PDA

Zobacz pełną wersję : Narz?dzia do obróbki styropianu



Szaruś
09-07-2004, 19:27
Jakie narzędzia używa się do:

a) cięcia styropianu (po lini prostej)
b) wycinania otworów okrągłych (np. pod gniazdka)
c) wycinania rowków, np. takich:

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/8130nuf.jpg

albo takich:

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/szkiel1.jpg

thalex
10-07-2004, 23:40
Po linii prostej - gorącym drutem nadaje sie do tego drut od spawarek, fi 0,8mm. Na 1 metr drutu potrzeba ok. 5.8V napięcia.

Okrągłe otwory - zestaw do wyrzynania w drewnie, kilka brzeszcotów o różnych promieniach, napędzane wiertarką.

Rowki - gorące powietrze z opalarki do starych powłok lakierowych z odpowiednią dyszą oczywiście.

Szaruś
11-07-2004, 20:04
Rozumiem, że ten drut musi być naciągniety na czymś. Czy to "coś" do naciągnięcia drutu można kupić, czy trzeba zmajstrować samemu?

A ten pomysł z opalarką to z własnej praktyki? Jak szybko się robi?

thalex
11-07-2004, 21:01
Tak, drut musi być napięty a w dodatku przy większych wymogach musi być kompensowana długość drutu po nagrzaniu (współczynnik rozszerzalności temp.).
Nie wiem czy mozna kupić, ja zmajstrowałem ale w pracy, bo dostałem taki job aby płyty styropianowe 100x50x5cm ciąć na 64 trójkąty które to potem służą do pakowania wyrobów w mojej firmie, (wypełniają puste przestrzenie w kartonowym pudełku. W sumie bardzo proste urządzenie wyszło a i ja miałem okazję się "pobawić". Kładzie się płytę na górę a dołem wylatują przecięte kawałki.

Opalarka z własnej praktyki ale niestety nie rowki i tutaj uwaga piszę teraz tylko teorię albo dorobić dyszę która dawałaby wąski strumień gorącego powietrza i prowadzić opalarkę ręcznie ale nadmiar powietrza trzebaby jakoś odprowadzić bo się spali opalarka lub zrobić szablon rowka dla całej płyty np. z tektury (nie zapali się a gdyby chciała można zwilżyć) i podgrzewać poprzez szablon.

Mogę wiedzieć do czego potrzebny jest ten rowek w płycie styropianowej i czy on musi być taki "zygzakowaty", czy nie mógłby być prosty?

Szaruś
11-07-2004, 21:14
Te rowki to mogą być proste. Służą do wentylacji wewnętrznej powierzchni styropianu (Tu (http://www.styropol.pl/szkieletowe.htm) w punkcie szóstym jest to opisane).

Ja się zastanawiałem nad lutownicą transformatorową z drucikiem wygietym w odpowiedni kształt (rowka).

thalex
11-07-2004, 21:21
.........

.......Ja się zastanawiałem nad lutownicą transformatorową z drucikiem wygietym w odpowiedni kształt (rowka).
Moim zdaniem jest to chyba najlepszy pomysł, załóż może grot stalowy z dużego spinacza biurowego

jareko
11-07-2004, 21:29
podobnie rowki mozna robic drutem odpowiednio wygietym - lepszym jednak patentem do rowkow jest wymiana grotu w transformatorowej lutownicy na odpowiednio uksztaltowany drut
do prostych kawalkow mozna z pilki wlosnicowej zastosowac mocowanie - tylko oczywiscie drut od niej odizolowac - naciagnieta kompensowac bedzie zmiane dlugosci druta w zaleznosci od temperatury
przy bardzo "zbitym"styropianie wystarczy ostry noz - ale naprawde ostry

thalex
11-07-2004, 22:06
.........

.......Ja się zastanawiałem nad lutownicą transformatorową z drucikiem wygietym w odpowiedni kształt (rowka).
Moim zdaniem jest to chyba najlepszy pomysł, załóż może grot stalowy z dużego spinacza biurowego
No ale troszkę wątpię czy aby na grocie wydzieli się tyle ciepła aby zmienić stan skupienia styropianu i w efekcie rowek byłby robiony bardzo wolno.

Napisz Szaruś o efektach :)

Wakmen
12-07-2004, 07:44
Jakie narzędzia używa się do:
a) cięcia styropianu (po lini prostej)
Można nożem z ząbkami. Nacina się na połowę głębokości i dalej można przełamać albo przeciąć do końca. Inne rozwiązanie to - brzeszczotem. Ja wolę nożem. Szybciej, dokładniej i ... ładniej.

b) wycinania otworów okrągłych (np. pod gniazdka)
Opisano wyżej. Jak ktoś chce mieć naprawdę super to - zestaw do wyrzynania w drewnie, albo nożem.

c) wycinania rowków, np. takich: zdjęcia.
Takich rowków się nie wycina a tym bardzie opalarką. Styropian z takimi czy innnymi nazywany jest Styropianowymi płytami specjalnymi i produkowanymi przez firmytakie jak MARBET czy AUSTROTHERM.

Szaruś
12-07-2004, 09:45
Ale taka płyta Marbeta kosztuje dwa razy tyle (około 240 PLN/m3 netto), co zwykły styropian.

Wakmen
12-07-2004, 11:09
No tak ale jak przygrzyjesz styropian opisaną powyżej syszarką i niechcący przetopisz płytę na pół to wyjdzie Ciebie to tyle samo. Żadne ogrzewanie na ciepło - to jest niedozwolone a po podrugie żadnej precyzji w taki sposób nie osiągniesz.

Szaruś
12-07-2004, 11:15
Więc chyba poeksperymentuję z lutownicą. Te rowki przecież i tak nie muszą być precyzyjnie równe.

Wakmen
12-07-2004, 11:23
Z lutownicą to już szybciej ale czy zamierzony efekt osiągniesz? Lepiej przyklejając styropian nie robić poziomych warstw kleju a tylko packi i pionowe.

thalex
12-07-2004, 11:27
Rowki też można drutem (jeżeli rowki mogą być proste) tylko drut musi pozostawać dłużej w jednym miejscu aby wytopił dookoła siebie i po sprawie; teraz mi to się tak pomyślało :D

Szaruś
12-07-2004, 12:03
Tzn. drutem długim na szerokość płyty (np > 50 cm)?

Szaruś
12-07-2004, 12:04
Z lutownicą to już szybciej ale czy zamierzony efekt osiągniesz? Lepiej przyklejając styropian nie robić poziomych warstw kleju a tylko packi i pionowe.

Niby tak, ale jeżeli można te rowki jakoś szybko zrobić, to raczej zrobię rowki.

thalex
12-07-2004, 15:02
Napiszę może jak ja bym to robił :roll:

Sprawdzam jaka długość drutu byłaby najlepsza aby zasilić ją np z akumulatora samochodowego lub prostownika (ale prostownik musi mieć wystarczającą wydajność prądową ( lub buforowo)) i topiła styropian w miarę szybko a nie paliła.
Spodziewam się, że 2,5m. Dla dopasownia spadków napięć można zostawić pewne długości drutów niewykorzystanych.

(W moim przypadku było ok. 27m. drutu łącznie i wymagało transformatora o mocy 400W)

Robię siatkę drutów taką aby wszystkie nacięcia w jednym kierunku mogły być robione za jednym razem na całej płycie (płyta styropianu), możnaby chyba kolejno: położyć płytę ,,,,,,przesunąć ,,,,,i podnieść do góry dla wycięcia tego profila prostokątnego.
Suma długości drutów będzie większa niż 2,5m ale wiadomo, że należy połączyć kilka odcinków drutów równolegle.
Siatkę robię na sklejce drewnianej a druty zaczepiam na dłuższych wkrętach wkręconych w sklejkę i lekko wkręty napinając drutem uzyskuję wstępne naprężenie drutu.
Dla następnego kierunku musi byś następna siatka, dla tego rombu jeden drut ale najlepiej zrobić tak aby drut był na stałe a przesuwać płytą tak, po wcześniej przygotowanych prowadnicach aby uzyskać precyzyjne ślady cięcia.

Dla rowków - jeden drut dla jednego rowka zamocowany np 1cm nad sklejką - nakładam płytę i jak drut się wtopi na 1cm jeszcze czekam chwilę aż wytopi wokół siebie trochę i dopiero zdejmuję płytę.


Dla mnie jest wszystko zrozumiałe ale, że miałem 3 z Polaka to nie będę miał pretensji jak nie bedziesz mnie rozumiał :D :D :D


:D :D :D dla kólek pod gniazdka zrób okrągły grot z paska blachy i zamocuj na na pogrzebaczu, nagrzej grot palnikiem gazowym i wytop grotem kółko tak jak wypalali koniom znamiona na Dzikim Zachodzie :D :D :D -dostałem takiego pomysła własnie- :D :D :D

Szaruś
12-07-2004, 16:32
Tak mniej więcej rozumiem. Taka rama drewniana trochę większa od płyty styropianowej (np. 120 x 80 cm dla płyty 100 x 50 cm), w ramie rozpięty drut (np. co 10 cm, co daje 10 x 80 cm = 8 m). I płytą styropianu można potem operować na tej ramie.

Taki drut od spawarek to się kupuje w składach budowlanych? Czy w sklepach typu Castorama albo Praktiker?

thalex
12-07-2004, 17:04
Ja robiłem ramę bo przecina się styropian i przecięte elementy wpadają do pojemnika który stoi pod ramą, elementy ramy nieco przesuwają się względem siebie ( są sprężyny) co kompensuje rozciąganie drutu (ok. 0,5-1mm) - tak zbudowana jest ta rama.

Ty możesz zrobić rodzaj blatu bo jak się domyślam tylko nacinasz (nie przecinasz) styropian. Siatkę z drutów możesz zrobić np nad blatem na długich (np 150mm. wkrętach do drewna) Zresztą sam wiesz lepiej :)

Ja drut kupiłem w sklepie z akcesoriami do spawania, narzędziami i innymi tam klamorkami. Są krążki 5kg i pewnie jest go tam z 5km. No ale to dla firmy. W marketach z narzędziami pewnie taki drut jest ale po co Ci 5km. :o . Pogadaj może w mniejszym sklepie bo może Ci z oryginalnej rolki trochę odwiną a następny klient nie zauważy ubytku :P :P :P (mi tak proponowali ale to zaprzyjaxniony sklep).
Albo pogadaj w warsztatach samochodowych (naprawa blacharek).
Te spawarki nazywają się MIGOMAT czy coś takiego :(

Lepszym drutem jest fi 0,8 ale niestety popularniejszym fi 1mm.

Szaruś
12-07-2004, 17:13
Z tym blatem to teraz jasne jak słońce. A za drutem się rozlądnę.

A potem zacznę kombinować z akumulatorem samochodowym.

thalex
12-07-2004, 17:25
Z tym blatem to teraz jasne jak słońce. A za drutem się rozlądnę.

A potem zacznę kombinować z akumulatorem samochodowym.
" Gdzie bez czynu sama rada biada radcom dziełu biada"

powodzenia!

nara :wink:

_ZBYCH_
12-07-2004, 17:32
Widziałem kiedyś, jak budowlańcy robili takie rowki na budowie. Mieli taką samoróbkę. Składała się z jednopłytowej kuchenki elektrycznej i przykręconego do płyty grzejnej miedzianego profilu zamkniętego o długości 50 cm (szerokość płyt styropianowych). Do tego profilu przykręcone były miedziane blaszki wyprofilowane w kształcie litery U. Całość była zamontowana na starym stole. Na środku stołu przykręcili kuchenkę z tym osprzętem, a wokół zrobili drewniany stelaż, po którym przesuwali płyty styropianu.
Tak skonstruowany sprzęt umożliwiał niemalże maszynowe wycinanie rowków w styropianowych płytach :D .

Szaruś
12-07-2004, 19:04
To też jest pomysł, tylko ja bym musiał mieć profil długości 1 m (długość płyty), aby rowki bo położeniu płyty (50 cm wysokiej, 1 m szerokiej) były z góry na dół.

Szaruś
03-01-2005, 14:34
Czy w Polsce można gdzieś kupić takie (http://www.brillux.de/produkte/kat1/index.html?Cat=1077) "zabawki" do styropianu?

Chodzi mi głównie o te cylindry (Montagezylinder) i narzędzia do wiercenia otworów pod te cylindry (Fräs...)