PDA

Zobacz pełną wersję : MDM czyli dom do 100 m2 (110m2)



radk
21-10-2013, 19:41
A wiec tak znalazłem u konkurencji projekt domu który pasuje do MDM (Mieszkanie Dla Młodych)
Na stronie piszą tak

Powierzchnia domu: 96,26 m2
+garaż 17,97 m2 +kotłownia: 5,10 m2
hmmm czy kotłownia nie jest wliczana do powierzchni użytkowej w programie MDM???
No jak bym miał 3 dzieci to ok bo nawet z kotłownią nie przekroczę 110m wiec zapytałem Panią z pracowni Arch.n hmm żeby nie było reklamy ;)
Skąd wiedzą że kotłownia nie będzie liczona???
oto zapis rozmowy oceńcie sami
Ja to oczywiście Radosław w rozmowie

16:20:52 Dziękujemy za kontakt z nami i prosimy zadać pytanie.
Wkrótce odezwie się Doradca Projektowy.
16:21:48 Radosław: Witam chciałem zapytać o projekt Dom w
żurawkach ver.2 (TERMO)
16:22:03 [Operator Krok Krystyna dołączył do rozmowy]
16:22:04 Radosław: Powierzchnia domu: 96,26 m2
+garaż 17,97 m2 +kotłownia: 5,10 m2
16:22:17 Radosław: Czy kotłownia nie liczy się jeśli chodzi o
MDM?
16:26:19 Radosław: ???
16:26:30 Krok Krystyna: Ze względu na łatwiejsze porównanie z
projektami innych firm oraz na kredyt ARCHON+ wydzieliło
powierzchnię kotłowni z całaj powierzchni domu.
16:26:46 Krok Krystyna: ja ostateczna interpretacja należ do banku.
16:27:06 Krok Krystyna: wówczas bank dodaje lub nie pow, kotłowni do
obliczeń.
16:27:35 Radosław: aha może być tak że bank zdecyduje że w tym
projekcie po uytkowa to nie jest 96,26 m2 lecz tylko ponad 100 z
kotłownią?
16:27:48 Radosław: i nie wchodzi już projekt w MDM
16:28:39 Krok Krystyna: tak jak napisałam, powyżej najlepiej
zapytać doradcy bankowego lubw koknretnym banku.
16:30:10 Radosław: a skąd może doradca bankowy wiedzieć czy beda
doliczać czy nie skoro nie ma wogóle ofert kredytu MDM
16:30:19 Radosław: będa dostępne od 2014
16:30:27 Krok Krystyna: gdyz może tak się zdarzyć, bo definicje
powierzchni- nasze -budowlane nie są tożsame z definicjami w
rozumeniu ustawy którą posługują się banki.
16:31:19 Krok Krystyna: Niestety tym bardziej my nie możemy się na
ten temat wypowiadać bo nie mamy żadnych informacji.
16:32:19 [Operator ma problemy z połączeniem, tymczasowo zostałeś
przesunięty do kolejki osób oczekujących. Przepraszamy za
niedogodności.]
16:33:05 Radosław: no więc chyba trochę naciągacie klientów
sprzedając im dom który na pierwszy rzut oka jest dla MDM bo ma 96
bez kotłowni a klient dowie się w 2014 roku chcąc uzyskać kredyt
że jego pwierzchnia ma pow 100 m2 i co zostaje mu zrobić sobie 3
dziecko???
16:33:05 [Operator Krok Krystyna powrócił]
16:36:04 Krok Krystyna: Przykro mi że przepisy są niejednoznaczne.
Dla Państwa wygody przygotowujemy stronę tak aby można było z niej
prosto skorzystać w bez względu na przyjetą ostatecznie opcję.
16:36:26 Radosław: A czy ta wygoda nie wprowadza w bład?
16:37:07 Radosław: Jeżeli kupie u Panstwa dom w żurawkach i okaże
sie że nie dostanę kredytu mdm to mogę go oddać?
16:38:20 Krok Krystyna: może Pan oddać projekt na zasadach jakie sa
określone pod linkiem:
16:38:21 Krok Krystyna: http://archon.pl/zwroty-i-wymiany/268,art
16:41:44 Radosław: no to mogę zwróci do 30 dni ale jeżeli ja kupie
projekt dzis to do 30 dni nie będe wiedział czy wasz projekt który
REKLAMUJECIE jako MDM żeczywiście spełnia standardy tej ustawy.
16:42:32 Krok Krystyna: Na zasady udzielania kredytów niestety nie
mamy już wpływu.
16:44:36 Radosław: ale macie na to co piszecie na stronach
internetowych. Przykro mi że wykorzystujecie brak informacji by
wprowadzać ludzi w błąd. Ja poszukam projektu u bardziej
kompetentnej i uczciwej firmie. Pozdrawiam i Do widzenia.
16:47:11 Krok Krystyna: dziękuje również i zapraszam
Pozdrawiam

KrzysztofLis2
23-10-2013, 09:30
O ileż prostsze byłoby życie, gdyby nie było dotacji, prawda? :)

sSiwy12
23-10-2013, 11:13
Jest to jasne jak słońce.

Obowiązuje (obowiązywać będzie) definicja zgodna z art.2. ust.1. pkt. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów .......... (tak jak do tej pory):



powierzchni użytkowej lokalu – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności po-koi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom loka-tora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału;



A na temat "fachowości" Pani Krystyny - milczę.

radk
30-10-2013, 19:24
Czyli kotłownia nie będzie wliczana i z tym projektem zmieszczę się do projektu MDM do 100 mkw???

sSiwy12
31-10-2013, 08:16
Pogrubię - dla jasności:



.....oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie

slawekpolska
04-11-2013, 15:39
Nie wiedzieliśmy jak jest z piwnicą, kotłownią (i być może garażem) w tym całym zagmatwanym MDMie a nie ukrywajmy 100m to trochę mało na dom. Na pierwszy rzut oka ustawa wygląda na 'ustawioną' głównie pod deweloperów, ale do rzeczy-

zadzwoniłem dziś do źródła- do Ministerstwa (! tak !) na numer 22 661 82 01 i zapytałem, czy dla domów budowanych samemu, powierzchnia piwnicy, garażu i kotłowni będzie wliczona do powierzchni branej pod uwagę w programie MDM. Miła Pani poinformowała mnie, że zgodnie za tym jak miało to miejsce w poprzednim programie 'rodzina w swoim', na 99% powierzchnie te NIE BĘDĄ wliczane do powierzchni branej pod uwagę przy dotacji kredytu.

siwy_001
07-11-2013, 10:08
Pani z archonu trochę miała rację, w rodzinie na swoim nie wliczano kotłowni i garażu. Były jeszcze wybiegi typu robienie poddasza jako strychu itp aby ponaciągać projekt pod program ale to już przegięcie. Skoro nie ma oficjalnego aktu prawnego to nie mogą na 100 % potwierdzić że będzie czy nie. Definicja pow. użytkowej z prawa budowlanego nie musi się pokrywać z definicją przyjmowaną przez banki :) Tak było przy poprzednim programie dotacji. Nie dziwię się więc stanowisku tej pani z A.

p.s.
Samo dotowanie wybranych jest niesprawiedliwe bo idąc tą drogą to można by dotować zakup samochodu, telefonu czy komputera. Budowa domu to luksus na który nie każdego będzie stać a zrzucają się na to wszyscy.

sSiwy12
07-11-2013, 10:43
Obowiązująca definicja jest przywołana aktem prawnym, tzn. ustawą o pomocy ........ .- i nie pochodzi z prawa budowlanego.

siwy_001
07-11-2013, 10:51
Ale czy ustawa o pomocy to ta dotycząca konkretnie tego programu MDM? Bo jak nie to gwarancji nie ma że w zapisie którego nie ma będzie użyta właśnie ta definicja

Gremlinka
07-11-2013, 11:22
Mamy kredy z poprzednim programem. I tam liczyli kotłownię... nie wiem jak garaż bo nie mamy. Ale kotłownię wliczali do powierzchni użytkowej. Nie było na to rady.

siwy_001
07-11-2013, 11:24
To widać kwestia banku, każdy mógł mieć inny regulamin i po tym co piszesz tak było. Rozmawiałem kiedyś z pracownikiem któregoś banku i tam nie uwzględniali kotłowni.

sSiwy12
07-11-2013, 11:28
Tak jak w temacie - art.2.5 przywołuje

ciekawski83
07-11-2013, 18:45
O ileż prostsze byłoby życie, gdyby nie było dotacji, prawda? :)

i mniej nerwów, a tak to czeski film.... coś będzie ale tak na prawdę nie wiadomo jeszcze co...

siwy_001
27-11-2013, 12:19
http://www.studioatrium.pl/dokumenty/O-projektach-domow-i-garazy/Powierzchnia-uzytkowa-sposoby-liczenia-,583.html

pod koniec artykułu jest być może pomocna informacja w sprawie sposobu liczenia pow. przy mdm

sSiwy12
27-11-2013, 12:39
USTAWA z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi



Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
7) powierzchnia użytkowa mieszkania – powierzchnię użytkową lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia
21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
(Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.


a tekst tego zapisu przywołałem w #3.

I nie ma tu miejsca na interpretację inną, bo ustawodawca, także w art.2 przytoczył definicję pojęcia "mieszkanie"




5) mieszkanie – lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny;

przybyl
09-12-2013, 18:49
To jak to jest w końcu z powierzchnią garażu w MDM liczy się do użytkowej czy nie ?

Przeglądając stronę z projektami muratora, zauważyłem pewną rzecz, w śród projektów opisanych jako "Kolekcja: Projekty domów z programu Mieszkanie dla Młodych" natrafiłem na :

http://projekty.muratordom.pl/projekt_lubiany-wariant-iii,2726,16.htm?sg=16
http://projekty.muratordom.pl/projekt_nieodzowny,2679,0,0.htm?c=165&page=2
http://projekty.muratordom.pl/projekt_roztropny-wariant-i-etap-i,1562,16.htm?sg=16

Wszystkie mają możliwość zaadaptowania poddasza na funkcje mieszkaniowe - adaptacji ta spowodowałaby przekroczenie limitu 100 m2 - czy banki nie odrzuciły by tych projektów ?


Czy będąc w programie MdM można starać się o dofinansowanie na budowę domu energooszczednego ?

siwy_001
10-12-2013, 08:09
"7) powierzchni użytkowej lokalu – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału; "

Nie wiem w sumie co będzie z garażami i kotłowniami bo nie są tu wymienione, a jak nie są to pewnie ktoś wpadnie na pomysł żeby to jednak dodawać. Poprawcie mnie jak się mylę

Roweras
22-12-2013, 19:07
trzeba brać doplaty i za energooszczednosc i i za program MDM tylko kiszka że ten metraż taki mały,
ja swoją opinię już ochoczo napisalem na stronie programy www.mieszkaniedlamlodych.pl co o tym mysle moze ktos weźmie to pod uwagę izmieni metraże na wieksze

sSiwy12
23-12-2013, 07:50
............ tylko kiszka że ten metraż taki mały,

Bo to jest dopłata socjalna - to taki zasiłek socjalny.

MillaZ
27-12-2013, 10:29
A ja jestem jeszcze ciekawa, jeśli z narzeczonym chcę budować dom o powierzchni powiedzmy 160 m2, to każde z nas będzie miało po 80 m2, to możemy ubiegać się o dopłatę? nie jesteśmy małżeństwem, mamy mniej niż 35 lat i w sumie jedynym kruczkiem byłoby że budujemy jeden i ten sam dom. Bo w sumie też myśleliśmy nad kupnem 2 mieszkań od dewelopera obok siebie o pow 50 m2, i z tym pewnie nie byłoby problemu by uzyskać dofinansowanie...ale nie wiem jak to urzędnicy odbiorą w przypadku budowy jednego domu... Ktoś się już nad tym może zastanawiał?

luntrusk
27-12-2013, 13:35
Nie ma znaczenia czy budujesz z mężem, żoną czy kimkolwiek chcesz ;) Liczy się tylko inwestycja i kryteria programu. Jak chcecie budować dom z dwoma mieszkaniami - to super pomysł - bo najtaniej Wam wyjdzie taka inwestycja :). Budujecie dom dwu-lokalowy, już w trakcie projektu zaznaczacie która połówka jest czyja (czyli które mieszkanie). Po wybudowaniu robicie dodatkowy zapis u notariusza, którą część ogrodu każde z Was użytkuje. Jest jedno ale ;) Jak ze sobą zerwiecie jedno drugiemu może uprzykrzać życie ;) lub w najlepszej sytuacji nie mieć możliwości odseparowania się całkowicie od byłego partnera. Ja bym była się bardziej tego niż samej budowy bo budowa małego domku dwu-lokalowego to najtańsza opcja z możliwych na rynku nieruchomości. Sama chcę kiedyś tego spróbować :D

siwy_001
27-12-2013, 13:35
Myślę, że dom powinien mieć wydzielone 2 osobne lokale żeby to przeszło.

MillaZ
31-12-2013, 11:08
Dziękuję za porady! Dostałam dziś odpowiedz z [email protected] W sumie da radę, ale wtedy będą to dwa lokale mieszkalne i dostalibyśmy dofinansowanie do kredytu, czyli nie traktowany byłby ten dom jako dom, ale lokal mieszkalny od dewelopera:DDD i tu wchodzą limity do 75 m2.
Jakby ktos był zainteresowany wklejam odpowiedz:



Zasady tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane na starych zasadach (uzyskanie faktur do 31 grudnia 2013 r.): http://www.transport.gov.pl/2-526e2a9d55a0e.htm

Na nowych zasadach tzw. częściowy zwrot VAT będzie można uzyskać na zasadach podobnych do uzyskania dofinansowania wkładu własnego w programie Mieszkanie dla młodych.

Pozwolenie na budowę musi być wydane po 1 stycznia 2014 r. Powierzchnia użytkowa domu objętego wsparciem to maksymalnie 100 m2, a tylko jeśli wychowują państwo co najmniej 3 dzieci 110 m2. Dom musi posiadać wyłącznie lokal mieszkalny. Jeśli będą dwa lokale mieszkalne to w świetle MdM NIE będzie to dom jednorodzinny i limit powierzchni użytkowej zmniejsza się do maksymalnie 75 m2 (jeśli co najmniej 3 dzieci to 85 m2).

W załączeniu informacja dotycząca powierzchni użytkowej.

Więcej o programie Mieszkanie dla młodych: http://www.transport.gov.pl/2-526e28fe80a05.htm

Ustawa: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2013/1304

sundari86
03-01-2014, 13:23
"7) powierzchni użytkowej lokalu – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału; "

a jeżeli sypialnię o pow. 10m na poddaszu nazwę pralnio-suszarnią, to wtedy jak rozumiem z definicji, pomieszczenie nie będzie wliczone do pow. użytkowej? Projekt nasz ma 105m pow. użytkowej i muszę coś z tym zrobić. Można tak zmienić przeznaczenie pomieszczenia na poziomie adaptacji?To coś da?

siwy_001
03-01-2014, 15:34
Moim zdaniem tak, nikt nie powinien kwestionować tego że suszarnia czy pralnia jest ogrzewana, doświetlona oknem itp i niczym nie różni się od pokoju. Dla spokoju można ewentualnie doprowadzić tam wentylację, podłączenie wody i kanalizacji.

sundari86
08-01-2014, 10:57
Siwy, też myślałam, że będzie trzeba podłączyć wodę, dlatego zastanawiam się nad samą suszarnią (8-10m2) z dobrą wentylacją i tyle. Architekt powinien coś doradzić a zaryzykować zawsze można, w końcu można zyskać trochę zwrotu VAT a stracić tyle co nic, zwłaszcza,że i tak stawiam na dobrą wentylację pomieszczeń, po tym co teraz przechodzę w podpiwniczonym mieszkanku... Póki co,to mam 2 potomków i zanim pojawi się ewentualny 3ci i dorośnie do samodzielnego pokoju, to wysuszę niejedno pranie w tej "suszarni".

hajnel
08-01-2014, 14:59
Pytanie kto to będzie weryfikował tzn. powierzchnię użytkową przy wniosku o zwrot vat- Urząd Skarbowy?

sSiwy12
08-01-2014, 16:33
Tyle, że to musi być na (w) projekcie, podpisane przez projektanta.

Redakcja
27-03-2014, 19:11
Nasza podpowiedź - film: Mieszkanie dla młodych. Jak uzyskać dopłatę? (http://tv.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/mieszkanie-dla-mlodych-jak-uzyskac-doplate,897/)251253

Kordas
31-03-2014, 23:10
Dziękuję za porady! Dostałam dziś odpowiedz z [email protected] W sumie da radę, ale wtedy będą to dwa lokale mieszkalne i dostalibyśmy dofinansowanie do kredytu, czyli nie traktowany byłby ten dom jako dom, ale lokal mieszkalny od dewelopera:DDD i tu wchodzą limity do 75 m2.
Jakby ktos był zainteresowany wklejam odpowiedz:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale to oznacza, ze luki w jakiś sposób są. Pytanie, czy powstały celowo, czy przez przypadek, a co do samych warunków to uważam, że warto zapoznać się z dokładnymi szczegółami MDM (http://mieszkaniedlamlodych.com)