PDA

Zobacz pełną wersję : Służebność przesyłu mediów w działce



octopus18
29-09-2013, 10:32
Krótko i na temat:

Mam właśnie podpisywać ostateczną umowę zakupu domu od dewelopera na rynku pierwotnym. Umowa przedwstępna (notarialna) podpisana została cztery miesiące temu. Tymczasem przed tygodniem, bez konsultacji ze mną, deweloper wpisał szereg służebności przebiegających przez moją działkę, w tym jedną zajmującą połowę ogródka (dom jest szeregowy, zatem tylko ogródek jest częścią gdzie coś mogę budować). Oczywiście w umowie przedwstępnej nie było o tym mowy. Na terenie objętym służebnością nie mogę nic postawić ani prowadzić nasadzeń.

Czy mam jakieś uprawnienia dotyczące tej sytuacji? Dodam, że gdybym o tej służebności wiedział przed podpisaniem umowy przedwstępnej, nie byłoby mowy o zakupie.

Uprzejmie proszę o pomoc, jest weekend i do prawnika dostanę się dopiero za kilka dni, a termin mnie nagli.

Pozdrawiam.

sSiwy12
29-09-2013, 11:03
Teoretycznie jest to powód do zerwania umowy z winy dewelopera.
Teoretycznie, bo musiałby być zapis w umowie, że działka nie jest obciążona służebnościami.
Teoretycznie, bo co prawda mozna wnioskować (domniemać), że skoro zapisu w umowie nie ma, to nie jest obciążona.

octopus18
29-09-2013, 12:19
Dziękuję za odpowiedź.
Jest wzmianka w umowie że jest służebność dotycząca linii ciepłowniczej na działce sąsiada (działki nie są jeszcze wydzielone z działki dewelopera, stąd ten zapis), ale to nie przebiega koło mojego domu. Więcej nie ma nic.