PDA

Zobacz pełną wersję : jaka wiertarka dla małodoświadczonego



dwie_lewe_rece
05-10-2013, 15:01
Witam serdecznie,

Obecnie posiadam wiertarkę udarową Bosch PBS 450 RE (moc chyba 530W o ile dobrze pamiętam) . Wiercenie w ścianie w bloku z wielkiej płyty to dramat tą wiertarką. Proszę pomóżcie w doborze lepszego sprzętu.

ps. z góry dziękuję za wyjaśnienie co to za ściany(jak to się nazywa itd. przyda się żeby nie wyjść na głupka w praktikerze;)

Kilka faktów:
- jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o remonty, wierciłem trochę tu i tam ale żaden ze mnie majster.
- 3 otwory średnica 8mm na głębokość 6cm wierciłem ok. 4-5h (na zmianę z waleniem młotkiem bo czasami natykałem się na jakiś kamień;) z tą prędkością i brakiem wolnego czasu, półkę (8 potrzebnych otworów) zamontuję za jakieś 2 miesiące. dodatkowo zjechałem już 2 wiertła...
- mogę wydać powiedzmy do max 400zł
- słyszałem o młocie udarowym ale czy sąsiadka mnie nie zabije jak wylecę z czymś takim w bloku? a może coś o większej mocy niż to co mam?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Dwie lewe ręce.

Dafi Pe
05-10-2013, 17:26
Ja już nie potrafię wiercić zwykłą udarówką w betonie :D

Jeżeli przewidujesz prace w betonie - tego z czego są bloki z wielkiej płyty ;), to jedynym wyjściem jest zakup młotowiertarki. Zależy co chcesz, ile robić - od tego możesz uzależnić cenę zakupu młotowiertarki.
1. Jeśli prace typu wiercenie od czasu od czasu "pod obrazek", to możesz zdecydować się na sprzęt w kwocie 200 a 300 zł i tu polecałbym:
- http://www.leroymerlin.pl/elektronarzedzia/wiertarki-wkretarki-mloty-udarowe/mlotowiertarki-mloty-udarowe/mlot-udarowy-pbh-2000-sre-bosch,p185643,l166.html - miałem okazję wiercić tym sprzętem i mogę śmiało stwierdzić, że daje radę. Oczywiście nie ma tak wydajnego udaru jak młoty z serii gbh, czy inne odpowiedniki konkurentów, ale dla majsterkowicza jest ok ;)
- http://www.skileurope.com/pl/pl/diyocs/Elektronarz%C4%99dzia/1198/516/mloty-udarowo-obrotowe/mlot-udarowo-obrotowy/ - to też jest dobra opcja, mocniejszy niż ww. Bosch. Ja mam odpowiednika tego Skila robionego dla Graphite i już dużo dziur nim nawierciłem, kułem. Oczywiście nie ma co go porównywać do profesjonalnego sprzętu, ale na krótkie prace, gdzie mogę na luzie coś robić jest ok.
- możesz pomyśleć też na Macallisterem z Casto - kumpel ma i zrobił remont kuchni ;)
- Parkside z Lidla ;)

2. Częstsze prace, więcej podkuwania, to dołożyłbym 100 zł do Twojego budżetu i kupiłbym to:
- http://www.leroymerlin.pl/elektronarzedzia/wiertarki-wkretarki-mloty-udarowe/mlotowiertarki-mloty-udarowe/mlotowiertarka-dh24pc3-hitachi,p45600,l166.html - dobry udar, sprzęt z klasy profesjonalnej, pracowałem wiertarką z tej serii i jeśli miałbym kupić coś za około 500 zł, to byłby taki wybór.
- W L&M widziałem jeszcze Celmę w podobnej cenie jak Hitachi, też wyglądała konkretnie

Reasumując - sam musisz wiedzieć ile będziesz pracować takim sprzętem. Młotowiertarki mają dużo zalet - poza łatwieszym wierceniem w betonie i możliwością podkuwania, można nimi mieszać kleje, wiercić w metalu w drewnie, wkręcać długie wkręty - ze względu na niskie obroty i większy moment obrotowy. Jeśli będziesz wiercić z głową to u sąsiadki nie wylecisz z wiertłem :D

PS: nie uprawiam żadnej kryptoreklamy ;)

dwie_lewe_rece
06-10-2013, 12:38
a może mocniejsza wiertarka udarowa ?... ale czy będzie w ogóle jakaś różnica czy od razu lepiej młotowiertarkę. pytam bo zwykłą wiertarka jest chyba bardziej uniwersalna.

Dafi Pe
07-10-2013, 14:07
a może mocniejsza wiertarka udarowa ?... ale czy będzie w ogóle jakaś różnica czy od razu lepiej młotowiertarkę. pytam bo zwykłą wiertarka jest chyba bardziej uniwersalna.

Wszystko zależy do czego będziesz używać tej wiertarki i jak często. Jeśli będziesz działać w "wielkiej płycie", to przeczytaj moją wcześniejszą wypowiedź.

zeusrulez
08-10-2013, 12:19
Ta hitachi to b. dobra maszyna

Stiv32
08-10-2013, 17:44
Zdecydowanie młotowiertarka Parkside z Lidla - jest teraz w ofercie - mam taka od 2 lat i sprzęt jak dla amatora rewelacja.

jbloch
30-10-2013, 18:15
Wszystkimi tymi wiertarkami z udarem pneumatycznym które tu wymieniacie wywierci się otwory w betonie bezproblemowo , wszystkie mają podobną energię udaru , tu tylko kwestia ceny , długości gwarancji i dostępu do części zamiennych decyduje co kupić ( oczywiście mówię o zastosowaniu amatorskim)
dwie-lewe-ręce , jeśli przewidujesz wiercenie w betonie , kamieniu i tym podobnych materiałach to tylko wiertarka z udarem pneumatycznym .

pokar
05-11-2013, 18:52
Młotowiertarka to zupełnie inna konstrukcja niż wiertarka udarowa.
Jeśli chcesz mieć, to kup porządną. Przygotuj budżet w okolicy 600 zł brutto
Jak masz zawiesić półkę i żyrandol, to weź żonę do sklepu, niech kupi jeszcze karnisze, kilka obrazków i wszystkie pozostałe żyrandole. W drodze powrotnej wstąp do wypożyczalni, weź na jedno popołudnie porządny młotek SDS plus i zrób wszystko za jednym zamachem. Zapłacisz 50 zł a sąsiedzi postawią po flaszce, bo nie będziesz ich katował pierdzeniem udarówki.
Udarówka jest fajna, bo uniwersalna - wierci w metalu, drewnie, tworzywach z duża precyzją (nie do uzyskania na zwykłym SDS-ie) i od biedy w cegle i betonie. Młotowiertarka przede wszystkim służy do wiercenia w mat. budowl. typu beton, beton zbrojony, cegła pustaki itp. Od biedy można założyć adapter i stosować wiertła cylindryczne do metalu/drewna/tworzyw. Ale o precyzji zapomnij (poza jednym chlubnym wyjątkiem - info na priv ;).
Jak chcesz kupić, zapraszam na priv po poradę. Sprzedaję elektronarzędzia, więc nie będę robił sobie prostackiej reklamy na porządnym forum :)