PDA

Zobacz pełną wersję : MdM Mieszkanie Dla Młodych Informacje



DJMazi
27-09-2013, 09:43
Witam dziś było głosowanie ;)
Zastanawia mnie jedna sprawa gdzie znajdę informacje na temat Budowania Domu
Chciałem w roku 2014 na wiosnę rozpocząć budowę z żoną naszego własnego M
Jest możliwość dostania dofinansowania i kredytu.
Cieszę się że nie jest MdM tylko na kupno mieszkań ale też i na budowę.
Martwi mnie to że podobno domu do 100m2
Co jeśli chce większy już nie będziemy mogli starać się od kredyt MdM ??
Akurat projekt jaki posiadam ma 101m2 + 16m2 garaż.
I co z tym fantem gdzieś ktoś wie gdzie znajdę informacje na ten temat.
Myślę że warto zostawić posta bo nie jedno młode małżeństwo będzie starało się o ten kredyt.

kravat
28-09-2013, 16:48
Skopiowane z oficjalnej strony MdM:
"Zgodnie z wprowadzonymi przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną zmianami, program obejmie również kupno domu (wybudowanego przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą), bądź budowę domu jednorodzinnego o powierzchni maksymalnej do 100 mkw (110mkw w przypadku posiadania przez wnioskodawcę trojga dzieci w chwili składania wniosku). W przypadku budowy domu będzie można liczyć na zwrot części wydatków, poniesionych na kupno materiałów budowlanych. W każdym przypadku, czy to kupna domu czy mieszkania, dofinansowaniem objęte zostanie 50 mkw. powierzchni użytkowej, tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkań."

stancel1234
30-09-2013, 12:24
Witam serdecznie

- chciałbym otrzymać informacje co w świetle ustawy oznacza budowa domu w systemie gospodarczym ?

- czy warunek powierzchni 100m2 Dotyczy tylko kupna czy również budowy w systemie gospodarczym ?

- jakie materiały będą podlegały zwrotowi Vat ?

michup
30-09-2013, 16:44
Ja do pytań zadanych powyżej dołożę jeszcze jedno:

- czy warunek braku posiadania prawa własności do mieszkania dotyczy również budowy domu w systemie gospodarczym?

mirkie81
25-11-2013, 21:14
Ja mam projekt endo 2 z pracowni archetyp, co ciekawe projekt ma 112m2 pow użytkowej.
Zadałem pytanie w starostwie:czy jezeli wpiszę w projekcie ze sypialnia (15m2) to pomieszczenie gospodarcze typu pralnia, suszarnia lub takie tam to dom bedzie miał 98m2 pow użytkowej?
ODp: Nie widzą przeszkód ...:)

Leję z tej ustawy , ktoś postawi dom dwie kondygnacje 200m2, górną cześć nazwie strychem i basta ....jakie państwo taka ustawa.
.....
Nie rozumiem ....

mirkie81
25-11-2013, 21:18
Może redakcja nam podpowie co jak i z czym, bo z dotychczasowych informacji o tej ustawie nic nie wiadomo....

sSiwy12
26-11-2013, 08:02
To co, czym jest nie decyduje inwestor, tylko projektant. i zapis w projekcie.
Pomieszczenie musi spełniać określone warunki, aby mogło być zakwalifikowane jako "coś".
Poświadczanie nieprawdy, (zarówno przez projektanta jak i inwestora) jest czynem karalnym.

Dopłata to taki "socjal" i tak powinna być traktowana.

Ps. Ustawa "wisi" na stronach Sejmu - najlepsze źródło informacji.

Password
29-11-2013, 10:19
Dodam jeszcze że jak ktoś ma pieniążki na budowę to także może załapać się na dopłatę. Bierzesz kredyt, dostajesz dopłatę, spłacasz resztę kredytu (mogą wystąpić opłaty manipulacyjne banku). Wcześniejsza spłata jest możliwa info z MRR

Czy jeśli spłacę kredyt wcześniej, to będę musiała zwrócić otrzymane dofinansowanie?
Nie, w ustawie w art. 14-16 wymienione są sytuacje, w których nabywca zobowiązany jest do zwrotu przyznanego dofinansowania i wcześniejsza spłata kredytu się do nich nie zalicza.

Razem z żoną zrobimy tak z mieszkaniem. Dostaniemy od państwa 25000/30000 zł.

Jeżeli chodzi o "część mieszkaniową" programu to dzieli on Polskę na A i B. Bo w miastach wojewódzkich czy innych większych miastach można znaleźć inwestycje deweloperskie to np. ściana wschodnia, mazury czy biedniejsze rejony kujawsko-pomorskiego o takich budowach mogą zapomnieć. Moim zdaniem złotym środkiem byłoby połączenie RnS i MdM.

rustin
09-12-2013, 13:07
Czyli mając dom o powierzchni 118m2 nie ma szans na ten kredyt?

Hrabal
12-12-2013, 11:05
Dorzucę jeszcze swoje trzy grosze!!

Bardzo fajny artykuł na temat tego prorgamu znalazłem tutaj: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/zmiany-w-prawie/mieszkanie-dla-mlodych.html

Ciekaw jestem jak się ten prorgam sprawdzi w realu!

pawel_elblag
16-12-2013, 21:46
To czyli jak bysmy wzieli z zona kredyt w programie rodzina na swoim to nie dostaniemy wsparcia powyzej 50mkw? Ale mozemy kupic mieszkanie powyzej i dostaniemy tylko do 50mkw? Zlozylismy wsniosek tutaj: http://kredyty.eii.com.pl/creditagricole/kredyty-hipoteczne/rodzina-na-swoim.html i troche dziwi nas, ze to credit agricole, bo myslelismy, ze to jakies panstwowe kredyty. Jak wyglada wziecie takiego kredytu w tym programie?


Skopiowane z oficjalnej strony MdM:
"Zgodnie z wprowadzonymi przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną zmianami, program obejmie również kupno domu (wybudowanego przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą), bądź budowę domu jednorodzinnego o powierzchni maksymalnej do 100 mkw (110mkw w przypadku posiadania przez wnioskodawcę trojga dzieci w chwili składania wniosku). W przypadku budowy domu będzie można liczyć na zwrot części wydatków, poniesionych na kupno materiałów budowlanych. W każdym przypadku, czy to kupna domu czy mieszkania, dofinansowaniem objęte zostanie 50 mkw. powierzchni użytkowej, tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkań."

ekonoma
18-12-2013, 21:11
Fajne podsumowanie warunków, które trzeba będzie spełnić http://damaztorebka.pl/artykul,212,mieszkanie-dla-mlodych.html

Blanka_K
19-12-2013, 17:25
Fajne podsumowanie warunków, które trzeba będzie spełnić http://damaztorebka.pl/artykul,212,mieszkanie-dla-mlodych.html
Super artykuł:)

luntrusk
19-12-2013, 19:32
Ale kombinujecie ;) Przede wszystkim w RnS ludzie robili wielkie pom. gospodarcze by obejść wielkość domu i załapać się na kredyt. Tu też jest mowa tylko pow. użytkowej więc sprawa jest bardzo prosta - nie ma o czym dyskutować tylko korzystać jak ktoś może ;)

Swoją drogą to między innymi przez programy rządowe ludzie kupowali swoje "dachy nad głową" za ciężkie pieniądze... Te programy mają na celu napędzenie gospodarki a nie pomoc młodym małżeństwom ale bazują na zachłanności młodych ;) i gospodarka się kręci :) Wszystko się sprzeda ;) tylko trzeba to odpowiednio nazwać :)

siwy_001
19-12-2013, 19:47
Tylko czy to logiczne i sprawiedliwe że 100 % społeczeństwa zrzuca się na zaspokojenie potrzeb mniej niż 0,01 % ludzi ? Bo to nie są ani najbiedniejsi ani najbardziej potrzebujący tylko tacy co kupują pierwsze mieszkanie na kredyt i akurat wstrzelili się w wyznaczone ramy regulaminu.

to tak na marginesie

luntrusk
19-12-2013, 20:11
Nie ma sprawiedliwości na świecie - od zawsze tak było ;) Ja jak bym mogła decydować za siebie na co idą moje pieniądze to Państwo, ZUS nic ode mnie nie dostało. A podatki od dochodu powinny być "normalne" w granicach 11% a nie jak u nas... Ja chcę założyć firmę w niedługim czasie, mąż podobnie - i na pewno nie będzie ona zarejestrowana w Polsce :) Państwo okradało i okrada mnie tyle lat i mojego męża gdy pracujemy teraz na etacie (a nic nam z mężem się nie należy bo za dużo zarabiamy, bo mamy nieruchomości, itd), że przy własnej firmie nie dostanie od nas przysłowiowej zł ;)

Na ten program patrzysz jak niemal każdy Polak ;) A to nic innego jak napędzanie gospodarki. Kto najbardziej napędza gospodarkę? Młodzi bo tu pracują, kupując mieszkanie zostają w Polsce, rodzą dzieci, płacą podatki, itd... Tu jest tylko polityka.... nie ma co się doszukiwać większych idei ;)

siwy_001
20-12-2013, 09:59
Mogliby zwolnić np z zusu pierwszego zatrudnionego pracownika. To by rozruszało gospodarkę, a tak to pół narodu ma jednoosobowe firmy. Ale robi się offtop to może nie brnijmy już w te tematy :)

rustin
20-12-2013, 10:46
Ale jak to zrobić aby w domu np jakaś spiżarka czy garderoba była jako pomieszczenie gospodarcze?

siwy_001
20-12-2013, 11:53
Ale jak to zrobić aby w domu np jakaś spiżarka czy garderoba była jako pomieszczenie gospodarcze?

Wystarczy odpowiednio nazwać :)

luntrusk
20-12-2013, 13:08
Nie robiłam tego - bo jak mówię na nic się nie łapiemy z mężem ;) Ale nie sądzę by nazwa tylko wystarczyła. Jak to się robi rozsądnie by nikt się nie doczepił?
Np. zwykle łazienka jest koło pom. gospodarczego. Wystarczy poprosić architekt by usunęła ściankę działową między pomieszczeniami lub zrobiła "dla banku" tylko małe WC. A całą resztę (łazienka + pom. gosp) nazwała pomieszczeniem gospodarczym.
W trakcie budowy dogadać się z kierownikiem i przesunąć ściankę działową - z tym nie ma problemu. Nie wolno ruszać tylko ścian nośnych.

rustin
20-12-2013, 13:27
A jak już dom jest postawiony?

Murator FINANSE
20-12-2013, 13:58
Wielkimi krokami zbliża się ustawowy start programu "Mieszkanie dla
Młodych". Co prawda wiele osób żyje już świętami ale informację poniżej mogą się przydać.
BGK na początku grudnia przedstawiło zainteresowanym bankom
projekt umowy, na mocy której banki mogą oferować kredyty z dopłatami do
wkładu własnego i większość banków jeszcze sfinalizowało umowy z BGK.

Według moich informacji od początku stycznia wystartują PKO BP oraz Pekao
SA. Alior prawdopodobnie będzie gotowy w drugiej połowie stycznia. Duża
grupa pytanych banków przygotowuje start produktu na luty lub marzec.

Poniżej info który bank, kiedy wchodzi z programem:

Bank

Czy bierze udział w programie

Czy będzie dostępny od stycznia 2014, Ew. od kiedy


Alior

tak

planują zdążyć od stycznia, ale nie od początku miesiąca

Bank Pocztowy

tak

nie wcześniej niż w lutym

BGŻ

brak ostatecznej decyzji banku w tej sprawie

nie

BNP Paribas

prawdopodobnie tak

nie, termin nie ustalony

BOŚ

tak

nie, koniec Q1

BPH

nie

nie

BRE Hipoteczny

nie

nie

BZ WBK

tak

nie, prawdopodobnie w Q2

Credit Agricole

tak

nie, ale termin jeszcze nie ustalony.

DB PBC

tak

nie, prawdopodobnie koniec Q2

Eurobank

tak

nie, najszybciej od marca 2014

GNB

tak

przewidywany czas wprowadzenia to marzec 2014

ING

brak ostatecznej decyzji banku w tej sprawie

nie

mBank

tak

Nad umowa z BGK już pracujemy, ale sprzedaż zaczniemy nie wcześniej niż za
pół roku.

Millennium

tak

przewidywany czas wprowadzenia to kwiecień 2014

Pekao SA

tak

tak

PKO BP

tak

Planujemy gotowość wejścia z produktem MDM do sprzedaży na 2 stycznia 2014

Raiffeisen Polbank

tak

nie, najszybciej luty może nawet marzec 2014


Dla zainteresowanych tak przedstawia się sytuacja w bankach. W razie potrzeby mogę konkretne oferty przygotować gdy programy będą działać.

luntrusk
20-12-2013, 14:28
Reklama - jak nic ;)

Jak dom jest postawiony to nie skorzystasz z programu. Prawo nie działa przecież wstecz.

Roweras
22-12-2013, 19:04
ja też szukam informacji o budowie domu, troche info znalazłem na stronie mieszkaniedlamlodych.pl i jest kilka pytan na ich fajsie https://www.facebook.com/mieszkaniedlamlodychpl ; ale ja mielem nieruchomsoci w zagranicy i ni cholery nie znajduje informacji czy sie lapie czy nie

mieszko87
27-12-2013, 17:57
Zdecydowałem się na mieszkanie (http://jupiteras.sprzedajemy.pl/) dla młodych w aliorze i póki co nie żałuję, choć to skromne 30m2.

Redakcja
27-03-2014, 19:08
Nasz podpowiedź - film: Mieszkanie dla młodych - jak uzyskać dopłatę?

251251

Kordas
31-03-2014, 23:17
Zdecydowałem się na ]mieszkanie dla młodych w aliorze i póki co nie żałuję, choć to skromne 30m2.

I ja tu widze problem, 30 metrów to mało i że jak to określę mało przyszłościowe rozwiązanie (gdzie miejsce dla dzieci)? Niestety taka jest brutalna dzisiejsza rzeczywistość... A przecież mieszkanie na kredyt nie kupuje się na 2 lata... Zresztą Alior (http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-dziala-juz-2-miesiace-do-programu-przystepuja-kolejne-banki/) obecnie też obsługuje program MDM

OKRE Development
13-05-2014, 11:54
Szanowni Państwo,

rządowy program dopłat „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się dużą popularnością, jednak nie na wszystkie mieszkania otrzymamy dofinansowanie. Przyszłe lokum musi być od dewelopera. Dodatkowo, budżetowanie dla programu „MdM” obejmuje poszczególne lata kalendarzowe, przy czym środki przeznaczane na dopłaty rezerwowane są w BGK w ramach rocznych limitów wyznaczonych ustawą według planowanego terminu płatności ostatniej raty przez nabywcę. Na ogół płatność ostatniej raty przewidziana jest po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Jeśli termin ten przesunie się na kolejny rok kalendarzowy, niewykorzystane środki przepadają i nie otrzymamy dofinansowania. Najbezpieczniej jest szukać mieszkania wśród inwestycji już zakończonych lub takich, których termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie przypada najpóźniej na listopad. W ofercie Osiedla na Skraju Lasu na poznańskich Naramowicach, w ramach mieszkań spełniających kryteria MdM, „od ręki” mamy dostępnych jeszcze kilka lokali. Zakończenie budowy kilkunastu kolejnych, w ramach III etapu osiedla, planujemy na październik przyszłego roku. Przemyślana architektura mieszkań i wysoka jakość wykonania, a także „zielona” lokalizacja tuż przy rezerwacie przyrody Żurawiniec, sprawiają, że takie mieszkania szybko znajdują nabywców.

OKRE Development

Marcin455
25-05-2014, 19:55
Mieszkania spółdzielcze też można dofinansować. Jest z tym większy kłopot, ale się da. Poza tym tutaj http://program-mdm.info/banki macie podstawowe porównanie kredytów z dofinansowaniem MDM.

poleszakalicja
21-10-2014, 07:46
Dużo ciekawych informacji o MdM możecie znaleźć tutaj http://www.mieszkaniedlamlodych.gratka.pl/

tyrek
02-02-2015, 20:37
Ja dużo czytałem o programie MDM na http://www.kalkulator.pl/finansowanie-zakupu-nieruchomosci i naprawdę wiele się dowiedziałem. Myślę nad tym bardzo dużo, bo własne mieszkanie bardzo chciałbym mieć. Wkład własny mam ale powiedzcie mi czy on jest zależy/musi być zależny od wielkości mieszkania? Chciałbym mieszkanie około 30 m2 więc wkład własny musi być większy niż jeżeli byłbym zainteresowany mieszkaniem o mniejszej powierzchni?

Łukasz Zalewski
03-02-2015, 06:11
Odpowiedź na Twoje pytanie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ celem posta jest zwykły spam.