PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie akumulacyjne dynamiczne czy gazowe w kamienicy



piki81
07-10-2013, 15:25
Witam serdecznie.

Po pierwsze sie przywitam, jestem tu nowy, czytam od jakiegos czasu dzisiaj premiera 1szy post :)

Planuje zmiane ogrzewania w 70 metrowym mieszkaniu w kamienicy. 2 pietro, mieszkania z kazdej strony, grube mury (ponad 50cm). Nowe okna.
wysokosc pomieszczen 3.80 i niestety ze wzgledu na wysokosc okien jest maly potencjal na obnizenie sufitow (maks o 30-40 cm wiec nie wiem czy sie wogole oplaca).

Ogrzewanie obecnie to piece kaflowe z wkladami elektrycznymi. jako ze podlogowe odpada (drewniane stropy, 100letnia kamienica).
pod rozwage zostaje wiec gazowe i eletryczne akumulacyjne dynamiczne. z wysokimi mieszkaniami jest oczywiscie problem taki iz nagrzane powietrze od grzejnikow automatycznie ucieka do gory i koszty ogrzania tak wysokiego mieszkania grzejnikami konwekcyjnymi potrafia byc zabojcze.

Slyszalem opinie ze przy takich pomieszczeniach wydajniejsze sa akumulacyjne dynamiczne piece, ktore wydmuchuja cieple powietrze na mieszkanie wymuszajac ruch powietrza, co pozwala szybciej i efektywniej dogrzac przestrzen w ktorej przebywaja ludzie (a nie dopiero po dogrzaniu pustej przestrzeni pod sufitem). czy to prawda ??

a jesli tak: to czy ktos z szanownych forumowiczow bylby w stanie oszacowac koszty ogrzewania w takim mieszkaniu

w sumie 70m2. pomieszczenia:
pokoj 21m2, pokoj 15m2, salon z aneksem 19m2.
lazienka 4m2, toaleta 1,5m2, przedpokoj 6 m2, korytarz wew 3 m2.

zalozenie: temperatura w nocy 16 - 17stopni, 19-20 stopni w dzien (pon-piatek 8-17 mieszkancow nie ma wiec rowniez obnizona temperatura do 16-17stopni).

jak pisalem z kazdej strony mieszkania (jednak nie wszystkie zamieszkale w zimie) bardzo grube porzadne mury. po jednej scianie szczytowej w obu pokojach kuchni i lazience.

z gory dziekuje za wszelkie porady.

DANIEL SIS
07-10-2013, 16:58
tak przypadkowo natknąłem się na twój post...
Podejrzewam, że dla wygody nie chcesz już rozpalać w piecach, nosić drewno czy węgiel.
Taki mały metraż to niewiele jednak wysokość robi różnice. Generalnie w tego typu zabudowach najlepiej sprawdza się ogrzewanie na zasadzie promieniowania nie zaś konwekcji. Promieniowanie równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie natomiast przy konwekcji ciepło ucieka do góry.
Dlatego nie ma sensu inwestować w nowinki.... tylko na bazie wydajnego pieca na gaz wykonać instalację c.o. w oparciu o grzejniki żeliwne. Co prawda są drogie, często piękne i stylowe ale w twojej sytuacji idealne. Oczywiście można kupić takie grzejniki z rozbiórki i np pomalować sobie - wtedy jest bardzo tanio. Taki grzejnik dzięki dużej pojemności wody oraz samego żeliwa dłużej się nagrzewa ale długo oddaje ciepło właśnie na zasadzie promieniowania a jak wiadomo promieniowanie ogrzewa jednakowo przestrzeń, którą widzi - jak słońce. Komfort ogrzewania będzie nieporównywalny i koszty niewielkie.
Z resztą sam mam duży obiekt przerobu drewna i pomieszczenia są wysokie. Oczywiście wszędzie mam kaloryfery żeliwne, z odzysku jakie kiedyś były i powiem ci że jestem zachwycony. Pięknie oddają ciepło, nie ma problemu z konwekcją a więc unoszeniem kurzu i grzaniem sufitu.
pzdr

piki81
08-10-2013, 08:10
Daniel.
nie za bardzo rozumiem w jaki sposob grzejniki zeliwne maja dzialac na zasadzie promieniowania...
drodzy forumowicze - mial ktos z Was moze okazje porownac koszty i komfort ogrzewania gazowego vs ddynamicznego w mieszkaniu z wysokimi sufitami?