PDA

Zobacz pełną wersję : Energooszczędne biuro



lukasza
14-10-2013, 10:06
Witam,
pytanie o ciepły budynek usługowy, tzn. biurowy. Różnica zasadnicza w porównaniu z domem to, że biuro będzie użytkowane maks 60h tygodniowo, zaś dom niemal ciągle użytkujemy. W związku z tym pytanie:
1. Czy jest sens montowania rekuperatora (nawet taniego za 3-4 tys). W budynku będzie 3 -4 pracowników.

Planowane jest wstępnie 105m2 biura. Pod posadzką 25=10+15cm styro 0,041. Ściany pustak ceramiczny + 25 cm styro 0,035. Fundament ściana 20 cm styro 0,035. Dach płaski (deskowanie plus papa). Na pewno będzie między konstrukcja drewnianą 20 cm wełny 0,035 i podwieszane 15 cm wełny 0,035, razem 45 cm wełny. Zastanawiam się co poprawić?

Jest opcja 5cm XPS na dach, izolacje itp i zielony dach. Wtedy myślę, że dach będzie ok 45 cm wełny plus 5 cm XPS plus całe ta zielenina z piaskiem, ale nie wiadomo co z finansami i raczej liczę, że powstanie samo 45cm wełny.
Okna 3 szybo U=0,7 bez szału.

2. Co poprawić? na co jeszcze zwrócić uwagę? ale w ramach przystępnej ceny. Zabawa w ciepły montaż okna mnie nie przekonuje cenowo. Chciałbym zejść do 50kWh/m2/rok przy temp zewnątrz -18 i wewnątrz +22 grzane 60h tygodniowo. Reszta może i być 14 stopni. Tylko powstaje 2-gie pytanie co z systemem CO. Podłogówka mi się tak na noc i część weekendu nie wychłodzi. A chciałem biuro bez kalafiorów. Może w takim razie kalafiory, no ale gazu nie ma przy planowanej działce i miała być PC GW lub PW. Skłaniałem się ku PW.

3. I czy dać to teraz na grzejnikach .... i PC PW - mały sens. Jaki może być dobowy skok temperatury podłogówki? Teraz mam grzane biuro na gazie i sobie dynamicznie dogrzewam od 7.00, potem schodzi temperatura od 9.00 i jest stała a od 16.00 już wcale niemal nie grzeję i wieczorem i w nocy mam 17 st. A rano w 1h podbijam do 21-22 st.
Czy może PC PP????

andriuss
14-10-2013, 13:37
Dać mniej ocieplenia zewnątrz, ale dorzucić po 5 cm wewnątrz, na to k-g., tyle akumulacji w zupełności wystarczy. Ogrzewanie wyłącznie klimatyzatorami z funkcją grzania. Zastanów się nad okiennicami czy inną, lepszą od rolet przesłoną okien.

מרכבה
14-10-2013, 20:28
Ogrzewanie wyłącznie klimatyzatorami z funkcją grzania. Zastanów się nad okiennicami czy inną, lepszą od rolet przesłoną okien. nie uciągnie ! wiem dokładnie bo mam w użytkowaniu taki budynek z takim ogrzewaniem.
Nagrzewnica trójfazowa np 4,5-9kW do grzania jak jest np -10 .

andriuss
14-10-2013, 21:44
nie uciągnie ! wiem dokładnie bo mam w użytkowaniu taki budynek z takim ogrzewaniem.
Nagrzewnica trójfazowa np 4,5-9kW do grzania jak jest np -10 .

Fakt, skrót myślowy. Tyle, że zamiast nagrzewnicy należy nabyć 3 farelki 2000W po 40 zł sztuka na ten jeden tydzień, kiedy w ciągu dnia będzie mniej niż -15*.

lukasza
15-10-2013, 07:58
Dać mniej ocieplenia zewnątrz, ale dorzucić po 5 cm wewnątrz, na to k-g., tyle akumulacji w zupełności wystarczy. Ogrzewanie wyłącznie klimatyzatorami z funkcją grzania. Zastanów się nad okiennicami czy inną, lepszą od rolet przesłoną okien.

ocieplanie od wewnątrz to dość kontrowersyjne rozwiązanie?? - przynajmniej w domach. Niby z logiki jestem w stanie wydedukować czemu ma ono służyć w budynku nagrzewanym dość dynamicznie i tylko 5 lub 6 dni w tygodniu po te 8-10h.
Jednak wolałbym bez ocieplenia od środka. Jest tego kilka przyczyn. 3 ściany planuję wylać z betonu (2 wewnętrzne i 1 zewnętrzną) i ma to być okładzina ściany docelowa - coś jak beton architektoniczny. Więc 1 z 4 zewnętrznych ściany już nie ocieplę od wewnątrz. Wolałbym też od środka mieć gips i to wszystko w 1 cenie a nie ocieplać i wykładać to k-g. No i nie jestem pewien ocieplana od wewnątrz. Mi w głowie "kołacze" mit: tylko nie ocieplaj od wewnątrz.

A co do grzania to może tania PC PP. Patrzyłem kiedyś i te małe PC PP potrafią ładnie przecenić a i sama instalacja do 3-4 pomieszczeń w podwieszanym suficie to koszty mikro w porównaniu jednak do podłogówki ok 90m2. Przy okazji jest chłodzenie latem.

RAPczyn
15-10-2013, 08:05
lukasza (http://forum.muratordom.pl/member.php?115868-lukasza) jeśli chodzi system grzewczy to polecam ogrzewanie ścienne.
Byłem ostatnio w halach produkcyjnych niskoenergetycznych w Niemczech gdzie jest takie ogrzewanie. Biuro o powierzchni (jeśli dobrze pamiętam) 600m^2 w Dąbrowie Górniczej również z ogrzewaniem ściennym, zbudowane z 10 lat temu. Klimat w budynkach bardzo przyjemny.
Co do konstrukcji ścian to może szkielet?
Rekuperator jak najbardziej, w ostateczności kontrolowany wyciąg.

lukasza
15-10-2013, 08:27
Tak analizując grzanie to zakładając brak gazu i tą dynamikę grzania to rozwiązanie na powietrzu jest bezkonkurencyjne. Oleje, gazy w butli zabijają ceną eksploatacji a instalacja cała z kominem, zbiornikiem, wyposażeniem mini kotłowni i grzejnikami nie jest tania. PC gruntowe strata kasy na DZ i niskotemperaturowe GZ, PC PW to droga pompa i strata pieniędzy na GZ, duża bezwładność układu obu PC. Zaś PC PP to ideał: mała bezwładność, niski koszt GZ. Jednocześnie w tej kasie za darmo jest klima tak przydatna w biurach w parterowych budynkach. Widomo nieco mniejszy COP bo powietrze często podgrzać bardziej od wody w PC PW, większa pompka ale myślę, że COP nadrobię bo grzanie praktycznie będę miał w godzinach 7.00-17.00 czyli jak powietrze jest najcieplejsze; pomijam sporo nocy. Nie wspominając, że bez problemu już od 16.00 do 6.00 mogę obniżyć znacznie temperaturę wewnątrz. Zakładając, ze myślałem o klimie to ta PC PP kosztowo wyjdzie najtaniej.

Jeśli PC PP to czy coś zmienić w budynku? Zamienić Porotherm na coś innego? Realnie myślę jeszcze o roletach ale bardziej ze względu niby bezpieczeństwa choć i tego bym nie robił bo i tak będę miał i bardziej cenię alarm.
Zmienić proporcje ocieplenia: 25 posadzka, 20 fundament, 25 ściany, 45 dach?

P.S. jest jakiś dobry sposób i nie drogi na mostek ściana szczytowa i płaski dach? Isomurem tego nie oblecę (cena) a i pewnie będzie to miejsca gdzie chcę dać jakiś wieniec. Wieniec wiadomo ma z 25 cm a ocieplenie sufitu z 45 cm więc w tych dolnych 15 cm bym złapał połączenie wełna-isomur- styropian. Tylko czy warto?

lukasza
15-10-2013, 08:31
lukasza (http://forum.muratordom.pl/member.php?115868-lukasza) jeśli chodzi system grzewczy to polecam ogrzewanie ścienne.
Byłem ostatnio w halach produkcyjnych niskoenergetycznych w Niemczech gdzie jest takie ogrzewanie. Biuro o powierzchni (jeśli dobrze pamiętam) 600m^2 w Dąbrowie Górniczej również z ogrzewaniem ściennym, zbudowane z 10 lat temu. Klimat w budynkach bardzo przyjemny.
Co do konstrukcji ścian to może szkielet?
Rekuperator jak najbardziej, w ostateczności kontrolowany wyciąg.
ścienne mam w domu. Jeszcze nie odpalone ale nie jest to luksus bo wiem ile ogranicza. No i jak ścienne to grzejemy wodą. A chyba mój opis PC PP ma więcej zalet niż PC PW. Choć trop z ściennym jest dobry gdyż ono jest bardziej dynamiczne od podłogówki. Ale koszt ogólny PC PW + droższe od podłogówki ścienne + cem-wap + gładź i dawać kanały do reku i być nadal bez klimy to ja wole PC PP i 1 system kanałów i od razu klimę i dużo większa dynamika grzania jak to w biurze.

andriuss
15-10-2013, 08:31
ocieplanie od wewnątrz to dość kontrowersyjne rozwiązanie?? - przynajmniej w domach. Niby z logiki jestem w stanie wydedukować czemu ma ono służyć w budynku nagrzewanym dość dynamicznie i tylko 5 lub 6 dni w tygodniu po te 8-10h.

Nic nie ma w tym kontrowersyjnego, po prostu na przekór TB preferujemy domy akumulacyjne. Nie masz żadnych szans stworzyć układu dynamicznego z dużą amplitudą dobową w opcji o której mówisz. Może po prostu pogódź się z tym i szukaj oszczędności w drugiej taryfie. PC PP to mus - bądź poważnym pracodawcą i zapewnij ludziom klimę. Wentylację mechaniczną też, więc dorzucenie wymiennika ciepła to niewielki koszt. Podłogówka do biura, gdzie się chodzi w butach - zapomnij.

lukasza
15-10-2013, 09:00
Nic nie ma w tym kontrowersyjnego, po prostu na przekór TB preferujemy domy akumulacyjne. Nie masz żadnych szans stworzyć układu dynamicznego z dużą amplitudą dobową w opcji o której mówisz. Może po prostu pogódź się z tym i szukaj oszczędności w drugiej taryfie. PC PP to mus - bądź poważnym pracodawcą i zapewnij ludziom klimę. Wentylację mechaniczną też, więc dorzucenie wymiennika ciepła to niewielki koszt. Podłogówka do biura, gdzie się chodzi w butach - zapomnij.

Układ dynamiczny dla mnie to grzanie 22 st od 7 do 17 a potem zejście na 18 st. Czy tyle PC PP da radę a raczej czy tak ocieplone biuro da rade? Przecież nie chce na wieczór i noc całkowicie wyłączyć PC PP, ale z drugiej strony głupotą będzie pchać ogrzewanie 24h takie samo.
Obecnie na gazie i grzejnikach nie mam z tym problemów, no ale obecnie to jest 10 cm styro na ścianie i 20 cm wełny w dachu. Grzeje 21 st w ciągu 7.00-16.00 potem zejście na 17 st. Takie zejście z 21 do 17 st mam w 2-3 h. Zaś nagrzanie rano z 17st do 21 st zajmuje 1h. Biuro wynajmuję.

p.s. ws. klimy to napisz do Amazon. com. Oni tam są jajcarze i trzymają ludzi w hali blaszanej bez klimy. U mnie w biurze klientów nie ma, 3 pracowników siedzi w papciach jak w domu i klepie w klawiaturę. Czasem klient się pokarze ale to raz na tydzień. W nowym biurze to i o kanapie myślę, ale czy jest sens rozleniwiać siebie i pracowników :) Pan właściciel Amazon.com swoim pracownikom w USA nie dał dofinansowania na bilety, żeby w pracy nie myśleli kiedy odjeżdża ostatni autobus spod pracy a ja nawet kupiłem swoim papcie :)

Pod PC PP zmienić porotherm na coś innego? na to chyba jeszcze tylko mi pozwoli biznesplan. Choć jak dla mnie porother jest całkiem ok.

andriuss
15-10-2013, 09:09
Nie chce się koledze liczyć, co? Nie da się. Trzeba obliczyć pojemność cieplną tego biura, obliczyć straty, zobaczyć jak będzie stygło i ile oszczędności da średnio pewnie ze dwa stopnie mniej w nocy w skali sezonu. Na oko - grosiki. Trzymanie tej samej temperatury, ale opędzanie ogrzewania głównie w taniej taryfie powinno dać dużo lepszy efekt finansowy. Ale to znowuż zależy od tego jakie się ma stawki, ile idzie prądu bytowego, itd.

kalisii
08-11-2013, 10:26
Dać mniej ocieplenia zewnątrz, ale dorzucić po 5 cm wewnątrz, na to k-g., tyle akumulacji w zupełności wystarczy. Ogrzewanie wyłącznie klimatyzatorami z funkcją grzania. Zastanów się nad okiennicami czy inną, lepszą od rolet przesłoną okien.

Mam kaloryfer i rolety lepszej jakości, które fakt trzymają świetnie ciepło. W sumie to nawet zbytnio nie planowałem eko biura ale widac warto postawić na jakość.