PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianki dziłowe



grzegorz_l
12-07-2004, 08:45
Witam
Czy pod ścianki działowe trzeba robić ławy lub jakieś inne wzmocnienie?
Murarz twierdzi, że jak najbardziej (dodatkowe pare metrów ściany :-? ?), a projekt w tym temacie milczy, na przekrojach nie ma żadnych wzmocnień. Jak sądzicie? Co robić?
Ścianki z porotchermu 8,5 cm, chudziak wyjdzie ok. 15 cm. a pod nim ubity piasek.

caleb
12-07-2004, 08:56
jesli to nie są ściany nośne to raczej nie ma potrzeby

grzegorz_l
12-07-2004, 09:04
Nie są to ściany nośne, zwykłe ścinki działowe między pokojami.

Wiola
12-07-2004, 09:10
Witam
Czy pod ścianki działowe trzeba robić ławy lub jakieś inne wzmocnienie?
Murarz twierdzi, że jak najbardziej (dodatkowe pare metrów ściany :-? ?), a projekt w tym temacie milczy, na przekrojach nie ma żadnych wzmocnień. Jak sądzicie? Co robić?
Ścianki z porotchermu 8,5 cm, chudziak wyjdzie ok. 15 cm. a pod nim ubity piasek.

Witam

U nas w projekcie również nie było fundamentów pod ścianki działowe. Jednak szef ekipy, która u nas buduje, powiedział, że są potrzebne, niewielkie, kopane chyba na głębokość 50 cm i szerokość ścianek działowych. Lane bezpośrednio w grunt. Inspektor również to potwierdził i tak zrobiliśmy. Czy są one potrzebne tego nie wiem, ale opieram się na opinii ludzi, do ktorych mamy zaufanie.

Pozdrawiam
Wiola

Wakmen
12-07-2004, 09:13
Proponowałbym zastosowanie mat zborojonych z prętów fi 3mm z oczkami 15X15 lub mniejszymi. W zupełności wystarczy.

echo
12-07-2004, 09:26
pod ścianki działowe chyba nie robi się fundamentów;
my mamy fynd. tylko pod ścianani nośnymi oraz zbrojenie hudziaka siatką zgrzewana z prętów fi 6 (po to aby wzmocnić podłoże, aby nie osiadało i nie pekało - mamy spadek na działce więc i grubą warstwę piachu pomiędzy fundamentami zagęszcznego oczywiście mechanicznie);
mam nadzieję, że będzie dobrze... :wink:

Wakmen
12-07-2004, 09:30
pod ścianki działowe chyba nie robi się fundamentów;
...
Niestety tak zawsze nie jest. Ja pod jedną ścianką działową mam fundament ale to jest raczej dlatego aby komin był połączony ścianą fundamentową krzyżową.

zosiek
12-07-2004, 16:13
U nas w projekcie równierz nie było fundamentów pod ścianki działowe ale zrobiliśmy (przezornie) i nie żałuję tych paru złotych. Fundamenty są o szerokości ścianek działowych na głębokości ok 50cm (bo na takiej głębokości mamy żółty piach).

polikarpia
12-07-2004, 16:34
U mnie tez pod ścianki działowe robiobe były fundamenty. Tak zalecił majster. mam do niego zaufanie (na razie:)

remx
12-07-2004, 16:55
Tak tylko teoretyzuję:

Może zamiast niewielkich fundamentów pod ścianki działowe lepsze byłyby tam pręty zbrojeniowe umieszczone w pierwszym betonie.

Tadeusz M
12-07-2004, 17:42
Mimo że w projekcie nic nie ma pod ścianki działowe to mój kierownik budowy zaleca płytki fundamenty. Mówi że u siebie nie dał a po 5 latach mu jednak ścianki siadły.

remx
11-01-2005, 20:59
Jaki sens ma robienie ścianki fundamentowej pod ścianę działową, jeżeli szerokość takiego fundamentu jest równa szerokości ścianki działowej?

Nie lepiej dać zbrojenie (wydaje mi się, że poprzecznie do ścianki) w chudziaku?