PDA

Zobacz pełną wersję : Skrzypiące płyty na legarach pomocy!



AdamZdunek
10-10-2013, 01:32
Witam,

Dopiero zalogowałem się na forum i mam nadzieję że umieściłem temat w odpowiednim dziale.

Mój problem jest następujący:

Kupiłem płyty osb które wyglądają mniej więcej tak: http://i.st-firmy.net/939kt7l/drewdom-spj-plyty-plyty-osb-stolarskie-wiorowe-pilsniowe.jpg tylko ze są z wypustkami rozmiary mniej wiecej 180x60 grubosc 22mm położyłem legary na stary beton wypoziomowałem wszystko ładnie na to płyty na mijanke oczywiscie legary odstep 60cm stabilne płyty podokręcałem odpowiednimi srubami i wszystko grało. teraz juz jest tydzien ponad po połozeniu tej podłogi moze dwa i podłoga zaczeła mi skrzypiec. Płyt nie kleiłem. I teraz wazne informacje. Płyty połozyłem do góry nogami ponieważ umknął mi napis (po dunsku poniewaz buduję się w danii) no ale wszystko jest stabilne nie pracuje. pomiedzy płytami standardowo jak są wypustki nie zostawiałem szczelin, (mam jedynie gdzie niegdzie po 1/4 milimetra takei szczeliny ze ledwo paznokiec mozna wcisnac a gdzie niegdzie kompletne 0 i płyty dobrze do siebie przylegaja.

Podłoga skrzypo mi w połączeniach miedzy płytami czuje jak się gdzie niegdzie bardzi delikatnie uginają (niemal niewodocznie, i nie wiem czy jest to efektem pyłu który się dostał podczac tych 2 tygodni kiedy prowadziłem prace budowlane, tego że nie dałem kleju czy też tego że podłoga jest położona do góry nogami. Znajomy mi poradził żeby jej nie rozbierac, troche sie zna i mowi ze w pokoju 12 metrowym ta podloga jestt stabilna nawet jezeli jest połozona dogóry nogami. mówił żeby spróbowac na te sczeliny rozporowadzic klej jakis specjalny który mi dowiezie i rozcienczony powinien zalagodzic sprawe. Mówi też że po połozeniu gąbki i płyty szwedzkiej skrzypienie moze ustać. jednak natknąłem sie na to forum i znalazłem tutaj duzo Ciekawych porad jednak zadna nie opisywała mojego problemu.

Jak myslicie panowie rozbierac układac odwrotnie i kleić te płyty czy odkurzyc w miare jezeli sie da takei male szczeliny i spróbowwac tam nawiercic i wlac troche kleju? Czy tez tego typu skrzypienie powinno ustac po połozeniu gąbki i płyty szwedzkiej? Z góry dzieki za porady!

amca
13-10-2013, 11:48
Moim zdaniem skrzypiąca podłoga to przede wszystkim efekt tego, że nie zostawiłeś między płytami szczelin dylatacyjnych... Płyty na legarach powinny być montowane prostopadle do legarów a łączenie płyt powinno wypadać zawsze na linii legarów. Kolejne rzędy powinny być układane z przesunięciem o pół długości płyty i zachowaniem około 3mm szczeliny dylatacyjnej. Szczeliny powinny być później wypełnione trwale elastycznym klejem do drewna. Odległość płyt od ściany powinna wynosić ok. 12mm (w zależności od warunków zabudowy).
Polecam artykuł jak prawidłowo wykonać podłogę na legarach: http://www.designerer.com/artykul/29/mfp-podloga-na-legarach.html

bartbudowniczy
29-01-2014, 11:11
Prostym rozwiązaniem jezeli jest taka możliwośc to jest nacięcie płyt na łączeniach żeby właśnie stworzyć dylatacje. Fakt ze zniszczy się piłe spiekową lub łancuch do piły ale mam nadzieje ze warto poświęcić 50 zł na pozbycie się skrzypienia.