Jak gorących?! wywiewajacych powietrze o temp 22st C? o czym tu mówisz?

Kanały 200 x 60 w styropianie na stropie :confused:

co za bzdura? styropian 5cm a miedzy nim 6cm kanał, grubosc wylewki 7cm zbrojona siatka nad kanałami i jastrych z włóknami



Dzięki

24-09-2013, 05:33
O rany!
GDZIE tu jest problem?

Podejdź do pudła z tym towarem.
Weź dwa kawałki kanału i złączkę.
Wsadź tak, jak pasuje.
SZARĄ TAŚMĄ DO WENTYLACJI (duct tape z marketu) owiń ze dwa-trzy razy.

Ma CZEKAĆ na wylewki?

To...
Ta szara taśma lubi się nieco rozwijać na samych końcach od wilgoci w powietrzu....
NA NIEJ zrób opaskę z JEDNEGO zwoja taśmy alu z klejem (do rynien, dekarskiej a nie na 100 000 stC do kominków - bo wściekle droga!).
Może tygodniami i miesiącami leżeć i czekać na wylewki...

Są miejsca "gdzie się często łazi"
Tam, PRZED taśmowaniem, można to posczepiać nitami zrywalnymi (3,2mm).
Wtedy tabuny budowlańców po tym mogą łazić i nie rozpieprzą...

Zapomnij o silikonach itp...
Wyrok jaki trzeba mieć , aby TAK to składać!

Adam M.


No i w końcu mądra rada - dzięki. Na wylewki będzie czekać jakieś maksymalnie dwa tygodnie.

Konto usunięte_12*
24-09-2013, 20:52
Dzięki
Sorry, ale z pośpiechu nie doczytałem, że chodzi Ci o kanały do WM a nie do DGP :rolleyes:

25-09-2013, 17:59
ok, miałem takie podejrzenie