PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian + cegla + welna - obliczenia



Doze
20-10-2013, 23:42
Mam duza prosbe o sprawdzenie mi, czy nie bedzie jakis problemow z wilgocia w sytuacji, ktora u mnie wystepuje. Generalnie nie chcialem dawac styropianu, ale "wykonawca" ma problem z rownosciami.

Stary dom budowany z cegly.


Sciana (szczyt) wschodnia ok 12m2 - wyglada tak:

od wewnatrz - jedna sciana, ale 2 grubosci welny i cegly

1. 2x regips + welna ursa lambda 0,035 15cm + cegla 12cm + tynk 1,5 cm + styopian 5 cm + klej

2. 2x regips + welna ursa lambda 0,035 5cm + cegla 24cm + tynk 1,5 cm + styropian 5 + klej

Mialem robione obliczenia dla styropianu 12cm i wszystko bylo ok. Teraz nie mam jak tego sprawdzic dla 5cm, a rano chca zaczynac robote :)

lotnik
21-10-2013, 17:29
Mam duza prosbe o sprawdzenie mi, czy nie bedzie jakis problemow z wilgocia w sytuacji, ktora u mnie wystepuje. Generalnie nie chcialem dawac styropianu, ale "wykonawca" ma problem z rownosciami.

Stary dom budowany z cegly.


Sciana (szczyt) wschodnia ok 12m2 - wyglada tak:

od wewnatrz - jedna sciana, ale 2 grubosci welny i cegly

1. 2x regips + welna ursa lambda 0,035 15cm + cegla 12cm + tynk 1,5 cm + styopian 5 cm + klej

2. 2x regips + welna ursa lambda 0,035 5cm + cegla 24cm + tynk 1,5 cm + styropian 5 + klej

Mialem robione obliczenia dla styropianu 12cm i wszystko bylo ok. Teraz nie mam jak tego sprawdzic dla 5cm, a rano chca zaczynac robote :)

Na zewnątrz daj wełnę zamiast styropianu, unikniesz zawilgocenie starej ściany.

מרכבה
26-10-2013, 22:06
Na zewnątrz daj wełnę zamiast styropianu, unikniesz zawilgocenie starej ściany. i tak nie wyłuskam każdego kwiatka ...
Tą hipotezę proszę odłożyć na półkę, ponieważ daleko jej do teorii.
Praktyka opisana i zbadana w laboratoriach, z tego mamy odpowiednie wzory, wartości, na tyle prosto opisane aby w praktyce inż je stosować.
Nie zaś opierać się na czystych przypuszczeniach.

Pierwsze aby powiedzieć co będzie lepsze trzeba zrobić obliczenia cieplno wilgotnościowe takiej przegrody.
Trudne to nie jest ale trzeba wiedzieć!

Nie można sobie z palca wyssać że wełna w tym przypadku będzie lepsza ... uważam że przykryta tynkiem o znacznie wyższym oporze dyfuzyjnym, narobi
bardzo więcej szkody jak pożytku.
Tu już jedne pisze w wątku o do izolowaniu ściany 3W ... ma 10cm wełny ... pełnej wody ... która nie spełnia swojej roli izolacyjnej.
Ponieważ ktoś kiedyś uznał że przegroda ma "oddychać" no i "oddychała"
Na oślep puszczonym gazem wszędobylskim gazem jakim jest para wodna.

Doze
28-10-2013, 08:55
Obliczone u projektanta - dobrze, ze o to zadbalem. Z 5 mialbym borowiki na scianie ... dalem styropian 15cm. Welna na zewnetrznej scianie to dla mnie kaskaderka.