PDA

Zobacz pełną wersję : zapowietrzanie układu PC + kominek



golytm
21-10-2013, 08:50
Witam.

Posiadam układ przedstawiony na załączonym schemacie (sorry za wykonanie Smile )
Składa się on z kominka z płaszczem wodnym o mocy 19 KW, który obsługuje grzejniki oraz zasobnik wody użytkowej, oraz pompy ciepła o mocy 6 KW, która obsługuje podłogówkę (110 m^2) plus zasobnik c.w.u. W większości przypadków pracuje tylko pompa, jednakże jeżeli nagrzeję sobie w kominku, to sterownik blokuje mi c.o. w pompie, a dodatkowo w przypadku w którym wystąpi mi "nadmiar ciepła" na kominku, ogrzewa on c.w.u. blokując jednocześnie c.w.u. z pompy.
Tyle tytułem opisu - teraz problem.
Niestety podczas pracy tylko PC, po przełączaniu się zaworu trójdrożnego manometr na powrocie c.o. do pompy ciepła pokazuje 0 a pompa na powrocie "mieli" powietrze. Dzieje się tak po przełączaniu c.o. - c.w.u i odwrotnie.

Schemat instalacji:

219822

aadamuss24
21-10-2013, 17:34
Jaki masz bieg pomp obiegowych po prawej stronie wymiennika ? Daj mniejszy bieg na pompie od dogrzewu cwu przez kominek, a tak poza tym to mało wynika z tego schematu dla mnie. pozdr adam

golytm
21-10-2013, 20:20
Dzięki za odpowiedź.

Generalnie dogrzewanie cwu przez kominek bardzo rzadko jest używane, więc wg mnie to nie jest problem (w jakichś 90% przypadków kominek nie dogrzewa cwu).
Jeżeli coś jest niejasne na schemacie, to chętnie dopowiem...
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

aadamuss24
21-10-2013, 21:29
Jak jest podgrzewana cwu z pompy ciepła ? Gdzie jest pompa do cwu ? Czy schemat jest od producenta czy tak wyszło ? pozdr adam

golytm
21-10-2013, 21:46
"Jak jest podgrzewana cwu z pompy ciepła ?"

PC ma swoją pompę zainstalowaną na zasilaniu - to ona wymusza obieg do c.w.u lub c.o - pompa na powrocie założona została w jako wsparcie tej wewnątrz PC.

"Czy schemat jest od producenta czy tak wyszło ?"

Schemat po stronie podłogówki zgodny z tym co sugeruje producent. Dodana została zostałą pompa wspomagająca obieg c.o (ta na powrocie z podłogówki). Przed wstawieniem tej pompy sytuacja była taka sama, więc raczej nie ma wpływu na zapowietrzanie. Producent nie podawał schematu z układów połączonych z kominkiem, więc część od zasobnika do kominka dodany we własnym zakresie.

Pozdrawiam
Wojtek

aadamuss24
22-10-2013, 07:50
Pokaż mi palcem gdzie jest ta pompa ? :)

golytm
22-10-2013, 08:39
Witam.

Poniżej uzupełniony schemat :) Mam nadzieję że teraz jest czytelniejszy :)

219954