PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła wysokotemperaturowa.



tufus
10-10-2013, 08:20
Witam ,serdecznie,

Na wstępie proszę na mnie nie krzyczeć i nie wyzywać że nieuk i obibok etc.

Posiadam dobrze ocieplony dom, z mieszanym systemem grzania podłogówka i kaloryfery, także z założenia normalna pompa ciepła ze względu na kaloryfery
jest nieopłacalna. Ale znalazłem stroną na której jest kilka typów pomp ciepła w tym wysoko temperaturowe: http://www.exotherm.pl/index-2.html.
Moje pytanie brzmi następująco czy opłaca się zamontować taką PC, czy będzie tańsza w użytkowaniu od ogrzewania olejowego, gazowego czy czysto elektrycznego???

mkm silesia
10-10-2013, 08:43
Pomp "wysoko temperaturowych" jest wiele jeżeli będziesz się decydował to bierz z dodatkowym wtryskiem EVI lub w wersji producenta na P t-cap ht a już górna półka to producent na D z układem dwóch sprężarek na pewno będzie taniej w eksploatacji od oleju, gazu płynnego i grzania elektr.
Za wadę pompy do której dałeś linka uważam wyprowadzenie na zewnątrz układu co lepiej wymiennik freon-woda mieć w budynku a na zewnątrz wyprowadzenie ukł. freonowego bo nie zamarza w razie braku zasilania.
No i pewnie zaraz będą pisać że to chińszczyzna tu nie mam zdania bo nie zamontowałem jeszcze nikomu takiej szczerze mówiąc nie podjąłbym się, wolę producentów "bardziej znanych" ale ccc cena czyni cuda ;) byle nie w eksploatacji...

tufus
10-10-2013, 09:44
Tylko na stornie są podane dwa rodzaje pomp ciepła gruntowa oraz woda-powietrze, która lepsza? Może są inne firmy, które polecacie.

clarnet
10-10-2013, 14:50
Jeśli masz grzejniki 50 stopni i potrzebujesz takiego zasilania, to raczej zapomnij o pompie powietrznej jednosprężarkowej LT, czy nawet jak w nazwie ma HT.
Granicą stosowalności jest tak naprawdę 45 stopni. Od tej temperatury wzwyż, w całym zakresie temperatur zewnętrznych, sprawności na kaskadowym sprężaniu, tj, dwie sprężarki, są zdecydowanie wyższe niż w układach LT. Na to nakłada się spadek mocy LT i współpraca grzałki backup.
HT z kaskadą jest zdecydowanie droższa w zakupie, ale np. dla 11kW, zasilaniu 50 stopni, przy ok. 22 tys kwh rocznie, różnica w kosztach eksploatacji wyniesie 1,5-2 tys zł na korzyść HT. O wyższych temperaturach już nie wspomnę, bo tak prawdę są tylko w ulotkach. Wtedy różnica w kosztach eksploatacji rośnie jeszcze bardziej. Chyba, że ktoś chce mieć przy mrozach zasilanie na LT 50-60 stopni z COP 1,3-1,5. Też tak można.
Tak więc przelicz to sobie.

Vld
10-10-2013, 15:53
Mniej więcej 22 kzł za COP 1,3 - 1,5, lub 45 kzł za COP 2,1
Faktycznie należalo by sie dobrze zastanowić, bo w ujęciu rocznym SCOP może wyjść bardzo podobny.

clarnet
10-10-2013, 16:37
Dość swobodne i naciągane uproszczenie i trochę błędne. Zwłaszcza pod kątem SCOP
Porównujesz pewnie jednofazową 8-kę LT z trójfazową 11-ką HT. Podczas gdy ta pierwsza rzeczywiście kosztuje katalogowo 22 kpln, to ta druga niecałe 40 kpln (a nie 45 kpln). A 11-ka LT katalogowo kosztuje ponad 31 kpln. Tak więc między 11-kami LT/HT jest 8kpln różnicy.
Jeśli ktoś potrzebuje tak jak podałem ok. 11 kW mocy i ponad 20 k kwh rocznie, to 8-ką przy zasilaniu 50 stopni będzie grzał prawie jak kotłem elektrycznym :) Różnica w SCOP może wyjść na poziomie 1.

Vld
10-10-2013, 16:55
Masz racje to bylo uproszczenie, bo nawet nie miałem na myśli konkretnych modeli. Podobnie zresztą jak uproszczeniem jest założenie mrozów 15-20C przez cały sezon i temperatury 50C. Tak jest raptem dwa tygodnie, a przy średnich zazwyczaj +/-5C zwykła pompa np cap Artura jest wydajniejsza, nie wspominajac już okresu letniego.

mkm silesia
10-10-2013, 19:03
Co byście nie pisali to copeland wymyślił evi aby nie trzeba było budować małych układów dwustopniowych bo zawsze będzie taniej z jedną spr. a jak to się nazywa gdzie indziej t-cap itd to idea jest ta sama dochłodzenie cieczy i dodatkowa porcja gazu dla spr. przy niskim odparowaniu
Druga rzecz to pomiary nie kłamią
http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2013
można zweryfikować ile tych arktycznych mrozów jest na śląsku

clarnet
10-10-2013, 19:28
Co byś nie pisał COP HT -15/65 wynosi 2,04 a dla Tcap HT 1,3. To apropos evi/kaskada
Evi to tylko nazwa marketingowa; slogan. Ten wtrysk cieczy w agregatch Althermy LT ERLQC masz od 3 lat. Popatrz sobie na schemat hydrauliczny. Tcapa jeszcze wtedy nie było.
Nie ma o co kruszyć kopii.
Ale moim zdaniem, jak ktoś myśli o PC PW LT, to powinien zapomnieć o grzejnikach. I odwrotnie.
I nie zmieni tego żadne evi :)

mar1973
10-10-2013, 20:00
Co byś nie pisał COP HT -15/65 wynosi 2,04 a dla Tcap HT 1,3. To apropos evi/kaskada
Evi to tylko nazwa marketingowa; slogan. Ten wtrysk cieczy w agregatch Althermy LT ERLQC masz od 3 lat. Popatrz sobie na schemat hydrauliczny. Tcapa jeszcze wtedy nie było.
Nie ma o co kruszyć kopii.
Ale moim zdaniem, jak ktoś myśli o PC PW LT, to powinien zapomnieć o grzejnikach. I odwrotnie.
I nie zmieni tego żadne evi :)

witam

zgadzam się jak grzejniki to tylko "kaskadowe sprężanie, tj, dwie sprężarki"
chyba, że ktoś bierze pod uwagę niższy COP i wyższe zużycie prądu

pozdrawiam

mkm silesia
10-10-2013, 20:16
i dla pełnego obrazu sytuacji należny dodać że temp. poniżej -10 to ok. 160 -180 godzin w sezonie z reguły w nocy (w tanim prądzie) więc inwestycja w dwie sprężarki nadal jest dla mnie dyskusyjna
Chyba mylisz wtrysk cieczy (do spr.) z dochładzaniem cieczy i wtryskiem pary czynnika (dodatkowy wymiennik) Enhanced Vapor Injection w śrubach to był ekonomizer:) .
http://www.swep.net/en/products_solutions/solutions/Pages/Economizers.aspx
Wtrysk cieczy copeland stosował wcześniej przed evi ale głownie aby chłodzić spr. przy niskim odparowaniu jak dobrze pamiętam a ekonomizery w śrubach to już nawet nie wiem od kiedy były dla mnie już od zawsze:).
evi copeland wprowadził chyba w 2008 to wiecej niz 3 lata temu tak to chyba było bo kto by pamiętał takie stare czasy.
Kto by pamiętał że copeland pierwszy zastosował falowniki w spr. a potem się wycofał teraz to szumna nazwa inverter i też penie pomysł jakiegoś producenta ze wschodu bliskiego albo dalekiego jak dwa stopnie:P.
cza by napisać jakiś podręcznik z historii chłodnictwa bo niedługo nie dojdziemy co kto "wymyślił":)
Fajne te forum proste pytanie a już się robi śledztwo co kto wymyślił i kto jest największym przodownikiem :bash:

tufus
11-10-2013, 10:49
Czyli według Panów nie warto pchać się w pompę ciepła przy grzejnikach? Może ktoś posiada takie rozwiązanie i napisał jakie są koszty użytkowania takiej pompy.
Mam pytanie do forumowicza "clarnet" na stronie reklamuje Pan pompy ciepła Altherma HT firmy Daikin http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/111-ogrzewanie-pompa-ciepa-altherma-ht-firmy-daikin-wersja-wysokotemperaturowa.html, jaki jest koszt ich eksploatacji, jaki COP przy różnych temperaturach, zużycie energii etc.
Chciałbym się spytać również o klimakonwentory czy są one ciche ile energii pobierają, czy dobrze współpracują z PC?

clarnet
11-10-2013, 11:54
Koszty eksploatacji zależą od tego ile chcesz ciepła z tej pompy wyciągnąć, z jakiej pompy i przy jakiej temperaturze.
Dla tych przykładowych 20 tys kwh i zasilaniu 50 stopni, można przyjąć ok. 4-4,5 tys zł
A najbardziej wiarygodne informacje ma Värmepumpsägare bo taką pompę użytkuje.
Fancoile standard są ciche, a HP bardzo ciche i dobrze współpracują z każdym źródłem ciepła. Tylko po co Ci fancoile jak już masz grzejniki.
Nominalny prąd hp 1,5kW - 0,08A, a 2kW - 0,1A czyli ok. dwadzieścia Wat
Standard jest ponad 2x większy, ale od przyszłego roku pojawią się fancoile z silnikami prądu stałego i płynna modulacją, by sprostać wymaganiom dyrektyw EU

ana-76
13-10-2013, 16:57
a ja mam pytanie... Czy Panowie, którzy twierdzą, że kaloryfery i pc to porażka mieli z nimi doczynienia w realu? Czy to takie rozprawianie o niewiadomym?
Mój M w ubiegłym roku zakładał PC u klienta który miał olej i kominek. W całym domu kaloryfery wysokotemperaturowe, dom ok 190m2 . Wcześniej klient oszczędzał na oleju bo drogi i palił w kominku, ale na górze mial 17-18st i wilgoć. Po zamontowaniu PC ani razu nie odpalił kominka, miał ustawioną temp 21st w całym domu i tyle było. Kient był bardzo skrupulatny i robił zapiski, które później udostępnił. Zimę zamknął kwotą 3660, a zimy na podlasiu do najlżejszych nie należą :)

Magnolia18
13-10-2013, 23:48
a ja mam pytanie... Czy Panowie, którzy twierdzą, że kaloryfery i pc to porażka mieli z nimi doczynienia w realu? Czy to takie rozprawianie o niewiadomym?
Mój M w ubiegłym roku zakładał PC u klienta który miał olej i kominek. W całym domu kaloryfery wysokotemperaturowe, dom ok 190m2 . Wcześniej klient oszczędzał na oleju bo drogi i palił w kominku, ale na górze mial 17-18st i wilgoć. Po zamontowaniu PC ani razu nie odpalił kominka, miał ustawioną temp 21st w całym domu i tyle było. Kient był bardzo skrupulatny i robił zapiski, które później udostępnił. Zimę zamknął kwotą 3660, a zimy na podlasiu do najlżejszych nie należą :)


yhy, da rade tak zrobić
w sensie, ze ja kotla nie ruszyłem w bunkrze moim
o babolach nie wspominając ;) ale o tym się podobno już nie mowi

btw.
potrzebuje wykonać / dokonać / zrobić / sprawdzić ... jak zwal tak zwal . czy czynnika mam tyle co trza w układzie... oczywiście nie za sliwki :)
na priv proszę jakby co

tank102
14-10-2013, 19:25
Czyli według Panów nie warto pchać się w pompę ciepła przy grzejnikach? Może ktoś posiada takie rozwiązanie i napisał jakie są koszty użytkowania takiej pompy.
Mam pytanie do forumowicza "clarnet" na stronie reklamuje Pan pompy ciepła Altherma HT firmy Daikin http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/111-ogrzewanie-pompa-ciepa-altherma-ht-firmy-daikin-wersja-wysokotemperaturowa.html, jaki jest koszt ich eksploatacji, jaki COP przy różnych temperaturach, zużycie energii etc.
Chciałbym się spytać również o klimakonwentory czy są one ciche ile energii pobierają, czy dobrze współpracują z PC?

Da radę , bez problemu. Grzejniki kupowałem pod układ pracy z pompą ciepła (troszkę większe) . Mam Atlantica Tri 11. Pracuje bez problemu. Chociaż tak naprawdę myślałem o Daikinie HT lub o pompie pisanej przez duże "M" ale z powodu cenowych zostałem przy Atlanticu.

ana-76
14-10-2013, 19:34
Da radę , bez problemu. Grzejniki kupowałem pod układ pracy z pompą ciepła (troszkę większe) . Mam Atlantica Tri 11. Pracuje bez problemu. Chociaż tak naprawdę myślałem o Daikinie HT lub o pompie pisanej przez duże "M" ale z powodu cenowych zostałem przy Atlanticu. Niestety wielu teoretyków twierdzi inaczej :) :):) bo więdza że taki uklad nie bedzie pracował. Ty masz kaloryfery niskotemperaturowe, a mój M montował też do 'zwykłych przysposobionych z 'olejowego ogrzewania i śmiga aż miło.

Pyxis
14-10-2013, 20:37
Niestety wielu teoretyków twierdzi inaczej :) :):) bo więdza że taki uklad nie bedzie pracował. Ty masz kaloryfery niskotemperaturowe, a mój M montował też do 'zwykłych przysposobionych z 'olejowego ogrzewania i śmiga aż miło.

Bo Twoj "em" jest na tyle genialny, ze lamie prawa fizyki. Co mu tam jakis durny COP czy inny SPF. Takim "geniuszom" wszystko wychodzi. "Obiektywnie". ;)

tank102
14-10-2013, 21:04
Bo Twoj "em" jest na tyle genialny, ze lamie prawa fizyki. Co mu tam jakis durny COP czy inny SPF. Takim "geniuszom" wszystko wychodzi. "Obiektywnie". ;)

Troszkę "OBIEKTYWNIE" Różnica może być rocznie między 400 a 800 zł w zależność jak dobrze jest ocieplony budynek.
Oczywiście jak gruntówka jest zamontowana w optymalnych warunkach.
A COP i SPF tylko dla entuzjastów- najważniejsze żeby właściciel był zadowolony i w domku ciepełko.

ana-76
14-10-2013, 21:18
Bo Twoj "em" jest na tyle genialny, ze lamie prawa fizyki. Co mu tam jakis durny COP czy inny SPF. Takim "geniuszom" wszystko wychodzi. "Obiektywnie". ;) masz rację jest genialny... ale jak widać jednak nie tylko On skoro są inni którym nie montował, a są zadowoleni ze swojej powietrznej w połączeniu z kaloryferami bądź układzie mieszanym.
Oczywiście wedlug Ciebie każdy kto nie ma gruntowki to frajer, idiota lub naciągacz.. Na szczęście zadowolenie klientów mamy potwierdzone i Twoja durna gadka tego nie zmieni.

Pyxis
14-10-2013, 22:12
Na szczęście zadowolenie klientów mamy potwierdzone i Twoja durna gadka tego nie zmieni.

Zapewne to zadowolenie masz "zawekowane" w sloikach i pokazujecie kolejnym potencjalnym klienom na pompe PW za 50 tys. ;)

ana-76
15-10-2013, 09:04
Zapewne to zadowolenie masz "zawekowane" w sloikach i pokazujecie kolejnym potencjalnym klienom na pompe PW za 50 tys. ;)
no to byś się zdził bo klienci są bardzo otwarci i bez problemu pokazują swoje pc. Jeśli jesteś taki skrupulatny w cyferkach to pc z montażem jest w ofercie od 38tyś - 5 letnią gwarancją serwisem gwarancyjnym, pogwarancyjnym i prężnie działającą firmą która istnieje od lat 10 i nie zamierza się zwinąć po sezonie. A wszystko co jest sprzedawane jest przetestowane na sobie by być pewnym tego co się sprzedaje klientom. Do tego od sierpnia mamy ciekawy system ratalny.

Pyxis
15-10-2013, 13:48
Hm... Dlaczego nie kupiles Dacie Duster zamiast Nissana... ;)

Raczej zapytaj sie, czemu nie kupilem Nissana za 250 tys. ;)

Pyxis
15-10-2013, 13:52
no to byś się zdził bo klienci są bardzo otwarci i bez problemu pokazują swoje pc. Jeśli jesteś taki skrupulatny w cyferkach to pc z montażem jest w ofercie od 38tyś - 5 letnią gwarancją serwisem gwarancyjnym, pogwarancyjnym i prężnie działającą firmą która istnieje od lat 10 i nie zamierza się zwinąć po sezonie. A wszystko co jest sprzedawane jest przetestowane na sobie by być pewnym tego co się sprzedaje klientom. Do tego od sierpnia mamy ciekawy system ratalny.

Skoncz juz "handlarzyno" z ta natretna reklama swojej firemki. Wykup platny profil i wtedy sie uzewnetrzniaj. Ja bym u Was nawet paczki zapalek nie kupil. Za "sliska" jestes. Jesli na forum, to pewnie tez w biznesie.

Pyxis
15-10-2013, 16:18
Dlaczego taka skrajnosc? Przeciez z samochodem mogles zrobic jak z PC poszukac najtanszego... skad by nie byl. Funkcje dojazdu od A-B spelnia.

Dlatego wytargowalem 20 tys rabatu u dealera.
Jak bym szukal najtanszego, to bym sobie cewke zatopil w wylewce. Standard musi byc zachowany. ;)

ana-76
15-10-2013, 16:38
Skoncz juz "handlarzyno" z ta natretna reklama swojej firemki. Wykup platny profil i wtedy sie uzewnetrzniaj. Ja bym u Was nawet paczki zapalek nie kupil. Za "sliska" jestes. Jesli na forum, to pewnie tez w biznesie.
Twoje zachowanie jest typowo 'polskie' w najgorszym tego słowa znaczeniu.... gdybyś nie atakował ja bym się nie broniła...
Zioniesz jadem i nienawiścią do każdego kto ma inne zdanie niż Twoje. Biegasz po różnych działach ogrzewania i wyśmiewasz wszystkich...
Po raz kolejny zadaje sobie pytanie jaki cel Ci przyświeca????

sSiwy12
15-10-2013, 16:48
Pomijając kurtuazję, to faktem jest, że nieustannie, "niby" niechcący lansujesz firmę.

ana-76
15-10-2013, 17:51
Pomijając kurtuazję, to faktem jest, że nieustannie, "niby" niechcący lansujesz firmę.

Przepraszam, ale ostatni post był napisany celowo by pokazać że pyxis posluguje się informacjami wyssanymi z palca bo 38 tys to nie 50... 12tys taka subtelna różnica... Jeśli ktoś ma pojęcie o prowadzeniu firmy to wie ile wysiłku i pracy kosztuje wypracowanie jakiegoś zadawalającego poziomu. Żaden obsługiwany klient nie napisał złego słowa na firmę męża na forum muratora, a najwięcej do powiedzenia ma ktoś tak 'kulturalny' kto z firmą nie miał żadnego doczynienia.

Pyxis
15-10-2013, 20:21
Twoje zachowanie jest typowo 'polskie' w najgorszym tego słowa znaczeniu.... gdybyś nie atakował ja bym się nie broniła...
Zioniesz jadem i nienawiścią do każdego kto ma inne zdanie niż Twoje. Biegasz po różnych działach ogrzewania i wyśmiewasz wszystkich...
Po raz kolejny zadaje sobie pytanie jaki cel Ci przyświeca????

No to przez 2 lata stanialy. Oststnio w Twoich "reklamach" byly po 50.

Nie bede przytaczal kto pierwszy mnie "tykal" w swowim jednym z pierwszych postow po przerwie "reklamowej", bo albo mod, albo Ty sama go wykasowalas (w odgrzewanym watku zyzolka o pompie cieplaa), wiec nie pierdziel mi tu jaki Pyxis zly. Ja przynajmniej nie prowadze idiotycznej kampanii reklamowej. Przeciez na Twoje teksty nikt sie juz tu nie nabierze.

Pyxis
15-10-2013, 20:37
Przepraszam, ale ostatni post był napisany celowo by pokazać że pyxis posluguje się informacjami wyssanymi z palca bo 38 tys to nie 50... 12tys taka subtelna różnica... Jeśli ktoś ma pojęcie o prowadzeniu firmy to wie ile wysiłku i pracy kosztuje wypracowanie jakiegoś zadawalającego poziomu. Żaden obsługiwany klient nie napisał złego słowa na firmę męża na forum muratora, a najwięcej do powiedzenia ma ktoś tak 'kulturalny' kto z firmą nie miał żadnego doczynienia.

I kolejna tura kampanii reklamowej. "Niezatapialna" jestes. ;)

rosomakx4
15-10-2013, 21:07
W dupie mam Wasze konwenanse, jednak idiotą trzeba być wydając na PC PW 30 tyś, a co dopiero 38
I nie sypiam ze swoją PC, moja pracuje, nie wyje i grosze mnie kosztuje(eksplatacja) zwyczajnie jestem zadowolony, tak naturalnie
Już pisałem, powtórzę się, mam kumpla z PC PW, nieco mniejszy domek, wyjek za oknem, może bez przesady ale słychać, lodowisko pod domem, i te defrosty :) rachunki wyraźnie wyższe, zaoszczędził 9 tyś w porównaniu do mojej
Co mi poradzić jak na forum czytał że PC PW są super, teraz żałuje

mkm silesia
15-10-2013, 21:42
W dupie mam Wasze konwenanse, jednak idiotą trzeba być wydając na PC PW 30 tyś, a co dopiero 38
I nie sypiam ze swoją PC, moja pracuje, nie wyje i grosze mnie kosztuje(eksplatacja) zwyczajnie jestem zadowolony, tak naturalnie
Już pisałem, powtórzę się, mam kumpla z PC PW, nieco mniejszy domek, wyjek za oknem, może bez przesady ale słychać, lodowisko pod domem, i te defrosty :) rachunki wyraźnie wyższe, zaoszczędził 9 tyś w porównaniu do mojej
Co mi poradzić jak na forum czytał że PC PW są super, teraz żałuje

A ja mam klienta z twojej okolicy za zaszłą zimę 5000 kwh na podliczniku 220m2 (bez cwu dom był wykańczany temp. 21oC) za pompę zapłacił 22k netto na hałas nie narzeka bo nic nie słychać nie musiał robić 200mb odwiertu w skale (zapytaj twojego wiertacza ile to kosztuje).
Może twojemu koledze ktoś źle dobrał pompę albo wybudował dom z mostkami i dziurawy albo kupił jakiegoś chińczyka z juli za 7k.
Co do defrostów to resublimacja dostarcza więcej energii niż pochlania topienie fizyki nie da się oszukać ;)

ana-76
15-10-2013, 21:54
A ja mam klienta z twojej okolicy za zaszłą zimę 5000 kwh na podliczniku 220m2 (bez cwu dom był wykańczany temp. 21oC) za pompę zapłacił 22k netto na hałas nie narzeka bo nic nie słychać nie musiał robić 200mb odwiertu w skale (zapytaj twojego wiertacza ile to kosztuje).
Może twojemu koledze ktoś źle dobrał pompę albo wybudował dom z mostkami i dziurawy albo kupił jakiegoś chińczyka z juli za 7k.
Co do defrostów to resublimacja dostarcza więcej energii niż pochlania topienie fizyki nie da się oszukać ;)

obstawiam, że poszedł na ekonomie i kupił pc 'dopasowaną" do jego potrzeb... a później narzekał że guwniana ta pc

Pyxis
15-10-2013, 22:05
obstawiam, że poszedł na ekonomie i kupił pc 'dopasowaną" do jego potrzeb... a później narzekał że guwniana ta pc

Co tam znowu wypisujesz analfabetko?

Zapewne wszystkie sa gowniane, ktore nie wyszly z pod reki "ema". Tu dopiero by poszedl "na ekonomie" :D

ana-76
15-10-2013, 22:24
Co tam znowu wypisujesz analfabetko?

Zapewne wszystkie sa gowniane, ktore nie wyszly z pod reki "ema". Tu dopiero by poszedl "na ekonomie" :D

Z GÓRY PRZEPRASZAM WSZYSTKICH każdy normalny człowiek po takich Twoich wycieczkach powinien zauważyć, że

PALANT!!!! to łagodne określenie Twojej osoby

Pyxis
15-10-2013, 22:36
Z GÓRY PRZEPRASZAM WSZYSTKICH

Nie przepraszaj, tylko skoncz spamowanie.

Magnolia18
15-10-2013, 23:14
odpuść :)
każdemu to na dobre wyjdzie. mysle

sSiwy12
16-10-2013, 08:01
Autem (drogim) można się pochwalić - widać "bogactwo".:)

PCi jest niewidoczna, to i głupek ten kto bez celu płaci drożej (bo chce) za PCi.:bash:

Pyxis
16-10-2013, 08:08
odpuść :)
każdemu to na dobre wyjdzie. mysle

Tu sie z Toba zgodze. :)

willbi
18-05-2014, 00:33
Tufus,

jezeli jestes jeszcze zainteresowany to ja uwazam ze PC sie oplaca w stosunku do wymienionych przez Ciebie systemow. Inna kwestia jakie naklady mozesz poniesc,aby dotrzec do celu. Na tym forum jest wielu "stronniczych" zwolennikow PC tylko z podlogowka i nabijania jak najnizszego stanu licznika elektrycznego na sezon.
Owszem dom z grzejnikami lub w ukladzie mieszanym zapewne ekonomicznie nie zrowna sie ze 100% podlogowki,ale to wcale nie znaczy ze nie mozna tego zrobic.
Ja sam jestem tego przykladem. Dom, ktory kupowalem byl ogrzewany ekogroszkiem. Wyrzucilem kopciucha i zainstalowalem PC. Koszta ogrzewania? Jak na razie kosztuje mnie tyle samo co z ekogroszkiem,a moze i taniej bo: nie ubieram kombinezonu do obslugi, nie latam co 2-4 godziny do pieca czy zar ok i czy sie nie zapchal (mam wrazenie,iz niektorzy pompiarze na tym Forum lataja czesto kolo swoich PC:lol2:), nie kapie sie po kazdym zejsciu do pieca, nie ma syfu i kurzu wszedobylskiego, nie musze lamac sobie glowy co z popiolem. No i moja i zony praca praca wlasna i to ze mozemy wyjzdzac w zimie. Plus nigdy nie policzylem ile kopciuch zjadal pradu: wiatrak, sterownik, pompy,boiler......
W/g mnie jak masz srodki PC jest dobrym rozwiazaniem:yes:

Pozdrawiam serdecznie
Wiesiek

Jacol15
27-05-2014, 19:43
też jestem użytkownikiem pompy ciepła w układzie mieszanym z grzejnikami- wcześniej miałem " olejak"- pierwszą zimę mam za sobą, może nie była najmroźniejsza, ale póki co jestem bardzo zadowolony z komfortu cieplnego jak i ekonomicznie. Grzejniki mam tylko na górze i są dostosowany wielkością do parametrów 45 stopni.

juki1920
14-02-2022, 10:27
Czy pomp wysokotemperaturowych również dotyczy kwestia min ilości wody w instalacji jak ma to miejsce w przypadku niskotemperaturowych?
Siłą rzeczy przy grzejnikach tej wody w układzie jest dużo mniej niż przy podłogówce.
Tak na szybko licząc jest u mnie może z 50l...

Robaczywy
14-02-2022, 12:50
Czy pomp wysokotemperaturowych również dotyczy kwestia min ilości wody w instalacji jak ma to miejsce w przypadku niskotemperaturowych?
Siłą rzeczy przy grzejnikach tej wody w układzie jest dużo mniej niż przy podłogówce.
Tak na szybko licząc jest u mnie może z 50l...


Jestem prosty chłop z pompą gruntową on/off, więc nie wiem dokladnie jak tam sobie powietrzne inwertery radzą, ale na mój rozum to tym bardziej dotyczy. Im mniej masz wody w górnym źródle, tym trudniej pompie rozwinąc skrzydła, gdyż musi pracowac na odpowiedniej delcie. Gdy jest jej mało, to na powrocie szybko zacznie dostawać zbyt wysoką temperaturę. U mnie jest około 1800mb podlogowki plus dobiegi, co daje ponad 200 litrow i problemu z taktowaniem pompy nie ma, bufor nie jest potrzebny, a to stałe 10kW. Jednak np. na CWU pompa miała fabrycznie limit 42 stopnie - tak tez bylo napisane w katalogu - serwis tłumaczył, ze to dlatego, że im wyzej bede grzał, tym większe ryzyko taktowania. Ostatecznie odblokowlai do 47 stopni i jest ok, grzejąc CWU temp zasilania dochodzi do 52 stopni i również bez taktowania w jednym cyklu nagrzewa CWU - dizęku duzje powierzchni węzownicy.
Na grzejnikach z małym zładem wody, może być własnie taki problem ze grzejniki tego ciepła nie odbiorą