PDA

Zobacz pełną wersję : Systemy bezprzewodowe



PiotrK-1976
22-10-2013, 19:36
Witam,

Chciałbym założyć system alarmowy u siebie w domu jednorodzinnym, ale zanim zacznę szukać instalatora w okolicy to miałbym pytanie do fachowców o system bezprzewodowy.

1. W jaki najlepiej iść system (jakiej firmy)? Biorąc pod uwagę cenę, szybkość instalacji, łatwość obsługi oraz niezawodność?
2. System jest nazywany bezprzewodowy, ale jak poszukałem w necie (satel ABAX) to nasuwają się pytania. Dom mam już skończony i nie bardzo chcę kuć w ścianach i nie chcę mieć na wierzchu korytek. Czy jest w ogóle jakieś rozwiązanie by bez kucia pociągnąć zasilanie 230V? Oraz wg instrukcji należy ułożyć przewód do klawiatury?

Dom mam z poddaszem i chciałbym dwie klawiatury i musi mi instalator ciągnąć dwa przewody do nich, jak bez kucia?:/

Jak cenowo taki system wyglada do systemu przewodowego? 10 czujek pir, 2 czujki pir+m, 11 kontaktronów, 2 klawiatury, 2 sygnalizatory. Czy lepiej poczekać i ulożyć okablowanie przy okazji jakiegoś większego remontu?

Dziękuje za doradztwo :-)

homelogic
01-11-2013, 14:19
Generalnie instalacja przewodowa wyniesie cię prawie 10x taniej (np. czujka ruchu za paręnaście zł versus paręset). Alarmy bezprzewodowe są drogie.

Jeżeli szukasz dobrej bezprzewodówki to polecam system Delta Dore. Każdy element może być zasilany z baterii, w tym też klawiatura. Zero kucia, zero kabelków, zero skrzynek na płytki z elektroniką. Prosty w instalacji na tyle, że poradzi sobie z tym co bardziej kumaty użytkownik. Alarm korzysta z dwóch częstotliwości na raz (868 + 433 MHz) oraz ma funkcję wykrywania zagłuszania. 5 lat gwarancji na każdy element. Dodatkowo alarm możemy zintegrować z systemem automatyki.
Zestaw 2 klawiatury, 2 sygnalizatory, centralka, 10 x PIR, 2 x PIR+M, 11 kontaktronów to koszt katalogowy ok. 10k. Jak popytasz to znajdziesz za 7k. Podobnie wyjdzie Jablotron, ABAX będzie trochę tańszy ale trzeba ciagnać te parę kabelków.

hal9
04-11-2013, 20:30
Witam,

Czy jest w ogóle jakieś rozwiązanie by bez kucia pociągnąć zasilanie 230V? Oraz wg instrukcji należy ułożyć przewód do klawiatury?


:-)

Jak nie masz jeszcze ocieplenia, to może dałoby się przewodowo

fenix2
05-11-2013, 09:31
Z nie drogich a dobrym alarmów bezprzewodowych polecam firmę Elmes.

B-tomek
29-11-2013, 18:19
Odnośnie systemów bezprzewodowych, skutecznie odstraszyło mnie TO GÓWNIANE URZĄDZONKO (http://code.google.com/p/z-force/wiki/ZForce?tm=6). Alarm, sterowanie, przecież jakis debil może tym zablokować wyjścia z domu a następnie podpalić dom! Koszmar!

Sztywniak
29-11-2013, 20:07
za dużo się filmów naoglądałeś ;-)
ktoś musiałby być debilem żeby robić rygle sterowane (dowolną) elektroniką bez możliwości ręcznego otwarcia. Pożar w rozdzielni i Cię nie ma.
Co do samego urządzenia to, to jest zwykła radiowa platforma developerska. Od kilku lat można takie kupić.
Nie jest to tak, że zamawiasz platformę i sterujesz kogoś modułami.
Każdy producent radiówek ma swój protokół i musisz go najpierw rozczaić (Zigbee jest otwarty), później oprogramować platformę żeby potrafiła to obsłużyć. (na 868 chodzi kilkaset rozwiązań , jest taki chaos że wyłowienie co jest sterowaniem ID a co radiowym termometrem lub zabawką dla dziecka jest bardzo trudne).
Dopiero wtedy musisz znaleźć się na tyle blisko urządzenia żeby je słyszeć i odnaleźć w gąszczu informacji że to jest to urządzenie o które Ci chodzi.
To są tygodnie pracy. Złodziej prędzej da Ci w łeb lub przekupiona opiekunka/sprzątaczka itd.. sama go wpuści.
To co jest opublikowane na stronie to tylko model teoretyczny zastosowany do jednego urządzenia żeby pokazać że się da.
W realu koszt stworzenia urządzenia do takiego sterowania w czyjejś sieci radiowej jest wyższy niż to co można Ci ukraść.

B-tomek
30-11-2013, 12:40
Odnośnie protokołu TU (https://doc-0s-7c-docs.googleusercontent.com/docs/securesc/ha0ro937gcuc7l7deffksulhg5h7mbp1/0moi9cpmbr37i9up62gksbjkthelok5e/1385812800000/05225429380082314785/*/0B8l07E7STihRTDB3WmEza1ludEk?h=1665301419361466562 6&e=view). Oprócz rygli są też rolety antywłamaniowe na drzwi i okna. Nie chodzi tu raczej o włamywaczy tylko o gówniarzy z sąsiedztwa którzy z nudów i zazdrości mogą sporo zaszkodzić. Jeszcze jedno, nie chciałbym aby ktoś przechwytywał obraz z moich kamer pracujących pod z-wave.

homelogic
30-11-2013, 15:43
Odnośnie protokołu TU (https://doc-0s-7c-docs.googleusercontent.com/docs/securesc/ha0ro937gcuc7l7deffksulhg5h7mbp1/0moi9cpmbr37i9up62gksbjkthelok5e/1385812800000/05225429380082314785/*/0B8l07E7STihRTDB3WmEza1ludEk?h=1665301419361466562 6&e=view). Oprócz rygli są też rolety antywłamaniowe na drzwi i okna. Nie chodzi tu raczej o włamywaczy tylko o gówniarzy z sąsiedztwa którzy z nudów i zazdrości mogą sporo zaszkodzić. Jeszcze jedno, nie chciałbym aby ktoś przechwytywał obraz z moich kamer pracujących pod z-wave.

No i ostatnim zdaniem się podałeś na talerzu z jabłkiem w ustach i polany sosem, gotowy do konsumpcji ;). Na tym forum trzeba uważać, trochę jak na elektrodzie. Jak się nie wie o co chodzi to lepiej siedzieć cicho.

Co do technologii bezprzewodowych w ogóle, to trochę późno na darcie szat i lamenty. Świat wybrał. Bramy się otwiera pilotami od lat, podobnie alarmy i jakoś nie słychać żeby włamywacze masowo zaopatrywali się w skanery. Nadal preferowanym narzędziem jest łom. Dzieci sąsiadów mogą włamać się do wifi i narysować penisa na pulpicie czy sterowac telewizorem przez okno - znów, raczej się słyszy o posmarowaniu klamki gównem albo rozjechaniu kota skuterem.

Jeżeli chodzi o automatykę domową, to system przewodowy ma jedną zasadniczą wadę - załozymy go tylko przy okazji budowy lub bardzo grubego remontu. I biada tobie i twojej rodzinie jak będziesz skąpił na fachową ekipę albo co gorsza zrobisz projekt i wykonawstwo samemu na podstawie porad z for (bo Polak Potrafi). Taki dom nadaje sie potem tylko do ostrożnego wyburzenia poprzedzonego egzorcyzmami. Bezprzewodówki są pod tym względem praktycznie bezbolesne i świetnie nadają się do prostych zastosowań. Oczywiście tu też trzeba wybrac odpowiedni system i ekipę, ale przy złym wyborze nie trzeba wyburzać połowy domu. Co najwyżej stracimy trochę pieniędzy, czasu i nerwów...

Z czym się zgodzę to ogólna krytyka z-wave. Miało być pięknie, otwarty, prosty protokół, setki producentów, tysiące urządzeń, dziesiątki tysięcy entuzjastów piszących setki tysięcy pluginów itp. Wyszła zabawka dla studentów i podkład pod kilka zamkniętych, średnio udanych systemów.

Sztywniak
30-11-2013, 20:21
Odnośnie protokołu TU (https://doc-0s-7c-docs.googleusercontent.com/docs/securesc/ha0ro937gcuc7l7deffksulhg5h7mbp1/0moi9cpmbr37i9up62gksbjkthelok5e/1385812800000/05225429380082314785/*/0B8l07E7STihRTDB3WmEza1ludEk?h=1665301419361466562 6&e=view). Oprócz rygli są też rolety antywłamaniowe na drzwi i okna. Nie chodzi tu raczej o włamywaczy tylko o gówniarzy z sąsiedztwa którzy z nudów i zazdrości mogą sporo zaszkodzić. Jeszcze jedno, nie chciałbym aby ktoś przechwytywał obraz z moich kamer pracujących pod z-wave.
Przykro mi że nie przeczytałeś ze zrozumieniem co do Ciebie napisałem a na koniec jeszcze popłynąłeś na max.
Dzisiaj Andrzejki więc z tej okazji wybaczam Ci ignorancje. Pamiętaj tylko że wypowiedzi z tego forum są indeksowane przez roboty google , więc po zakończeniu budowy zmień lepiej nicka bo będziesz się wstydził tego co pisałeś.

B-tomek
30-11-2013, 22:26
Ezorcyzmy, wyburzenia, smarowanie g. (współczuję sąsiadów - moi ustawicznie sniffują) klamek, zmiana nicka, WYBACZENIE.
Słowem pełna merytoryka.

Kilka lat temu radosny przygłupas sterował sobie bezprzewodowo zwrotnice tramwajów, kilka sie wykoleiło...

Bezpieczna sieć to mit, można tylko starać się utrudnić włamanie do niej. A tym bardziej siec bezprzewodowa. WIDEO SNIFFING (http://www.youtube.com/watch?v=ARB6_NXHJn0)

Cytując z innego forum:

"Człowiek bez strategii, który lekceważy sobie przeciwnika, nieuchronnie skończy jako jeniec"
Sun Tzu

dendrytus
02-12-2013, 06:04
Ezorcyzmy, wyburzenia, smarowanie g. (współczuję sąsiadów - moi ustawicznie sniffują) klamek, zmiana nicka, WYBACZENIE.
Słowem pełna merytoryka.

Kilka lat temu radosny przygłupas sterował sobie bezprzewodowo zwrotnice tramwajów, kilka sie wykoleiło...

Bezpieczna sieć to mit, można tylko starać się utrudnić włamanie do niej. A tym bardziej siec bezprzewodowa. WIDEO SNIFFING (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DARB6_NXHJn0)

Cytując z innego forum:

"Człowiek bez strategii, który lekceważy sobie przeciwnika, nieuchronnie skończy jako jeniec"
Sun Tzu


Proponuję udanie się do lekarza w celu rozpoczęcie leczenie. Współczesne pigułki potrafią w tej kwestii zdziałać cuda.

PS.
Na filmiku są gówniane kamery analogowe z prymitywnym nadajnikiem radiowym. NIE SĄ TO BEZPRZEWODOWE KAMERY IP.

B-tomek
02-12-2013, 10:21
Zabrakło jeszcze akupunktury i aromaterapii.

Odnośnie uzdolnionej młodzieży: TU (http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/13278,14-latek-przestawial-zwrotnice.html)

Wprawdzie ten system IR był prymitywny, ale nikt nie zagwarantuje że młodzi gniewni nie kupią/zbudują sobie bardziej zaawansowanych zabawek. Szczególnie jeśli zadowolony klient steruje sobie domem przy pomocy tabletu lub smartfonu na androidzie.

Do poczytania: TU (http://antyweb.pl/osoby-posiadajace-niektore-modele-kamer-ip-trendnet-sa-podgladane-to-nowy-wymiar-pozbawienia-prywatnosci/) i TU (http://www.networld.pl/news/389526/Uwaga.na.bezprzewodowe.kamery.IP..maja.dziury.i.sa .doskonalym.lupem.dla.hakerow.html)

Sztywniak
02-12-2013, 23:42
PS.
Na filmiku są gówniane kamery analogowe z prymitywnym nadajnikiem radiowym. NIE SĄ TO BEZPRZEWODOWE KAMERY IP.

a widzisz, nie znasz się, bo Jemu chodziło o kamery Z-wave ;-)
B-tomek chyba startuje w konkursie "Ignorant roku"

B-tomek
03-12-2013, 06:34
Czytaj proszę ze zrozumieniem. Tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi którzy używają systemów bezprzewodowych do ochrony i nadzorowania swoich domów.
Chyba ze ta cała nagonka jest spowodowana tym że sprzedajesz lub instalujesz systemy bezprzewodowe...

Sztywniak
03-12-2013, 14:51
Czytaj proszę ze zrozumieniem. Tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi którzy używają systemów bezprzewodowych do ochrony i nadzorowania swoich domów.
Chyba ze ta cała nagonka jest spowodowana tym że sprzedajesz lub instalujesz systemy bezprzewodowe...

Proszę Cię . Nie pogrążaj się.
Przecież nie ma kamer po z-wave ;-)

B-tomek
03-12-2013, 21:01
Skoro tak wielu próbuje zmienić dyskusję w zwyczajna pyskówkę, oznacza to że temat dotyczący bezpieczeństwa systemów bezprzewodowych jest jak najbardziej na czasie. Przypomnę, zaczęło się od z-force, dalej był video sniffing, dalej było hackowanie bezprzewodowych kamer IP i przykład skutków używania nie zabezpieczonego bezprzewodowego sterownia zwrotnicami tramwajowymi.

Jedno pytanie, gdzie napisałem że transmisja strumienia wideo odbywa się pod protokołem z-wave? Nie w ramach BMS opartego na z-wave tylko pod protokołem z-wave? Czyli jest to albo kolejny przykład braku czytania ze zrozumieniem, lub zwyczajne odwracanie kota ogonem.

Mam nadzieję że inwestorzy poszukujący bezpiecznego BMS, przed podjęciem decyzji o zakupie zadadzą kilka pytań swojemu integratorowi właśnie w dziedzinie bezpieczeństwa tego systemu.

Pozdrawiam!

Sztywniak
04-12-2013, 00:36
Skoro tak wielu próbuje zmienić dyskusję w zwyczajna pyskówkę, oznacza to że temat dotyczący bezpieczeństwa systemów bezprzewodowych jest jak najbardziej na czasie. Przypomnę, zaczęło się od z-force, dalej był video sniffing, dalej było hackowanie bezprzewodowych kamer IP i przykład skutków używania nie zabezpieczonego bezprzewodowego sterownia zwrotnicami tramwajowymi.

Jedno pytanie, gdzie napisałem że transmisja strumienia wideo odbywa się pod protokołem z-wave? Nie w ramach BMS opartego na z-wave tylko pod protokołem z-wave? Czyli jest to albo kolejny przykład braku czytania ze zrozumieniem, lub zwyczajne odwracanie kota ogonem.

Mam nadzieję że inwestorzy poszukujący bezpiecznego BMS, przed podjęciem decyzji o zakupie zadadzą kilka pytań swojemu integratorowi właśnie w dziedzinie bezpieczeństwa tego systemu.

Pozdrawiam!
nie wiem jaki masz cel ale jesteś jednym z tych dzięki którym w Internecie jest masa syfu zamiast wiedzy.
sam napisałeś o kamerach po Z-wave. Zrobiłeś to dokładnie 30 listopada o 12:40.
Napisałeś tam same głupoty pokazując że nie masz pojęcia o czym piszesz.
Zamilcz człowieku bo wypisujesz same brednie i wprowadzasz innych w błąd.
Ja naprawdę nie chcę Cię obrażać ale to co wypisujesz to jest jakaś narkotyczna wizja bo nie potrafię uwierzyć że ktoś może być aż tak głupi.

homelogic
05-12-2013, 08:15
Są systemy łatwiejsze i trudniejsze do złamania. A złamać da się praktycznie wszystko, dysponując odpowiednim czasem, wiedzą i środkami. Już za czasów zimnej wojny można było przechwycić treść wyświetlaną na monitorze za pomocą analizy pola magnetycznego (monitory CRT). Dzieci sąsiada mogą przechwycić twoje hasła za pomocą mikrofonu kierunkowego i analizy odgłosów klawiatury. Przykłady można mnożyć. Pytanie na ile głęboko chcemy zejść w naszej paranoi.

Systemy przewodowe może i są na kabelkach, ale tak samo je spinasz z ethernetem. Montując dostęp zdalny lub dodając piloty (bardzo częsta czynność przy kabelkowych alarmach) automatycznie tracisz cały argument o rzekomym bezpieczeństwie przewodówek. Masz pilota do alarmu?
Idąc dalej - załóżmy że kabelki robiłeś sobie sam i pociągnąłeś ethernet oraz magistralę KNX do furtki - pod kamery, domofon i co tam jeszcze. Dziękuję, pozamiatane.

Zamiast pytać instalatora o bezpieczeństwo zapytaj go ile systemów postawił i od ilu lat się tym zajmuje. Poproś o ABAXowego pilota do alarmów Satel. Poproś o założenie dostępu zdalnego po VPN. Zabezpiecz odpowiednio sieć wifi. Kup sprawdzony, renomowany system od doświadczonego producenta (bezprzewodowy lub przewodowy, w zależności od możliwości).

Oczywiście dla przeciętnego paranoika to nie wystarczy - najbezpieczniej jest zabetonować sie wewnątrz i obsadzić gniazdo CKMu w przedpokoju.

Sztywniak
05-12-2013, 16:59
... i wyłączyć prąd w domu bo ktoś może odczytać z licznika prądu w jakich porach nie ma Cię w domu lub że wyjechałeś :D

dendrytus
05-12-2013, 21:12
Pytanie na ile głęboko chcemy zejść w naszej paranoi.

Pisz za siebie. W twojej paranoi.
Radziłem idź do lekarza po pigułki.

homelogic
06-12-2013, 09:21
Pisz za siebie. W twojej paranoi.
Radziłem idź do lekarza po pigułki.

Pomyliłeś adresata. Czytaj ze zrozumieniem.

dendrytus
06-12-2013, 23:46
Pomyliłeś adresata. Czytaj ze zrozumieniem.
Fakt. Sorki.
Widocznie przy przewijaniu strony mnie zauważyłem kto napisał to zdanie. Ale tak mi się podobało, że musiałem napisać.

Ps
Nie czytam postów schizoli, bo szkoda mi na nie czasu.