PDA

Zobacz pełną wersję : Termowizja i kołki do styropianu



mati__
04-10-2013, 06:31
Dzień dobry wszystkim.
Mam pytanie o kołki do styropianu. Wczoraj mogłem obejrzeć swój dom na kamerze termowizyjnej. Zwrócono mi uwagę na widoczne kołki do styropianu. Czy powinienem się tym przejmować i walczyć z wykonawcą o poprawkę? (chociaż nie bardzo wiem co można teraz zrobić) Czy może straty z tego wynikające są tak minimalne, że nie warto zaprzątać sobie tym głowy? Trochę pieniędzy zainwestowałem w dobre ocieplenie (styropian grafitowy 15 cm) i chciałbym mieć to zrobione dobrze.. Proszę o jakieś opinie i porady. Z góry dziękuję.
Jeszcze jedna rzecz: od wnętrza domu widoczne są wszystkie nadproża co podobno też nie jest normalne. Z czego to może wynikać?

fighter1983
04-10-2013, 07:35
straty sa minimalne.
Kolki w elewacji byc powinny.
Te straty mozna minimalizowac stosujac zatyczki styropianowe i tzw. termodybel, ale to juz chyba woda po kisielu. WYeliminowac zupelnie sie ich nie da, jedynie nie stosujac zupelnie kolkow.... ale to jest cos za cos.

מרכבה
04-10-2013, 13:12
Stąd teraz pomysł na klejenie całej płyt styropianu ... tj całej powierzchni ,..
teraz to musztarda przed obiadem ... obiadu nie zjesz :(

xmsg
04-10-2013, 13:23
Dzień dobry wszystkim.
Wczoraj mogłem obejrzeć swój dom na kamerze termowizyjnej.

Aktualnie nie ma jeszcze warunków do wykonywania poprawnych zdjęć termowizyjnych.

Za wysoka średnia temperatura, sporo słońca i brak chmur.

Fotki możesz sobie wkleić co najwyżej do albumu albo w ramki i na ścianę.

Pozdrawiam
GREGOR

EWBUD
04-10-2013, 14:49
Aktualnie nie ma jeszcze warunków do wykonywania poprawnych zdjęć termowizyjnych.

Za wysoka średnia temperatura, sporo słońca i brak chmur.

Fotki możesz sobie wkleić co najwyżej do albumu albo w ramki i na ścianę.

Pozdrawiam
GREGOR

Dobre :)

מרכבה
04-10-2013, 16:46
Kolega chciał napisać, nie ma wyraźnego kontrastu.

mati__
04-10-2013, 16:54
Aktualnie nie ma jeszcze warunków do wykonywania poprawnych zdjęć termowizyjnych.

Za wysoka średnia temperatura, sporo słońca i brak chmur.

Fotki możesz sobie wkleić co najwyżej do albumu albo w ramki i na ścianę.

Pozdrawiam
GREGOR

U mnie było 0 stopni i ciemno w trakcie wykonywania badania. To raczej wystarczy. Poza tym pytanie dotyczyło czegoś innego więc bardzo proszę odpowiadać w temacie lub nie zabierać głosu. Dziękuję.
Pozdrawiam!

xmsg
04-10-2013, 19:51
Poza tym pytanie dotyczyło czegoś innego więc bardzo proszę odpowiadać w temacie lub nie zabierać głosu. Dziękuję.
Pozdrawiam!

To zadam podchwytliwe pytanie:

"sam operowałeś tą kamerą, czy wynająłeś człowieka z kamerą?"

Bez względu na odpowiedź, przyjmij do wiadomości, że tak wykonane termogramy nie nadają się do analizy.
Kontrast nie ma tu znaczenia, dobra kamera wykryje różnice 30-40mK. Problemem jest oddziaływanie słońca na dach i elewacje.

To, że są kołki to chyba wiedziałeś, to że widać je w podczerwieni (wczoraj), aktualnie o niczym nie świadczy.
Jak chcesz wiedzieć ile mocy wypromieniowują, wystarczy zrobić dobre termogramy w odpowiednich warunkach (za miesiąc albo dwa).
Stratę na jednym kołku da się wyliczyć ze skompensowanego termogramu, ilość kołków znasz, więc stratę poznasz.

Jak chcesz uzyskać opinię o problemach wewnątrz - podeślij skompensowane termogramy.

Pozdrawiam
GREGOR

Andrzej733
04-10-2013, 19:55
Wklej te zdjecia.
Czy kołki są cieplejsze od ściany na zdjęciach?

Kołkami bym się nie przejmował średnica kołka jest na tyle mała że takie mostki są mało istotne..

Nadproże będzie się odznaczało bo masz ocieplenie może i fachowe..chociaż 15 to nie aż tak sporo...ale masz okna tak mocowane że glefy masz nieocieplone i dlatego nadproża masz zimniejsze. Musiałbyś przy wznoszeniu budynku nadproże odpowiednio wykonywać.
Grubość po skosie ocieplenia przy nadprożu masz jakieś 4 cm

xmsg
04-10-2013, 20:10
Czy kołki są cieplejsze od ściany na zdjęciach?

Na elewacji N kołki będą cieplejsze, na S zimniejsze - o czym to świadczy? Bilans energetyczny ZERO?

Pozdrawiam
GREGOR

מרכבה
04-10-2013, 21:18
Jak gdzieś jest luka w izolacji to miejsce nie będzie "zimniejsze" a cieplejsze ... ponieważ strumień ciepła się tak ładnie wylewa na zewnątrz.
Czasem aby przynajmniej zobaczyć widok błędów wystarczy zrobić foto szronu na elewacji i pobawić się kontrastem
216507
216508
216509
Ucieczka ciepła jest na tyle duża że nie osadził się w tych miejscach szron. Akurat wiem gdzie i jak wyglądały te miejsca nim nałożono siatkę i klej .
Jak zrobi się "zimniej" to może zrobię termowizję w tedy będzie widać ile wat ... leci w świat :)


Na elewacji N kołki będą cieplejsze, na S zimniejsze - o czym to świadczy? Bilans energetyczny ZERO?
o tym tylko że kołki lepiej przewodzą ciepło.
A i już w tym okresie kołki od północy niczym rurki będą odprowadzać ciepło w świat z cysterny.
A te od południa będą kontrastować, ponieważ wierzchnia warstwa elewacji będzie się wyraźnie nagrzewać ze względu ma małą dyfuzyjność termiczną, aktywnością termiczną pierw lambda cp ro ... dużo by pisać .

xmsg
05-10-2013, 10:22
Ucieczka ciepła jest na tyle duża że nie osadził się w tych miejscach szron. Akurat wiem gdzie i jak wyglądały te miejsca nim nałożono siatkę i klej .

Żeby to było tak proste. Jak to jest elewacja N to może być prawda.

Jak to jest elewacja S to kołki mogą wypromieniowywać ciepło z wnętrza styro nagrzanego w dzień do powiedzmy 30C.


Pozdrawiam
GREGOR

מרכבה
05-10-2013, 19:36
Jak to jest elewacja S to kołki mogą wypromieniowywać ciepło z wnętrza styro nagrzanego w dzień do powiedzmy 30C.
szybko nie szybko można policzyć ile będzie kołek się chłodził. Nie szybko ze względu że dostaje w nocy energię gratis.
to są foty z elewacji północnej i pół zach ... z grudnia. To jest jako ciekawostka, dla mnie jako świadka partolenia tej izolacji ...
Bardzo ciężko .. było by od południa zrobić takie foty ... za dużo światła od słońca.

mati__
06-10-2013, 08:26
Przepraszam, za zwłokę w odpowiedziach, nie było mnie w domu.
Gregor: twierdzisz, że zdjęcia w tych warunkach są bezużyteczne czyli rozumiem, że zdjęcia wykonane w warunkach odpowiednich wg Ciebie mogą pokazać, że kołków nie widać? Czy po prostu będzie je widać dokładniej?
Andrzej: Załączam przykładowe zdjęcie elewacji. Wydłubałem jeden z kołków i jest tam metalowy czop bez żadnej osłony. To chyba przyczyna. Co do nadproży to przyczyną jest zapewne puszka od rolet. Nie jest wpuszczona w mur tylko jest na murze i nieocieplona styropianem.
Pozdrawiam!

xmsg
06-10-2013, 10:27
Gregor: twierdzisz, że zdjęcia w tych warunkach są bezużyteczne czyli rozumiem, że zdjęcia wykonane w warunkach odpowiednich wg Ciebie mogą pokazać, że kołków nie widać? Czy po prostu będzie je widać dokładniej?


Kamera termowizyjna rejestruje natężenie promieniowania, a nie temperaturę.
Aby uzyskać temperaturę, trzeba uwzględnić wpływ tłumienia atmosfery i oddziaływanie otoczenia.
O emisyjności powierzchni nie wspominam, bo na bank operator ją tylko oszacował lub przyjął domyślną.

Podeślij więc oryginał zdjęcia z meta danymi (zdatną do oglądania w sofcie FLIRa),
fotkę z świetle widzialnym (bo nie wiem co to świeci w rogach) +

parametry do kompensacji atmosfery i otoczenia.

Przydadzą się też dane o stronach świata, data i godzina pomiaru, opis wykonania elewacji (np. czy styro na placki i z czego jest mur)

PS. Potwierdzam, w dynamicznych warunkach (elewacja S i słońce) w określonym czasie po zachodzie słońca,
kołki będą widoczne jako zimniejsze, cieplejsze lub będą prawie niewidoczne. Dlatego aby wykonać prawidłowe
zdjęcie termowizyjne, warunki muszą być odpowiednie i stabilne przez kila dni.

Pozdrawiam
GREGOR