PDA

Zobacz pełną wersję : Wszystkie instalacje w jednym domu. Cel Energooszczędny.



irekjunior`
25-10-2013, 10:29
Witam,
Po przeczytanie miliona postów w różnych wątkach, chciałbym podsumować opinie, spostrzeżenia dla rozwiązań dostępnych obecnych na rynku.
Może się komuś przyda.
Wątek będzie dotyczył mojego domu, który będzie budowany od przyszłego roku 2014.
Projekt Sylwia z MG Projekt. '
Zmiany w projekcie to garaż 2 stanowiskowy, adaptacja strychu nad garażem na sypialnię, wydzielenie kotłowni w garażu. Rzut parteru w załączniku.220524

Plan dalszych zmian jest następujący:
1. Izolacja budynku : ocieplone fundamenty, ocieplona podłoga (20 cm), ściany beton komórkowy 24 +20cm styropian, dach 30 cm wełna.
2. Okna : przeszklenia duże od strony południowe, jak najmniej okien dachowych, duże okna połaciowe i wszystkie okna energooszczędne z dobrym Uw.
3. Ogrzewanie: pompa ciepła Powietrze-Woda CO i CWU, kominek z płaszczem wodnym (BO LUBIĘ !) oraz wszędzie podłogówka.
4. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Spostrzeżenia:
1. Jak najlepsza izolacja.
2. Wentylacja Mechaniczna z odzyskiem. Jak najlepiej zaizolowane przewody. Prawidłowy dobór rekuperatora pod kątem wymiany powietrza. Wziąc pod uwagę pomieszczenie, ale i ilość domowników. Lepiej przewymiarować Reku i działać na mniejszych obrotach, a w przypadku imprezy podkręcić :)
3. Koniecznie wykonać OZC. Dobrać pompę i koniecznie podłogówka do tego rodzaju ogrzewania. Ew drabinka w łazience.
4. Kominek jak najmnieszej mocy. Spięty z pompą ciepłą.
5. Zainstalować odpowiednie sterowanie ogrzewaniem. Co najmniej tygodniowy plan.
6. Okna 3 szybowe, prawidłowo zainstalowane.
7. Przeszklenia na południową stronę. Minimalizacja przeszkleń od północy.

Teraz moje pytania znając zaproponowane instalacje:
1. Czy beton komórkowy jest odpowiednim materiałem, jeżeli chodzi o akumulacyjność cieplną ? Ma to znaczenie podobno, gdy grzejemy w drugiej taryfie.
2. Czy mogę pompę ciepła PW wstawić do kotłowni w garażu ?
3. Czy rekuperator lepiej dać na strych , czy może również do kotłowni ? Czy jest jakieś rozwiązanie, aby połączyć ze sobą PC i Reku, które przyniesie jakieś oszczędności czy lepiej trzymać je jako dwie niezależne instalacje ?
4. Czy mżna wywiew wentylacji dać nad kominkiem, aby pobierać ciepłe unoszące się powietrze podczas palenia ? nie będzie DGP.
5. Czy powinno się kupić PC PW z zasobnikiem, czy może wstawić jakiś bufor między PC i kominek ? Nie rozumiem tego dalej :confused:
6. Czy przewymiarowywać pompę ciepłą ? O ile ?

To tyle. Czy mogę już iść do architekta i mu o tym zakomunikować, czy mam jeszcze na coś zwrócić uwagę.
Dzięki za każdy rodzaj infomacji.

mar1973
25-10-2013, 12:25
Witam,
Po przeczytanie miliona postów w różnych wątkach, chciałbym podsumować opinie, spostrzeżenia dla rozwiązań dostępnych obecnych na rynku.
Może się komuś przyda.
Wątek będzie dotyczył mojego domu, który będzie budowany od przyszłego roku 2014.
Projekt Sylwia z MG Projekt. '
Zmiany w projekcie to garaż 2 stanowiskowy, adaptacja strychu nad garażem na sypialnię, wydzielenie kotłowni w garażu. Rzut parteru w załączniku.220524

Plan dalszych zmian jest następujący:
1. Izolacja budynku : ocieplone fundamenty, ocieplona podłoga (20 cm), ściany beton komórkowy 24 +20cm styropian, dach 30 cm wełna.
2. Okna : przeszklenia duże od strony południowe, jak najmniej okien dachowych, duże okna połaciowe i wszystkie okna energooszczędne z dobrym Uw.
3. Ogrzewanie: pompa ciepła Powietrze-Woda CO i CWU, kominek z płaszczem wodnym (BO LUBIĘ !) oraz wszędzie podłogówka.
4. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Spostrzeżenia:
1. Jak najlepsza izolacja.
2. Wentylacja Mechaniczna z odzyskiem. Jak najlepiej zaizolowane przewody. Prawidłowy dobór rekuperatora pod kątem wymiany powietrza. Wziąc pod uwagę pomieszczenie, ale i ilość domowników. Lepiej przewymiarować Reku i działać na mniejszych obrotach, a w przypadku imprezy podkręcić :)
3. Koniecznie wykonać OZC. Dobrać pompę i koniecznie podłogówka do tego rodzaju ogrzewania. Ew drabinka w łazience.
4. Kominek jak najmnieszej mocy. Spięty z pompą ciepłą.
5. Zainstalować odpowiednie sterowanie ogrzewaniem. Co najmniej tygodniowy plan.
6. Okna 3 szybowe, prawidłowo zainstalowane.
7. Przeszklenia na południową stronę. Minimalizacja przeszkleń od północy.

Teraz moje pytania znając zaproponowane instalacje:
1. Czy beton komórkowy jest odpowiednim materiałem, jeżeli chodzi o akumulacyjność cieplną ? Ma to znaczenie podobno, gdy grzejemy w drugiej taryfie.
2. Czy mogę pompę ciepła PW wstawić do kotłowni w garażu ?
3. Czy rekuperator lepiej dać na strych , czy może również do kotłowni ? Czy jest jakieś rozwiązanie, aby połączyć ze sobą PC i Reku, które przyniesie jakieś oszczędności czy lepiej trzymać je jako dwie niezależne instalacje ?
4. Czy mżna wywiew wentylacji dać nad kominkiem, aby pobierać ciepłe unoszące się powietrze podczas palenia ? nie będzie DGP.
5. Czy powinno się kupić PC PW z zasobnikiem, czy może wstawić jakiś bufor między PC i kominek ? Nie rozumiem tego dalej :confused:
6. Czy przewymiarowywać pompę ciepłą ? O ile ?

To tyle. Czy mogę już iść do architekta i mu o tym zakomunikować, czy mam jeszcze na coś zwrócić uwagę.
Dzięki za każdy rodzaj infomacji.

witam

ad 2) witam możesz wstawić pompę ciepła do kotłowni - założenie takie, że w kotłowni będzie utrzymywana temperatura dodatnia, nie ma przeciwwskazań
ad 3) rekuperator daj tam, gdzie będzie wygodniej, ważna jest "dogodność" poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, bardzo często centrale wentylacyjne są umiejscawiane w kotłowniach, pomieszczeniach gospodarczych, garażach - warunek jak wyżej temperatura dodatnia
ad 4) można
ad 5) czy pompa z zasobnikiem wbudowanym, czy "osobnym"? - trudna odpowiedź
ja wybrałbym zasobnik osobny
gdy zasobnik się kiedyś rozcieknie, łatwiej go będzie zastąpić nowym, można wybrać od razu zasobnik ze stali nierdzewnej (znacznie droższy ale dużo bardziej żywotniejszy)
czasami jest b.mała powierzchnia na miejsce, gdzie ma się znajdować kotłownia z pompą ciepła, wtedy zasobnik połączony z pompą to jedyne rozwiązanie
obecnie ceny pomp ciepła z zabudowanym zasobnikiem stały się porównywalne w stosunku do pompy z osobnym zasobnikiem (chociaż nie u każdego producenta), czasem ta różnica wynosiła 3-4 tysiące,
inny argument - ostatnio u jednego z klientów żona koniecznie chciała 2 w 1, bo to ładniejsze
dla mnie ważnym argumentem jest też to iż zabudowany zasobnik przeważnie ma mniejszą objętość: 180 czy 190l i wężownicę o mniejszej powierzchni-mocy (im większa powierzchnia tym lepiej, ale trzeba powiedzieć, że to są zbiorniki dedykowane i na pewno wężownice są wystarczające), im większa objętość zasobnika tym więcej wody o niższej temperaturze możemy przygotować z większą sprawnością (lepszym COP-em), np. prawie 300l z temperaturą 40'C zamiast 180 z temperaturą 50'C
decyzja trudna, ostatnio więcej klientów wybierało 2 w 1 (cenowo stało się to b. konkurencyjne?

ad 5') co się tyczy bufora, mając kominek wydaje się, że bufor to jest konieczność, w kominku otrzymujemy w krótkim okresie dużą porcję energii, która w buforze jest gromadzona, i później z niego wydatkowana na instalację, poza tym spalając w kominku drewno w wyższej temperaturze, w krótszym czasie, proces spalanie będzie czystszy - większa ilość ciepła w krótszym czasie i wtedy gromadzone jest to ciepło na później

poza tym niektóre pompy ciepła wymagają "małego" bufora, ciepła w nim zgromadzonego do rozmrażania jednostki zewnętrznej, do utrzymania minimalnego zładu wody w instalacji, jak ma się instalację ze zaworami, które zamykają np. pętle ogrzewania podłogowego, czy za małą wężownicę w zasobniku,
niektóre pompy ciepła mają już taki "mały" wbudowany

ad 6) czy przewymiarować pompę ciepła - przewymiarowanie to taka "polska szkoła", tu są różne opinie, niektórzy przewymiarowali pompę ciepłą wielokrotnie!!! i grzeją w największe mrozy 4-5h, można, ale wg mnie to nie ma najmniejszego sensu, po co przepłacać, przewymiarowanie ale rozsądne
wiem wiem każdy się boi załączenia grzałek
dlatego ja też przedstawiam klientowi zawsze 2 opcje:
pierwsza dobór pompy, która w zapewni pełne pokrycie przez "sprężarkę" zapotrzebowania na ciepło przez budynek w temperaturze -15'C,
druga dobór pompy wg wytycznych producenta (gdzie np. 10-20% zapotrzebowania będzie pokrywane przez grzałkę)
pozwala to wyliczyć jakie "oszczędności" przyniesie wersja pierwsza w stosunku do drugiej, czasami różnica w inwestycją w między 2 opcjami to wiele tysięcy i "oszczędności" dopiero np. z 10-12 lat pozwolą wyrównać nakłady na inwestycje i koszty eksploatacji

i ode mnie najważniejsze - instalator musi być z twojej okolicy!!!, w większości przypadków instalator będzie też serwisował pompę
nie ważne, czy pompa gruntowa czy powietrzna - najczęściej klienci są niezadowoleni, bo nie mają pomocy od swego instalatora, nie mają z nim kontaktu

pozdrawiam

rwojtek
25-10-2013, 12:52
i ode mnie najważniejsze - instalator musi być z twojej okolicy!!!, w większości przypadków instalator będzie też serwisował pompę
nie ważne, czy pompa gruntowa czy powietrzna - najczęściej klienci są niezadowoleni, bo nie mają pomocy od swego instalatora, nie mają z nim kontaktu

pozdrawiam

A może to jest wina inwestorów i "wymyślają" z kazdą głupotą. którą mogliby załatwić z instalatorem przez telefon.

mar1973
25-10-2013, 13:11
A może to jest wina inwestorów i "wymyślają" z kazdą głupotą. którą mogliby załatwić z instalatorem przez telefon.

witam

i tak i nie

ale klient niezadowolony to...
wiadomo albo instalator to idiota albo pompa do dupy, trzeciej opcji dotyczącej klienta "nie ma"

mam paru takich klientów co "cały czas" zmieniają, ustawiają, próbują - u nich reset totalny to jedyne rozwiązanie, zawsze dajemy klientowi arkusz z ustawieniami - nastawami parametrów (kopię podpisaną zabieramy) i jakie są możliwe zmiany, a czego nie ruszać!!! coś źle działa, a tu parametr, który oznaczony "nie ruszać" zmieniony

ale instalator nieomylny nie jest - też popełniam błędy:(, ważne żeby szybko problem rozwiązać:yes:

no i urządzenia czasami też szwankują, a wtedy interwencja też konieczna

problemy nie wynikają tylko ze strony klienta (powiem nawet nie głównie z jego winy), problemy też po stronie instalatora i instalacji

pozdrawiam

rwojtek
25-10-2013, 13:27
Grunt to ...się przyznać do błędu. :yes:

mar1973
25-10-2013, 13:50
Grunt to ...się przyznać do błędu. :yes:

witam

:yes:

rzeczą ludzką jest błądzić

pozdrawiam

rosomakx4
25-10-2013, 15:27
Jeśli chodzi o BK, ściany zewnętrzne mam z BK a wewnętrzne z silki, ma ogromną akumulacyjność

irekjunior`
25-10-2013, 18:55
Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Mar1973 masz rację, że instalatorzy powinni być zlokalizowani jak najbliżej.
I tu moje kolejne pytanie czy ktoś ma doświadczenie, czy ktoś użytkuje pompy powietrzne wrocławskiej firmy NTS-Energy ?