PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik SPP



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7

czp01
31-07-2013, 08:54
Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników otwieram nowy wątek na temat sterownika SPP .

Producent sterownika http://bolecki.pl/spp.php tak go opisuje na swojej stronie :


" Sterownik SPP jest urządzeniem adaptacyjnym, posiada zapożyczony z SPR11 algorytm który śledzi zapotrzebowanie na moc pieca i steruje nim tak aby uzyskać jak najmniejszy błąd temperatury. Dmuchawa pracuje ze stałą wydajnością oraz różnym czasem załączenia (modulacja czasowa), taki sposób pracy zapewnia stały stosunek paliwo- powietrze w szerokim zakresie mocy kotła. Tym samym nie potrzebne są specjalistyczne badania i wyznaczanie charakterystyk dmuchawy, podajnika jak i samego kotła. Sterownik nadaje się do każdego kotła z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (możliwość podłączenia krańcówki), współpracuje z dowolnym osprzętem który spełnia wymagania elektryczne. .........."

Opcjonalnie sterownik posiada też moduł internetowy http://ekotlownia.pl/mapa-sterownikow

Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń

kobra64
08-10-2013, 11:02
Jarek, jak chce przez internet to i Boleckiego mógłby wziąć, ja jutro mam odebrać bramkę do SPP. Jak z kotłem dla mnie się w tym tygodniu odrobisz to od następnego będzie go widać tutaj na forum.

Jarecki79
08-10-2013, 11:14
SPP mam w sprzedaży, tutaj jest grubszy temat co do produkcji seryjnej oraz zastosowania do skamów.

Ja rozumiem,że Ty sobie podłączysz i spora część osób także, ale ja chce miec sterownik prosto rozbieralny.
Musiałbym z producentem ustalić długości czujników, wykonanie pod wtyczki tzw komputerowe.nie mam czasu na skręcanie sterownika (dostosowanie długości czujników, podłączenie do kostek kabli) do każdego kotła a zwalac to na instalatora, to można się przejechać, bo czasami ręce opadają.......

U siebie w domu trochę potestowałem, wiem z czym się go "je". Ze względu na sposób pracy musi być spinany najlepiej z WPa06 , z mała dmuchawą sam wiesz jak jest.... nie ten typ pracy.....

echelon
09-10-2013, 12:11
Witam, a jaka jest cena takiego zestawu?

Jarek, jak chce przez internet to i Boleckiego mógłby wziąć, ja jutro mam odebrać bramkę do SPP. Jak z kotłem dla mnie się w tym tygodniu odrobisz to od następnego będzie go widać tutaj na forum.

Jarecki79
09-10-2013, 12:43
Witam, a jaka jest cena takiego zestawu?

Sterownik masz w moim przeglądzie sterowań
SPP jest po 380zł w wersji, jaką robi producent.

BET, czyli bramka internetowa - trzeba poczekać na wycenę, była mowa o 200zł, ale czy netto czy brutto jeszcze nie wiadomo. Osobno miały być wycenione dodatkowe czujniki, jak ktoś sobie wymysli czy zażyczy. Tych jednak nawet szacunków nie znam.
W tym tygodniu są składane pierwsze sztuki.

kobra64
10-10-2013, 12:42
A jeszcze drobiazgi - piec z SPP i bramką chodzi od około 9.15, te wcześniejsze karuzele na wykresach to brak dostępu i wyłączenie kotła do przekładki stera. Pompa CO nie chodzi, jest odłączona i instalacja idzie po grawitacji, głowice na kaloryferach regulują temp. w pomieszczeniach. Zgodnie z sugestią Boleckiego ster widzi pompę CO jako włączoną - on twierdzi, ze wtedy równiej piec prowadzi.

zyzolek
10-10-2013, 12:53
Czyli nowa konkurencja dla estorownik ?
Konkurencja zawsze się przyda.

Piotrek42
10-10-2013, 14:24
Jeśli nowa cena brulli to 1200 to Bolecki może być hitem, skoro już testuje bramkę internetową (nie będę wspominać o kotłach z boleckim "podglądanych" przez ecoala ).


:D
zdrówka


Taaa jasne... zwłaszcza że jeden producent kotłów (obecnych na forum) ma te stery w swojej ofercie :)) to na bank musi być The Best :lol2:

kobra64
10-10-2013, 15:34
No dla klienta nic lepszego od konkurencji być nie może. Wczoraj odbierałem bramkę od Boleckiego, to właściwie prototyp jest, ciągle jeszcze coś poprawia na serwerze, kosmetyka obudowy, poprawki w grafice na stronie, na czujniki temperatur spalin i wewn - zewn. muszę poczekać. Ale twierdzi, że do końca miesiąca na 100% będzie w sprzedaży. I z ceną za zestaw - sterownik SPP + bramka + komplet czujników - mówił, ze mierzy między 6 a 7 stówek. Jak dołoży w SPP wyjście na trzecią pompę i utrzyma cenę zestawu w okolicach 7 stówek lub niewiele ponad tą sumę, to będzie naprawdę bardzo konkurencyjny. A ster prowadzi kocioł rzeczywiście równiutko.

echelon
10-10-2013, 16:17
Kobra dopingujemy aby produkt okazał się dobry i zrobił konkurencję na rynku, bo na sterownik włodka z netem nie można się doczekać, no i cena brulliego poszybowała ostatnio znacznie.
Tylko proszę znajdź jakieś minusy, bo do tej pory pisałeś porządnie i uczciwie o węglu.
Mi w SPP brakuje jeszcze stref czasowych czy jakoś tak... no i tej 3 pompy. Acha nie wiem jak se radzi z opałem ... bo nie widziałem.

Jarecki79
10-10-2013, 16:35
Tak, sterownik SPP nie ma stref. Do tej pory strefy były czy pojawiały się pod dodaniu firmowego panelu PPX.
Myślę,że kwestia kilku dni jest jak kolejny SPP z bramka będzie pracował jeszcze u kolegi dziubka, który także tutaj jest na forum.

Dzisiaj także inny zestaw wyjechał i będzie pracował z kolejnym sterownikiem internetowym, tutaj jednak zostawię jeszcze niedomówienie i jak przyjdzie czas to autor sam się odezwie.

Wieczorem, jak sie ogarne wkleje fotke od innego użytkownika zestawu SPP jak u niego wyglądało spalanie dość lichego miału węglowego.

kobra64
10-10-2013, 16:39
Z opałem radzi sobie fajnie. Zwiększając moc nie zwiększa obrotów dmuchawy, więc mniejsze ryzyko spiekania. Minusem jest, ze nie najlepiej pracuje z mulastymi dmuchawami, trzeba trochę kombinować jak się taką ma. Ta trzecia pompa na pewno poszerzyłaby krąg ewentualnych nabywców, mnie nie jest potrzebna bo nie mam w domu podłogówki. Gdybym miał, podpiąłbym zresztą pod wyjście pompy CWU, bo baniak grawitacyjnie grzeję. Poza tym osadza trochę więcej niż normalnie pyłu na ścianach kotła przy palniku, bo dmuchawa częściej startuje. Dla niektórych minusem może być też to, że SPP trzeba sobie ustawić tak, jak zwykły sterownik dwustanowy. Czas podawania, przerwy, siłę nadmuchu dla mocy maksymalnej trzeba dobrać samemu, on na tej podstawie później dobiera potrzebny % ustawionej mocy do aktualnego zapotrzebowania. Strefy czasowe niestety jak ktoś chce mieć, to musi sobie dokupić w panelu pokojowym PPX. Minusem jest też to, że aktualizować soft trzeba u producenta. Może jak z tą bramką ostatecznie się odrobi, pomyśli nad aktualizacjami via internet. Generalnie - mam od lutego, sprawdziłem w warunkach zimowych, przejściowych i na CWU. Jestem zadowolony z wyboru.

Piotrek42
10-10-2013, 16:54
Rośnie konkurencja, a konkurencja jest zawsze zdrowa dla rynku, obecnych i przyszłych klientów

Konkurencja faktycznie dobra rzecz( ale dla bruliego/ecoala konkurencja to raczej np. tech czy plum) sam podgląd konkurencji nie robi.... stronkę poprawili bo była żywcem zerżnięta z bruliego :) widzę tu raczej konkurencję dla niskobudżetowych sterowników tech-a dla kotłów tz,''marketowych'' gdzie cena kotła odgrywa znacząca rolę i producent nie może pozwolić sobie na koszty...

Jarecki79
10-10-2013, 17:18
Kobra, wiekszość tzw pid-ów wypuszczanych luźno a nie z konkretnym kotłem musi być ustawiona dla 100%mocy.
Albo jakis wybór softu, albo dane podawania, albo przesyp godzinowy....

Tutaj jednak jest zupełnie inna zasada pracy algorytmu spalania, żaden inny obecny na rynku sterownik nie dozuje w ten sposób powietrza w stosunku do paliwa.
Ze względu na taka przerywaną prace dmuchawy i jej "kopniaki" te małe sie nie sprawdzą, nie mają szans....

Jak to właściciel tej małej firmy stwierdził, nie ma syndromu leminga, aby gonić za wszystkimi, woli coś samodzielnie zrobić.

Chwała mu natomiast za to,że już BET jest po badaniach, bo pisałem i powtarzałem to na forum wiele razy, sterowniki też powinny mieć badania (swoje)!
Reszta powoli sama przyjdzie, Ty sie pobawisz, dziubek pewnie także plus kilka innych osób i pojawią sie sugestie.....

Tutaj w zasadzie przeniesione jest menu z SPP a tam on wszystko już podawał, chodzi mi np. o dane spalania.

Zobacz także jak szybko udało mu się to zrobić, ja bym chciał, aby inny programista brał przykład a inny producent także ma cos za kołnierzem, bo inne obiecanki także od 1,5roku leżą....

nie gadać, tylko robić!
Spadam do roboty, bo dnia za mało

zyzolek
10-10-2013, 18:03
Piotrek42 , zwał jak zwał, dobrze że coś się dzieje na rynku:)
Na dobre wyjdzie wszystkim.
Jak Android wchodził na rynek, też był na przegranej pozycji. A dzisiaj...?

zyzolek
10-10-2013, 18:08
Słowa krytyki, choć nie wiem czy uprawnione:)
Jak dla mnie, piszę ze swojego punktu siedzenia, obsługa 3 pomp to mało. Np ja mam 5 pomp, a mój sterownik obsługuje tylko 4, więc trzeba kombinować, 2 pompy od podłogówki na jednym zasilaniu. No i nie wiem jak tam z obsługą siłowników zaworów n-drogowych? Moim zdaniem w każdym nowym sterowniku powinien to być już standard. Bo jak inaczej ustawić stabilną temp. podłogówki, czy też, jak kto woli, grzejników.
Ale trzymam kciuki i mam nadzieję, że na rynku coś nowego i dobrego się urodzi.

kobra64
10-10-2013, 19:53
Konkurencja faktycznie dobra rzecz( ale dla bruliego/ecoala konkurencja to raczej np. tech czy plum) sam podgląd konkurencji nie robi.... stronkę poprawili bo była żywcem zerżnięta z bruliego :) widzę tu raczej konkurencję dla niskobudżetowych sterowników tech-a dla kotłów tz,''marketowych'' gdzie cena kotła odgrywa znacząca rolę i producent nie może pozwolić sobie na koszty...
Ale już precyzja sterowania kotłem owszem robi. Ten ster trzyma mi temperaturę z dokładnością do 1 stopnia. Nie daje sadzy, nie tworzy spieków, nie pali więcej niż paliłem na dwustanie. Bardzo dobrze steruje spalaniem. Sugerowałem producentowi, że powinien robić 2 wersje SPP - jedną taką jak teraz, żeby było tanio. I drugą z wodotryskiem.

Jarecki79
10-10-2013, 21:02
hmmm uprawnione uwagi jak najbardziej,

ten produkt jest moim zdaniem dobrze wyceniony, podzespoły są wysokiej jakości a trzeba pamiętać,że jest to prosty sterownik na 2pompy bez stref czasowych.


Odniósłbym go do ognika pid.... teraz widać jak moim zdaniem na rok 2013 za drogim produktem jest ognik.....

SPP ma od niego, a w zasadzie tez od aktualnego Bruli czy Titanica... lepszy wyświetlacz, jest to 2x16znaków, ale w większym i czytelniejszym wydaniu.
Od Ognika lepszy jest o tyle,że ma podane dane spalania godzinowego oraz dobowego... jest podany zasyp kosza i ile paliwa schodzi....
Jest komunikacja z modułami zewnętrznymi, czego ognik, ale tez sporo droższy skorpion plus nie mają.... baa swojego panelu domowego nie ma też cobra czy puma (mają już komunikację z modułami zewnętrznymi)

Jest firmowy panel domowy PPX, gdzie podstawowe sprawy zmieniam z mieszkania, nadal widze i kontroluje zasyp kosza, spalanie... dochodzą mi wówczas też strefy czasowe na temp. powietrza w pomieszczeniu....
Teraz można do tego podłączyć bramke internetową, którą z kolei rozbudować idzie jeszcze o czujnik wewn/zewn oraz spalin.

Jak na taką półkę, to jest mega bogaty.


Też uważam,że przyszłościowo będzie producent musiał pomyśleć o obsłudze większej ilości pomp, to raczej kwestia przyszłego roku i nowszej wersji sterownika
W tym jeszcze ma debiutować nowy ster do kotła zasypowego z klapką dozująca powietrze....

Co do Twojego postulatu o obsługe zaworów i większej ilości pomp, to dzisiaj kociołek do takiego innego stera internetowego pojechał, jak właściciel zechce, to się po podłączeniu pochwali. W każdym razie przewidział obsługę pompy mieszającej, co, cwu, podłogowej oraz siłownika zaworu mieszającego.

Jarecki79
10-10-2013, 21:29
Popieram kto się czuje bardziej w temacie niech założy wątek o STP.

Ja się z robotą nie wyrabiam.
Proponuję, aby wątek założył Kobra, Dziubek mu pomoże, też z SPP korzysta.

Jak tylko czas pozwoli, zawsze też coś napiszę.

Ten wątek jest tematyczny a ja akurat nie lubię jak się wszędzie śmietnik robi. Niech to zostanie wątek strikte o Brulim.
Co będzie można - skasować, a resztę przenieść do wątku o SPP

dziubek23
10-10-2013, 21:36
wkońcu sobie hasło przypomniałem:) ode mnie dwa słowa: przekrecenie myślę że celowe nazwy sterownika mało śmieszne , a co do SPP to wszystkiego można się dowiedzieć i podyskutować na www.bolecki.pl ....

czp01
11-10-2013, 08:31
Zapraszam do dyskusji najbardziej użytkowników, którzy mają sterownik SPP bo ich wrażenia i doświadczenia będą najbardziej miarodajne :)

kobra64
11-10-2013, 08:40
No to ja mam, wraz z prototypem bramki. Jak pracuje można popatrzeć w linku ze stopki. Mam od lutego, paliłem z tym sterowaniem w zimie, w okresie przejściowym i na grzanie CWU. Spisuje się dobrze, sposób modulacji znacząco pomaga w spalaniu trudniejszych węgli nawet w mojej starej fajce. Bramka wciąż jeszcze jest dopracowywana, ale producent zapewnia że to już kwestia dni. Zestaw sterownik SPP + bramka + komplet dodatkowych czujników ( temp. spalin, wewnętrzna i zewnętrzna ) ma kosztować 650 - 700 PLN brutto. Za sam ster w lutym zapłaciłem 380 PLN.

Jarecki79
11-10-2013, 08:59
Dzięki CZP01 za przeniesienie jeszcze tych kilku postów
Resztę zostawiamy, bo szkoda większego bałaganu robić.

Mam nadzieję,że teraz będzie już porządek.

Miłego dnia wszystkim i trzeba zmykac do roboty.

echelon
11-10-2013, 09:01
A Piotrek42 nawet go nie "ojszczy" i krzyknie, że do doopy - to znaczy pewnie tak jest:P
Dla Piotrka do dooopy jest wszystko co ma w ofercie pewien Pan :p
A ostatnio nawet wielki Z się nawrócił i pochwalił sprawność....
Najbardziej ciekwe będą pojedynki, ta sama instalacja i kociołek, ten sam mróz, SPP vs Coala(bruli), a nawet żmijka, bo włodek na wiosnę zaczoł lokolwać produkt, tylko ostatnio coś ucichło.

pawelo_pl
11-10-2013, 09:04
A będzie można gdzieś wypożyczyć do testów - z myślą o ewentualnym kupieniu ?

kobra64
11-10-2013, 10:36
No o takie sprawy to Boleckiego trzeba by pytać. Ja jestem tylko użytkownikiem SPP. A od wczoraj zostałem testerem pierwszej działającej w realu bramki BET. Jest tu jeszcze trochę poprawek, szczególnie w kwestii komunikacji urządzenia z serwerem, ale producent zapewnia że to już max.kilka dni zajmie. Zresztą już dziś widzę poprawę, nie szarpie tak połączenia jak wczoraj. W wykresach też moim zdaniem ta sygnalizacja zerwania połączenia przez zjazd wszystkich danych do zera jest niezbyt dobrym pomysłem, sugerowałem żeby tam po prostu przerwa w kreskach zostawała. Tak jak jest teraz to te skoki przeszkadzają w odczytaniu wykresu.Tak na marginesie - BET ma pracować również ze sterownikami SPR do kotłów zasypowych. Koledzy z wątku o ekonomicznym spalaniu węgla też będą mogli skorzystać.

kobra64
11-10-2013, 11:15
Darase, powiem Ci że nawet jak mi dawał bramkę Bolecki to miał obawy, że grafika podobna. Powiedziałem mu - każdy ma w kotłowni piec, do niego zapięte pompy i jakąś instalację. To co masz tam narysować? Nagą laskę jak w rury sika i z tego ciepełko w chatę idzie? Mapa też - normalnie, z Googla. Myślę że nie o obrazki tu chodzi.

Wlodek_PID
11-10-2013, 11:32
Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników otwieram nowy wątek na temat sterownika SPP .

Producent sterownika http://bolecki.pl/spp.php tak go opisuje na swojej stronie :


" Sterownik SPP jest urządzeniem adaptacyjnym, posiada zapożyczony z SPR11 algorytm który śledzi zapotrzebowanie na moc pieca i steruje nim tak aby uzyskać jak najmniejszy błąd temperatury. Dmuchawa pracuje ze stałą wydajnością oraz różnym czasem załączenia (modulacja czasowa), taki sposób pracy zapewnia stały stosunek paliwo- powietrze w szerokim zakresie mocy kotła. Tym samym nie potrzebne są specjalistyczne badania i wyznaczanie charakterystyk dmuchawy, podajnika jak i samego kotła.

Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń

Jak dla mnie, stałe obroty dmuchawy podczas procesu spalania to wada,
a nie zaleta.

echelon
11-10-2013, 11:37
Spoko Włodek niedługo zobaczymy pierwszą Kobrę monitorowaną przez SPP i .. no chyba że wczesniej ukonczysz prace nad modułem internetowym. :P

kobra64
11-10-2013, 11:40
A jak dla mnie - akurat zaleta. Tylko dlatego wziąłem sterownik PID, że dostałem taki co nie ingeruje w ustawiony przeze mnie nadmuch. Dlaczego chłopaki np. z Coalą do uniknięcia spieków przy trudniejszych węglach przechodzą na ręczny? Dlatego kol. Włodek PID, że jak trzeba więcej mocy to PID mocniej dmucha. Nie wie, że już dmucha tak mocno że zrobił spiek na palniku i ten spiek powoduje, ze temp. wolniej rośnie. On widzi, że nie rośnie i dmucha jeszcze mocniej dawkując przy tym więcej węgla. No to i spiek rośnie coraz większy. I kupa się robi. Wiem czym palę i widzę jaki dmuch jest najlepszy dla mojego opału. Ustawiam ten dmuch i taki ma być. Całkiem jak w dwustanie.

darase
11-10-2013, 12:27
Kobra z tą laską to fajny pomysł :D
Laska sika pompa tłoczy wodę ;)

Coś dla Włodka :D zamiast tapety jakiś gif :D

Stały nadmuch do danej ilości eko nie jest zły.

dziubek23
11-10-2013, 12:48
Kobra z tą laską to fajny pomysł :D


Stały nadmuch do danej ilości eko nie jest zły.

Przy takim rozwiązaniu jest dużo łatwiej i szybciej ustabilizować temperaturę w instalacji gdyż do wyregulowania zostaje tylko jeden parametr odpowiedzialny za moc palnika czyli przerwa. Używałem również sterowników Ognik, Scorpion i Cobra ten drugi z softem -S. Tam zanim sterownik zakuma że temperatura leci na łep na szyje to ciągnie ileś cykli bujając temperaturą czasami nawet 2 dni(pod warunkiem że nagle sie warunki nie zmienią odwilż albo atak mrozu), lepiej było to w sofcie -S, SPP działa bardzo szybko do tego ma ukryte menu gdzie można zmienić jeszcze parametry reakcji algorytmu oraz pokazane jest spalanie godzinowe które też może pokazać czy nasze ustawienia są optymalne czy można coś jeszcze zmienić. Po przygodach ze sterami z E-M ochłonąłem trochę i wiem że kolorowy wyświetlacz nie załatwi sprawy dziwnego palnika jakim jest brucer chociaż uważam że produkty tej firmy są ok to CCC (cena czyni cuda) za mniejszę pieniądze można mieć produkt dużo lepiej reagujący na zmiany w instalacji ze spalaniem godzinowym, dobowym, licznik pozostałego opału w koszu i za chwilę sterowanie przez internet czego brakuje w innych sterownikach a nie jest to chyba jakaś skomplikowana rzecz do zrobienia.

dziubek23
11-10-2013, 12:54
---NO I NAJWAŻNIEJSZE---
Trzeba wspomnieć o dedykowanym dla urządzeń firmy BOLECKI.PL forum na którym każdy może przedstawić swoje pomysły i problemy a sam TATA sterownika szybko pomoże je rozwiązać:) Pozdrawiam

Wlodek_PID
11-10-2013, 13:00
Spoko Włodek niedługo zobaczymy pierwszą Kobrę monitorowaną przez SPP i .. no chyba że wczesniej ukonczysz prace nad modułem internetowym. :P

Chętnie popatrzę. :)

darase
11-10-2013, 13:07
Podstawowe pytanie czy sterownik łączy się po wi-fi z routerem, czy kablem?

Brakuje mi wi-fi w moim sterowniku.

kobra64
11-10-2013, 13:08
No z tym dostępem przez internet to chyba jednak aż takie proste nie jest. Chodzi u mnie drugi dzień i jeszcze tak nie do końca jestem zadowolony, Bolecki poprawki cały czas robi. Wczoraj mi targało kilka razy połączenie, dzisiaj już jest lepiej.

kobra64
11-10-2013, 13:09
Podstawowe pytanie czy sterownik łączy się po wi-fi z routerem, czy kablem?

Brakuje mi wi-fi w moim sterowniku.

Kablem.

echelon
11-10-2013, 13:41
Chętnie popatrzę. :)
Chciałem cię zdopingowac do działania a nie patrzenia, bo neta obiecujesz już ponad rok, że to za chwile, ostatnie testy...

jarek9970
11-10-2013, 13:54
Witam użytkowników sterownika spp :D
W przyszłym tygodniu zasilę wasze grono (czekam na dostarczenie sterownika)i mam nadzieje że mogę liczyć na wasze wsparcie w ogarnięciu go.

Piotrek42
11-10-2013, 14:51
A Piotrek42 nawet go nie "ojszczy" i krzyknie, że do doopy - to znaczy pewnie tak jest:P

A co mam filozofować??? Na TYM forum były już próby porównywania pumy/cobry/skorpiona do ecoala/bruliego i co?? jakoś nie widzę tysięcy sztuk sprzedanych sterowników, po za kilkoma krzykaczami ( nawet na tym wątku widzę znajome niki :) ) na forum, raczej o nim Cisza...pewnie kilka stałych krzykaczy i kilku-postowców popisze o nim, jaki to jest "wspaniały" sterownik i tyle...A tak na serio nie będę z siebie wariata robił, bo nie znam sterownika (pewnie w tym roku -ale stawiam szybciej na następny załatwię go sobie-albo kupię, ott kaprys-stac mnie i zobaczę co potrafi) Na z chwilę obecną wiemy o nim tyle....grafika strony -toporna zerznięta z ze sterownika bruli,( hehe ciekawe jak kody zródłowe??) z tego co widzę ( mogę się mylić) to na chwilę obecną ma TYLKO podgląd-brak możliwości sterownia kotłem,brakuje masę ustawień które dają wymierne oszczędności choćby pogodówka,czy strefy czasowe,wymieniać można dużo..generalnie jak na teraz, to prosty,tani sterownik z możliwością (samego) podglądu przez neta do,niskobudżetowych kotlów. w sam raz dla jednego producenta kotłów :)) ( tak wiem złośliwy jestem ;) ) porównywałbym go raczej do Ognika pid lub tatarka pid rt09

QIM
11-10-2013, 15:07
--> Piotrek42
O plumie czy tatarku też bardzo nie słyszałem. Tylko parę osób pisze o tych sterownikach... Z tego wynika, że dobre są czy raczej nie?

Piotrek42
11-10-2013, 15:21
--> Piotrek42
O plumie czy tatarku też bardzo nie słyszałem. Tylko parę osób pisze o tych sterownikach... Z tego wynika, że dobre są czy raczej nie?

Nie mi to osądzać...stare sprawdzone firmy...

darase
11-10-2013, 15:25
Nie ma możliwości sterowania przez internet?? Telefon?

To lepiej dołożyć do sterownika Bruli.
Sam podgląd? Kiedyś tzn. dawno, dawno temu byłby fajny, teraz to troszeczkę za mało.

kobra64
11-10-2013, 15:26
Piotrek, sterować kotłem przez internet oczywiście można, do tego służy ten panel ePPX na stronie z podstawowymi danymi. Zresztą zapewne o tym wiesz, jak próbowałeś klikać w jego klawisze to wyświetlał Ci, ze musisz być zalogowany żeby zdalnie sterować kotłem. To jest dokładne odwzorowanie klawiszy obecnych na sterowniku. Kredka to zapisz, strzałki góra dół wiadomo, a ten po prawej to wejście do menu sterownika. Wykresy są dostępne w zakładce statystyki. Swoją drogą ciekaw jestem, jaką sprzedaż miałby eCoal czy Bruli, gdyby nie fakt montażu tych sterów do nowo sprzedawanych kotłów. Bo to jest podstawa poziomu sprzedaży tych sterów jak sądzę.

Piotrek42
11-10-2013, 15:36
Kobra64 wiem bo stukałem - napisałem że nie znam stera więc mogę się mylić, w brulim masz po prostu inaczej stukasz mozesz zmieniać niezalogowany ale po prostu tego nie zapiszesz ! odnośnie twojej drugiej czesci pytania, kto komu zabroni podpisac kontrakt i sprzedawac swoje wyroby w nowych kotłach??zobacz na tech-a to jest monopolista na polskim rynku, ma sterowniki zaczynające sie drobnych kwot do naprawdę przekraczających ponad 1000..

kobra64
11-10-2013, 15:50
Nie wszyscy muszą mieć tak jak w sterach z Elektro System. Tutaj osoba niezalogowana może popatrzeć, bramka informuje o konieczności zalogowania w celu sterowania kotłem. A Tech to wiesz, za taką w sumie dość podobną do tej od Boleckiego bramkę liczy sobie coś koło 5 stówek. Tak też można. No ale ich ST 37 chodził mi na kotle blisko 8 lat i nie sprawiał problemów. Padł przekaźnik, nie chciało mi się naprawiać i kupiłem SPP. I to była dobra decyzja. Chociaż niedawno i ten przekaźnik wymieniłem i TECH leży sobie sprawny.

Piotrek42
11-10-2013, 16:01
Ale tech chociaż opracował nowa niezależną grafikę strony www, a nie -zerżnał od konkurencji :)) to tak mimochodem :) wiem -patrzyłem jakbym od techa chciał kupić sobie stera jaki mi pasuje+ czujniki+ wyświetlacz wydałbym ok 2,500zł !!!

kobra64
11-10-2013, 16:08
Szczerze mówiąc myślałem że doczekam się raczej jakiegoś komentarza odnośnie kresek i nastaw. Dosyć równo sobie chodzi, prawda? A i spalanie jak dla mnie zadowalające. Jak na kolubrynę 28 KW to nawet całkiem spoko.

Piotrek42
11-10-2013, 16:15
Szczerze mówiąc myślałem że doczekam się raczej jakiegoś komentarza odnośnie kresek i nastaw. Dosyć równo sobie chodzi, prawda? A i spalanie jak dla mnie zadowalające. Jak na kolubrynę 28 KW to nawet całkiem spoko.

Kobra.... Kaszpirowi też równo chodził?? nie?? ...a komin zgnił !! kreski i kropki to wiesz... jak jest już do czego porównać...na razie nie ma porównania

kobra64
11-10-2013, 16:31
No właśnie Kaszpirowi to równo ten jego Ognik nie chodził. Spadał w ciul poniżej zadanej i potem ze spalinami wyżej 300 przebijał zadaną w ciul i się odstawiał na wiele godzin.

kobra64
11-10-2013, 16:57
Witam użytkowników sterownika spp :D
W przyszłym tygodniu zasilę wasze grono (czekam na dostarczenie sterownika)i mam nadzieje że mogę liczyć na wasze wsparcie w ogarnięciu go.

Jak dotąd sterowałeś kotłem dwustanowo to żadna pomoc raczej Ci potrzebna nie będzie. A do jakiego kotła ten ster idzie?

jarek9970
11-10-2013, 18:22
Kocioł to Zębiec 19kpc taki marketowy badziewiaczek na sterze Luksus.SPP właśnie dotarł ale montaż dopiero w przyszłym tygodniu:wiggle:

animuss
11-10-2013, 19:48
No ale ich ST 37 chodził mi na kotle blisko 8 lat i nie sprawiał problemów. Padł przekaźnik, nie chciało mi się naprawiać i kupiłem SPP. I to była dobra decyzja. Chociaż niedawno i ten przekaźnik wymieniłem i TECH leży sobie sprawny.Ja sporo miałem wydatków i opał do tego ,więc będę na razie się przyglądał poczynaniom na tym sterze

Jarecki79
11-10-2013, 20:14
1. Podstawowe parametry zmienić można, to nie jest sam podgląd i zmiana temp. jak w techu
2. Szkic jest,kocioł,kosz, domek, temp. zewn,wewn świadczą o czujnikach... temp. spalin także, ale producent stwierdził,że to ma być wyposażenie dodatkowe i każdy dokupi, co uzna za stosowne. Jest to początek tego pomysłu i produktu o nazwie BET, pożyjemy- zobaczymy do jakiego momentu się to rozwinie.

3. Komunikacja była już rozwiązana do PPX-a, z niego także podstawowe sprawy zmienimy, nie ma dostępu do menu serwisowego

4. Ponieważ komunikacja jest pod PPX, to jak Kobra zauważył przez internet można prowadzić kociołek z podajnikiem wyposazony w sterownik SPP ale też kocioł zasypowy wyposażony w sterownik SPR-11.... internet do kotła zasypowego, tutaj ten mały producent jest pierwszy i nikt mu tego nie zabierze.

a teraz po robocie zimny browar, meczyk i miłego wieczoru

ps. ten sterownik dmucha z jedną siłą, ale nie dmucha ciągle i tym różni się od wszystkich pozostałych.....

Tob
11-10-2013, 21:06
Witam,
Jarecki79, co do pkt. 4, w części dotyczącej kotła zasypowego to trzeba by sprawdzić czy to firma Frisko z Wrocławia nie powinna otrzymać lauru pierwszeństwa, Wydaje się, iż propozycja tej firmy dla sterowania ich sterowników przez internet pomieści spokojnie również kotły zasypowe.
Pozdrawiam.

kobra64
12-10-2013, 11:39
Kocioł to Zębiec 19kpc taki marketowy badziewiaczek na sterze Luksus.SPP właśnie dotarł ale montaż dopiero w przyszłym tygodniu:wiggle: No montaż to tam 15 - 20 minut. I potem z kwadrans zabawy, żeby ustawić, Dawkowanie węgla na początek sobie przenieś takie, jak miałeś na tym starym sterowniku, tylko dmuchawę trzeba będzie ustalić. Najprościej na ucho i oko - tam masz zakres 1 do 50, trzeba wybrać taki bieg żebyś w pracy ciągłej ( czyli na 100% mocy ) miał płomień taki jak dotąd na starym sterowniku. Na 100% mocy wejdziesz, jak podniesiesz temperaturę sporo powyżej tej jaką masz aktualnie na kotle. Potem trzeba jeszcze tylko rozbieg dmuchawy dobrać, to jak już zacznie modulować moc sobie zrób. Trzeba dać taką wartość rozbiegu, żeby dmuchawa płynnie startowała z zatrzymania, bez jakiegoś mulenia i brzęczenia. Potem jeszcze tylko w ukrytym menu czas alarmu wygaszenia kotła, bo domyślnie jest chyba na 10 minut - a to znaczy, ze jak kocioł pracując na 100% mocy w ciągu tego czasu nie osiągnie zadanej, to wywali alarm. Ja mam na godzinę ustawiony. To ma znaczenie właściwie tylko przy rozruchu kotła, bo w normalnej pracy raczej 100% mocy to nie powinieneś oglądać. No i pierdoły - temp. załączenia pomp, alarm podajnika i przegrzania - ale to raczej na domyślnych może zostać. No i kosmetyka - ustalić masę opału podawanego na sekundę i pojemność kosza, to do licznika zużycia i alarmu pustego kosza. Powodzenia.

Jarecki79
12-10-2013, 12:58
Jarek9970
Deko jestem zarobiony, sprawdź jaką masz dmuchawę, powinna być na niej naklejka. Jak masz WPa06, WPa120, WBS6aAL, WBS6a, RMS-120, RV-13AM, to Ci pomogę...
Podaj jaki jest podajnik (pancerpol?, klasyczna fajka?)

Znając dmuchawę i podajnik podam Ci wyjściowe nastawy tego sterownika pod ekogroszek 24-26MJ i zostanie Ci mała korekta.
Tak chyba łatwiej zacząć...

a później z korektami to już kobra czy dziubek pewnie pomogą, bo w tygodniu to jestem tak teraz zawalony robotą, że ciężko oddech złapać.

jarek9970
12-10-2013, 13:09
Witam Jarecki79
dmuchawa WPA05,podajnik pancerpol 17kw klasyczna fajka,eko wesoła.

Piotrek42
12-10-2013, 13:27
hmm to jeszcze została mała rzecz....CENA !! plus cena dodatkowych bajerów ,(czujników ew wyświetlaczy to co jest dostępne w ofercie do ww stera ) chyba że znowu opisujecie gruszki na wierzbie ,,, i to dopiero będzie za jakiś czas...

kobra64
12-10-2013, 13:39
Cały zestaw sterownik SPP + bramka BET + komplet czujników wszystkich pokazywanych na wykresie temperatur ma kosztować między 650 a 700 PLN. Sam ster koło 4 stówek z kompletem czujników piec, podajnik i CWU. Cena niewiele wyższa jak za tani dwustanowy, bo już np. za dwustan TECH -a ST 37 trzeba zapłacić więcej.

Jarecki79
12-10-2013, 13:47
SPP - detal 380zł brutto
SPR-11 - 235zł brutto (zasypowy)
panel domowy PPX - 130zł brutto, pasuje do obu.

BET - kwestia paru dni, jak pisałem wczesniej była mowa o cenie 200zł za BET, nie wiem tylko czy netto czy brutto. Bolecki chce to zamknąć do końca miesiąca.
Czujniki już Ci kobra odpisał. W zasadzie podał Ci zakres cenowy kompletu z czujnikami.

Gruszki na wierzbie to obiecywały 2firmy, Włodek z netem i E-S także, grubo ponad rok mija gdzie miał być m.in. moduł zaworu mieszajacego.... od wiosny czy nawet zeszłej jesieni już też nowy hardware a dopiero teraz oglądałeś gotowce... a do sprzedaży od kolejnej wiosny.

więc o co Ci chodzi z tymi gruszkami? Po co te porównania do konkurencji z e-s?

Jaka to ma być konkurencja, skoro produkt w postaci BET dopiero wychodzi? Nie ta skala... nie ten czas...... to raczej oferta do osób, którym padł jakiś starszy ster i szukają czegoś nowszego z obsługą przez neta.

Tak, masz rację obsługa 2pomp i brak stref to raczej porównanie do takiego ognika pid czy luksusa pid z elsera... czy tatarka rt09....
przy czym czytelniejszy wyświetlacz, dane spalania i zasyp kosza w sterze. Plus za domowy panel, gdzie dochodzą strefy, tego ognik czy luksus nie oferuje.
Cena moim zdaniem uczciwa i nie przesadzona na tle przed chwilą wymienionych.

QIM
12-10-2013, 13:53
Jak dla mnie, stałe obroty dmuchawy podczas procesu spalania to wada,
a nie zaleta.
Nawet Zawijany się do tego przekonali (spalanie grupowe), w wątku o ekonomicznym paleniu w zasypowych też o tym piszą. Guru od czystej przemiany paliwa w energię Hes też coś w tym temacie... Coś w tym musi być...

Jarecki79
12-10-2013, 14:02
Nawet Zawijany się do tego przekonali (spalanie grupowe), w wątku o ekonomicznym paleniu w zasypowych też o tym piszą. Guru od czystej przemiany paliwa w energię Hes też coś w tym temacie... Coś w tym musi być...

Spalanie grupowe w Bruli dmucha ciągle aż do przekorczenia nastawy o 1st.C, tam zmienna jest pauza między dawkami przy stałym nadmuchu.
Włodek natomiast w softach S wymyślił sobie spalanie, które nazwał pulsacyjnym i pokazywał dawno dawno wykresy o co tam chodziło.

SPP natomiast nie prowadzi ciągłego nadmuchu i to jest podstawowa róznica, wprowadza pauzę podawania i szatkuje cykle załączeń nadmuchu

Piotrek42
12-10-2013, 14:05
Gruszki na wierzbie to obiecywały 2firmy,

Widze Jarecki że Ty jednak lubisz ze mną rozmawiać...... powiedz to ludziom które kupiły kotły z firmy Twojego teścia, bo naobiecywałeś na forum że puma już za chwilkę, już za momencik, będzie miała sterowanie internetem albo dołoży się moduł... i co ? niektóre osoby kupiły ten ster tylko dla neta..ludzie zostali z reką w nocniku.. jeżeli chodzi o drugą cześć ja nie porównuje do E_S,bo na razie nie ma do czego porównałem do ognika,ew tatarka lub niskobudżetowego tech-a...
Kobra czujnik temp spalin jest wliczony w cenę?? jak wiadomo on rónież robi koszty..

Jarecki79
12-10-2013, 14:07
Witam Jarecki79
dmuchawa WPA05,podajnik pancerpol 17kw klasyczna fajka,eko wesoła.

Nie miałem jej w ręku, ale to taka inna wersja WPa07, silnik jest ok. 38W, więc kiszka do sposobu sterowania nadmuchem przy SPP.
Zainwestuj w kondensator do dmuchawy 2mikro.... i to podmień, zrobisz sobie silniejsze starty. To ważne przy tym sposobie dozowania powietrza.

Chciałbym zrobić szersze testy w labo z tym sterownikiem pod kątem emisji i zmian mocy, ale kasą niestety nie sram... dopiero jedne badania zakończyłem.
To kwestia rozmowy z producentem sterownika, teraz sobie tylko gdybam i marzę.
Chciałbym uzbierać na eksploatacyjne, ale to raczej kwestia za 2-3lata, choć nigdy nie mów nigdy, może coś się wymyśli.

QIM
12-10-2013, 14:25
--> Jarecki79
Mnie chodziło bardziej o stały wydatek dmuchawy niż o modulację czasu jej pracy.

Vld
12-10-2013, 14:27
Też jestem ciekaw czy po takim wyłączaniu stałego nadmuchu nie zacznie bąki walić. Choć to raczej pewne, bo żadnej filozofii w tym nie ma i gdyby taki sposób sterowania był skiteczny już dawno byłby wykorzystany. Bąki imho będą tym większe im większa ilość paliwa na palniku, np w swoim tłoku nie widzę tego rodzaju sterowania.

Jarecki79
12-10-2013, 14:30
Dyskusja z Toba Piotrusiu uwłacza mojej godności osobistej, idź na swój wątek i tam szukaj niedociągnięć, obietnic etc.
Żyj zdrów, Zawijan Cię trafnie podsumował.

Jarecki79
12-10-2013, 14:35
Też jestem ciekaw czy po takim wyłączaniu stałego nadmuchu nie zacznie bąki walić. Choć to raczej pewne, bo żadnej filozofii w tym nie ma i gdyby taki sposób sterowania był skiteczny już dawno byłby wykorzystany. Bąki imho będą tym większe im większa ilość paliwa na palniku, np w swoim tłoku nie widzę tego rodzaju sterowania.

Nie znasz - ja także nie znam efektów pracy tego sterowania pod względem emisji.
Co więcej nie znasz czasu przerw a to jest w korelacji do czasu pauzy podawania.

Szczerze piszę,że chciałbym to sprawdzić w laboratorium. Dzisiaj mnie na to nie stać.

Wiem jednak,że u jednego użytkownika produktu E-S lepiej spala miał węglowy a tamten produkt z tym sobie za bardzo nie radził. Oddać trzeba, że chodzi o przeróbke kotła i inny palnik.
Wiem też od kolejnego użytkownika,że ta sama ilość paliwa paliła się dłużej

Całkiem możliwe zatem,że wychodzi to pod względem sprawności lepiej,a jeżeli chodzi o wykorzystanie, to z prostymi z pozoru rozwiązaniami jest tak,że trzeba jeszcze na nie wpaść. Krytykować i pisać łatwo, ciężej coś wymyślić i zrobić.

kobra64
12-10-2013, 14:43
Widze Jarecki że Ty jednak lubisz ze mną rozmawiać...... powiedz to ludziom które kupiły kotły z firmy Twojego teścia, bo naobiecywałeś na forum że puma już za chwilkę, już za momencik, będzie miała sterowanie internetem albo dołoży się moduł... i co ? niektóre osoby kupiły ten ster tylko dla neta..ludzie zostali z reką w nocniku.. jeżeli chodzi o drugą cześć ja nie porównuje do E_S,bo na razie nie ma do czego porównałem do ognika,ew tatarka lub niskobudżetowego tech-a...
Kobra czujnik temp spalin jest wliczony w cenę?? jak wiadomo on rónież robi koszty.. No napisałem przecież - cały zestaw ze wszystkimi czujnikami. I zgadzam się z Tobą, że porównywać nie ma czego. ES ma wodotryski. SPP wodotrysków nie ma, za to ma skuteczny algorytm. Może i brakuje mu jakiejś pompy czy dwóch , strefy czasowe ( na razie, bo są przymiarki żeby przenieść funkcjonalności PPX -a do bramki ) trzeba za coś koło 120 zeta dokupić w postaci panelu PPX, ale prowadzi kocioł w automacie jak po sznurku. W automacie nieźle pali trudniejszy opał, nie ma konieczności uciekania się do ręcznego. Jeden producent poszedł w bajer, drugi w skuteczność rozwiązań. Wybór należy do klienta.

Piotrek42
12-10-2013, 14:53
, za to ma skuteczny algorytm.

Kobra :) no nie pisz hmm...basni? :) to się dopiero okaże czy ma skuteczny.. po zimie,przesiadłeś się z st37 więc dla ciebie pid to mistrzostwo świata... dla mnie już nie :) wychodzę z założenia, że z rok trzeba go użytkować zobaczyć jak to wszystko chodzi i pisać o nim..ew wszelkie niedogodności czy bugi zgłaszać dla poprawki ( bo nie wierzę że nie ma rzeczy do poprawienia) na chwile obecną wasze posty wychwalają go jak bolid F1 :) dla mnie to taki naciągany marketing jest..w stylu....a nie powiem :) domyśl się :lol2:

Vld
12-10-2013, 15:03
Nie znasz - ja także nie znam efektów pracy tego sterowania pod względem emisji.
Co więcej nie znasz czasu przerw a to jest w korelacji do czasu pauzy podawania.

Szczerze piszę,że chciałbym to sprawdzić w laboratorium. Dzisiaj mnie na to nie stać.

Wiem jednak,że u jednego użytkownika produktu E-S lepiej spala miał węglowy a tamten produkt z tym sobie za bardzo nie radził. Oddać trzeba, że chodzi o przeróbke kotła i inny palnik.
Wiem też od kolejnego użytkownika,że ta sama ilość paliwa paliła się dłużej

Całkiem możliwe zatem,że wychodzi to pod względem sprawności lepiej,a jeżeli chodzi o wykorzystanie, to z prostymi z pozoru rozwiązaniami jest tak,że trzeba jeszcze na nie wpaść. Krytykować i pisać łatwo, ciężej coś wymyślić i zrobić.

Na razie to jeszcze nic nie krytykuje, tylko zastanawiam.
Gdyby te przerwy i właczenia miały być na barszo krótki czas, to silnik chodził by cały czas na dużym poślizgul, żarł by prąd i grzał, jak przerwy są dłuższe, nie ma bata musi śmierdzieć.

Jarecki79
12-10-2013, 15:18
Na razie to jeszcze nic nie krytykuje, tylko zastanawiam.
Gdyby te przerwy i właczenia miały być na barszo krótki czas, to silnik chodził by cały czas na dużym poślizgul, żarł by prąd i grzał, jak przerwy są dłuższe, nie ma bata musi śmierdzieć.

Gdybać można, lepiej chyba sprawdzić. Tobie tłumaczyć nie trzeba, że co innego sprawność i co innego emisje.
Jest już kilka wypowiedzi, można poszukać, jak się chce.

berdnard
12-10-2013, 15:34
Witam
bąki puszczał-tylko pare dni
u mnie już ich nie ma
jak zwykle- da sie wsio opanować -nawet na bardzo drobnym -pylistym miale ale 100% weglowaty
chodzi ta maszynka superowo z odchudzonym burnerku tylko musiałem kapeluszem go troche okryć od dzisiaj od godz 13.55
:D

Vld
12-10-2013, 15:41
Napisz parę słów jak rozkłada się w czasie praca i przerwa nadmuchu. Wiesz kapelusz ci owszem sadze zatrzyma a następnie dopali, ale CO jednak pójdzie w komin.

Jarecki79
12-10-2013, 15:46
VLD sprawdź priva, poczytaj trochę, jest sporo fotek.
Jak oczywiście chcesz coś więcej się dowiedzieć.

berdnard
12-10-2013, 16:03
o czym piszesz-o sadzie?
jak miał pylisty bardzo to iskierki z pyłem poleciały by w komin-po to zrobiłem a wlaściwie tylko pożyczyłem od żony na zawsze ładny kapelusz z kuchni-niby ma być nierdzewny tylko uszka mu obciołem i antenke dostał i se wisi nad chudzinką burnerkiem-
u mnie to chodzi-tak jak rt09 pid bo na nim rozum mi sie polepszył
tak na -serio b jurz wie jak spp ma chodzić -tak jak ja mam zrobione
tego niby z nr 1 opanowałem -to przyszła kolej na spp tylko mniej paści mam wokół niego mam- B obiecał -na dniach będzie spp to w sobie miał a reszta należy do palacza-ustawienia
:D

Vld
12-10-2013, 16:13
Czyli cyklicznie skacze między ustawieniami nadmuchu dla pełnej mocy, a min możliwymi dla dmuchawy by nie zatrzymywała sie i szybciej docgodziła do swoich obrotów. Był już ten sterownik na jakichkolwiek badaniach, jego twórcy mają podręczne labo do sprawdzania? Moim zdaniem będzie tam stała hustawka nadmiaru CO i O² w spalinach.

Jarecki79
12-10-2013, 16:16
Tak, sterownik był na badaniach, BET już zresztą też....

Choć pewnie nie o takie badania Ci chodzi i nie o takie laboratorium.....
Jak poszukasz, to nawet wyniki tych badan znajdziesz w miejscu, które wysłałem na priva

A wiedzieć trzeba,że sterowniki tez powinny trafiać na badania.

Vld
12-10-2013, 16:25
W dwóch pierwszych tego nie widzę, trzeci jest do dwóch tematów z czego jeden ma 17 stron.

berdnard
12-10-2013, 16:27
Czyli cyklicznie skacze między ustawieniami nadmuchu dla pełnej mocy, a min możliwymi dla dmuchawy by nie zatrzymywała sie i szybciej docgodziła do swoich obrotów. Był już ten sterownik na jakichkolwiek badaniach, jego twórcy mają podręczne labo do sprawdzania? Moim zdaniem będzie tam stała hustawka nadmiaru CO i O² w spalinach.

bystry jesteś-wiesz mam szklane dzwiyrka- teraz do obserwacji a w nocy kiedy wchodze do kotłowni na jednego oświetlenia nie właczam bo i poco-a szyba prawde pokaże- przekaże jaka to jest czystość spalania w komorze palnika-jest dobrze i tyle
:D

Vld
12-10-2013, 16:33
Nie wątpię, przy dużych nadmiarach tlenu jest zawsze czysto, ale nie ekonomicznie.
Poziomu CO i O² niestety przez szybkę nie zobaczysz.

berdnard
12-10-2013, 16:54
wiesz mam kolege co mi pokazał 2 lata temu jak sie ma to niby palić-bo wiesz -jest ich dwuch TAK MA TO BYĆ i koniec-a na koniec powąchał z komory paleniskowej i powiedział że jest gites-a ja to widziałem i nie mieściło mi sie to w mojej główce że to bardzo wykształceni fachowcy taki sposób palenia-wędzenia wymyślili palnik prostokątny o szer 19 cm-połowa sie pali a na drugiej połowie sie tli retopal powiem tak ten kolega na dzień dzisiejszy ma chyba najlepszy palnik z moich kolegów-bardzo szybko dał sie przekonać jak się to ma palić i jaki to ma być palnik duży do pieca 15 kv a i liczyć dobrze umie jakie to mu uciekają ciaćki z kieszeni
:D

karoka65
12-10-2013, 17:03
I po co ta cała aparatura za setki tysięcy złotych ?
Popatrzyć, powąchać i już jest ok :)
Widzisz Rajmek co innego nos wykształconego człowieka a my malutccy to nawet powonienie mamy ciulowe :)

QIM
12-10-2013, 17:15
--> Vld
Cyklicznie skacze między 100 a 0.

berdnard
12-10-2013, 17:33
I po co ta cała aparatura za setki tysięcy złotych ?
Popatrzyć, powąchać i już jest ok :)
Widzisz Rajmek co innego nos wykształconego człowieka a my malutccy to nawet powonienie mamy ciulowe :)

wybocz ja nie WĄCHAM-ZZZZ PIECA ZA MŁODOŚCI TAK ALE TĄ KTÓRĄ WYBRAŁEM ABY DOTRWAĆ DO KOŃCA ŻYWOTA
:D

Piotrek42
12-10-2013, 17:49
-->Piotrek42
Mam wrażenie, że póki co brakuje tej rzetelnej, obiektywnej oceny. Twoja ma szansę być jedną z pierwszych.

Po prostu chcę wiedzieć co sterownik jest wart.. a nie słuchać marketingowego bełkotu !

kobra64
12-10-2013, 20:39
Chciałbym bardzo prosić, żeby jednak rozmowy dotyczyły sterownika SPP, chętnie też poznałbym doświadczenia kolegów używających SPR, w nieodległej przyszłości również BET -a. Osobiste wycieczki prosiłbym odłożyć na bok. Dałem się sprowokować i sam wysmażyłem post, który z tematem nijak się nie wiąże, przepraszam wszystkich zainteresowanych tym sterownikiem. Co do Skama - pewnie za tydzień będzie już u mnie w zakładzie grzał. Kto będzie ciekawy jak pracuje - zobaczy, bo BET będzie podłączony wraz z SPP do tego kotła.

jarek9970
12-10-2013, 22:50
[QUOTE=Jarecki79;6168752]Nie miałem jej w ręku, ale to taka inna wersja WPa07, silnik jest ok. 38W, więc kiszka do sposobu sterowania nadmuchem przy SPP.
Zainwestuj w kondensator do dmuchawy 2mikro.... i to podmień, zrobisz sobie silniejsze starty. To ważne przy tym sposobie dozowania powietrza.

Jaką dmuchawę byś polecał do tego stera?

Jarecki79
12-10-2013, 23:13
[QUOTE=Jarecki79;6168752]Nie miałem jej w ręku, ale to taka inna wersja WPa07, silnik jest ok. 38W, więc kiszka do sposobu sterowania nadmuchem przy SPP.
Zainwestuj w kondensator do dmuchawy 2mikro.... i to podmień, zrobisz sobie silniejsze starty. To ważne przy tym sposobie dozowania powietrza.

Jaką dmuchawę byś polecał do tego stera?

Kondensator do dmuchawy 2mikro to jakies 5zł a może nawet nie w sklepie elektrycznym
Odkręcasz puszkę prądową na dmuchawie, taka najczęściej biała kostka to kondzior... kupić 2mikrofarady.....

Nowa dmuchawa to od 155zł w górę.
Producent poleca WPa06
inne o podobnych parametrach to WBS6aAL Konwektora, RMS-120 Pol-Fans, RV-13AM Ewmaru
Generalnie na silnikach EBM/EMC 75-82W

animuss
12-10-2013, 23:14
Wszędzie gdzie się pojawi Jarecki zaraz jesteś ty. Łazisz za tym Pleszewiakiem jak byś mu chciał na dyszel wskoczyć, może zapytaj wprost czy będzie z tobą chodzić, a nie rypiesz podchody jak przedszkolak. Ty już chyba duży jesteś?.
Strzel tego erektona, ulżyj sobie i innym. Naprawdę nie ma się czego wstydzić. Jak macie jedną aptekę we wsi to możesz na aledrogo kupić bez rejestracji i zażyczyć poste restante (listonosz nie przyniesie tylko zostawi po cichu na poczcie do odbioru) tak że nikt ci tego w domu nie otworzy.

Coraz ciekawiej się tu robi a tego erektona ma wziąć przed zakupem i montażem sterownika SPP czy po bo nie ma związku z tematem.:lol2:

logan_x
13-10-2013, 00:40
Rok temu producent chyba udostępniał na dwa tygodnie egzemplarz sterownika do testów, może nadal tak jest, więc jeśli ktoś byłby zainteresowany mógłby się sam przekonać jak działa SPP.

krzysztof7
13-10-2013, 09:25
[QUOTE=jarek9970;6169629]

Kondensator do dmuchawy 2mikro to jakies 5zł a może nawet nie w sklepie elektrycznym
Odkręcasz puszkę prądową na dmuchawie, taka najczęściej biała kostka to kondzior... kupić 2mikrofarady.....

Nowa dmuchawa to od 155zł w górę.
Producent poleca WPa06
inne o podobnych parametrach to WBS6aAL Konwektora, RMS-120 Pol-Fans, RV-13AM Ewmaru
Generalnie na silnikach EBM/EMC 75-82W

Zwiększenie wartości kondensatora z 0,47uF na 2uF spowoduje oczywiście zwiększenie "kopa" przy starcie, ale może przy dłuższej pracy wentylatora spalić uzwojenie rozruchowe. Drut nawojowy jest dostosowany do parametrów silnika i odpowiednio dobierany kondensator. To teoria, a praktyka - ?
Montowałeś do WPA07 kond. 2uF i jak długo to pracowało?, czy tylko krótkotrwały teścik?.

kobra64
13-10-2013, 09:57
Krzysztof, u mnie WPA 117 z podmienionym kondensatorem 2uF pracowała jakieś pół roku. Niestety ostatnio zauważyłem że zaczęła się grzać. Zamieniłem kondensator z powrotem na oryginał, dałem większe obroty dmuchawy i zamknąłem przysłonę w ok. 80%. Efekt jest zadowalający, już przy podbiciu startu na 2 ( skok co pół sekundy, więc przy ustawionym 2 daje 1 sekundę podbicia startu ). Więc na słabe dmuchawki można jeszcze taką metodę zastosować - wyższe obroty, ale sporo przymknięta przesłona. U mnie się to sprawdza.

krzysztof7
13-10-2013, 10:06
Tak przypuszczałem, że zacznie się grzać przy dłuższej pracy.
Można jeszcze zrobić Kik-Start, a mianowicie dopinać dodatkowy kondensator np. 1,5 cz 2uH na powiedzmy 3 sekundy dodatkowym zewnętrznym wyłącznikiem czasowym. Jedynie musi być dopięty układ wykrywający napięcie na dmuchawie i załączający czasówkę.
Chyba dobrze kombinuję? Niestety to trochę komplikuje układ, choć jest wykonalne.

kobra64
13-10-2013, 10:22
Bernard coś pisał tutaj, ze Bolecki mu obiecał rozwiązać sprawę słabych dmuchawek. Myślę, że za parę dni - jak już ostatecznie zamknięta zostanie kwestia BET -a - coś się zacznie w tej sprawie dziać. Na razie uważam, że za słabymi dmuchawkami też sobie radzi. Mam dmuchawę na 32 z 50, podbicie startu 2, przesłona zamknięta w 80% i chodzi dobrze. Startuje sprawnie, nie dymi, nie kopci, dopala dawki i trzyma równo temperaturę. Spalanie też jest zadowalające - na CWU palił mi około 3 kg, za wczoraj pokazał 5,5 kg. Wczorajszej nocy jednak było około 9 - 10 stopni u nas i głowice otwierały czasem kaloryfery. Karoka - jakbyś tu zajrzał, to przypomnij sobie, jak chciałeś zobaczyć te moje max. jednostopniowe przebicia przy samym CWU. Wczoraj od ok. 11 u nas już powyżej 20 było, w południe 23. Poniżej 20 zeszło po 16. Przez cały ten czas + czas zanim chata wystygła grzał się tylko baniak. Jakie tam widzisz przebicia?

Wlodek_PID
13-10-2013, 11:18
Bernard coś pisał tutaj, ze Bolecki mu obiecał rozwiązać sprawę słabych dmuchawek. Myślę, że za parę dni - jak już ostatecznie zamknięta zostanie kwestia BET -a - coś się zacznie w tej sprawie dziać. Na razie uważam, że za słabymi dmuchawkami też sobie radzi. Mam dmuchawę na 32 z 50, podbicie startu 2, przesłona zamknięta w 80% i chodzi dobrze. Startuje sprawnie, nie dymi, nie kopci, dopala dawki i trzyma równo temperaturę.

Niechcący poruszyliście ważny problem - jak sterować silnikiem
prądu zmiennego?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211590-Sterowanie-wg-W%C5%82odka_PID&p=6169996&viewfull=1#post6169996

Nela_32
13-10-2013, 12:24
Kobra64

Możesz powiedzieć dlaczego masz cały czas tak wysoką temp. spalin i ona utrzymuje się na poziomie 295'C
w okresie np. wg. wykresów 12.10 od 4:30 do 13.10 do 11:00?

bobasxx
13-10-2013, 12:48
Kobra64

Możesz powiedzieć dlaczego masz cały czas tak wysoką temp. spalin i ona utrzymuje się na poziomie 295'C
w okresie np. wg. wykresów 12.10 od 4:30 do 13.10 do 11:00?

Bo jeszcze nie ma czujnika spalin i dlatego taki odczyt pokazuje.

Nela_32
13-10-2013, 12:58
Bo jeszcze nie ma czujnika spalin i dlatego taki odczyt pokazuje.

To co on pokazuje i jak się zachowuje skoro w dniach 10.10 od 11.10 do godz. 01.00 jest tych pików b. dużo.
218193

krzysztof7
13-10-2013, 13:04
Obejrzałem te wykresy Kobra64 i to jest super. ECoal całkowicie wymięka, ale za to ma bajery i ładny design.
Temperatura CO niemal linia. Tak to powinno wyglądać. Gratulacje dla Pana Boleckiego i naczelnego testera Kobra64.:yes::yes::yes:

bobasxx
13-10-2013, 13:13
To co on pokazuje i jak się zachowuje skoro w dniach 10.10 od 11.10 do godz. 01.00 jest tych pików b. dużo.
218193

Tego nie wiem.

Nela_32
13-10-2013, 13:17
ECoal całkowicie wymięka,

Mógłbyś to uzasadnić dlaczego? Słabo prowadzi kocioł?

kobra64
13-10-2013, 13:34
To co on pokazuje i jak się zachowuje skoro w dniach 10.10 od 11.10 do godz. 01.00 jest tych pików b. dużo.
218193

Te piki to były zerwania komunikacji bramki z serwerem, niestety pierwszego dnia było ich cała masa. Sugerowałem, żeby zamiast spadku wszystkich parametrów do zera sygnalizować takie sytuacje dziurą w kreskach, tak to chyba ma zostać docelowo zrobione. Potem Bolecki coś poprawił po stronie serwera i było już lepiej. Dziś od około 11.oo do 13.30 jest dziura w wykresach, bo spotkaliśmy się w Krakowie i dał mi poprawioną wersję płytki BET -a, która ma już trzymać stabilnie komunikację. Niestety, czujników spalin, temperatur wewnątrz i na zewnątrz jeszcze nie mam, za parę dni będą gotowe. Przez jakąś chwilę ster będzie się teraz stabilizował, bo też zaliczył reset.

Nela_32
13-10-2013, 15:18
Dzięki Kobra za odpowiedź.

Piotrek42
13-10-2013, 15:29
Sterownik jeśli jest dobry, obroni się sam i nie potrzeba mu adwokatów. Teraz tylko trzeba jawnych wyników jego pracy. Trzymam Piotrka42 za słowo, że sprawdzi jego działanie..
Dokładnie tak jak piszesz ,sprawdzę na bank, w tym roku raczej nie, bo kalendarz mam mocno napięty i brak czasu a do takich zabaw trzeba być w domu,poza tym chcę zeby sterownik okrzepł troszkę, niech konstruktorzy dopracują sprzęt i inne detale bo jak testowałem pierwsze wersje innego sterownika ( co niektórzy wiedza jakiego) to siadła płyta główna i zarzucano mi że sprawdzałem wersję testową:) na razie sobie o nim czytam a że mało jest obiektywnych recenzji to i informacji mało ( co niektóre osoby z tego wątku jeszcze wczoraj były moderatorami na forum boleckiego-a dziś już sa jako userzy :) ) nie chodzi mi o udowodnienie wyższości stera A nad sterem B bo to raczej inna grupa odbiorców, po prostu zobaczenie jak ster chodzi,jak sie zachowuje w stresowych sytuacjach ile można z niego wycisnąć, jaki ma apetyt na opał i takie podobne rzeczy.

A zeby było to wiarygodne podepnę go pod podgląd bruliego :) i będa 2 odczyty.

Jarecki79
13-10-2013, 15:43
QIM, czyli MIQ ma najwięcej postów u boleckiego...

a takie testy juz kilka osób robiło z bruli czy coalą.... pytając co i jak producenta....
Wklejali wykresy z tych sterowników, ja je tutaj także dawałem
choćby MAB... a zresztą w nosie to mam

kobra64
13-10-2013, 18:31
...
Temperatura CO niemal linia. Tak to powinno wyglądać. Gratulacje dla Pana Boleckiego i naczelnego testera Kobra64.:yes::yes::yes:
To jednak nie jest takie proste, nie zależy wyłącznie od sterownika. Kiedy przeszło 8 lat temu zmieniałem kocioł na obecny, przeprowadziłem remont instalacji. A dokładnie - wykonałem ją od nowa, zostały tylko grzejniki - aluminiowe gwiazdki ( ale i część z nich została skrócona bądź wydłużona). Znając preferencje domowników oraz potrzeby cieplne poszczególnych pomieszczeń domu, który wcześniej użytkowałem już parę ładnych lat, sam zaprojektowałem i wykonałem całą instalację CO i CWU. Zrobiłem ją sam i tak, jak się robi dla siebie - bez oszczędności w materiale i czasie wykonania. Nie na każdej instalacji te kreski będą równie proste. Cudów nie ma - jak pokojówka zamknie grzanie na kilka godzin, to potem i wahania muszą być. Zimą, szczególnie w słoneczne dni, kiedy grzejniki od południowej strony domu ( mam tam naprawdę duże okna, słoneczko super dogrzewa te pomieszczenia a jest to spory pokój dzienny otwarty na poddasze szerokimi drewnianymi schodami i niemały pokój stołowy ) będą długo zamknięte przez termostaty, zdarzą się i u mnie wahania rzędu 2 - 3 stopnie po otwarciu tych grzejników z długiego postoju. W tych grzejnikach mam przeszło 70 litrów wody, jak to wróci po całości wychłodzone do kotła to chwilę trzeba żeby odrobił. W SPP podoba mi się, że ster nie próbuje zbyt długo odrabiać strat na małych mocach. Jak trzeba, daje w palnik 100% ustawionego i spadki zatrzymuje w miarę szybko, hamuje z mocą też całkiem sprawnie kiedy już się odbije i zbliża do zadanej. Dzięki temu odstawia się rzadko, przeważnie udaje się mu w okolicach zadanej dobrać już na tyle niewielką moc, że przebicia nie są duże i nie wymagają odstawienia.

czp01
13-10-2013, 19:46
Temat wątku to Sterownik SPP - bez żadnych osobistych wycieczek !

kobra64
14-10-2013, 15:31
Dzisiaj u nas 10 stopni mniej jak wczoraj i słońce nie grzeje, noc też raczej chłodna była - spalanie dobowe o 2 kg skoczyło. Bramka po poprawkach radzi sobie nieźle, bez rozłączeń chodzi i tempo komunikacji ze sterownikiem przez internet znacznie się poprawiło. W sumie jeszcze gdyby te czujniki już były, to jak dla mnie mogłoby być jak jest.

kobra64
15-10-2013, 12:18
Wczoraj koło 17.oo spróbowałem trochę w PID -zie pogrzebać, obniżyłem o 1 parametr P. Niestety, ster zaczął bardzo ostro reagować na zmiany w instalacji, przez to dostał lekkiej huśtawki. Nie była to udana próba, więc wróciłem do fabrycznego ustawienia P. Zmieniłem natomiast około 19.oo parametr I o 5 w dół i cały wieczór i nockę trzymał równiutko. Dziś rano koło 6.30 spróbowałem zmienić jeszcze o 5 w dół, ale okazało się że to już za wiele, znów zaczął się bujać. Więc koło 10.oo dałem tak jak miał wczoraj - czyli I na 5 mniej niż fabrycznie. W nocy z takim ustawieniem było dobrze, zobaczymy co przez dzień pokaże. U nas dzisiaj na razie + 13, przy tej temperaturze grzejniki się już co jakiś czas załączają. Jednak te statystyki niezła rzecz, nie chciałoby mi się przy kotle siedzieć i patrzeć co zmiany w PID czy nastawach przynoszą, wiec i nigdy dotąd za specjalnie w niczym nie grzebałem, raz ustawiony chodził cały sezon, zmianę miał tylko na lato do grzania samego CWU.

berdnard
15-10-2013, 15:28
Wczoraj koło 17.oo spróbowałem trochę w PID -zie pogrzebać, obniżyłem o 1 parametr P. Niestety, ster zaczął bardzo ostro reagować na zmiany w instalacji, przez to dostał lekkiej huśtawki. Nie była to udana próba, więc wróciłem do fabrycznego ustawienia P. Zmieniłem natomiast około 19.oo parametr I o 5 w dół i cały wieczór i nockę trzymał równiutko. Dziś rano koło 6.30 spróbowałem zmienić jeszcze o 5 w dół, ale okazało się że to już za wiele, znów zaczął się bujać. Więc koło 10.oo dałem tak jak miał wczoraj - czyli I na 5 mniej niż fabrycznie. W nocy z takim ustawieniem było dobrze, zobaczymy co przez dzień pokaże. U nas dzisiaj na razie + 13, przy tej temperaturze grzejniki się już co jakiś czas załączają. Jednak te statystyki niezła rzecz, nie chciałoby mi się przy kotle siedzieć i patrzeć co zmiany w PID czy nastawach przynoszą, wiec i nigdy dotąd za specjalnie w niczym nie grzebałem, raz ustawiony chodził cały sezon, zmianę miał tylko na lato do grzania samego CWU.
Witam
pierwszy parametr P od 1-do 9 wiadomo szybkosć reakcji plus histereza
drugi ........od P o1-do 50 o co tutaj chodzi-może byś coś pisnuł na ten temat
:cool:

kobra64
15-10-2013, 15:47
Bernard, ja się na algorytmach nie znam. Ale tak myślę, że to o tempo adaptacji do warunków na instalacji chodzi. Jak bolek bolecki tu zajrzy może więcej napisze. Na priv Ci skrobnąłem co mi się udało zaobserwować w sposobie pracy SPP po tej zmianie.

QIM
15-10-2013, 16:29
Tu chodzi o szybkość reakcji sterownika na utrzymujący się błąd temperatury. Mniejsza wartość - szybsza reakcja .

berdnard
15-10-2013, 16:44
Tu chodzi o szybkość reakcji sterownika na utrzymujący się błąd temperatury. Mniejsza wartość - szybsza reakcja .

aha-sprawdzimy za nie długo -jak będzie trza coś więcej grzać
zdrówka

dziubek23
15-10-2013, 18:30
po wykresach się domyślam że dzisiejszy dzień piec chodzi na SPP ;) ?

berdnard
15-10-2013, 19:06
spp nie- czeka na nowe opr -mam resztki starego trudnego miału-musze sie go pozbyć -spalić a to co widać rt09 pid jest ustawiony na pała i se tak pyka-brak odbioru ciepła stąd takie niechlujstwo widać
:D

kobra64
15-10-2013, 21:59
spp nie- czeka na nowe opr -mam resztki starego trudnego miału-musze sie go pozbyć -spalić a to co widać rt09 pid jest ustawiony na pała i se tak pyka-brak odbioru ciepła stąd takie niechlujstwo widać
:D

No Bolecki na swoim forum się pochwalił, że zrobił to tło. Pewnie Bernard będziesz pierwszym, co nowy soft wypróbuje. No ale Ty byś zegar z kukułką ciut przerobił, do pieca uwiesił i też by Ci pykał po kresce i bez smrodu.

berdnard
16-10-2013, 03:54
Witam
będzie OK -do palników brucerowatych- rynnów a i będzie pykał z różnymi typami dmuchawek i palniki nie będą puszczć tzw BĄKÓW jak to określił kol Vld
i ma rację-do fajkowego palnika zmian nie potrzeba robić a i będą mogli skorzystać -jak sterownik będzie to miał w ofercie-oprogramowaniu
zdrówka

kobra64
17-10-2013, 01:41
Przeniosłem czujnik CO do kapilary w korpusie kotła z rury zasilania - ciekawa rzecz, ok. 4 stopnie wyżej pokazuje. Może dlatego, że idzie po grawitacji? Przestawiłem zadaną o te 4 stopnie, piec chodzi jakby się nic nie zmieniło.

kobra64
24-10-2013, 11:12
No i małymi kroczkami - po 1 stopniu dziennie - obniżyłem temperaturę kotła do tych 55 stopni. Przy pracy na grawitacji czujnik na rurze zasilania pokazywał 55, a na kotle mierzone w kapilarze było 59. Trzymam 55, bo tak zaleca producent kotła. Jeszcze ze 3 - 4 dni SPP będzie robił z moim starym, wielkim klocem Defro. Potem pójdzie na Skama do zakładu, bo tam potrzebuję możliwości kontroli kotła przez internet. A na Defro stary dwustan ST 37 powróci, po prostej naprawie śmiga jak nówka. Jak Skama uruchomię, udostępnię podgląd z jego pracy tak samo, jak obecnie udostępniam Defro.

berdnard
26-10-2013, 09:14
http://youtu.be/-C0_wN_MRsI
:)

sebastian81
26-10-2013, 11:49
Witam.
Stałem się użytkownikiem SPP + PPX, mam go od dwóch dni no niestety kicha, robi mi jakieś dziwne psikusy, tzn. załączy się podajnik całkiem przypadkowo
i pracuję non stop co powoduje przesypanie palnika i cały żar spada do popielnika , nie jest to wynik alarmu temp podajnika bo nawet czujnika temp podajnika nie mam na razie zamontowanego na swym miejscu. Dzwoniłem do Boleckiego to twierdzą że to wina jakiś zakłóceń i prawdopodobnie nie zamontowali jakiegoś filtra na płycie głównej. Zrobiłem zdjęcia płyty i wysłałem im na meila. Instrukcja też jest bardzo skąpo napisana , np nigdzie nie jest napisane jak podejrzeć spalanie chwilowe .

dziubek23
26-10-2013, 12:17
kolego trochę cierpliwości, przeskocz na dedykowane forum tam napewno ktoś pomoże, objawy masz dziwne ja mam od zeszłego roku ten ster z róznymi oprogramowaniami i nie było nigdy takiego problemu, jedyne co mi przychodzi na myśl to właśnie błąd czujnika podajnika, on nie może gdzieś tam sobie leżeć,

sebastian81
26-10-2013, 18:18
No i po kontakcie z producentem zostanie podesłany mi na podmianę drugi ster, firma zachowuję się profesjonalnie tak że wielki plus dla Boleckiego.
Czy ktoś koledzy może mi powiedzieć jak można wejść do menu w, którym jest spalanie chwilowe?

kobra64
26-10-2013, 18:35
Przytrzymaj drugi klawisz od lewej i naciśnij czwarty. W dolnym wierszu będziesz miał spalanie chwilowe, obroty dmuchawy i coś tam jeszcze - nie pamiętam co. Tylko ostrożnie sobie w tym menu poczynaj, bo to masz też wejście do PID -a. ( ustawienia PID są w górnym wierszu ) . Jak się za wiele w tym nie orientujesz, to po sprawdzeniu tego spalania żeby wyjść naciśnij czwarty klawisz ( ten od wejścia do ustawień ). Jak będziesz w tym menu, nie ruszaj kredki ( pierwszego przycisku z lewej ), bo wejdziesz w zmiany parametrów PID.

berdnard
26-10-2013, 19:00
http://youtu.be/0db7uGQ4zWQ
:D

kobra64
28-10-2013, 23:00
Bernard, fajny filmik. Moje SPP trafiło na docelowy kocioł, od 15.oo steruje w zakładzie Skamem 17 KW z obrotowym palnikiem Ardeo ( 200 m2, Thermomur 25 + 15 styropianu, dach zacząłem właśnie ocieplać, średnia wysokość 3,40m ). Suszę ściany i wylewki, więc grzeję całą parą przy uchylonych oknach. Powoli zaczyna się jakby stabilizować, ostatnie korekty nastaw przez internet około 19.00 bez oglądania kotła ( mam do niego 18 kilometrów ). Ciekawe, co rano będzie w popielniku. Pali się teraz Janina, więc zużycie sporawe.

kobra64
03-11-2013, 19:15
Wczoraj koło 9.oo lekko podrasowałem PID -a, wygląda że tego mu było trzeba. Teraz naprawdę się skutecznie dogaduje z kotłem i instalacją. Tylko trzeba się jednak przyzwyczaić że na wykresie spaliny mają własną skalę po prawej, bo tak głupio trochę się czuję jak mi się rysują poniżej CO.

Nela_32
03-11-2013, 20:21
http://youtu.be/0db7uGQ4zWQ
:D

Ładnie,
tylko gdzie tu modulacji PID? Po płomieniu jakoś nie widać aby się to zmieniało.
Ustaw mu niższą temp. np. 45' i wtedy pokaż jak się pali i jak moduluje.

A co z ecoalem? Już nie jest taki fajny?

darase
03-11-2013, 23:14
Kobra napisał "... bo tak
głupio trochę się czuję jak mi się
rysują poniżej CO."
Uważaj na zbyt niską temperaturę spalin bo " nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka" ;)

kobra64
03-11-2013, 23:46
Darase, spaliny mam korekt - około 90 - 100 stopni. tylko że one są na osobnej skali ( z lewej skala dla wszystkich kresek, z prawej dla temp. spalin ), lokują się na wykresie niezależnie od pozostałych kresek. Przez to tak trochę śmiesznie wygląda, trzeba się przyzwyczaić.

QIM
04-11-2013, 07:37
--> Nela32
Wyjaśnij może jak definiujesz modulację PID. Czego ona dotyczy?

berdnard
04-11-2013, 12:43
Ładnie,
tylko gdzie tu modulacji PID? Po płomieniu jakoś nie widać aby się to zmieniało.
Ustaw mu niższą temp. np. 45' i wtedy pokaż jak się pali i jak moduluje.

A co z ecoalem? Już nie jest taki fajny?

coś ci sie nie podoba-może dał byś mi lekcję o tzw PID i ustawieniach np spp-czy rt09 pid- czy misiek automat -acha pale czymś weglowatym o bardzo zróżnicowanym uziarnieniu z przewagą czarnej mąki -chetnie skorzystam z rad -wiesz jak to mówią do grobowyj deski sie uczymy
a misiek mi sie podoba -ładnie kreśli pazurkami
:cool:

kobra64
06-11-2013, 08:12
Dziś o 6.40 chłopaki jak zwykle pootwierali wszystko na przestrzał, na zewnątrz 4,5 st.C ( całą noc uchylone były 4 okna ). Pięknie walczy o utrzymanie temperatury zadanej, jeździ z mocą w te i nazad żeby nie dopuścić do spadku ale i nie przebić zbyt wiele po takim szoku - temp. wewnątrz spadła o 7 stopni, zużycie wzrosło o 30%. To właśnie mi się w SPP podoba - dynamiczna reakcja na znianę warunków pracy. Nie kombinuje tylko jak trzeba daje w palnik i potrafi zbastować w odpowiednim momencie.

berdnard
06-11-2013, 08:58
To właśnie mi się w SPP podoba - dynamiczna reakcja na znianę warunków pracy. Nie kombinuje tylko jak trzeba daje w palnik i potrafi zbastować w odpowiednim momencie.

Witam zgadzam sie z kol kobra 64:yes:
spp jest gites
:D

hubi27
10-11-2013, 18:49
jak wygląda popiół i czy ładnie dopala eko?
Dziś o 6.40 chłopaki jak zwykle pootwierali wszystko na przestrzał, na zewnątrz 4,5 st.C ( całą noc uchylone były 4 okna ). Pięknie walczy o utrzymanie temperatury zadanej, jeździ z mocą w te i nazad żeby nie dopuścić do spadku ale i nie przebić zbyt wiele po takim szoku - temp. wewnątrz spadła o 7 stopni, zużycie wzrosło o 30%. To właśnie mi się w SPP podoba - dynamiczna reakcja na znianę warunków pracy. Nie kombinuje tylko jak trzeba daje w palnik i potrafi zbastować w odpowiednim momencie.

Jarecki79
10-11-2013, 19:54
hubi27
Kobra tutaj wklejał foty:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=6199393&viewfull=1#post6199393

dzisiaj widzę,że nowy user zaczął pracę ale jeszcze robi monitoring z drugiego stera...
http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=60.msg3084#msg3084

witkacy112
10-11-2013, 20:09
Witam ,mam pytanie czy przy wymianie zwykłego sterownika na sterownik z PID muszę wymienić dmuchawe?

bolek_bolecki
10-11-2013, 22:53
Chyba nie do końca dobrze zadane pytanie, nie tyle PID co sterownik. Jeśli chodzi stricte o SPP to dmuchawa powinna być dynamiczna, jaką masz w tej chwili?.

witkacy112
10-11-2013, 23:48
dmuchawa to wpa117 defro co do sterownika mam defro AG i mysle o wymianie na sterownik z pidem

kobra64
11-11-2013, 00:30
Na WPA 117 z moim starym Defro SPP chodziło, problem z lichym startem tej dmuchawki był. Ale jak się zna komin, instalację i wie się co kocioł może - da się ogarnąć.

kobra64
21-11-2013, 11:10
BET dostał nową szatę graficzną - czytelną chociaż lekko żartobliwą w swojej wymowie, generalnie mnie się podoba. Myślę że po części do takiej zmiany Boleckiego zmotywowały działania pewnej uznanej firmy. W każdym razie - dla mnie spoko.

Piotrek42
21-11-2013, 11:13
BET dostał nową szatę graficzną - czytelną chociaż lekko żartobliwą w swojej wymowie, generalnie mnie się podoba. Myślę że po części do takiej zmiany Boleckiego zmotywowały działania pewnej uznanej firmy. W każdym razie - dla mnie spoko.

Można?? można...swoją drogą nawet fajna... Tylko wiesz... ten jeden napis mnie razi :D ale pal sześć nie będę czepiał sie detali :)

MARTINOS
21-11-2013, 12:27
BET dostał nową szatę graficzną - czytelną chociaż lekko żartobliwą w swojej wymowie, generalnie mnie się podoba. Myślę że po części do takiej zmiany Boleckiego zmotywowały działania pewnej uznanej firmy. W każdym razie - dla mnie spoko.

Fajnie to wygląda. Widzę, że nawet z opcją personalizacji ;)

echelon
21-11-2013, 12:51
A co tam na plakacie robi Kobra? Nawiązanie do pierwowzoru?

kobra64
21-11-2013, 13:02
Jak na moje to uśmiecha się. Może nawet puszcza oko... A na poważnie - jakie dostrzegasz podobieństwa w sposobie sterowania SPP i Cobry? Bardzo jestem ciekaw...

echelon
21-11-2013, 13:25
Ja nie dostrzegam żadnych, bo żadnego nie używam. No może jest jedno podobieństwo - marketing szeptany :D szkoda że odwołania do misiaczka zabrakło, po tej małej aferze...
Ale kibicuję, aby Włodek zrobił neta a Bolecki dokończyl SPP+BET ze strefami i pompkami.
A i pyatnie, czemu Sekom jest na kociołku?

bolek_bolecki
21-11-2013, 15:53
Można?? można...
A czego nie można było?. Z napisem wal śmiało, chętnie się dowiem co masz na myśli




A co tam na plakacie robi Kobra? Nawiązanie do pierwowzoru?

Jeśli mowa o produkcie Elektro- Miz'u to nie ma z nim nic wspólnego.


Ja nie dostrzegam żadnych, bo żadnego nie używam. No może jest jedno podobieństwo - marketing szeptany :D szkoda że odwołania do misiaczka zabrakło, po tej małej aferze...
Ale kibicuję, aby Włodek zrobił neta a Bolecki dokończyl SPP+BET ze strefami i pompkami.
A i pyatnie, czemu Sekom jest na kociołku?

Czy marketing szeptany?. Nie wiem, nikt nie dostał ani grosza "lub innych czasopism" za to żeby tutaj cokolwiek pocisnąć. Z resztą piszesz podobieństwo, więc nawet jeśli to jakoś od ogólnie panującej normy nie odbiega. Inna sprawa to to że co niektórzy szukają i będą szukać drugiego dna więc zawsze będzie że ktoś coś.
Zwróć też uwagę jak wypłynął SPP- w zasadzie przez userów którzy zaczeli go porównywać i o tym pisać, bo to że HANDLARZ Jarek go umieścił w przeglądzie to jakoś nie namieszało, był bo był. Na pewno nie ma też zabaw w stylu jaki ster kupić i nagle 10 postów z nowych kont (taka magia funkcjonuje w pytaniach o piec np). Albo bezsensownego podbijania tematu będącego w agonii.
Nie w mojej naturze jest pociskanie, ale jak patrze na to forum to tak lekko mówiąc- jest tylko kilka "słusznych spraw" i koniec. Ciekawe czemu z SPR11 i MCI nie ma takich cyrków?

Z odwołaniem do miśka to przemilczę ;)

Włodkowy net to Włodkowy net, nie jest moim zadaniem wychodzić przed ich szereg, jakieś plany ma- pewnie zapytać możesz.

Czemu Sekom na kotle?, bo uznałem że tak będzie dobrze. W zasadzie opisałem to tutaj TUTAJ (http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=103.msg3324#msg3324)

kobra64
21-11-2013, 16:25
O jakiej echelon aferze mówisz? O tej, kiedy to pewna bardzo poważna firma zachowała się nieco chyba jednak zbyt nerwowo? Reprezentujący ją prawnik nazwał schemat kotłowni powszechnie stosowany, wypracowany wieloletnią praktyką inżynierską i umieszczany w prawie każdym rozwinięciu projektu CO węglowego " utworem " i przypisał tejże firmie prawa autorskie do tego " utworu " chociaż w wielu kotłowniach ten " utwór " funkcjonował na wiele lat przed rozpoczęciem przez tą poważną firmę działalności. W starych podręcznikach można ten " utwór " znaleźć, jak się komuś poszukać chce. Takie - abecadło instalatora. Ala ma kota itd. Gdybym był złośliwy, napisałbym że mądrzejszy uznał przepychanki za bezsens i postanowił ustąpić. A już zarzut że użyta została literka " e " przed nazwą - to doprawdy się w ocenie nie mieści. No a dlaczego Sekom - to pewnie Bolecki wie. Mnie pasuje - ten właśnie kocioł u mnie stoi i pracuje z SPP. Czyli jak Martinos napisał - mam opcję z personalizacją. I jeszcze o szeptanym marketingu - że zacytuję klasyka, znacznie tutaj więcej " Szeptów i krzyków " na temat innych produktów. SPP mam i używam. Czasem na priv ktoś zapyta, czy warto. Pytam - czego oczekuje. Jak uważam, że SPP spełni jego oczekiwania - polecam. Jak wiem, że nie ma szans - odradzam niepotrzebny wydatek.

berdnard
21-11-2013, 17:40
Witam- hm początki są trudne jednak uważam SPP zrobiło na mnie dobre wrażenie i powiem tak pozostali są bardzo daleko za Boleckim co do prowadzenia sterowania kotłem -testuje go wystarczający długi czas aby taką opinię wystawić jako zagorzały amator na temat spalania węgla
zdrówka:D

Piotrek42
21-11-2013, 17:49
NIe cuduj Kobra... zerżeli stronę na żywca i cześć, zresztą pisałem o tym dużo wcześniej.. jakby zaprzągnać dobrego informatyka to po kodach zródłowych można spokojnie dojść... ale na chwile obecną strona jest inna i OK.

Jarecki79
21-11-2013, 18:12
Ja swoje napisałem wcześniej, ale powtórzę.
Tak, uważam,że graficznie było to podobne, tak zgadzam się,że kilka rzeczy można było poprawić.
W zasadzie zgadzałem sie tutaj z MIQ...
Tak, nie dziwię się,że ktoś chciał bronić swojego, dziwię się tylko histerycznej reakcji, bo można było normalnie zadzwonić i porozmawiać.

Kilka rzeczy mnie także rozbawiło, jak ta literka e... ale generalnie sie nie dziwię.

Jak napisał Berdnard początki są trudne.
Polska to taki dziwny kraj, gdzie ciężko usłyszeć słowo pochwały, jak coś kumuś wychodzi...
Najlepiej jak ktoś patrzy z boku i zrywa boki, czy wytyka palcem a sam za wiele zrobić nie potrafi.


Sprawę zamknąłbym stwierdzeniem Piotra "ale na chwile obecną strona jest inna i OK. "
Uznajmy to za dobry, nowy początek. Miłego wieczoru

Wlodek_PID
21-11-2013, 18:33
Bardzo fajna grafika, gratulacje! Nikt się nie doczepi.
A kobra (w okularach!) jest po prostu piękna... :)

czp01
21-11-2013, 19:14
Nowa strona też mi się spodobała - ma głębię i wygląda jak trójwymiarowa. No nasunęło mi się jeszcze, że jest taka czysta i przejrzysta :)

Elegancko :)

berdnard
21-11-2013, 19:38
hm- nowa strona jak strona -fajna a mnie się coś więcej podoba MAM PILOT W RĘKACH jak to mówią kto ma pilot ten ma władzę- pod dany węgiel
:D

bolek_bolecki
21-11-2013, 21:20
NIe cuduj Kobra... zerżeli stronę na żywca i cześć, zresztą pisałem o tym dużo wcześniej.. jakby zaprzągnać dobrego informatyka to po kodach zródłowych można spokojnie dojść... ale na chwile obecną strona jest inna i OK.

Weź już przestań bo nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Jak dobry musi być ten informatyk? żeby sobie kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać "pokaż źródło strony" i wsadzić do porównywarki? Baw się dobrze przy porównywaniu, dla ułatwienia dodam ci że zmieniła się tylko grafika, kod ten sam.


Styl grafiki fajny, będę musiał pomyśleć nad dostosowaniem do niej otoczenia

Piotrek42
21-11-2013, 21:33
Weź już przestań bo nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Jak dobry musi być ten informatyk? żeby sobie kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać "pokaż źródło strony" i wsadzić do porównywarki? Baw się dobrze przy porównywaniu, dla ułatwienia dodam ci że zmieniła się tylko grafika, kod ten sam.


Styl grafiki fajny, będę musiał pomyśleć nad dostosowaniem do niej otoczenia

O czym??? że na żywca zerznełeś stronę z E-S i tyle, kto był, widział i swoje zdanie ma...Zrobiło CI się ciepło koło pióra to na szybko musiałeś coś robić...

timon120777
21-11-2013, 21:35
a ja czytam i patrzę i jedyne odwołanie z tego obrazka to nie do sterownika a do użytkownika mi się nasunęło czyli kobra64:yes:

ciekawe czy rzeczony również w okularkach pomyka czy to żarcik taki tylko :p

trzymam kciuki za rozwój
nie sądziłem że z głupiego schematu można zrobić taką aferę
ktoś ma niedobór spory czegoś chyba???
ten wygląda dużo lepiej- Brawo:)

dziubek23
21-11-2013, 21:47
O czym??? że na żywca zerznełeś stronę z E-S i tyle, kto był, widział i swoje zdanie ma...Zrobiło CI się ciepło koło pióra to na szybko musiałeś coś robić...

ot i cały Piotrek :)

Piotrek42
21-11-2013, 22:04
ot i cały Piotrek :)

Zeby nie było nie było !!! Nie ja zaczełem- ja napisałem że stronka jest OK :)

bolek_bolecki
22-11-2013, 08:43
1. Nie sądze
2,3,4 Wejdź na któryś sterownik, kliknij w "statystki", kliknij w "pobierz wszystkie dane statystyczne do pliku"
5. Tylko pome C.O i CWU

echelon
22-11-2013, 10:22
A czego nie można było?. Z napisem wal śmiało, chętnie się dowiem co masz na myśli

Jeśli mowa o produkcie Elektro- Miz'u to nie ma z nim nic wspólnego.

Czy marketing szeptany?. Nie wiem, nikt nie dostał ani grosza "lub innych czasopism" za to żeby tutaj cokolwiek pocisnąć. Z resztą piszesz podobieństwo, więc nawet jeśli to jakoś od ogólnie panującej normy nie odbiega. Inna sprawa to to że co niektórzy szukają i będą szukać drugiego dna więc zawsze będzie że ktoś coś.
Zwróć też uwagę jak wypłynął SPP- w zasadzie przez userów którzy zaczeli go porównywać i o tym pisać, bo to że HANDLARZ Jarek go umieścił w przeglądzie to jakoś nie namieszało, był bo był. Na pewno nie ma też zabaw w stylu jaki ster kupić i nagle 10 postów z nowych kont (taka magia funkcjonuje w pytaniach o piec np). Albo bezsensownego podbijania tematu będącego w agonii.
Nie w mojej naturze jest pociskanie, ale jak patrze na to forum to tak lekko mówiąc- jest tylko kilka "słusznych spraw" i koniec. Ciekawe czemu z SPR11 i MCI nie ma takich cyrków?

Z odwołaniem do miśka to przemilczę ;)

Włodkowy net to Włodkowy net, nie jest moim zadaniem wychodzić przed ich szereg, jakieś plany ma- pewnie zapytać możesz.

Czemu Sekom na kotle?, bo uznałem że tak będzie dobrze. W zasadzie opisałem to tutaj TUTAJ (http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=103.msg3324#msg3324)

Hej,
szczerze to naprawdę ci kibicuję, bo konkurencja musi być!
Do tej pory Zawijanowie śmiali się że, inni nie potrafią lub nie chcą pokazać jak działają ich kociołki/sterowniki w necie. A teraz co najmniej dwóch userów może pokazać co jest wart misiek a co spp. Ja mam możliwośc podglądu przez neta, ale nie używam. Za to kilka razy dziennie patrzę na kociołek przez wifi+telefon.

Z Kobra to myślałem że teraz to Włodek podpatruje :P
P.S. Dobrze że zmieniłeś stronę bo była MEGA podobna, nawet kolory. Tylko teraz pozbawiłeś się jednego plusa - braku dymu z komina :bye:

darase
22-11-2013, 10:54
Echelon w dobrze prowadzonym kotle jest bezdymne spalanie :)

darase
22-11-2013, 11:02
Jeżeli chodzi o podobieństwa do platformy esterownik to niech Pan Bolecki potwierdzi, że nie widział wcześniej tej platformy i nie wzorował się na niej :D

Chociaż podpatrywanie konkurencji jest dopuszczalne to trzeba tak to robić żeby aż tak to się nie rzucało w oczy :)

Grafika już nie :) ale statystyki, mapa to jeszcze można poprawić. :)

echelon
22-11-2013, 11:06
Ale na swoim schemacie masz dym z komina :)

Jarecki79
22-11-2013, 11:08
ale statystyki, mapa to jeszcze można poprawić. :)

a tutaj to się nie zgodzę, bo pierwsze statystyki w formie takich wykresów były np. w elektro-miz przy modelu buran, podobne wykresy są rysowane (temp. c.o.,cwu na ekranach cobry,pumy,skorpiona), podobne wykresy mają od x-czasu użytkownicy pumy po ściągnięciu pliku archiwum w sofcie kolegi DaminaLisu o nazwie PumaCharts, podobne ma także tech,- nie róbmy jaj....

co do mapy - to przecież mapy google... które na swoich stronach stosuje wiele firm...

Może nie popadajmy w paranoje, bo tak to można się przyczepić,że w Twoim sterze sposób ustawiania stref czasowych z poziomu pulpitu sterownika jest taki sam jak we wcześniej produkowanych sterowaniach firmy elster i tez można to poprawić....

Jarecki79
22-11-2013, 11:09
jeszcze dodam,że na ekranie sterownika od wyjścia spp sa podawane dane spalania godzinowe i dobowe, to zostało tylko przeniesione do odczytu na stronę www

pierwsze takie rozwiązanie z podawaniem tych spraw było natomiast w/g mojego doświadczenia w modelu sterownika luksus z firmy elster.

darase
22-11-2013, 13:13
Pniewski napisał: " Bez przesady."

Co chcesz przesadzać? ;)

Widzicie Panowie to jest jedynie moje zdanie.

Z mojego komina to leci para :D

bolek_bolecki
22-11-2013, 14:27
SPP miał pomiar spalania od urodzenia, tj gdzieś od 2009r?. Pojawił się na rynku jakoś 2011/12. Z resztą jakie to ma znaczenie.


Jeżeli chodzi o podobieństwa do platformy esterownik to niech Pan Bolecki potwierdzi, że nie widział wcześniej tej platformy i nie wzorował się na niej :D

Chociaż podpatrywanie konkurencji jest dopuszczalne to trzeba tak to robić żeby aż tak to się nie rzucało w oczy :)

Grafika już nie :) ale statystyki, mapa to jeszcze można poprawić. :)

Robić żeby nie rzucało w oczy?. Czyli co, można skopiować kropka w kropkę ale nie pokazywać szerszemu gornu?.
Chcesz potwierdzenia że nie widziałem?, widziałem i wiedziałem jaką funcjonalność chce uzyskać, nikogo nie namawiałem jednak że ma KOPIOWAĆ kody czy cokolwiek. Popatrz na całość z góry i powiedź czy jest to to samo, inaczej to możemy się droczyć o to że jogurcie A i w jogurcie B jest mleko.
Widzisz podobieństwo między jednym a drugim, pewnie masz racje. Ja myślę że touran jest podobny do zafiry i jestem zbulwersowany tym że obydwa mają koła w tym samym miejscu.


Nie dajmy się zwariować i zajmijmy się sensownymi sprawami. Myślę że kwestia podobieństw została już dostatecznie wyjaśniona, tak więc z sensem Panowie, z sensem.

marcin7911
22-12-2013, 21:42
Czy ktoś używa spp w kotle z podajnikiem tłokowym? Jak sie sprawdza?

Jarecki79
22-12-2013, 22:25
Czy ktoś używa spp w kotle z podajnikiem tłokowym? Jak sie sprawdza?

Pisz do Bolka,
w jego regionie tłoki są very popularne, wcześniejsze softy SPP po załączeniu domyślnie ster był tłokowy....

kobra64
23-12-2013, 00:09
No skoro się już odświeżył wątek - to napiszę. BET dostał nowy serwer i nową częstotliwość odświeżania wykresów - teraz są co 5 minut, wcześniej było co 10 minut. SPP z kolei dostał nową opcję - Bolecki to nazwał " tło ". Rzecz w tym, że można dmuchawę wysterować na 3 sposoby. Albo tradycyjnie - dmucha i nie dmucha. Albo z tłem - dmucha z ustawioną mocą a w przerwach dmucha z mocą ustawioną dla tła. Albo z tłem na podajnik - dmucha z ustawioną mocą i dodatkowo zawsze dmuchnie w czasie podawania opału. Poza tym dodano możliwość dokarmiania palnika węglem zależnego od czasu pracy tła - bardzo przydatna funkcja, szczególnie dla userów którzy tak jak ja mają do opanowania nadmierny ciąg kominowy.

berdnard
23-12-2013, 06:49
wesołych i zdrowych świąt
:)

Jarecki79
23-12-2013, 11:57
wesołych i zdrowych świąt
:)

Podłączam się i również życzę wszystkim spokojnych i radosnych świąt

Wlodek_PID
25-12-2013, 17:31
Hej,
Z Kobra to myślałem że teraz to Włodek podpatruje :P


Właśnie to robi... :yes:
https://ekotlownia.pl/sterownik/35#

Sterownik Cobra -S10u na kotle Jareckiego79.

berdnard
25-12-2013, 22:13
Witam
godosz sterownik bez ustawień ala automat
taki już był 2 latka wstecz
no i co -jaki efekt był
sam wiesz co pisali usery
proponuję tak -podeślij mi na miesiąc twój mega ster - bo mam jeszcze chęci
a ja TUTAJ
napisze
prowda
zdrowych i wesołych świąt
:cool:
gdy by rt 09 pid się nie zawieszał to by mnie tu nie było

Wlodek_PID
26-12-2013, 11:19
Cześć Bernard,

OK. Mam 1 zestaw w testach, będzie dostępny po Nowym
Roku.

Napisz, jaki masz kocioł i jakie nastawy.

bolek_bolecki
26-12-2013, 11:27
Właśnie to robi... :yes:
https://ekotlownia.pl/sterownik/35#

Sterownik Cobra -S10u na kotle Jareckiego79.


Ale chyba widać jakąś nić pomiędzy twórcą a urządzeniem... Włodkiem zaczęło kiwać to i sterownikiem też :lol2:

Wlodek_PID
26-12-2013, 12:03
No cóż... nikt nie jest doskonały... :)

berdnard
26-12-2013, 12:07
Cześć Bernard,

OK. Mam 1 zestaw w testach, będzie dostępny po Nowym
Roku.

Napisz, jaki masz kocioł i jakie nastawy.

Witam piec -SAM około 38kw podajnik burner-3 segmętowy przekładnia 1 obr/min - dmuchawek mam sporo i reduktor 2,2 obr/min w zapasie spalam około 35 kg groszku na dobe- za przesyłke zapłace-podgląd pracy pieca poniżej -warunek jest jeden NAPISZE SZCZERĄ PRAWDĘ - MOJE HOBBY
zdrówka

bolek_bolecki
26-12-2013, 15:10
No cóż... nikt nie jest doskonały... :)

Co racja to racja, mną zaczyna kiwać po pierwszym łyku. Także że Włodziu...:hug:

Wlodek_PID
26-12-2013, 16:29
No cóż... młodzież teraz taka słaba...

berdnard
13-01-2014, 20:33
Cześć Bernard,

OK. Mam 1 zestaw w testach, będzie dostępny po Nowym
Roku.

Napisz, jaki masz kocioł i jakie nastawy.

Witam Włodka pid
jak sie ma moja sprawa -testowanie COBRY
zdrowka

witkacy112
07-02-2014, 19:36
Czemu nie można wejsc na forum Boleckiego

QIM
07-02-2014, 23:18
A pewnie coś się rypsło.

bolek_bolecki
08-02-2014, 06:49
Nie wiem jeszcze co, ale tu w sumie też jest dobre miejsce schadzek :)

kobra64
08-02-2014, 09:56
No ale drugi dzień stoi? Reperować, reperować. Wiesz dobrze bolek że nie wszyscy koledzy z Twojego forum chcą się tutaj wypowiadać. A raczej - bardzo niewielu chce. Gdyby zdarzyło się im coś dobrego o sterowniku napisać - znów piekiełko będzie. A korzystając z okazji - ostatnio dodane funkcjonalności są bardzo OK. O ile korekcja czujników to pierdoła, chociaż fajna, to tło i dokarmianie palnika w pracy tła.są bardzo przydatne. Ja mam ciąg, że łeb przy wyczystce urywa. Dobrze dobrane tło i uzupełnianie stanu palnika w pracy tła pozwala ten ciąg wykorzystać. Nie mam już kłopotu z zapanowaniem nad ubywaniem opału z palnika przy pracy na małych mocach. Temp. podajnika stabilna, parę stopni powyżej temp. otoczenia. Palę teraz bardzo kaloryczną mieszanką - dwa ekogroszki plus antracyt. I nieźle to idzie.

toker
08-02-2014, 10:30
Zapytam: spróbował może ktoś sterownik SPP w Sztokerze ?

kobra64
08-02-2014, 11:02
Jak forum Boleckiego znów zacznie działać, zapisz się na listę chętnych do wypróbowanie sterownika. Pewnie będziesz pierwszy ze Sztokerem. Są koledzy z różnymi kotłami, ale Sztokera chyba jeszcze nie było.

bolek_bolecki
08-02-2014, 20:42
Czy w Sztokerze ktoś ma?, ktoś tam miał ale czy jest na forum to nie wiem. Pytaj może tu może u mnie.
Kobra, widzisz... nic tylko sobie pogratulować i iść zająć sie czymś sensowniejszym od siedzenia przy piecu. :P

BTW forum już śmiga.

kobra64
08-02-2014, 21:51
A czego sobie miałbym gratulować? Ja od 11 lat się zmagam z piecami na ekogroszek. Od 9 lat z własnym. Obsługiwałem stery Geco golaski z dwoma nastawami ( czas i przerwa podawania - bo reszta typu temp. załączenia pompy i parametry podtrzymania to są jednak pierdoły bez większego znaczenia, szczególnie w okresie zimowym ) - dobrze jak na dmuchawie była przesłona, jak nie to trzeba było dorabiać. I PID -y z kupą nastaw. Wiele widziałem, słyszałem wiele obietnic. O bezobsługowości, skuteczności, dostosowywaniu się do każdego opału, oszczędnościach, ciągłej pracy i kilku innych pierdołach. Pogratulować to Tobie mogę - Twój sprzęt jest prosty do bólu. I do bólu skuteczny. Nie dla miłośników wodotrysków - po prostu dla ludzi chcących w miarę prawidłowo spalać swój za ciężką kupiony kasę opał.

berdnard
08-02-2014, 23:31
Witam
namówię kol B na trochę inne sterowanie w SPP
coś w rodzaju BARDZIEJ MIARODAJNYM tzn wiem kiedy poda ile i jak długo będzie dmuchawka pedzić i z jaką siłą
było by to trochę coś w rodzaju PID
wiem jak ma to działać
kwestia czasu- trza się dogadać od A DO Z
jak dla mojego hobby było by to rozwiązanie SUPEROWE-nie tylko dla mnie
a konkurencja CÓŻ NIECH SE IDZIE SWOJA DROGĄ
jak są tacy uparci do swojego widzimisię
;)
było by to tak ala- mam pilot to mam pełną władzę

kobra64
09-02-2014, 00:41
Bernard - ale ja wiem kiedy poda. Wiem ile poda, jak długo i z jaką siłą będzie dmuchał - w zależności od potrzebnej mocy ( znaczy - na ile małych dmuchów podzieli ustalony co do siły i czasu dmuch ). Resztę - czyli bieżące uzupełnianie paliwa - ustawiam parametrami tła. Jak równo ma pracować - ustawiam w menu PID. Zależy kiedy mniej spali - czy idąc po kresce czy z lekkim bujaniem. Ale to już kwestia instalacji i budynku.

berdnard
09-02-2014, 07:34
Witam
jesteś taki pewny siebie?
bo ja nie-poniżej 50% mocy jak dla mnie jest to zbyt ciężkie do opanowania a tzw kopniak mam wył mam inny sposób na niego i lepiej się sprawuje w zależności jaką granulacje węgla załaduje
cóż czas na nauke i testy -puki jest jeszcze czas w tym sezonie grzewczym
:stirthepot:

Jarecki79
09-02-2014, 11:01
Berdnard, pogadaj z kobrą, w tym temacie ma rację.

Ja powiem co bym zmienił:
- dodałbym tryb ręczny do rozpalania
- dałbym opcje wyłączenia tego alarmu nieosiągnięcia temp.

reszta mi odpowiada, trochę irytuje mnie kasowanie zasypu kosza, ale z tym można żyć

berdnard
09-02-2014, 11:21
J masz racje- jak zwykle ja twoją wiedze szanuje -ale ja też mam swoje widzimisie u mnie spp ma podpiety kopniak od knifu ecoala-kiedyś to chodziło z dwoma dmuchawkami-na dzień dzisiejszy potrzeba tylko jednej obojetnie jakiego typu-nawet ta z miśka teraz chodzi i dobrze sie to wszystko trzyma kupy
aaa nie pochwaliłem sie jeszcze mam zrobione od paru dni powietrze wtórne -ALE BEZPOŚREDNIO NA GÓRE ŻARU W PALNIKU dosłownie ok 2 cm od jądra zobacze jak długo to wsio wytrzyma
;)

toker
09-02-2014, 15:36
Czy można pooglądać ststystyki na ''ekotlownia.pl'' nie mając BET 'a ?

kobra64
09-02-2014, 15:44
Można - statystyki użytkowników mających BET -a i udostępniających profil. Na przykład moje.

toker
09-02-2014, 15:50
Można - statystyki użytkowników mających BET -a i udostępniających profil. Na przykład moje.

Dziekuję za błyskawiczną odpowiedź, ale nadal nie mogę... pewnie trzeba się jakoś zalogować ?

bolek_bolecki
09-02-2014, 16:00
Berdnard, już Ci to kiedyś mówiłem. Nie żebym w jakiś samozachwyt wpadał i twierdził że teraz jest cycuś i nic zmieniać nie trzeba, ale u Ciebie są tak nieszablonowe i odmienne warunki że nie podejdzie żaden ster. Z kolei ster dla Ciebie nie podejdzie innym. Udziwniać z 50cioma parametrami też nie ma co. Suma sumarum jakoś tego nie widzę ;/
Może dobre było by jakieś proste PLC?. Z nim sporo zrobisz wedle swojej myśli, tylko trzeba by ogarnąć temat całkowicie odmienny od twojego stylu życia. Hmm może by nie było tragedii bo istnieją sterowniki do których dosłownie wrzucasz klocki z gotowymi funkcjami...

Jarek, alarm nie osiągnięcia temperatury (czyli wygaśnięcia) można wyciągnąć do ok 2 godzin. Jest to sporo czasu i szansa na jego wystąpienie w normalnych warunkach pracy jest bliska zeru. Lipa może być u tych co zamiast zawleczek mają wstawione cokolwiek innego i przy zablokowaniu po prostu będą katować mechanizm. Skoro jednak nie osiąga tej zadanej to wypadało by jakoś zareagować...
Czemu masz chęć na wykastrowanie tej funkcji?, Tak jak teraz to działa całkiem przyzwoicie, pojawia się w tedy kiedy faktycznie coś się stanie (chyba że ktoś naprawdę przegnie pałę z jej ustawieniami)
Kasowanie zasypu w sensie małej ilości opału w zbiorniku czy sama procedura informowania o uzupełnieniu opału?. Jeśli to pierwsze to zgoda w 100%, będzie tak że info pojawi się tylko jeden jedyny raz.

Jacek, zdania w kwestii "samopida" do każdego stera nie zmienię- nie ma i nie będzie. Możliwość wpływu na kilka parametrów musi być. Nie żeby sobie wazelinować ale instalacje wiedziałeś jak zrobić prosto i skutecznie, bez samo regulujących się treblinek i innych dupereli. Bez tego jest dużo większa szansa na gorsze działanie.

bolek_bolecki
09-02-2014, 16:03
Dziekuję za błyskawiczną odpowiedź, ale nadal nie mogę... pewnie trzeba się jakoś zalogować ?


Nic nie trzeba, klikasz tu http://ekotlownia.pl/sterownik/19 u góry obrazka z kotłownią masz trzy zakładki (podstawowe dane, statystyki, komunikaty)
Klikasz w statystyki i powinien pojawić się wykres.

Jarecki79
09-02-2014, 16:23
Jarek, alarm nie osiągnięcia temperatury (czyli wygaśnięcia) można wyciągnąć do ok 2 godzin. Jest to sporo czasu i szansa na jego wystąpienie w normalnych warunkach pracy jest bliska zeru. Lipa może być u tych co zamiast zawleczek mają wstawione cokolwiek innego i przy zablokowaniu po prostu będą katować mechanizm. Skoro jednak nie osiąga tej zadanej to wypadało by jakoś zareagować...
Czemu masz chęć na wykastrowanie tej funkcji?, Tak jak teraz to działa całkiem przyzwoicie, pojawia się w tedy kiedy faktycznie coś się stanie (chyba że ktoś naprawdę przegnie pałę z jej ustawieniami)


.

W pierwszej kwestii, to w zależności od instalacji, paliwa bywa,że lubię ustawiac na granicy a jak w nocy dowali większy mróz, to mi sra alarm i trzeba biegać po piętrach do kotłowni, tak się ze 2razy wściekłem wcześniej na cobrę, Twój tez mi "alarma" wypluł wcześniej... a ja chcę tak pracować, jak będzie mocniejszy mróz a będę miał ustawione 50st.c to najwyżej na wstawionych parametrach będzie sie kiwała na 47st.C, ale ja wiem,że żar jest i że się w kotle pali.

Włodka prosiłem, aby mi taką funkcję dodał w cobrze i w sofcie 33n jest, a przypasowała mi, bo była wcześniej na skorpionie plus.
To tez istotne na obiekty większe, ale nie będe się rozwijał.

Nie chcę tego co zrobiłeś kastrować, tylko chce mieć mozliwość wyboru wyłączenia tej funkcji, niech sobie wówczas uzna za wygaszony kocioł jak temp. spadnie np. <5st.C od progu załączenia pomp.

bolek_bolecki
09-02-2014, 17:35
A ty regulowaś sobie w ogóle ten czas wygaśnięcia?. Wieczność na te 100% nie gonił

toker
10-02-2014, 07:39
Jednak przychodzi taki czas, e trzeba zaktualizować przeglądarkę. To było powodem niemożności oglądania statystyk. Dziękuję za pomoc.

berdnard
10-02-2014, 13:57
:stirthepot:

bolek_bolecki
10-02-2014, 23:31
Berdnard przyznaj się, coś tu wykasował? :P

kobra64
10-02-2014, 23:35
Ja bym się raczej zapytał - coś to ze spaliną zrobił. Zaś Bernard jakąś zmotę uszykował. 20 stopni jednym ruchem spaliny obniżył.

QIM
11-02-2014, 07:45
Pisał o podłączeniu jakiegoś patentu od ecoal'a pod SPP. Miało to modyfikować pracę dmuchawy w okolicznościach pracy podajnika. Stawiam na jakiś układ czasowy.

berdnard
11-02-2014, 11:22
Ja bym się raczej zapytał - coś to ze spaliną zrobił. Zaś Bernard jakąś zmotę uszykował. 20 stopni jednym ruchem spaliny obniżył.
zobacze pare z komina jednym ruchem ręki podwyższę temperaturę spalin

berdnard
11-02-2014, 11:26
Pisał o podłączeniu jakiegoś patentu od ecoal'a pod SPP. Miało to modyfikować pracę dmuchawy w okolicznościach pracy podajnika. Stawiam na jakiś układ czasowy.
zagraj w totka-nie myliłeś się z diagnozą:yes:

QIM
11-02-2014, 11:59
Poganiasz tę dmuchawkę w trakcie i po czy też chwilę przed podawaniem?

berdnard
11-02-2014, 12:42
cynk musi być z wł podajnika a jak długo sie ma nakrećić -mam pilot-władzę pod dany opał
kapujesz
nie ma u mnie takich bzdetów-podajnik się włącza a dmuchawka odpoczywa lub ledwo się kręci

QIM
11-02-2014, 13:04
Staram się rozumieć :) Byłem tylko ciekaw, czy dmuchawa goni z pełną wydajnością już na chwilę przed włączeniem podajnika czy wchodzi na obroty w momencie sygnału włączenia podajnika. Z tego, co napisałeś, to wychodzi mi druga opcja.

berdnard
11-02-2014, 15:25
zagraj w totka-prawie pod koniec podawania dostaje cynk dmuchawka szału -pobudki do pracy
tak czy siak spp bije konkurencję po główce jeżeli chodzi o grzanie podkreślam -w zimie w automacie to jest tylko moja opinia nie każdy user się musi z nią zgadzać- wolny kraj bo masz tzw pilota w rączkach
zdrówka

kobra64
15-02-2014, 12:18
U mnie SPP dostał teraz dość trudne zadanie - ma prawidłowo spalić miał 19 MJ z bardzo szlakującym się popiołem. Pomaga mu w tym obrotówka Ardeo - zobaczymy jak sobie poradzą. W poniedziałek relacja i zdjęcia - w niedzielę nie chce mi się do zakładu jeździć. No chyba ze wygaśnie, tfu tfu przez lewe ramię. Miał był dość wilgotny, trochę się obawiam zawiechy w koszu. Pierwsza obserwacja - przestało przeciągać powietrze przez kosz ( u mnie kosz na stałe otwarty ) bo temp. podajnika spadła poniżej temp. w kotłowni ( w okolice podajnika leci powietrze z zewnątrz przez wentylację nawiewną, czuć jak wieje po kostkach ).

kaszpir007
15-02-2014, 13:27
U mnie SPP dostał teraz dość trudne zadanie - ma prawidłowo spalić miał 19 MJ z bardzo szlakującym się popiołem. Pomaga mu w tym obrotówka Ardeo - zobaczymy jak sobie poradzą. W poniedziałek relacja i zdjęcia - w niedzielę nie chce mi się do zakładu jeździć. No chyba ze wygaśnie, tfu tfu przez lewe ramię. Miał był dość wilgotny, trochę się obawiam zawiechy w koszu. Pierwsza obserwacja - przestało przeciągać powietrze przez kosz ( u mnie kosz na stałe otwarty ) bo temp. podajnika spadła poniżej temp. w kotłowni ( w okolice podajnika leci powietrze z zewnątrz przez wentylację nawiewną, czuć jak wieje po kostkach ).

Nie ukrywam że trochę się wzoruje na Twoim sterze i ustawieniach :)
Ja paliłem miałem niby z Piasta 23MJ i nie wspominam tego zbyt miło , niesamowici mi się sklejał :(
Ale patrząc teraz sądzę że za słabo dmuchałem ..

Poradzono mi że dla mojej dmchawy wbs6 max nadmuch to 12-16 i nie przekraczałem tych ustawień i kocioł mi się syfił , opał sklejał i itd ...
i sądzę że niestety za słabo dmuchałem , bo obecnie na ekogroszku dmucham 20 i mam takie wrażenie że za słabo , bo robi się trochę sadzy w kotle (tła nie używam , bo dodatkowo u mnie jeszcze mocniej bujał wykresem ) , ale z drugiej strony widzę w popielniku trochę spieków ...


ja sądze że następny sezon wezmę znów miał ten niby z Piasta , ale chyba po prostu będe musiał mocniej dmuchać ...
Tyle że u mnie nie ma zbytniego wyboru i ceny też mało zachęcające ..
ten co brałem to po 600zł ...

dziubek23
15-02-2014, 15:51
Poradzono mi że dla mojej dmchawy wbs6 max nadmuch to 12-16 i nie przekraczałem tych ustawień i kocioł mi się syfił , opał sklejał i itd ...
i sądzę że niestety za słabo dmuchałem , bo obecnie na ekogroszku dmucham 20 i mam takie wrażenie że za słabo , bo robi się trochę sadzy w kotle (tła nie używam , bo dodatkowo u mnie jeszcze mocniej bujał wykresem ) , ale z drugiej strony widzę w popielniku trochę spieków ...



Pewnie o mnie chodzi :p bo ja tak ustawiałem i u mnie chodziło ok i u kumpla też nawet chyba Jarek tez coś podobnie kręcił. Ty wzorujesz się na Kobrze ale z tego co kojarzę to on kręci mocniej bo ma przysłoniętą dmuchawę żeby zrobić większe sprężanie ja miałem otwartą na maxa.

kaszpir007
15-02-2014, 16:33
Pewnie o mnie chodzi :p bo ja tak ustawiałem i u mnie chodziło ok i u kumpla też nawet chyba Jarek tez coś podobnie kręcił. Ty wzorujesz się na Kobrze ale z tego co kojarzę to on kręci mocniej bo ma przysłoniętą dmuchawę żeby zrobić większe sprężanie ja miałem otwartą na maxa.

Juz nie pamiętam ;-)

Ale u mnie przy nadmuchu 12-16 niesamowicie syfik się kocioł. Dodatkowo ogień był jak ze "znicza" ..
Zwiększenie nadmuchu zwiększało wysokość ognia i dotykał deflektora ...
Nie miało znaczenia przy przesłona zamknięta czy otwarta ...

Teraz jadę na nadmuchu 20 i przymknięte przesłonie (w tamtym sezonie tez miałem przymkniętą przesłonę) i szczerze mówiąc nie do końca jestem pewien czy nie zasłabo dmucham :)

Wzoruję się na Kobrze , ale przy takich ustawieniach jak on obecnie kocioł wchodzi mi w podtrzymanie , za duzo ciepła generuje i nie może go wykorzystać i muszę znów zjechać mocno z mocą aby mi nie kisił się bardzo długo w podtrzymaniu ...

Zastanawia mnie moc nadmuchu.

Czy jak kocioł pracuje na mniejszej proporcji np. 1:10 to trzeba dmuchać więcej/mniej niż w przypadku proporcji np. 1:5 ?

Pytam bo ten nadmuch nie daje mi spokoju :) Bo ciągle mi się zdaje że za słabo dmucham (bo trochę sadzy się w kotle odkłada) ...

kobra64
15-02-2014, 16:34
Z prostokątnymi palnikami to w ogóle raczej nie ma się co odnosić do moich nastaw - jednak napowietrzenie w Ardeo to jest zupełnie inna historia. Teraz mam przesłonę otwartą całkowicie, miał zawsze potrzebuje więcej wiatru.

kobra64
16-02-2014, 11:04
Koło doby się już ten miał 19D z Piasta pali - jak na razie według wykresów źle nie jest. Nawet dość równo sobie to idzie, licznik pokazał 10 kilo - czyli pewnie ze 13 spalił bo jest ustawiony przesyp dla ekogroszku i nie chce mi się wyłączać sterownika tylko po to żeby przestawić przesyp. Spaliny się nieco dźwignęły - no ale całkowicie otwarłem przesłonę dmuchawy to tak musiało być. Ciekawy jestem co w poniedziałek zobaczę w popielniku i na palniku - zakładam że będzie sporo szlaki w różne fantazyjne formy pospiekanej ale raczej nie spodziewam się jakiegoś niedopału.

berdnard
16-02-2014, 14:08
a co robisz z odchodami spalania z tego miału 19 z piasta -chyba nie do kubła za 2 dychy;)

kobra64
16-02-2014, 14:19
Jeszcze nie wiem ile tego będzie i jakie - bo to się dopiero drugą dobę pali. W poniedziałek będę w zakładzie to się zobaczy co to wychodzi. Mam do utwardzeniaa jeszcze kawałek placu przy ogrodzeniu jakby co:p

berdnard
16-02-2014, 14:41
O qurcze że jo na to nie wpod
nie ważne- napisz jutro jak tam palniczek bzyka z tym badziewianym -miałem

kobra64
17-02-2014, 10:49
Szło nieźle, jednak miał odmówił współpracy - powiesił się w koszu. Przebiłem - a on się za chwilę znów powiesił. Próby przesunięte do czasu wysuszenia tego badziewu - pewnie z tydzień. Teraz się Jaret z Janki popali chwilę.

berdnard
17-02-2014, 14:53
Witam
bez obrazy-byłem świadkiem takiego zdażenia
ty tak postępujesz jak pewień gość co przyjechał na piasta lśniącym nowością MB -ML z przyczepką po MUŁ I ładował w gumowcach sztychówką cosik czarnopodobnego
:D

animuss
17-02-2014, 22:10
Szło nieźle, jednak miał odmówił współpracy - powiesił się w koszu. Przebiłem - a on się za chwilę znów powiesił. Próby przesunięte do czasu wysuszenia tego badziewu - pewnie z tydzień. Teraz się Jaret z Janki popali chwilę.

Zrób tak wysyp worek miału na posadzkę rozgarnij ,na to wysyp worek ekogroszku ,zrób kanapkę ,ładuj w wiadra i wsypuj do zasobnika aż wypełnisz do pełna.
W ten sposób ładnie się mieszają miał z węglem ,nic się nie zawiesza jadę cały sezon .

kobra64
17-02-2014, 22:56
Bernard - ja tym palić na stałe nie zamierzam, ja tylko chcę sprawdzić cz y to się da spalić. Dlatego rada Animussa jest chybiona - to ma być tylko ten miał. Bez żadnego uszlachetniania - syf w najczystszej postaci. Chcę zobaczyć, jak sobie z tym poradzi palnik i sterownik.

Jarecki79
17-02-2014, 23:14
poradzić sobie poradzi, ale towar musi być suchy.
Ty nie masz dużego zapotrzebowania, więc spalany spokojnie powinien jakoś logicznie się spalać
Rozsypałeś, więc niech ten tydzień doschnie....
Od środy do niedzieli zapowiadają delikatny powrót zimy.....

kobra64
18-02-2014, 00:42
No właśnie nie rozsypałem, tylko w jutowych workach pod kaloryferem na hali stoi. Powinno w parę dni wyschnąć, teraz Janka idzie.

Piotrek42
18-02-2014, 00:56
No właśnie nie rozsypałem, tylko w jutowych workach pod kaloryferem na hali stoi. Powinno w parę dni wyschnąć, teraz Janka idzie.

Zasłyszane...Kobra ,mam znajomego co pali miałem, jego receptą na mokry miał jest..... Kołek grubości styliska od łopaty czy trochę grubszy, gość wycina kołek na wymiar, daje go do zasobnika w ten sposób że kołek leży pod kątem / i blokuje go żeby nie trafił przypadkiem do ślimaka, mówi że pali tak cały czas a dzieki temu nie zawiesza mu się miał tylko zsuwa sie po tym kołku... mówi że największym kłopotem jest zablokowanie tego kołka..nie wiem nie palę miałem ale spróbować możesz...

animuss
18-02-2014, 09:44
No właśnie nie rozsypałem, tylko w jutowych workach pod kaloryferem na hali stoi. Powinno w parę dni wyschnąć, teraz Janka idzie.W worku jutowym to tylko obeschnie od zewnątrz w środku bryły się robią ,przed wsypaniem do zasobnika będzie trzeba je rozbić .

animuss
18-02-2014, 09:49
- to ma być tylko ten miał. Bez żadnego uszlachetniania - syf w najczystszej postaci. Chcę zobaczyć, jak sobie z tym poradzi palnik i sterownik.Już paliłem miałem ,mułem,który pachniał i wyglądał jak ziemia ,zastanawiałem się czy to jeszcze węgiel czy już nie moze mi ziemi sprzedali ,ale o dziwo paliło się to.:rolleyes:

sebsa
18-02-2014, 11:38
Kurcze - jestem trochę zaskoczony zawieszeniem się paliwa - nawet jeśłi wilgotnego. Zejście w Ardeo jest niemalże wielkości szybu windowego;). Już się nastawiłem na wymianę w lecie na ten palnik. Cały styczeń występował u mnie problem z zawieszaniem groszku na moim brucku. Wiem już co było przyczyną. Chyba sobie na razie odpuszczę zamiankę.

Jarecki79
18-02-2014, 11:43
Kurcze - jestem trochę zaskoczony zawieszeniem się paliwa - nawet jeśłi wilgotnego. Zejście w Ardeo jest niemalże wielkości szybu windowego;). Już się nastawiłem na wymianę w lecie na ten palnik. Cały styczeń występował u mnie problem z zawieszaniem groszku na moim brucku. Wiem już co było przyczyną. Chyba sobie na razie odpuszczę zamiankę.

Ja korzystam z palnika, gdzie zejścia na paliwo robią mi pod kosze pancerpola, bo zależy mi, aby palone było suchym.
Z pancerpola, takiej wersji ardeo, ewmara i nowej eko schodzi bez kłopotu suchy miał,lekko wilgotny też, ale mokry się powiesi.
To zejście jest wielkością podobne do ewmarowskiego appm-1 oraz nowszej wersji ekoenergii.

Jest też wersja ardeo z tym wielkim zejściem na paliwo z kosza, wówczas zostajemy przy koszach ardeowskich i jest też kłopot z wysyłka kotła, bo nie mieści się na palecie....

kobra64
18-02-2014, 11:47
Ano wybrał ślimak co zeszło i powstała taka dziura nad zejściem a nad nią skorupa. Przebiłem i solidnie wzruszyłem to prętem i miałem nadzieję że pójdzie. No ale się na nadziei skończyło, po godzinie znów wisiało.

sebsa
18-02-2014, 12:06
Hej - Ja nie pisałem, że zamierzam palić mokrym opałem. Kupiłem w lecie groszek Wesoła;) - jak pół Polski w tym roku. Sęk, że to chyba na prawdę Wesoła bo popiołu ma rewelacyjne mało, trochę gorzej ze spiekami i jest dość bogata w drobny pył. Co do zawieszania... To po części pewnie moja wina. Wypracowałem sobie w tym roku schemat. Zasyp w sobotę, koło czwartku/piątku dosypanie jednego worka i zasyp do pełna w sobotę. Tym sposobem zawsze na dole było co najmniej 1/4 zbiornika. Z czasem na spodzie zbiornika zebrała się pylista/mułowa, wilgotna, zbita frakcja. 2 tygodnie temu wybrałem tego z około połowy małego worka. Wróciłem do starego schematu - zasyp dopiero po zejściu całego zbiornika. W moim brucku zejście ma 17x15cm. Dlatego zastanawiam się czy takie nagromadzenie pyłu a w rezultacie zawieszenie węgla jest możliwe również przy szerszych zejściach.

kobra64
18-02-2014, 12:38
Ja zawsze kiedy to możliwe staram się palić "do końca". To z mojego starego Defro mi zostało - nawet jak opał wydaje się całkowicie pozbawiony miału to ten miał w nim jest i przy dosypywaniu się gromadzi z kolejnych zasypów. 2 razy się w Defro pobawiłem w opróżnianie kosza i wyleczyłem się z dosypywania - ale w starym Defro i zejście jest niewielkie i ten skos kosza nad samym ślimakiem niespecjalnie stromy. Z wilgotnego opału z nawet niewielką zawartością miału potrafi wybrać tunel środkiem nad zejściem a wokół zostaje opał który już się nie nie osypuje na ślimak.

pawelo_pl
18-02-2014, 14:44
Ano wybrał ślimak co zeszło i powstała taka dziura nad zejściem a nad nią skorupa. Przebiłem i solidnie wzruszyłem to prętem i miałem nadzieję że pójdzie. No ale się na nadziei skończyło, po godzinie znów wisiało.
Miałem to samo - nie można było w nocy pospać - bo piec ciągle alarmował - ale załatwiłem sobie siatkę do przesiewania piachu - taką co używa się na budowie . Ze 100 kg niby węgla "wydobywam" wiaderko miału - taki to rewelacyjny węgiel mają w workach. Co sobota jest trochę zabawy - ale przynajmniej zacząłem się wysypiać w nocy :D .

kobra64
21-02-2014, 10:05
Miał trochę się podsuszył i SPP + stalowa obrotówka Ardeo znów z nim walczą - tak mniej więcej od północy ( tak by wynikało z wykresu, że wtedy dotarł ten miał na palnik - dosypałem na prawie pusty kosz wczoraj około 17 ). Relacja i zdjęcia są w wątku o kotle Skam P. Na razie nie wygląda to najgorzej - mam tylko nadzieję że się znów nie zawiesi.

kobra64
22-02-2014, 10:26
W wątku o SKAM P dalsza część relacji z walki SPP + obrotówka Ardeo z miałem 19D z Piasta - zapraszam zainteresowanych. Bolek, nie wiem czy większa w tym zasługa palnika czy sterownika, ale jestem pod wrażeniem. Jako zestaw to to jest nie do podj...nia. Co prawda ciut nim trzęsie, no ale po takim syfie jakim go nakarmiłem to dziwne że się w ogóle pali i grzeje. A i spalanie jest OK - 11 kilo to jest około 4 zeta/doba. Całkiem całkiem. W poniedziałek - jak do tego czasu nic się nie wydarzy - zważę popiół. Jest go sporo, ale całkiem przyzwoity. Piast podaje dla tego miału zawartość popiołu do 25% - ciekaw jestem jak to wyjdzie.

kobra64
23-02-2014, 09:48
Jednak trochę nim telepie na tym miale - jest około 3 stopni oscylacji. Jakby moc miał ciut nisko ustawioną albo skok mocy w PID za mały ( teraz mam P=1 ). W poniedziałek przestawię P na 2 i wyłączę I kiedy adaptacja będzie rzędu 25% przy zadanej - zobaczymy na ile go to wyrówna. No i zrobię mu test na tym opale pod wyższym obciążeniem - ciekaw jestem co wtedy będzie na palniku i w popielniku.

berdnard
23-02-2014, 10:42
W wątku o SKAM P dalsza część relacji z walki SPP + obrotówka Ardeo z miałem 19D z Piasta - zapraszam zainteresowanych. Bolek, nie wiem czy większa w tym zasługa palnika czy sterownika, ale jestem pod wrażeniem. Jako zestaw to to jest nie do podj...nia. Co prawda ciut nim trzęsie, no ale po takim syfie jakim go nakarmiłem to dziwne że się w ogóle pali i grzeje. A i spalanie jest OK - 11 kilo to jest około 4 zeta/doba. Całkiem całkiem. W poniedziałek - jak do tego czasu nic się nie wydarzy - zważę popiół. Jest go sporo, ale całkiem przyzwoity. Piast podaje dla tego miału zawartość popiołu do 25% - ciekaw jestem jak to wyjdzie.
Witam
kol a powiedz jak często odwiedzasz -piec albo kto ci zrzuca odchody z palnika i w jaki sposób
bo ta moja obrotówka sama se radzi przez cały okres od około połowy grudnia do nadal -co ty na to
;)

kobra64
23-02-2014, 11:10
Nie zaglądam - samo spada na razie. No ale to jest praca na małej mocy, nie ma jakiejś wysokiej temperatury złoża to i popiół się mało spieka. Zobaczymy jak się uda w poniedziałek - dam mu popalić tak bardziej na ostro. Wtedy się zobaczy czy moja obrotówka sobie poradzi ze szlaką. Zresztą liczę na to, że sposób dmuchania SPP zminimalizuje tą szlakę - ale to się sprawdzi. Na razie popiołem jestem naprawdę bardzo mile zaskoczony - spodziewałem się wielkich skrzepów a spada nawet w miarę sypki popiół, spieki nie są wielkie. PS. Tak między kilogram a dwa kilo na godzinę jakby palił, to obraz palnika i popiołu byłby chyba miarodajny dla warunków zimowych - w poniedziałek postaram się go tak pogonić.

berdnard
23-02-2014, 11:34
powiem tak
ja mogę sobie wył obrót -kiedy chce i mogę ni regulować z odpowiednią czestotliwością
ale NIE WIDZI MI SIĘ TEN TWUJ NA MIALE no chyba dasz kopniakiem SPP-porzumnie ale byś musial pomyśleć nad chwycyniym popiołku z odchodów spalania miału -badziewia 19 zzzz
co ty na te moje śluńskie bazgrołki powiysz;)

kaszpir007
23-02-2014, 13:01
Kobra , jak na taki szajsowaty opał to nieźle Ci idzie , ale no właśnie ale ...
Obecnie raczej temperatury jak późną jesienią , a nie zimą , choć u mnie temperatury na zewnątrz szaleją od -2 do nawet 6-10 stopni ...
Sądzę że zupelnie inny test byłby gdyby zapotrzebowanie na ciepło było sporo wyższe ...

U mnie na obecnym opale ciężko mi wysterować kocioł bo jak temperatura na zewnątrz jest wyższa niż 4-6 stopni to kocioł u mnie zaczyna się nudzić i co chwilę się odstawia ...

kobra64
23-02-2014, 15:52
Bernard, kopniak ( podbicie startu ) jest na 2, obrót na razie sobie radzi z rozrywaniem szlaki i zrzucaniem popiołu. . Jutro jak się nic po drodze nie wydarzy zrobię mu zimę, tak gdzieś od 10 do 16. Planuję go pogonić tak między 1 a 2 kilogramy na godzinę - myślę że w moim budynku i przy - 20 nie wciągnąłby tego więcej jak jakieś 30 - 40 kilo na dobę.

berdnard
23-02-2014, 16:55
no tak
tylko te odchody na palniku rosną aż do---- nieba zgadza sie:cool:

kobra64
23-02-2014, 18:03
Około półtorej doby się paliło i było OK - nie było tego za wiele na palniku. W poniedziałek jak zajadę do zakładu to będzie przeszło 3 doby, wtedy zobaczę czy coś się tam wysoko spiętrzyło - ale nie spodziewam się, raczej nie miał problemu ze zrzucaniem bo i nie było to jakoś dramatycznie pospiekane. Wszystko się w poniedziałek okaże - dam nowe fotki palnika i popiołu no i zważę popiół z tych 3 dni palenia badziewiem.

QIM
23-02-2014, 19:12
Bardziej chodzi o to co na wymienniku znajdziesz. Zdaje się, że Berdnardowi o to chodziło.