PDA

Zobacz pełną wersję : Kanały rozprowadzajce ciepłe powietrze krzyżuja sie z instalacją co, co zrobić?



karol37
24-10-2013, 21:32
Witam.
Buduje dom i założyłem że wykonam kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza prostokątnymi kanałami schowanymi w warstwach posadzkowych. W kominku zamierzam palić raczej sporadycznie (może na starsze lata jak będę miął więcej czasu będę palił więcej) i dlatego zdecydowałem się ze względu na koszty na rozprowadzenie grawitacyjne. Kominek będzie w salonie centrum domu. Nad kominkiem w stropie mam 4 otwory przez które rozprowadziłem 4 kanały do 4 pomieszczeń na poddaszu. Trasy kanałów w poziomie wynoszą około 0,5m, 1,2m, 1,7m, 4m.
Część kanałów krzyżuje mi się z instalacją co z rurach wielowarstwowych typu PE-X/Al/PE-RT firmy Wavin które są w otulinie z pianki gr9mm. W miejscach krzyżowania się instalacji wykonałem bruzdy w stropie aby rury co przechodziły pod stalowymi kanałami. Kanały dystrybucji gorącego powietrza są owinięte standardowym rękawem do izolacji kanałów (folia aluminiowa i wełna gr chyba 0,5-1cm).
Kanały z rurami co krzyżuje się w odległość około 0,5 od początku kanału (od wylotu w stropie). Obawiam się że w kanale temperatur możne wynosić 150stopni i może dojdą do uszkodzenia rur co. Zamierzam dodatkowo miedzy rurę co w otulinie z pianki a kanale w rękawie izolacyjnym dać płytę gr. 3cm z wełny mineralnej stosowanej do obudowy kominka. Czy to wystarczy czy może bardzkiej podkuć stop i zlać rury co betonem lub dać 2 płyty z wełny (łącznie około 5-6cm).

Kominki Piotr Batura
25-10-2013, 08:58
3 cm betonu + 3 cm wełny to najsolidniej wyglądający pomysł.

Forest-Natura
25-10-2013, 09:05
Witam.
Tak ogólnie rzecz biorąc izolowanie kanałów prostokątnych umieszczonych w wylewce tylko rękawem mija się z celem i daje praktycznie ten sam efekt co brak jakiejkolwiek ich izolacji ... Jak nie są opatulone naokoło w grubą, 3 cm warstwę sztywnej wełny, to pięknie oddają wylewce temperatury dochodzące do 100 i więcej stopni. Miękki rękaw pięknie się poddaje samemu naporowi wylewki przy jej wykonywaniu i z centymetra robi się "ubity placek" grubości 3-5 mm, który daje tyle co nic ...
Pozdrawiam.

karol37
28-10-2013, 22:05
dziękuje za odpowiedzi.
zastanawiam się czy jednak nie wystarczyłaby sama wełna grubości 3cm, rury co wytrzymują 95 stopni (110 chwilowo) są w otulinie 9mm potem wełna 3cm + kanał w rękawie?
Pomyśle jeszcze nad ociepleniem płytami z wełny wszystkich kanałów ale nie wiem czy będę miał tyle miejsce.
Jeśli podłodze nic sie nie stanie to nie przeszkadzają mi straty, tak jak pisałem czasami tylko będę palił w kominku a rozprowadzenie robie dlatego że jak sobie sam wykonam to łączny koszt wyniesie około 500zł (jakby koszty były znacznie większe to prawdopodobnie bym rozprowadzenia wcale nie robił)
Brat też kanały sam rozprowadzał i owinął tylko folia aluminiową i ciepłe powietrze mu dmucha przez kratkę a nawet gorące, a to co mu ucieknie do wylewki zadziała jak ogrzewanie podłogowe (to co do stropu to juz raczej nieodzyska

DANIEL SIS
29-10-2013, 06:30
karol 37... odcinki o których piszesz dla dgp grawitacyjnego są niczym. Nie możesz zakładać, że w tych kanałach będzie temperatura rzędu 100 stopni i więcej bo będzie to fuszera i totalny brak kompetencji dla wykonawcy. Nie wiem gdzie umieścisz w obudowie kominka kanały aby czerpały ciepłe powietrze ale o jedno musisz zadbać stanowczo i bezwzględnie - daj o wiele więcej powietrza pod wkład niż standardowo się zaleca. Dzięki temu powietrze nie będzie ci się przegrzewało, w kanałach nie będzie kosmicznych temperatur i na wylotach nie będzie czuć przypalonego kurzu. Dodatkowym atutem będzie to , że pomieszczenia szybko się nagrzeją bo z większą intensywnością powietrze ciepłe tam dotrze. Oczywiście w miejscach styku z rurami od co zabezpiecz dodatkowo ale to powietrze do konwekcji i wentylacji będzie tutaj najlepszym zabezpieczeniem - o beton zaś w posadzce się nie martw.
Zadbaj też, ( o ile to możliwe ) aby była wymiana powietrza parter - poddasze , oczywiście podczas długiego palenia. Najlepszym sposobem jest chociażby otworzenie drzwi i swobodny przepływ powietrza. W innym przypadku dgp może ci zaciągać z jednego pomieszczenia powietrze do drugiego w celu wyrównania temperatur.
pzdr

karol37
29-10-2013, 20:06
Witam.
Dziękuje za odpowiedź.
Dla bezpieczeństwa podkuje wiecej płytę aby zalać rury co w otulinie, betonem gr.2-3cm i na położe płytę z wełny do obudowy kominków 3cm i opiero kanał w rekawie. Prawdopodbnie jeszcze zgodie z radą obuduje knałay dodatkow płytami z wełny gr.2,5cm (tej do kominków Isover z Castoramy) powinno się zmieścić - mam przyjęte 8cm styrpianu ze względu na knały do wentyalci mechanicznej chowane w posadzce.
Dodatkowo zakupiłem 5 czujników temperatury (rezystorowe po 2zł na zakes do +150st) i zamontuje je na kanale i na rurach co i będę mierzył ale na wyniki musimy jeszcze zaczekać być może nawet kilka lat (o wynikach poinformuje).

Mam dać więcej powietrza pod wkład - rozmumiem że mowa o doprowadzeniu powietrza do kominka, przygotowałem rurę pcv fi 160 więc myśe że bedzie ok (znajomi mają przeważnie 110).
Natomiast kanały myślałem wprowadzić jakna zdjęciach poniżej do "dużej" komory nad komikiem (pod komorą dekompresyjną) a nie bezpośrednio nad czopuch komina jak na zdeciu 3 aby powietrze niebyło zagorące. Czy to dobre rozwiąznie?
Czy może pobierać ciepło bezpośredni znad copucha?
Kominek nie będę montował sam więc myślę że wykonawca podsunie dobre rozwiąznie, ale dobrzy by byłoznac opinię innych.
Koniek to jeszcze odległa sprawa ale może możecie kogoś polecić w Krakowie (obrzeża Krakowa os strony Sandomierza)

orcio_kr
29-10-2013, 23:07
Mam dać więcej powietrza pod wkład - rozmumiem że mowa o doprowadzeniu powietrza do kominka, przygotowałem rurę pcv fi 160 więc myśe że bedzie ok (znajomi mają przeważnie 110).
Chodziło o powietrze do ogrzania a nie do spalania, to które wędruje dalej DGP.


.. to jeszcze odległa sprawa ale może możecie kogoś polecić w Krakowie (obrzeża Krakowa os strony Sandomierza)
hmmm, kombinat? to wielki piec budujesz?

DANIEL SIS
30-10-2013, 07:39
Witam.
Dziękuje za odpowiedź.
Dla bezpieczeństwa podkuje wiecej płytę aby zalać rury co w otulinie, betonem gr.2-3cm i na położe płytę z wełny do obudowy kominków 3cm i opiero kanał w rekawie. Prawdopodbnie jeszcze zgodie z radą obuduje knałay dodatkow płytami z wełny gr.2,5cm (tej do kominków Isover z Castoramy) powinno się zmieścić - mam przyjęte 8cm styrpianu ze względu na knały do wentyalci mechanicznej chowane w posadzce.
Dodatkowo zakupiłem 5 czujników temperatury (rezystorowe po 2zł na zakes do +150st) i zamontuje je na kanale i na rurach co i będę mierzył ale na wyniki musimy jeszcze zaczekać być może nawet kilka lat (o wynikach poinformuje).

Mam dać więcej powietrza pod wkład - rozmumiem że mowa o doprowadzeniu powietrza do kominka, przygotowałem rurę pcv fi 160 więc myśe że bedzie ok (znajomi mają przeważnie 110).
Natomiast kanały myślałem wprowadzić jakna zdjęciach poniżej do "dużej" komory nad komikiem (pod komorą dekompresyjną) a nie bezpośrednio nad czopuch komina jak na zdeciu 3 aby powietrze niebyło zagorące. Czy to dobre rozwiąznie?
Czy może pobierać ciepło bezpośredni znad copucha?
Kominek nie będę montował sam więc myślę że wykonawca podsunie dobre rozwiąznie, ale dobrzy by byłoznac opinię innych.
Koniek to jeszcze odległa sprawa ale może możecie kogoś polecić w Krakowie (obrzeża Krakowa os strony Sandomierza)

Ello! Nie chodzi o powietrze do spalania podłączone do wkładu. Chodzi o powietrze do konwekcji i wentylacji. To powietrze ma wpadać z pomieszczenia gdzie stoi kominek pod wkład. Daj go o wiele więcej, ponieważ widać obudowę z wełny....ehhh. Jak dasz za mało powietrza to wszystko się przegrzeje, wełna zacznie wydzielać chemiczny zapach - wielokrotnie była o tym mowa na FM. Poza tym jak pisałem, za mało powietrza pod wkład to zbyt gorące powietrze na wylotach. Pilnuj fachmana i jakby co wrzucaj fotki z roboty na FM.
pzdr

karol37
31-10-2013, 23:56
Witam.
Już doczytałem i trochę mi się wyjaśniło. Zdjęcia które pokazałem to nie kominek u mnie. Kominek i zabudowę będę wykonywał (tzn. zlecał do wykonywania) dopiero za rok albo później. Zdjęcia są z budowy kominka u brata kilka lat temu - rozumiem ze niebył to najlepszy fachowiec.


Z tego co zrozumiałem to lepsze rozwiązanie będzie z podłączeniem kanałów do dystrybutora nad kominkiem + odpowiednia większa ilość powietrza aby nie dochodziło do przegrzewania i do przypalania kurzu oraz aby na wylocie niebyła zbyt duża temperatura. Już teraz wiem o co pytać wykonawcę i na co zwrócić uwagę.

Obecnie jak już pisałem sam chce przygotować rozprowadzanie kałanów na poddaszu (częściowo już wykonałem) bo niedługo będę robił wylewki.
Mam pytanie odnośnie przejścia z kanału prostokątnego w dół przez płytę.
Gdzieś na forum wyczytałem że najmniejsze opory daje przejście z kanału prostokątnego na redukcję RDSS(prostokąt/koło) niesymetryczną a następnie na kolano okrągłe i rura w dół. To rozwiązanie wymaga dość poważnego rozkucia otworów i u mnie nie ma na tyle miejsca.
Myślałem przejście wykonać w następujący sposób:
1 wariant ) kanał płaski- kształtka L KLO (kanał płaski z wyjściem na rurę) - rura spiro 125mm (ponizej załacz zdjecie ksztłki L KLO)
2 wariant ) kanał płaski - kolano płaskie KSS 90st - redukcja RDSS (prostokąt 150x50/koło 125mm) - rura spiro 125mm (czyli takie rozwiąznie jak na zdjeciu koinka które załczyłem wcześniej)

Które z podanych wyżej dwóch wariantów będzie bardziej poprawne i miało mniejsze opory?
Czy są to dużo gorsze rozwiązani od rozwiązania z przejściem przez strop kolankiem z rur okrągłej i dopiero na stropie zastosowanie redukcji na kanał płaski
Czy zamiast rury spiro powinna być jednak rura ocynkowana i czy przyjęta średnica mm będzie dobra (zakładam kominek 14kW - dom ma około 140m^2)

karol37
05-11-2013, 19:58
Witam.
Chyba zameczyłem wszytkich moimi pytaniami bo nikt nieodpowiedział na pytanie odnośnie kształtek do przejścia przez strop a potem na kanały prostokątne:bash:
Jednak jakby ktoś chciał mi udzielić rady to z góry dziekuje.
Pozdrawiam