PDA

Zobacz pełną wersję : WM + Rekuperacja + Klimatuzacja kanałowa + Ogrzewanie gazowe



klabcoha
22-09-2013, 19:56
Witam, jestem na etapie projektowania domu parterowego 160m mieszkalnej + 45m gospodarczej w tym garaż. Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem instalacji grzewczo - wentylacyjno chłodzącej. Dodam tylko, że gaz mam w drodze przy domu. Przechodząc do tematu, zastanawiam się nad takim rozwiązaniem tzn efektywność vs koszty ekspluatacji vs komfort (mała osługowość, upały tego lata i dogrzewanie klimą zamiast kominkiem w sezonie przejściowym). Noestety nie znam się zbyt dobrze na tych wszystkich przelicznikach, a czytając forum jest tu naprawdę dużo fachowców i do Was panowie się zwracam z prośbą o radę na etapie projektowania domu, bo chyba instalacja tych rzeczy będzie bardziej ekonomiczna na tym etapie niż prucie ścian w przyszłości. Czy taka instalacja ma sens biorąc powyższe pod uwagę i czy może coś tu dodać lub wyjąć?

Ps. Jeśli ktoś jest w stanie podać mi przybliżony koszt takiej instalacji to też będzie przydatna informacja.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

R90
22-09-2013, 20:06
Witam, jestem na etapie projektowania domu parterowego 160m mieszkalnej + 45m gospodarczej w tym garaż. Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem instalacji grzewczo - wentylacyjno chłodzącej. Dodam tylko, że gaz mam w drodze przy domu. Przechodząc do tematu, zastanawiam się nad takim rozwiązaniem tzn efektywność vs koszty ekspluatacji vs komfort (mała osługowość, upały tego lata i dogrzewanie klimą zamiast kominkiem w sezonie przejściowym). Noestety nie znam się zbyt dobrze na tych wszystkich przelicznikach, a czytając forum jest tu naprawdę dużo fachowców i do Was panowie się zwracam z prośbą o radę na etapie projektowania domu, bo chyba instalacja tych rzeczy będzie bardziej ekonomiczna na tym etapie niż prucie ścian w przyszłości. Czy taka instalacja ma sens biorąc powyższe pod uwagę i czy może coś tu dodać lub wyjąć?

Ps. Jeśli ktoś jest w stanie podać mi przybliżony koszt takiej instalacji to też będzie przydatna informacja.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Mam rozumieć , że chciałbys grzać poprzez klimatyzację?

jasiek71
22-09-2013, 20:10
zastosuj ogrzewanie nadmuchowe z PC P/P będzie razem z klimatyzacją ...:)

klabcoha
22-09-2013, 20:26
Mam rozumieć , że chciałbys grzać poprzez klimatyzację?

Grzać chcę piecem gazowym, bo często mni ni ma, a żona tego nie ogarnie, więc klimą chcę dogrzewać zamiast kominkiem bo brudzi trochę i też trzeba go obsługiać jakoś.

klabcoha
22-09-2013, 20:30
zastosuj ogrzewanie nadmuchowe z PC P/P będzie razem z klimatyzacją ...:)

Czyli co ma zawierać taki zestaw? Przepraszam za mój laicyzm ale jak widzisz dopiero zaczynam, a to klikanaście godzin czytania na forum to jeszce trochę mało;)

jasiek71
22-09-2013, 20:40
Czyli co ma zawierać taki zestaw? Przepraszam za mój laicyzm ale jak widzisz dopiero zaczynam, a to klikanaście godzin czytania na forum to jeszce trochę mało;)
powietrzną pompę ciepła służącą do grzania i chłodzenia, odpowiedni układ kanałów w budynku który można rozbudować o wentylację a także wspomaganie palnikiem gazowym...
kiedyś dłubałem w budynku z taką instalacją bodajże przez "Polski komfort" robioną...

R90
22-09-2013, 20:43
Jedna opcja to centrala klimatyzacyjna. Wiesz, woda kotłowa idzie w nagrzewnice powietrzną, tam ono jest podgrzewane do odpowiedniej temp. aby zrównowazyc straty ciepła. Musisz mieć dodatkowo układ przewodów który rozprowadzi to ciepło po mieszkaniu.

klabcoha
22-09-2013, 21:11
Jedna opcja to centrala klimatyzacyjna. Wiesz, woda kotłowa idzie w nagrzewnice powietrzną, tam ono jest podgrzewane do odpowiedniej temp. aby zrównowazyc straty ciepła. Musisz mieć dodatkowo układ przewodów który rozprowadzi to ciepło po mieszkaniu.

Czyli klimatyzacja centralna z osobnymi kanałami rozprowadzenia do tego pompa P/P do ogrzewania połączona z piecem gazowym? Czy kanały do grzania powinny być połączone z tymi z pompy P/P, czy traktować to jako 2 zródła grzania/chłodzenia/wentylacji? Klima chyba nie wymienia powietrza w pomieszceniach tylko je chłodzi a w dodatku średnice kanałów są chyba inne ze względu na ciśnienie powietrza?

klabcoha
22-09-2013, 21:14
Chodziło mi o połączenie kanałów klimy z pompą P/P.

jasiek71
22-09-2013, 21:19
Chodziło mi o połączenie kanałów klimy z pompą P/P.
kanały są jedne do wszystkiego...
to taki system...

klabcoha
22-09-2013, 21:33
kanały są jedne do wszystkiego...
to taki system...

Czyli to chyba ułatwia sprawę pod względem ceny. Czyli taki system jest możliwy. Czy morzesz dokładniej opisać jakie pompy, piece, itd są w takim systemie. Czy jest to piec gazowy, P/P (czy to jest z wbudowaną rekuperacją czy rekuperator dokupuje się osobno), klimatyzator centralny? Jaki może być przybliżony koszt takiego zestawu?

jasiek71
22-09-2013, 21:40
Czyli to chyba ułatwia sprawę pod względem ceny. Czyli taki system jest możliwy. Czy morzesz dokładniej opisać jakie pompy, piece, itd są w takim systemie. Czy jest to piec gazowy, P/P (czy to jest z wbudowaną rekuperacją czy rekuperator dokupuje się osobno), klimatyzator centralny? Jaki może być przybliżony koszt takiego zestawu?
poszukaj sobie firmy która się zajmuje takimi rozwiązaniami i niech ci wycenią ...
ja w tym nie siedzę...

R90
22-09-2013, 23:31
Jak na mój gust daruj sobie ten piec gazowy. W zamian kup większą pompę. Kotłownia z osprzętem i przyłączem to koło 20 tys. złotych.

Co do takiego systemu, to centrala byłaby ok. W środku filtry, wentylatory, wymiennik ciepła który robiłby za nagrzewnice zimą i chłodnicę latem, opcjonalnie jakieś nawilżanie. Oczywiście do tego wpięta pompa ciepła. Szczerze mówiąc w domkach to sporadycznie spotykane rozwiązanie. Zazwyczaj mamy ogrzewanie konwekcyjne z podłogówki albo grzejników ściennych. Musiałbyś sobie wyliczyć, czy Ci się finansowo to opłaca.

Pozdrawiam

klabcoha
23-09-2013, 05:46
Jak na mój gust daruj sobie ten piec gazowy. W zamian kup większą pompę. Kotłownia z osprzętem i przyłączem to koło 20 tys. złotych.

Co do takiego systemu, to centrala byłaby ok. W środku filtry, wentylatory, wymiennik ciepła który robiłby za nagrzewnice zimą i chłodnicę latem, opcjonalnie jakieś nawilżanie. Oczywiście do tego wpięta pompa ciepła. Szczerze mówiąc w domkach to sporadycznie spotykane rozwiązanie. Zazwyczaj mamy ogrzewanie konwekcyjne z podłogówki albo grzejników ściennych. Musiałbyś sobie wyliczyć, czy Ci się finansowo to opłaca.

Pozdrawiam

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiam się jeszcze mimo wszystko nad piecem gazowym z podłogówką w zestawie, bo jakoś mi się wydaje, że w zimę to ogrzewanie będzie ekonomiczniejsze niż takie z pompy ale może się mylę. Chciałem bardziej traktować to ogrzewanie z z klimy jako ogrzewanie doraźne na takie dni jak teraz. Pogadam z kilkoma instalatorami i oprę to o jakieś cyfry, to może to postawi krobkę nad i.

Tomasz Brzęczkowski
23-09-2013, 07:28
Czyli klimatyzacja centralna z osobnymi kanałami rozprowadzenia do tego pompa P/P do ogrzewania połączona z piecem gazowym? Czy kanały do grzania powinny być połączone z tymi z pompy P/P, czy traktować to jako 2 zródła grzania/chłodzenia/wentylacji? Klima chyba nie wymienia powietrza w pomieszceniach tylko je chłodzi a w dodatku średnice kanałów są chyba inne ze względu na ciśnienie powietrza?
Robi się to na dwa sposoby - wentylacja z reku ma swoje niezależne kanały a powietrze recyrkulacyjne chłodzone lub grzane z pompy ciepła z bezpośrednim skraplaniem lub parowaniem - dołączane jest jednym lub dwoma kanałami do anemostatów nawiewnych
213989213990213991
Lub LEPIEJ z nawiewem na ścianie ( 40-90cm nad podłogą)
213992
Kanały z PPCi idą oddzielnie 213993

Połaczenie w jednych kanałach wentylacji z ogrzewaniem lub chłodzeniem jest dość masakryczne.

R90
23-09-2013, 10:04
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiam się jeszcze mimo wszystko nad piecem gazowym z podłogówką w zestawie, bo jakoś mi się wydaje, że w zimę to ogrzewanie będzie ekonomiczniejsze niż takie z pompy ale może się mylę. Chciałem bardziej traktować to ogrzewanie z z klimy jako ogrzewanie doraźne na takie dni jak teraz. Pogadam z kilkoma instalatorami i oprę to o jakieś cyfry, to może to postawi krobkę nad i.

Owszem, podłogówka+piec gazowy to też dobry wariant ogrzewania. Ewentualnie do chłodzenia możesz kupić multisplita z 2 jednostkami wew. które będą chłodzić największe pomieszczenia latem i także dogrzewać w takie dni jakie mamy teraz.

KrzysztofLis2
23-09-2013, 10:18
Jedna opcja to centrala klimatyzacyjna. Wiesz, woda kotłowa idzie w nagrzewnice powietrzną, tam ono jest podgrzewane do odpowiedniej temp. aby zrównowazyc straty ciepła. Musisz mieć dodatkowo układ przewodów który rozprowadzi to ciepło po mieszkaniu.
A po co kocioł i wymiennik ciepła, skoro można od razu kupić piec kondensacyjny. Nie kocioł, który grzeje wodę, tylko piec, który grzeje powietrze.

Są takie.

Tomasz Brzęczkowski
23-09-2013, 10:37
Z tym, że rekuperację wymyślono po to by nie robić w domach kotłowni!

klabcoha
23-09-2013, 18:20
Owszem, podłogówka+piec gazowy to też dobry wariant ogrzewania. Ewentualnie do chłodzenia możesz kupić multisplita z 2 jednostkami wew. które będą chłodzić największe pomieszczenia latem i także dogrzewać w takie dni jakie mamy teraz.

Chcę uniknąć multisplitów bo przy 160m bedą chodzić na maxa a wydaje mi się że kanałowa kliama nie będzie dużo droższa jeśli założę ją na etapie budowy. Nadal nie umiem sobie tego systemu poukładać w głowie :(

klabcoha
23-09-2013, 18:27
A po co kocioł i wymiennik ciepła, skoro można od razu kupić piec kondensacyjny. Nie kocioł, który grzeje wodę, tylko piec, który grzeje powietrze.

Są takie.

Rozumiem , że i to i to chodzi na gaz tylko grzeje nie wodę lub powietrze które płynie kanałami powietrznymi? A jak z ekonomiką tych urządzeń tzn jak myślicie, które rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu czyli ogrzewanie wody, powietrza czy też podłogówka i klima z reku jako osobny system?

klabcoha
23-09-2013, 21:38
Dziękuję Panowie za wszystkie podpowiedzi, bo na ich podstawie doczytałem jeszcze i wybór pada na ogrzewanie nadmuchowe z piecem kondensacyjnym. W jednym systemie mam wszystko, to co chciałem przy cenie aceptowalnej dla mnie zarówno pod względem instalacji jak i ekspluatacji :)

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

R90
23-09-2013, 22:14
A problem z chłodzeniem latem jak rozwiążesz?

klabcoha
23-09-2013, 23:45
A problem z chłodzeniem latem jak rozwiążesz?

Klimatyzacja podłączona do kanałów nawiewowych. Z tego co czytałem u kilku producentów to to jest jeden system z możliwością podłączania różnych produktów takich jak piece, klimatyzacje, reku, nawilżacze itd ale cholernie wygodne z możliwością pełnej automatyki. Wystarczy mieć zamontowane kanały nawiewowe i kratki wlotowe i odprowadzające powietrze a wtedy nawet nie trzeba wszystkiego zakładać w jednym czasie. Można dokupić cały osprzęt w częściach. Mało się o tym pisze na forum i posty są raczej stare ale przekonały mnie za vs przeciw.

hektor80
30-11-2016, 14:19
Dziękuję Panowie za wszystkie podpowiedzi, bo na ich podstawie doczytałem jeszcze i wybór pada na ogrzewanie nadmuchowe z piecem kondensacyjnym. W jednym systemie mam wszystko, to co chciałem przy cenie aceptowalnej dla mnie zarówno pod względem instalacji jak i ekspluatacji :)

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Instalacja już działa? Jak wrażenia?