PDA

Zobacz pełną wersję : Wieniec, zbrojenie i belki stropowe



Juras74
12-07-2004, 16:06
Witam.
Mam w projekcie wieniec wysoki na 30cm i 25cm szeroki (tak jak ściana) i odpowienio strzemiona w zbrojeniu wyskości 23 cm. Stop gęstożebrowy o grubości 23cm (19 pustak +4 nadbeton). Belki mają się opierać na ścianie min. 12,5cm. Moje pytanie czy zbrojenie wieńca (jeden pręt mogę poprowadzić pod belkami, czy to jest dozwolone, bo ni jak mi nie wychodzi z tych strzemion, żeby położyć nad belką. Wszędzie w instrukcjach belki opierają na ok. 2cm zaprawie i zbrojenie jest obok, ale wtedy nie miałbym jak zatopić strzemion.

QBQ
12-07-2004, 18:05
Zbrojenie podłużne dolne wienca pod belka to idealne (ksiazkowe) rozwiazanie tego elementu konstrukcyjnego . Najczesciej idzie sie na skroty i ulatwienia i dlatego inne propozycje producentow, kierownikow i wykonawcow.
Wieniec jako element konstrukcyjny powinien tworzyc wraz ze stropem sztywna tarcze i laczyc sie wzajemnie.
Rozwiazanie jakie opisujesz pozwala stworzyc calkowita "jednosc" stropu i wienca. Tylko ...
trzeba podstemplowac belki przy podporze (tak aby zawieszone byly w powietrzu) wtedy pręty podlużne spodnie wienca umieszcza się pod belka. Calosc zalewa sie mieszanka betonowa.

Juras74
12-07-2004, 22:42
Dzięki. Mam dość murarzy i ich niedokładności :evil: , przymierzam się robić strop własnymi siłami - stąd moje pytanie. Ale narazie muszę poprawić szalunki nadproży :( , bo dla moich majstrów 5cm w tą czy w tą to bez różnicy