PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie od wewn?trz przy pomocy Super Polynum



KvM
12-07-2004, 10:02
W celach eksperymentalnych mam zamiar zrobić ocieplenie jednego pokoju super materiałem izolocyjnym jak w temacie.
Według producenta daje to opór cieplny jak 10cm styropianu przy groubości 0,5cm.

Mam ścianę z cegły z pustką powietrzną. W hurtowni, gdzie to sprzedają polecono mi następujące rozwiązanie.
Na ścianę wewnętrzną na ramie (tak by zrobić pustekę powietrzną) rozpiąć polynum, potem znowu pustka, potem folię praoszczelną PE, potem płyta GK.
Po wstawieniu całości do OZC wychodzi, że ściana będzie miała U=0,25
(do tej pory było 1,5).
Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Wszelka krytyka mile widziana.

ArtMedia
12-07-2004, 10:50
A jaki jest współczynnik oporu lub przewodzenia ciepła tego "super... coś tam"? I jeszcze opór cieplny styku powietrza do tego cuda...

KvM
12-07-2004, 11:41
Opór jest bliski 3 (bodajże 2,89)

Tadeusz M
12-07-2004, 12:19
W celach eksperymentalnych mam zamiar zrobić ocieplenie jednego pokoju super materiałem izolocyjnym jak w temacie.
Według producenta daje to opór cieplny jak 10cm styropianu przy groubości 0,5cm.

Mam ścianę z cegły z pustką powietrzną. W hurtowni, gdzie to sprzedają polecono mi następujące rozwiązanie.
Na ścianę wewnętrzną na ramie (tak by zrobić pustekę powietrzną) rozpiąć polynum, potem znowu pustka, potem folię praoszczelną PE, potem płyta GK.
Po wstawieniu całości do OZC wychodzi, że ściana będzie miała U=0,25
(do tej pory było 1,5).
Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Wszelka krytyka mile widziana.

Nie wierz w takie bzdety. żeby dostać izolacyjność 10 cm styropianu to musiałaby tam być próżnia. Cena byłaby kosmiczna jak kosmiczna próznia. Wbij szpilkę i sprawdzisz. Jeśli jest nawet argon zamiast powietrza
to 0,5cm da taką izolację jak 0,7cm styropianu. Lepszą izolacją będą te dwie pustki powietrzne przed i za.

KvM
12-07-2004, 13:59
Tak jak pisałem w pierwszym poście chcę zrobić eksperyment. Wydam na ten materiał ekstra 300 zł więc nie zbankrutuję, a doświadczenie będzie cenne. Wiem że poważne firmy używają tego materiału np do ociepleń kontenerów.
Prosiłbym więc nie poddawać w wątpliwość właściwości tego materiału, bo to odrębna kwestia, ja jestem zainteresowany przede wszystkim poprawnością takiego rozwiązania.

kgadzina
12-07-2004, 14:10
Piszesz że wszelka krytyka mile widziana....

Przy takim układzie warstw ściany będziesz miał bardzo małą bezwładność cieplną, co oznacza ze wnętrze bardzo szybko się nagrzeje po włączeniu ogrzewania ale i równie szybko wychłodzi po jego wyłączeniu. Efekt będzie dokładnie taki jak w kontenerach izolowanych w takim systemie. Tyle fizyki.

Co do tego czy w ogóle jest mozliwy tak duży opór cieplny tego materiału to hmmm... za ładnie to wygląda, raczej jestem sceptyczny czy to tak jest naprawdę. A co mówi dostawca na temat wad tego rozwiązania? Chyba jakieś istnieją?

KvM
12-07-2004, 14:41
tak - krytka mile widziana, a Twoja to nawet b. cenna, bo na bezwładności mi zależy. Pozostaje jednak pytanie czy szybciej się wychłodzi pomieszczenie z U - 1,5 ze ścianami z cegły, czy też z U-0,25 z tym rozwiązaniem. Alternatywą jest brak izolacji lub 4-5 cm styropianu. Co do tego zdumiewającego oporu - sam jestem ciekaw czy to prawda, co podaje producent. Materiał ten jednak według producenta działa inaczej niż typowe mat. izoloacyjne - tzn. głównie odbija promieniowanie cieplne. Nie wiem na ile jest to robienie klientów w konia - mogę te 300 zł zaryzykować.

Na pewno może być minusem paroszczelność tego materiału.

kgadzina
12-07-2004, 15:05
Zobacz jaki materiał bedzie akumulowal ciepło w jednym a jaki w drugim przypadku:

1. Płyta GK 12 mm

2. Cegła (kilkanaście cm, nie piszesz ile dokładnie)


Zapewniam że płyta GK to zakumuluje tyle ciepła co chuchnięcie, i odda tez tyle samo, a nawet mniej. A cegła - starczy na pare godzin :D

KvM
12-07-2004, 15:19
To prawda, że cegła zakumuluje, ale powstaje pytanie ile pochłonie przez to że dobrze ciepło przewodzi a od zewnątrz nie ma ocieplenia. Co mi więc po akumulacji skoro b. dużo ciepła mi ucieknie?

Żeby było jasne - ja tylko pytam, bo nie wiem jak to działa.

kgadzina
12-07-2004, 15:55
Racja - sporo ciepła ucieknie przez "goły" mur. Natomiast w kwestii fizykalnej - jeżeli porównać dwa sposoby izolacji termicznej to korzystniejsze jest ocieplenie od zewnątrz. Niestety droższe, ale zgodne z przepisami, które nie dopuszczają wykonania izolacji budynków mieszkalnych od srodka. A to że tak się czasami robi wbrew przepisom to już zupełnie inna historia.

KvM
12-07-2004, 16:22
Widzisz u mnie niestety możliwości ocieplenia od zewnątrz są mocno ograniczone. Poza tym czy na pewno przepisy tego zabraniają? nawet w Muratorze czytałem o takim sposobie, choć oczywiście nie był on polecany.
Trzeba uważać na zawilgocenie i przemarzanie ściany. U mnie zostanie to zabezpieczone folią i dodatkowo samym nieprzepuszczającym wilgoci materiałem. Czy to wystarczy by ścianie nie działa się krzywda?

Jezier
12-07-2004, 16:40
kgadzina. Jakie przepisy nie pozwalają na ocieplanie budynków od wewnątrz? I dlaczego to od zewnątrz miało by być lepsze?

jeżyk
12-07-2004, 18:46
Izolowanie ścian od wewnątrz może doprowadzić do przemarzania ścian i szybszej erozji.

Jezier
12-07-2004, 19:37
Jeżyku nie zgodzę się z tobą. Dlaczego akurat taka ściana miałaby byś szczególnie narażona na szybszą erozję?

ArtMedia
13-07-2004, 09:45
Obejrzałem sobie ten super materiał i niby wszystko się zgadza, ale...
Jest to folia bąbelkowa z przyklejoną obustronnie folią aluminiową. Owszem odbija promieniowanie cieplne. Pewnie nawet osiąga obiecywany opór cieplny. Tylko, że obiecywaną skuteczność osiągnie dopiero w pobliżu widzialnego zakresu widma promieniowania, a więc przy wysokiej temperaturze. Ponieważ dopiero w takim zakresie inne materiały, takie jak np. zwykła folia, styropian lub zwykły papier czy nawet warstwa farby znacząco zaczynają odbiegać swoimi parametrami "odbiciowymi" od folii aluminiowej (pomijając fakt, że się zwęglą). Przy temperaturach pokojowych skuteczność odbijania ciepła przez ten "cud" jest niemal taka sama jak przez zwykłą folię bąbelkową bez folii aluminiowej. Mizerna. Zwykły styropian o tej samej grubości da lepszy efekt chociaż także mizerny.

kgadzina
13-07-2004, 11:34
kgadzina. Jakie przepisy nie pozwalają na ocieplanie budynków od wewnątrz? I dlaczego to od zewnątrz miało by być lepsze?
Jezier - norma (niestety nie mam w głowie jej numeru) mówi o mozliwościach ocieplania od wewnatrz (sciana 2W) lub w środku (ściana 3W). Nie przywołuje moożliwości ocieplania od środka budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Więc jesli nie mówi wyraźnie że wolno to... niestety.