PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką wyrzynarkę wybrać 3w1?



mariah
27-09-2013, 17:15
Witam!! Jak na amatora początkującego w majsterkowaniu powoli kompletuje sprzęt w domu najbardziej potrzebny w warsztacie. Niedawno padło na wyrzynarkę, ponieważ już od stycznia zbieram się za zrobienia nietypowych półek, ale brak mi narzędzi. Kupiłam na początek na allegro wyrzynarkę firmy Eurotec. Niestety od początku mi nie "leżała", ani razu nie udało mi się uciąć równo deski, odbija, wczoraj przy cięciu deski złamał się brzeszczot, ponieważ cały czas przeskakuje mi regulacja kąta cięcia podczas pracy.
Chcę teraz kupić coś porządniejszego i prosiłabym i pomoc w zakupie sprzętu aby kobieta sobie z nim poradziła.
Wypatrzyłam na allegro wyrzynarkę 3w1 DREMEL® -Wyrzynarka, frezarka, szlifierka TRIO™ (6800-2/8).
Jeśli nie ten to jaki byście polecali cena tak do 350zł
Czy ten sprzęt nadawałby się do zrobienia z płyt mdf półek?
Co jeszcze by mi się przydało do cięcia płyt?

Dafi Pe
27-09-2013, 19:17
Nie miałem do czynienia z takim sprzętem, niemniej jednak wydaje mi się, że do takich zastosowań jakie przewidujesz będzie idealna. Ten DREMEL działa na zasadzie frezarki, więc poza cięciem można robić wgłębienia itp.
Co do pozostałych narzędzi, to na pewno przydatna będzie zwykła wyrzynarka, tyle tylko, że po pierwsze trzeba używać dobrych brzeszczotów (po prostu solidnych ;)), po drugie przy cięciu nie zawsze sugerować się wskaźnikami fabrycznymi, tylko patrzeć bezpośrednio na brzeszczot, a po trzecie sprawdzić ustawienie podstawy wyrzynarki, czy brzeszczot jest prostopadły do niej( ja w swoim Einhellu musiałem się sporo namęczyć, by ją naprostować - w markowych wyrzynarkach nie ma takiego problemu ;)).
Przy dłuższych prostych cięciach przydatna może tez być piła tarczowa ;)

Jarek.P
28-09-2013, 20:05
Po pierwsze - ten Dremel, to narzędzie dla modelarza (jak wszystko Dremela nawiasem mówiąc), zabawka po prostu. Po drugie - wyrzynarka jest bardzo pożytecznym narzędziem, ale akurat do robienia półek bym jej nie użył. Do tego lepsza będzie tarczówka z drobnozębną tarczą.

J.

mariah
28-09-2013, 20:50
Dziękuję za odpowiedzi.
Właśnie wczoraj przesiedziałam północy i poczytałam i naoglądałam się o tym Dremelu i już go nie chce kupić.
Wyrzynarkę pozostawiam tą jaką mam tylko kupić porządniejsze brzeszczoty i praktyka, praktyka.
Właśnie teraz zamierzam zakupić piłę tarczową tylko jaką wybrać?? Jakby można doradzić tak do 250zł.

Jarek.P
28-09-2013, 21:05
W przypadku wyrzynarki praktyka na pewno się przyda (jak przy wszystkim), ale praktyką nie przeskoczysz własności samego narzędzia: wyrzynarką ciężko jest ciąć czysto, dużym wyzwaniem jest też cięcie po prostej, zwłaszcza w grubszym/twardszym materiale.
Kupując wyrzynarkę zwracaj uwagę na mocowanie ostrza, niech to będzie jakiś szybki zacisk, a nie śrubki. Przydaje się cofanie noża, bardzo fajnym patentem jest podświetlacz miejsca cięcia. Laserowa linijka zaś to absolutnie zbędna rzecz (wiem co mówię, mam i nie używam) przydatna co najwyżej do zabaw z kotem.

W tarczówce z kolei należy zwrócić uwagę na to, żeby była regulacja głębokości cięcia (bardzo ważne, ustawienie tarczy jedynie na milimetr ponad grubość ciętego materiału to znakomity sposób na czyste cięcie płyty laminowanej) i kąta cięcia. Warto zobaczyć, czy te rzeczy się łatwo ustawia (widziałem kiedyś piłę, w której pochylenie tarczy wymagało rozkręcania stolika, wymiany osłony i kupy zachodu), czy jest i na ile jest wygodna prowadnica. I tu nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że akurat w tarczówce laserowa linijka mogłaby być przydatna.

J.