PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja przepływów w podłogówce



pablomoc
03-10-2013, 09:29
Witam,

Reguluje ktoś z was przepływy w podłogówce na poszczególnych pętlach ? Uruchamiając ogrzewanie w tym sezonie zagłębiłem się w instrukcję rozdzielacza i przyjrzałem mu się dokładnie. Wszystkie sekcje mam ustawione na jednym poziomie tzn 3. Zastanawiam się co może w praktyce dać zmiana poszczególnych przepływów. Macie jakieś doświadczenia z regulacją ?

bobasxx
03-10-2013, 09:39
Przepływy reguluje się przeważnie przy pierwszym uruchomieniu podłogówki.

Co masz na myśli pisząc na jednym poziomie tzn.3 ? Na rotametrach tak jest ?


Np. w łazience przepływ powinien być trochę większy od innych pętli ze względu na chęć uzyskania wyższej temperatury.

pablomoc
03-10-2013, 09:46
Przepływy reguluje się przeważnie przy pierwszym uruchomieniu podłogówki.

Co masz na myśli pisząc na jednym poziomie tzn.3 ? Na rotametrach tak jest ?


Np. w łazience przepływ powinien być trochę większy od innych pętli ze względu na chęć uzyskania wyższej temperatury.


tak, na rotamerach. 3 to u mnie połowa skali. Czyli rozumiem że regulować można w ten sposób temperaturę poszczególnych pętli ?

bobasxx
03-10-2013, 10:03
tak, na rotamerach. 3 to u mnie połowa skali. Czyli rozumiem że regulować można w ten sposób temperaturę poszczególnych pętli ?

Może nie poszczególnych pętli ale w jakimś stopniu temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

zyzolek
03-10-2013, 11:02
Z regóły na początku ustawia się wszystko na maksa, potem czekamy dzień albo dwa, a potem regulujemy dławiąc przepływy gdzie przegrzewa. Najczęściej przegrzewa te najkrótsze pętle najbliżej rozdzielacza.

hydraulik_
03-10-2013, 15:14
Ważne jest aby powroty z pętli miały podobną temperaturę.
Przepływy nie służą do regulacji temperatury w pomieszczeniach.

malux20
03-10-2013, 15:27
A COŚ ZŁEGO SIĘ STANIE jeśli w ten sposób będę chciał wyregulować temp w pomieszczeniach?
no ja mam wszędzie rozstaw
a chciałbym mieć 24 stop w łazienkach a w pokojach 22
niby rozstawem to się reguluje- ale ja nie wiem w jakich pokojach będę spał np za 30 lat

przepływy to są te romaretry ze skalą?

hydraulik_
03-10-2013, 16:28
Jest możliwe , ale trudne i w skrajnym przypadku podłoga nie będzie miejscami ciepła (mniej zimna ;-) )

Temperaturę reguluję się termostatem i siłownikiem

Balzak311
03-10-2013, 19:35
Jaka powinna być różnica miedzy temp. zasilania i powrotu???

hydraulik_
03-10-2013, 19:52
dt około 5 C

Balzak311
03-10-2013, 20:02
czyli jak jest te 5 stopni, tu uważa sie ze dobrze jest układ wyregulowany???

A pompa od podłogówki na jakim biegu powinna chodzić???

bobasxx
03-10-2013, 21:51
Przepływy nie służą do regulacji temperatury w pomieszczeniach.
Są przypadki że tylko w taki sposób można zróżnicować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.


Jest możliwe , ale trudne i w skrajnym przypadku podłoga nie będzie miejscami ciepła (mniej zimna ;-) )

Temperaturę reguluję się termostatem i siłownikiem

Jak się nie posiada siłowników z termostatami na poszczególne pętle, to to jest właśnie taki przypadek ;)

U mnie w łazience i w salonie pod panelami mam ustawione wyższe przepływy i jest ok.

pablomoc
03-10-2013, 21:56
A pompa od podłogówki na jakim biegu powinna chodzić???

no właśnie, też chciałem o to zapytać

pablomoc
03-10-2013, 21:57
A COŚ ZŁEGO SIĘ STANIE jeśli w ten sposób będę chciał wyregulować temp w pomieszczeniach?
no ja mam wszędzie rozstaw
a chciałbym mieć 24 stop w łazienkach a w pokojach 22
niby rozstawem to się reguluje- ale ja nie wiem w jakich pokojach będę spał np za 30 lat

przepływy to są te romaretry ze skalą?

na regulowanie temperatury w pomieszczeniach to akurat chyba niezbyt dobry sposób, za każdym razem przy zmianie temp na dworze bede dygał do rozdzielacza i krecił ?

Balzak311
03-10-2013, 22:00
Ogólnie też mam problem z wysterowaniem podlogowki. Najlepiej działa jak pompa miesza cały czas. Tyle ze prądu trochę zużywa. A po ostatnim rachunku za prąd muszę trochę zminimalizować zużycie.

bobasxx
03-10-2013, 22:06
na regulowanie temperatury w pomieszczeniach to akurat chyba niezbyt dobry sposób, za każdym razem przy zmianie temp na dworze bede dygał do rozdzielacza i krecił ?

Możesz dygać do zaworu 3d i regulować temperaturę na podłogówkę, przepływy pozostaną bez zmian. Chyba że masz siłownik z pogodówką to bez dygania się obejdzie ;)

pablomoc
04-10-2013, 08:08
na kotle moge sobie ustawić temperature podłogówki

malux20
04-10-2013, 10:46
u mnie pogodówka świetnie sobie radzi przy pompie
chodzi mi o to żeby w łazienkach była wyzsza temp.

Pyxis
04-10-2013, 12:38
Jest możliwe , ale trudne i w skrajnym przypadku podłoga nie będzie miejscami ciepła (mniej zimna ;-) )

Temperaturę reguluję się termostatem i siłownikiem

A silownik jak to reguluje. "Ochladzajac" wode lecaca w podloge czy po chamsku dlawiac przeplyw na sekcji?
Zasad ta sama, tylko realizacja automatyczna.

malachio
04-10-2013, 12:52
A COŚ ZŁEGO SIĘ STANIE jeśli w ten sposób będę chciał wyregulować temp w pomieszczeniach?
no ja mam wszędzie rozstaw
a chciałbym mieć 24 stop w łazienkach a w pokojach 22
niby rozstawem to się reguluje- ale ja nie wiem w jakich pokojach będę spał np za 30 lat

przepływy to są te romaretry ze skalą?

Mam tak samo (równomiernie rozłożone rurki) i tam gdzie chcę mieć cieplej, mam po prostu ustawiony wyższy przepływ, a tam gdzie zimniej to po trochu przykręcam, aż do uzyskania odpowiedniej temperatury.

Balzak311
04-10-2013, 15:38
Mam rozdzielacz gdzie na górnej belce mam zasilanie i rotametry a na dolnej powrót i gałki do krecenia, w rozdzielaczu mam 3 obiegi na parter. i jeszcze jeden obieg na piętrze ale to oddzielny rozdzielacz jest, i kurcze jakoś na tych rotametrach słabo sie ruszają te grzybki w środku.

Jak ustawie pompę na 3 bieg, to wtedy to sie rusza jakoś ale nie wiecej niz ponad 3. nawet jak dwa obiegi zamknę a trzeci otworze na maxa to pokazuje mi ok 3.

A teraz coś o regulacji bo ze kręce gałkami na dolnej belce to oczywiste, ale czumu służy ze kręci sie tymi szklanymi bańkami czyt. rotemterami bo można je wkręcać i wykręcać co nimi sie reguluje??

zbigmaz01
04-10-2013, 15:58
Mam rozdzielacz gdzie na górnej belce mam zasilanie i rotametry a na dolnej powrót i gałki do krecenia, w rozdzielaczu mam 3 obiegi na parter. i jeszcze jeden obieg na piętrze ale to oddzielny rozdzielacz jest, i kurcze jakoś na tych rotametrach słabo sie ruszają te grzybki w środku.

Jak ustawie pompę na 3 bieg, to wtedy to sie rusza jakoś ale nie wiecej niz ponad 3. nawet jak dwa obiegi zamknę a trzeci otworze na maxa to pokazuje mi ok 3.

A teraz coś o regulacji bo ze kręce gałkami na dolnej belce to oczywiste, ale czumu służy ze kręci sie tymi szklanymi bańkami czyt. rotemterami bo można je wkręcać i wykręcać co nimi sie reguluje??Właśnie na tych szklanych ustawiasz przepływ, a na tycg gałkach jak piszesz to dołącza się tam gałki termodyatyczne (zamiast tych plastikowych) połączone z czujnikami w pomieszczeniu. Wtedy regulację temp one przejmują a przepływy ustawia się w zależności od długości rury i szybkości dogrzewania. Jeżeli regulujesz tylko przepływy to na tych szklankach a tamte powinny być odkręcone na max.

Balzak311
04-10-2013, 16:06
Ale jak kręce tymi szklanymi to nic nie rusza sie. Więc co jest grane. ??

malux20
04-10-2013, 18:28
ROBISZ TO przy chodzacej pompce?

fotohobby
04-10-2013, 18:41
U mnie rotametry, to rotamery, niczym się tam nie kręci. Reguluję zaworami ma dolnej belce.

Pyxis
04-10-2013, 18:46
U mnie rotametry, to rotamery, niczym się tam nie kręci. Reguluję zaworami ma dolnej belce.

U mnie identycznie.

Balzak311
04-10-2013, 19:49
ROBISZ TO przy chodzacej pompce?

Tak przy chodzącej. A to błąd??

malux20
05-10-2013, 12:42
OK

pablomoc
06-10-2013, 11:22
Tak przy chodzącej. A to błąd??

przy wyłączonej pompie rotamery nie wykazują żądnego przepływu, regulacje tego będzie dość rozłożona w czasie bo nie od razu będzie wyczuwalny efekt regulacji

Balzak311
06-10-2013, 16:42
takie pytanie czy wasze pompki od podłogówki pracują ciągle czy jakoś cyklicznie??

Pyxis
06-10-2013, 17:21
takie pytanie czy wasze pompki od podłogówki pracują ciągle czy jakoś cyklicznie??

Moja cyklicznie wraz ze sprezarka i grzaniem CO.

pitersson
06-10-2013, 19:19
takie pytanie czy wasze pompki od podłogówki pracują ciągle czy jakoś cyklicznie??

Moja pompka GZ pracuje cyklicznie, 5 min.-pracy , 20min. przerwa

pablomoc
07-10-2013, 07:30
u mnie pracuje jak spadnie temp. jak osiągnie zadaną to się wyłącza