PDA

Zobacz pełną wersję : Pionowy wkład 8kW - co wybrać ?



fotohobby
21-10-2013, 15:11
Szukam wkładu, który spełniłby nastepujace warunki:

- do 8kW, bo dom o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło
- szczelny, bo rekuperacja
- pionowy, o proporcjach drzwiczek 450x570mm
- z nowoczesnym designiem drzwi i klamki
- z wygodnym popielnikiem, najchętniej w formie "wiaderka"
- do palenia przez trzy dni w tygodniu (na weekend)

I to chyba wszystko.
Idac od najtańszego przygladałem się:
Blanka 8kW (nie podoba mi sie design, te kratki powyżej i poniżej drzwiczek, no i popielnik w formie tacy)
Kobok Vertical 440 - na żyvo nie widziałem, na zdjęciach wyglada ok, nie wiem, jak ze szczelnoscią i popielnikiem)
BEF 450 7kW (na zdjęciach wyglada super, myśle tu wersji z unowocześniona fasadą, na zdjęciach widac fajnie rozwiązany popielnik)
Romotop KV25 F (bardzo fajnie rozwiązany popielnik z przykrywką - uchwytem, za to chropowata, żeliwna fasada w stylu retro :/ )
Austroflam, Spartherm Mini fajne, ale przeraźliwie drogie...

Najbliżej mi do żeliwnego BEFa, albo stalowego Koboka.
Czy ktos porównywał te wkłady ?

EDIT: jest jeszcze tani Thorma Alicante.
Wygląd jak dla mnie super, tylko cena dziwnie niska i opinii mało...

eniu
21-10-2013, 20:40
Rozpisałeś się o popielnikach, jakby bez nich koniec świata był...A drewno najlepiej się pali bez rusztu i bez popielnika.

fotohobby
21-10-2013, 21:29
Podaj więc przykład wkładu, który spełni moje pozostałe warunki. Do głowy przychodzi mi tylko Norpeis N21 i chyba Austroflamm, z tych podanych wyżej.
Nie wiem, jaka miala by być przewaga Norpeisa nad Romotopem, na przykład ? Może poza nowocześniejszym wyglądem...

qubic
21-10-2013, 22:46
mam thormę alicante i mogę napisać że jest to bardzo fajny mały wkład
miałem wkład dovre - pozioma szyba i w thormie wrażenie ognia jest lepsze
ja go kupiłem do okazjonalnego palenia i najlepiej się do tego nadaje
zajmuje mało miejsca
cena bardzo fajna

fotohobby
22-10-2013, 07:33
Wlaśnie tylko u Ciebie go widzialem na zdjęciach, tak to tylko na www.
Wyglad bardzo mi odpowiada.

fotohobby
29-10-2013, 19:55
Na placu boju pozostały już tylko BeF450 i Kobok Vertical.

https://lh4.googleusercontent.com/-vvN0NTkbURc/UnAQnms5zFI/AAAAAAAAAmY/MuT2KswGFwk/s280/image.jpg https://lh4.googleusercontent.com/-aenDS-7Vdnw/UnAQn22IlsI/AAAAAAAAAmc/5SfxjRSjgoA/s280/image.jpg


Romotop KF 25 F odpadł z uwagi na walory estetyczne. Proporcje ma swietne, ale fasade jak stary kaloryfer :)
Spartherm Mini R odpadł z uwagi na cenę...

Pytanie, czy wybrac wkład żeliwny czeski, czy stalowy słowacki ?
Producenci deklarują podobna sprawnosc (Bef 78%, Kobok 79%) jednak zastanawia mnie temperatura spalin: Kobok 225C, Bef 344C
Skąd ta róznica ?

Czy, jesli zamierzam nad wkladem umieścic rurowy, wodny wymiennik ciepła, to te 100C wiecej w Befie bedzie atutem ?

Kominki Piotr Batura
29-10-2013, 20:03
Na placu boju pozostały już tylko BeF450 i Kobok Vertical.

https://lh4.googleusercontent.com/-vvN0NTkbURc/UnAQnms5zFI/AAAAAAAAAmY/MuT2KswGFwk/s280/image.jpg https://lh4.googleusercontent.com/-aenDS-7Vdnw/UnAQn22IlsI/AAAAAAAAAmc/5SfxjRSjgoA/s280/image.jpg


Romotop KF 25 F odpadł z uwagi na walory estetyczne. Proporcje ma swietne, ale fasade jak stary kaloryfer :)
Spartherm Mini R odpadł z uwagi na cenę...

Pytanie, czy wybrac wkład żeliwny czeski, czy stalowy słowacki ?
Producenci deklarują podobna sprawnosc (Bef 78%, Kobok 79%) jednak zastanawia mnie temperatura spalin: Kobok 225C, Bef 344C
Skąd ta róznica ?

Czy, jesli zamierzam nad wkladem umieścic rurowy, wodny wymiennik ciepła, to te 100C wiecej w Befie bedzie atutem ?

To tylko kwestia pomiaru. Gdyby zamienić mierniczych, wyszłoby na odwrót. Próbuje to wyjaśnić (ku radości wielu moich kolegów:D) tu: http://blog.kominki-batura.pl/?p=358

fotohobby
30-10-2013, 07:04
Tak przypuszczalem, ze tak duza róznica może być spowodowana metodyką pomiaru.

Jesli ktoś wie o tych wkladach coś, co stawiałby któryś w na lepszej/gorszej pozycji, to proszę o wpis :)
Bedę chciał w tym tygodniu dokonać wyboru.
Teraz glównie interesuje mnie ich szczelnosc.

DANIEL SIS
30-10-2013, 07:29
To tylko kwestia pomiaru. Gdyby zamienić mierniczych, wyszłoby na odwrót. Próbuje to wyjaśnić (ku radości wielu moich kolegów:D) tu: http://blog.kominki-batura.pl/?p=358

Akurat tutaj w pełni się z tobą zgadzam Piotr ( chodzi o wpis na blogu ) , jednak lepiej nie pisać nic więcej na ten temat bo padnie:eek:
pzdr

Artix123
30-10-2013, 07:54
Jeszcze może być z Hajduk - Smart 1V 57 cm, stalowo szamotowy, średnia sprawność 85%, temperatura na wyjściu do komina 220 st., moc nominalna 7, 5 kW. Bardzo szczelny i wydajny.

fotohobby
31-10-2013, 16:41
Dzięki, a je chyba zostane przy czesko-słowackim duecie.
Byłem sobie wczoraj w Strumieniu poogladałem BeF u przedstawiciela, uciałem miłą polsko-czeska pogawędkę, sfotografowalem i pojachałem pokazac żonie.
Żonie podoba sie blenda, zakrywajaca rame drzwiczek i chyba to przeważy :)

firewall
31-10-2013, 17:03
A ile chcą za tego Befa?

fotohobby
31-10-2013, 17:24
4700 z podłączeniem

m&m0123
06-04-2014, 20:50
fotohobby, zakupiles juz wklad? ja zaczynam sie rozgladac ale za 10kw, ciekaw jestem na co sie zdecydowales ;)

fotohobby
09-04-2014, 19:04
fotohobby, zakupiles juz wklad? ja zaczynam sie rozgladac ale za 10kw, ciekaw jestem na co sie zdecydowales ;)

Nie, nie kupiłem, bo zimą przeznaczyłem środki na inne etapy, ale też nic innego, niz BeF / Kobok przez ten czas mi nie wpadlo w oko.
Przerwa zimowa chyba nie przyniosła nic nowego w tym segmencie.

Forest-Natura
09-04-2014, 21:30
Witam.
Wpadnij do mnie ...
Pozdrawiam.

fotohobby
09-04-2014, 22:12
Wpadnę, wlaściwie, to po zmianie miejsca pracy przejezdzam tam co dzien.
Do ktorej przyjmujesz interesantow ? :)

Tylko nie rozmawiajmy o Blance... De gustibus non est disputandum :)

Forest-Natura
10-04-2014, 06:40
Witam.
Porozmawiamy najpierw o samej konstrukcji podtrzymującej komin ... :yes:
Potem zobaczysz inne polskie paleniska w pionowym wydaniu.
Pozdrawiam.

lotnick
13-08-2014, 21:05
Panowie!

Mam taki sam problem. Malutki domek. Ja planuję rekuperator, a żona kominek :-) .
Pomóżcie...zaproponujcie jeszcze coś.
Wymagania:
Mała moc - max 8kW. Domek 82m2, ciepłe okna(3szyby),ściany(15cm grafit).
Zamknięta komora (wentylacja mechaniczna).
Wylot do góry.
Wymiar głębokości max 50cm.
Szyba...duża :-/
Cena wkładu najlepiej do 3kPLN.

Ten BEF450 i KOBOK trochę dla mnie za drogie.
Znalazłem jeszcze DIABLO MINI . PAMA ale wylot do tyłu.
Te z THORMA to chyba nie są szczelne?

Pozdrawiam!


P.S. Nie wiem czy nie skończy się na BIOKOMINKU...

ktototaki
14-08-2014, 08:08
Witam,
oprócz wymienionych wkładów masz jeszcze do wyboru: THORMA ALICANTE - ok 1700zł, UNICO DRAGON 8 - w zależności od wariantu wykończenia frontu cena ok 4000zł
pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
14-08-2014, 08:36
Wybór faktycznie spory, żeby usmażyć się w tym piekiełku, które sobie zrobicie ...Chyba, że to kominek tylko na pokaz...:cool:

ktototaki
14-08-2014, 20:00
Wybór faktycznie spory, żeby usmażyć się w tym piekiełku, które sobie zrobicie ...Chyba, że to kominek tylko na pokaz...
Wybór pionowych wkładów jest coraz większy, ale w tym wypadku fakt większość palenisk jest zbyt mocnych.

bohusz
20-08-2014, 07:02
Należy pamiętać również, że tabliczka znamionowa określające założone parametry nie grzeje.
Grzeje palące się drewno, jego ilość, jakość i pewien zakres regulowania procesem spalania - czyli ilość powietrza dostarczonego w stosowne miejsca w stosownym momencie spalania.